Yeni bir başlangıç, FPV Toplanıyor!...

• Konbuyu başlatan mavikaya2011
  • Başlangıç tarihi
  • 2,359
M

mavikaya2011

Guest
FPV malzemelerimi toplamamla birlikte yapım çalışmalarıma hız verdim.
Buradan yaptıklarımı fikir oluşturabilmesi maksadıyla paylaşmak isterim.
1. Pan-Tilt
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2.Yer İstasyonu (Anten sistemi)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fotoğraflarda da görülebileceği gibi, 1.2 ghz hem circular ve patch anten olmak üzere ikiside bulunmaktadır. Burdaki sistem kısaca, uçaktaki görüntü alıyor, (Circular : Yaklaşık 2,5 km menzilli dairesel menzil, patch yaklaşık 20 km izin verdiği açılarda) görüntüyü yer istasyonu ekranına aktarmadan önce, görüntü kaydediciye giriyor (Görüntü SD karta kaydediliyor ve blue screen sorunu ortadan kalkıyor), ve sonuç olarak, sadece ses ve video çıkışı veriyor. Tamamen modüler bir sistem yapmak istedim. Besleyici liposu, tripodun dengesini rahat sağlayabilmesi maksadıyla ayaklığına ters tarafa cırt cırtlı olarak yapılmıştır. Beslemesi liposu 3.3 volta düşünce ötmesi için buzzer takılmış ve istenmeyen durumların önüne geçilmesi sağlanmıştır.
İnşallah tasarladığım gibi çalışır :D
2.Yer İstasyonu (Ekran ve kuru akü) Belkide TR'de ilk :)

Bildiğiniz 12V girişi olan FULL HD-19" LED TV'yi kuru akü ile besleyerek yer istasyonu ekranı olarak kullanmayı planlıyorum. Resimde uydu alıcıdan aldığım görüntüyü ve kuru aküyü kullanarak çalıştırdığım TV gözükmektedir. Kuru akünün üzerinde voltaj göstergesi vardır. Yaptığım test videosunda o küçücük kuru akü yük altında 10.8 volta inene kadar 4 saate yakın görüntü verdi.

-Kısaca amacım, 2 parçadan oluşan bir yer istasyonu tasarlamaktı.
1.Tripodu kuracağım.
2.TV'yi kuracağım.
3.Ara kablo ile ses ve görüntüyü bağlayacağım.

Sıra geldi uçağa...Bugünlük uçak çalışmam bitti, en yakın zamanda ayrıntılı resimleri ve planladığım ayrıntıları yazacağım.

Yorumlarınızı bekliyorum... :)

Erkan, umarım her şey planladığın gibi olur. %p Öyle görünüyor ki oldukça iyi bir ön çalışma yapmışsın. Malzeme seçimini ve arkasındaki düşünceleri bilmek isterim doğrusu. :-\

Ömer abi öncellikle yorumun için teşekkür ederim. Her ürünü ince eliyip sık dokuyarak seçtim. Masraftan kaçınmadım ama israftan kaçındım. En kalitelisi alınması gereken malzemeyi en kaliteli, aynı özellikleri veren parçalarda da en ekonomiğini seçmeye çalıştım (Abartmıyorum yaklaşık 6 aylık bir araştırma safham oldu.) Yurtdışında rcgroups yurtiçinde bu işi en iyi yapan Ankara grubundaki modelcilerin bilgilerini dinledim. Yaptığım tripod tasarımının aynısıyla şu an toplam 40 (git gel 20 km.) km gidenler mevcut. (Ben ekstra recorder ekledim.) Uçak çalışmam bittikten sonra bütün malzemeleri yazmaya çalışacağım.

Erkan maşallah sende de yok yok, on parmağında on marifet. :bravo:

Altan abi Foça'ya gittikten sonra FPV ekibinde bir duraksama dönemi olmuştu. Sanırım senin bu girişiminle birlikte yakın zamanda ekip taze bir kan kazanacaktır. %p

Ben FPV konusunda cahil bir modelciyim ama sonucu merakla bekliyorum. :saygilar:

Erkan öncelikle yeni girdiğin FPV macerasında başarılar :thumbup:

Biz ne FPV'ciler gördük 2 km gidemeyen :laugh: (Ahh Altan Bey, bunları keşke okuyor olsan, zira mesajım sana :lol: )

Şaka bir yana her ne kadar FPV ile direkt ilgilenmesekte, bizim arkadaşların çalışmalarını yakından takip etmeye çalıştık. Türker'in de dediği gibi duraklamaya giren FPV ekibimiz, senin sayende yeniden canlanacaktır. Çalışmaların ve paylaşımlarının sıkı takipcisiyiz ;)

FPV başlangıcı için seçmiş olduğum uçağım sonunda bitti %p
Kombinasyon
Sony 1/3 CCD 600 TVL CCTV kamera - pan tilt
Cyclops Storm OSD with RTH function
Range Video 1.2 ghz 800 mw VTX - Bevrc Low Pass Filter - Vee Anten
---------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------
Bu arada Ömer abi o sözü duyduğum ilk günden beri severim.

Demek ucakta hayir hadi gozun aydin Erkan %p Bu arada kanat uzerindeki nedir ? :rolleyes:

Bitiyor galiba Erkan. :) Test uçuşu ne zaman ?

Kanat üzerindeki GPS, aksilik olmazsa testleri bugün uçuş yarın.