Yeni 3 uçak macerası :D

Silikonun tanesi 30 gram civarı bir uçağa 5 tane 11 mm silikon gitse 150 gram yapar. Diğer alternatifler kaç gram gelir acaba denemek lazım. Özellikle küçük boyuttaki köpük uçaklarda 70-80 gram ağırlık bile ciddi fark yaratabiliyor.
Deniz tutkalı şişerek araları dolduruyor,afaki olarak söyleyecek olursak 1 damla deniz tutkalı kururken 3 kat şişer,sertleştiğinde de taş gibi olur,Ben çok kullanırım. Fiyatı da çok uygun,yarım kilosu 20 lira.

Elimde bol bol sıcak slikon olduğu için ek masrafa girmedim. Deniz tutkalı veya uhuporla hiç alakam olmadığı için bilgim yok. Belki başka bir zaman onların verimliliğinden faydalanabilirim.
Yüzeye ek olarak kağıt kaplayacağım için çok sık çizgi çekmedim. Sonuç ne olacak fikrim yok. Yarın belli olur artık.

Fotoblok için bence en idaili beyaz tutkal, balsa destekleri içinde kullanılabilir ve ucuz, fotoblok ta kağıt kaplama olmasından dolayı 20 dakikada kısmi kuruma yapar
Marka olarakta polisan beyaz tutkal iyidir.

Tanesi 1 liradan 35 tane 11mm sıcak slikon mumu aldım. Muhtemelen bana uzun bir süre yetecektir. Ama bunlardan sonra ihtiyaç olursa aklımda olur.
Ufaklığı tamamen kapladım. Kanopi yerine de bir şişe sıkıştırdım. Basık tavanlı kokpit oldu :D Boya, motor-esc hariç uçuşa hazır ağırlık 600 gram geliyor. Yani toplam 700-750 arası birşey gelecek.
İniş takımı yapmayı şuan için düşünmüyorum. Zaten uçuracağım yerde bu uçağın iniş yapma imkanı yok. Abisi bile inemiyordu ottan. İnişlerde pervane biraz sorun olabilir sanırım.
Yarın boyama var :p İnşallah güzel birşey çıkar ortaya :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Boyama işlemimizde tamamlandı. Ya bu boyalar güzel değil yada kapladığım kağıt iyi değil. Yada ben pek beceremedim. Boya etrafa çok dağılıyor. Yakın yapınca akıyor. Arasını bulamadım.

Bu tarz modelleri sıcak tel ile kesip blok strafordan yapmaktan yanayım. Hem zımpara yapma ve akrılık boya ıle kontrollü boyayıp şık çıkarma imkanı var. Hem de daha hafif olarak çıkar. Bir dahakine umarım planlaman öyle olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Uzun zamandır farklı şeylerle meşguldüm. Birkaç güncelleme yapayım.

Extra 300 modelimiz @LEVENT UYGUN abiminde telefondan verdiği yardımlarla yaklaşık 10 sn uçtu. Ama yüksek ihtimalle daha önceki uçuş denemelerinde aileron servosunu kırdığımı farketmediğim için, uçuş kısa sürdü. Uçak sürekli sağ tarafa yatmak istedi kalkıştan biraz sonra. Ben sola yatırdım derken düştü. Ama ilk izlenim olarak gayet güzel bir kalkış yaptı. Muhtemelen uçuşuda güzel olacak. İniş takımlarını çıkarmadan önceki son hali

Ve servo beklerken pt-17 stearmana başladım ve bitti. Kanat açıklığı 155cm. Uçuşa hazır ağırlık 1.8kg olacak. 1.6-1.7 civarı olsa gayet hoş olacaktı. Çift kanatlı olduğu için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda görecez.

Etraf fotojonik değil ama idare edin :D

Birkaç hafta içinde Maiden videolarıda gelicek inşallah.

Henüz uçmadım. Herşey bire bir aynı. Yani plandan yaptım. Sadece kanatlar olması gerekenden 20-25 cm uzun. Yatay stab olması gerekenden biraz ileride. Onun da etkisi olabilir. Henüz yapıştırmadım. Sadece fotoğraf çekmek için koydum. Yani yatay stabda 1-2cm geride olacak.

Son düzenleme:
Ama yüksek ihtimalle daha önceki uçuş denemelerinde aileron servosunu kırdığımı farketmediğim için, uçuş kısa sürdü.
Geçmiş olsun Ali :( Merak ettiğim bir konu var. Aileron servosunun arızalı olduğu uçuş öncesi yer kontrollerinde ortaya çıkmadı mı ?
Ve servo beklerken pt-17 stearmana başladım ve bitti. Kanat açıklığı 155cm. Uçuşa hazır ağırlık 1.8kg olacak. 1.6-1.7 civarı olsa gayet hoş olacaktı. Çift kanatlı olduğu için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda görecez.
Bu işlerden pek anlamam ama sanki biraz ağır olmuş :eek: Neyse maiden videosunda sonucu hep beraber göreceğiz :)

Uçuş öncesi kontrol yaptığımı çok hatırlamıyorum. Evde yapmıştım ama bir sorun görmemiştim.
Bunu yapan adam 1.5kgda bitiriyor. Ben ondan farklı olarak burundan 10cm uzattım. Kanatlarda 20-25 cm uzun. Ayrıca iniş takımım onunkine nazaran biraz ağır. Kullandığım pilde onunkine nazaran ağır. Hepsi toplanınca ve acemilikle beraber biraz ağır oldu. 100gram daha hafif olsa tadından yenmezdi :). Çift Kanada güveniyorum :D

Boya, motor-esc hariç uçuşa hazır ağırlık 600 gram geliyor. Yani toplam 700-750 arası birşey gelecek.

Motor 150gr
Pil 200gr
Esc 35gr
Servo vss. 50gr

Yaklaşık ekstra 400gr
1000gr bir uçak olması lazım