Yamaç Planörü // Foamboard

Model de konusu da tek kelimeyle harika oldu :thumbup: Ellerine emeklerine sağlık Kadir :bravo:

İnşallah başarılı ve güzel bir maiden olur, videosunu da merakla bekliyoruz :RCKolik:
Teşekkürler Mehmet abi. Emeklerim boşa gitmez inşallah :)

Eline sağlık. Detayları ile birlikte güzel bir konu oldu.:saygilar:
Bu kanat ebatlarına karşın ağılık harika. Kanat çırpmadan uzun süre süzülecek bir albatros gibi oldu.%p;)
Ağırlık olarak beklentimin altında oldu gerçekten. İnşallah uçuşuda güzel olur. Teşekkür ederim. :)

Eline sağlık Kadir, güzel görünüyor. ? Uçuşunu da merakla bekliyorum. Yalnız o lastiklerle uçmayacak herhalde, değil mi?
Teşekkürler abi inan uçuşunu bende çok merak ediyorum. Bu arada aldığım pilin iç dirençleri yüksek çıktı. Satıcı yenisini gönderelim dedi, bakalım ne zaman gelir.
Lastik olarak elimde şuan bunlar var sadece. Yüzey alanı bakımından mı sordunuz lastiği ?

Birkaç güne havalar tekrar soğuyacak ve kar gelecek. Bugün de hava güneşli ve rüzgarlıydı. Modeli alıp uçuşa gittim :D
Yamaç paraşütüyle uçanlardan birkaç tepe öğrenmiştim. Bir tanesinde karar kılıp oraya doğru yola çıktık. Koordinatlara yaklaşınca köy yolundan çıkartıp çamurlu bir yol tarif etti. Oraya girsem araba kalırdı. Başka yoldan devam edip iyi kötü tepeye yaklaştık! Arabayı bırakıp 200 250m daha tarladan yürümek lazım. Fakat bir sıkıntı vardı. Rüzgar ters esiyordu ;D Birkaç telefon görüşmesinden sonra ilerde başka bir tepe daha olduğunu öğrendik, yola koyulduk. Tepeye yaklaştık fakat burasıda aynı şekilde yola uzaktı. Tarlanın içinden yürüyüp geçmek gerekiyordu. Uçmaya geldik sonuçta o model uçacak!
Yolu yarıladık tarlanın içinden bata çıka yürürken rüzgar sesinin yanına başka seslerde gelmeye başlamıştı :rolleyes: Köpekler...
6 7 tane köpek çok uzaktan koşarak geliyor. Yolda giderken tilki kovalayanları görmüştük etrafa bakındık ama tilki falan yok. Bunlar bize doğru geliyor :lollol: Allah tan mesafe vardı biz arabaya dönesiye yetişemediler. Sonradan fark ettik biz kaçarken pili düşürmüşüz. Köpekler biraz uzaklaşınca pili aramaya başladık. 10dk aramayla pili bulduk fakat tepeye ulaşım engelli :D Yol üstünde başka yerlere gidip istediğim şekilde yamaç aradık ama bulamadık. Onca çabadan sonra o model iyi kötü uçmalıydı. En son merkezdeki kent ormanına gidip modeli denedim. Rüzgar modele biraz fazla geldi. Yamaç yüzeyi engellerle kaplı ve eğimi azdı. 50 60km gezdikten sonra deneme yapmadan eve dönmek istemedim. Beklediğim şekilde bir uçuş olmadı. :embarras: 4 deneme yaptım hepsi çok kısa sürdü. Modelin burun kısmının biraz elden geçmesi gerekiyor. Anakanatta bir şey yok sayılır. Ağaç gövdesine çarpınca hafif ezildi elimde düzelttim.
Başarılı olmasada kısa bir uçuş videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Başka zaman uygun yamaçta tekrar denemek üzere:)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tebrik ederim, kırımsız uçuşlar dilerim...

Son iki yıldır bu köpek mevzusu artık çığrından çıkmaya başladı. Önlem almakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Kadir, kısa da olsa bence model rüştünü ispatlamış. Oradan atılıp geri gelmesi bile başarı. Eline sağlık. Kısa videodan anladığım, sorun yine arkadan dolanıp, rüzgarın içine doğru dönüp inecek yer olmaması. Karşıdan gelince de rüzgarı arkadan alıyorsun, iniş çok hızlı oluyor.

• Beğen
Onca çabadan sonra o model iyi kötü uçmalıydı
Çamur, ağır arazi şartları ve üstüne köpekler :eek: Gerçekten de epey bir mücadele vermişsiniz Kadir ;)

4 deneme yaptım hepsi çok kısa sürdü. Modelin burun kısmının biraz elden geçmesi gerekiyor. Anakanatta bir şey yok sayılır. Ağaç gövdesine çarpınca hafif ezildi elimde düzelttim.
Kısa da olsa @Ömer Erkan abimizin de dediği gibi "Model rüştünü" ispatlamış :bravo::thumbup: İnşallah daha uygun bir yerde çok daha uzun ve güzel uçuşlarını hep beraber görürüz :)

• Beğen
Tebrik ederim, kırımsız uçuşlar dilerim...

Son iki yıldır bu köpek mevzusu artık çığrından çıkmaya başladı. Önlem almakta fayda var.
Teşekkür ederim, inşallah diğer uçuşları kırımsız olur :D

Kadir, kısa da olsa bence model rüştünü ispatlamış. Oradan atılıp geri gelmesi bile başarı. Eline sağlık. Kısa videodan anladığım, sorun yine arkadan dolanıp, rüzgarın içine doğru dönüp inecek yer olmaması. Karşıdan gelince de rüzgarı arkadan alıyorsun, iniş çok hızlı oluyor.
Aynen abi en azından azda olsa havada kalmayı başardı model. Aslında ben bilerek inmeye çalışmadım. Dönüşlerden rüzgar modeli arkaya doğru sürükledi. Ben videolardaki gibi yamacın tepesine yaklaşınca modelin yükseleceğini bekliyordum ama hiçte öyle olmadı yada ben beceremedim :D Diğer denemeyi düzgün bir koşulda yapmayı düşünüyorum.

Çamur, ağır arazi şartları ve üstüne köpekler :eek: Gerçekten de epey bir mücadele vermişsiniz Kadir ;)

Kısa da olsa @Ömer Erkan abimizin de dediği gibi "Model rüştünü" ispatlamış :bravo::thumbup: İnşallah daha uygun bir yerde çok daha uzun ve güzel uçuşlarını hep beraber görürüz :)
Sorma abi değişik bir gün geçirdik :D İnşallah daha güzel uçuş video çekeriz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Elinize sağlık, zevkle okudum. Bu "pist" te uçmak bile cesaret gerektirir. Pilotajınız da aracınız da rüştünü ispat etmiştir. Tekrardan elinize sağlık.

• Beğen
Elinize sağlık, zevkle okudum. Bu "pist" te uçmak bile cesaret gerektirir. Pilotajınız da aracınız da rüştünü ispat etmiştir. Tekrardan elinize sağlık.
Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Yeni deneme uçuşunu sabırsızlıkla bekliyorum.

Yapım aşamalarını dikkatle takip ettim çok titiz ve güzel bir çalışmayla ortaya çok güzel bir model çıktı, küçük ama bence önemli bir detaydan bahsetmek istiyorum;
Dönüşleri hep rüzgara doğru yapman gerekiyor, dikkat edersen ilk denemede sağa doğru gidiyorsun sola doğru dönüyorsun model yükselme eğilimine giriyor ve sola doğru kayıyor fakat sonra yine sağ gidip yamaç tarafından dönmeye çalışıyorsun rüzgar arkanda kalıyor ve yamaca çıkıyor model, hep burnu rüzgara doğru dönmelisin.

Yapım aşamalarını dikkatle takip ettim çok titiz ve güzel bir çalışmayla ortaya çok güzel bir model çıktı, küçük ama bence önemli bir detaydan bahsetmek istiyorum;
Güzel ve faydalı paylaşım için teşekkür ederiz @cengizhanyurdalan :thumbup: Mesajları şu konuyada taşıdım ki ileri de bulmak kolay olsun :thumbup:

• Beğen
Dönüşleri hep rüzgara doğru yapman gerekiyor, dikkat edersen ilk denemede sağa doğru gidiyorsun sola doğru dönüyorsun model yükselme eğilimine giriyor ve sola doğru kayıyor fakat sonra yine sağ gidip yamaç tarafından dönmeye çalışıyorsun rüzgar arkanda kalıyor ve yamaca çıkıyor model, hep burnu rüzgara doğru dönmelisin.

Son derece haklısınız, Ne kadar okuyup, videolar da izlesem bu alandaki tecrübesizliğimden dolayı uçuramamışım :D İlk denemede dediğiniz gibi uçarken model fazla uzaklaşmasın diye fazla sola dönüyorum rüzgarın hızından ve aileron olmadığından sağa dönmeye fırsat olmuyor. 2. denemede ise yine aynı düşünce ile model fazla uzağa gitmesin diye yanlış tarafa dönmüşüm. Döndükten sonra sağa döneyim diye uğraşmışım ama model dönmeyince vazgeçip sola dönüş vermişim ve sonu mecburi sert iniş olmuş.
Videoyu izleyip bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim :saygilar:

İlk deneme uçuşları bu konuya yakışmamıştı. Tekrar deneme yapmak için de istediğim şekilde arazi bulamamıştım. Sonunda bugün konuya yakışır şekilde uçuşlar gerçekleştirdim :yuppi:
Uçuş yaptığım yerin varlığından haberim vardı ama hiç gitmemiştim. Başka yerlere ulaşım sıkıntı olduğundan burayı denemeye karar verdim. Arazi tam istediğim gibiydi. Ne fazla yüksekti ne ulaşımı dertti.

Önceki uçuşa gelen yorumlar sayesinde hatalarımı farkettim ve bu sefer daha iyi bir uçuş gerçekleştirdim. Uçuş yaparken pil derdiniz zaten yok. Sakin sakin uçuşun tadını çıkarıyorsunuz :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kadir eline sağlık, gerçekten çok güzel bir uçuş olmuş.:bravo::bravo: Yarın öğleden sonra bir arkadaşla böyle bir deneme yapma niyetimiz vardı bu video beni daha da iştahlandırdı. :lollol: Biz de 2 tane FT Explorer modeli ile deneme yapmayı düşünüyoruz. İlk deneme olacak bakalım becerebilecek miyiz...

Kadir eline sağlık, gerçekten çok güzel bir uçuş olmuş.:bravo::bravo: Yarın öğleden sonra bir arkadaşla böyle bir deneme yapma niyetimiz vardı bu video beni daha da iştahlandırdı. :lollol: Biz de 2 tane FT Explorer modeli ile deneme yapmayı düşünüyoruz. İlk deneme olacak bakalım becerebilecek miyiz...
Teşekkürler :thumbup: Explorer biraz ağır model. Rüzgar fazla yoksa motorsuz kalkış yapmanızı tavsiye etmem. Motor ile kalkış yaptıktan sonra gazı kesersiniz modelin tepkilerine göre devam edersiniz ya da modeli elinizle hafif yukarı aşağı yaparak uçmak isteyip istemediği anlayabilirsiniz. İnşallah başarılı uçuşlar yaparsınız. Şimdiden iyi uçuşlar :)

Birkaç mesaj önceki görselde anlatıldığı gibi modelin burnu rüzgara doğru olduğu sürece sıkıntı olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç