Yeni Proje: Servolu jikle koruması

Sümer Yamaner' Alıntı:
...ArGe departman şefimizle yaptığımız çalışmadan bir kesit sunuyorum...
Şef sonuçtan pek tatmin olmamış gibi geldi bana ama neyse. :laugh: :lollol:

Sanırım sahada sonucu gördükten sonra pençeyi atacak. ;D

Memnun olmamak mııı... Bayıldı bayıldı :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer abi o beğenmekten değil de, sanki kaçak felan varsa senin devrede hafiften çarpmış olmasın :)

Dragonfly...

Arge şefini canlı görmeden inanmam. [emoji12]

Dragonfly...

Peki :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şimdi de biraz ayrıntı...
Olay şöyle işliyor: Modül alıcının jikle kanalı ile jikle servosu arasına takılıyor. Bir bağlantı da ateşlemenin takometre çıkışından veya o yoksa Y kablo ile ateşleme sensöründen yapılıyor. Modül saniyede dört kez devir ölçüyor. Saniyede yaklaşık 50 kez de jikle kanalını okuyor.
Eğer motor çalışmıyorsa (bunu devir sayısının 1200'ün altında olmasından anlıyor) jikle kanalından gelen sinyali aynen servoya aktarıyor. Yani biz motor çalıştıracağımız zaman jikleyi kolayca aktive edebiliyoruz. Motor çalıştığı anda yani devir 1200'ü geçtiği anda jikleyi OFF pozisyonuna alıyor. Bizim vericideki jikle butonunun pozisyonu herhangi bir şeyi değiştiremiyor. Doğal olarak örneğin havada yanlışlıkla jikle butonuna parmak takıldığında, motor çalışıyor olduğu için hiçbir şey olmuyor.
Aslında buraya kadar çok karmaşık bir iş değil. Asıl sorun modüle jiklenin kapalı konumunun nasıl öğretileceği sorunu idi. Çünkü basitçe 1000 ya da 2000 mikrosaniye puls veremezdim. Zira jikle servosu kolayca sıkışabilir, yanabilir ya da aşırı akım çekip alıcı beslemesini tehlikeye atabilirdi. Çok düşündüm üzerinde. Çünkü örneğin kanalın normal ya da reverse olması bile işi karıştırabilecekti. Meğer inanılmaz kolaymış. Modülde bir buton bir de LED var. İlk montajda sisteme enerji verildiğinde kumandadan jikle OFF komutu veriyoruz. Bu esnada modüldeki butonu iki saniye kadar basılı tutuyoruz. LED yanıp sönüyor. O anki servo konumu işlemcinin EEPROM belleğine yazılıyor. Bundan sonra artık bir mekanik değişiklik ya da farklı bir uçağa aktarma gibi bir durum olmadığı sürece ayar gerekmiyor.
Yaklaşık 2.75 x 2.75'lik bir plaket ve çıplak olarak 10 gram geliyor (kablolarla birlikte).

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic05001.jpg
    pic05001.jpg
    69.9 KB · Görülme: 42

Sümer Yamaner' Alıntı:
Meğer inanılmaz kolaymış. Modülde bir buton bir de LED var. İlk montajda sisteme enerji verildiğinde kumandadan jikle OFF komutu veriyoruz. Bu esnada modüldeki butonu iki saniye kadar basılı tutuyoruz. LED yanıp sönüyor. O anki servo konumu işlemcinin EEPROM belleğine yazılıyor. Bundan sonra artık bir mekanik değişiklik ya da farklı bir uçağa aktarma gibi bir durum olmadığı sürece ayar gerekmiyor.

Cozum gercekten harika olmus abi :thumbup:

Bu projemiz de canlansın artık. Bu projenin aksamasının en önemli sebebi, sahada test edecek uçağım olmayışıydı. O nedenle bir arkadaşımın jiklesi servolu uçağında denemiştim daha önce. Şimdi ise jiklesi servolu iki uçak var elimde ve bu sistemin ikisine de takılması şart. O nedenle hem plaketi hem de kodu elden geçirip motajını yaptım. Bayram süresince gerçekten de test edip ve kullanıma başlayabilmeyi umuyorum.

Bugün ürünün testleri tamamlandı. Bence süper olmuş... :)
Artık seri üretim zamanı...

Abi eline sağlık.

Benim cnc freze ile pcb yapmak niyetindeyim, senin elinde olan projelerinden (mesela bu) pcb ihtiyacın olan varsa bana çizimleri yollar mısın? Deneme yapayım işe yararsa ilerde seri üretim için bir alternatif olmuş olur elimizde.

Abi eline sağlık.

Benim cnc freze ile pcb yapmak niyetindeyim, senin elinde olan projelerinden (mesela bu) pcb ihtiyacın olan varsa bana çizimleri yollar mısın? Deneme yapayım işe yararsa ilerde seri üretim için bir alternatif olmuş olur elimizde.
Tabii ki de hangi formatta?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tabii ki de hangi formatta?

Hangi formatta verebiliyorsun?

Benim için en basiti dxf veya svg olur, bunları doğrudan Estlcam altına açıp yolları oluşturabilirim. Fusion360 da artık PCB tasarlama imkanı veriyor ama hangi formatlarla çalışıyor bilmiyorum.

Hangi formatta verebiliyorsun?

Benim için en basiti dxf veya svg olur, bunları doğrudan Estlcam altına açıp yolları oluşturabilirim. Fusion360 da artık PCB tasarlama imkanı veriyor ama hangi formatlarla çalışıyor bilmiyorum.
Biraz araştırmam gerekecek.

Bu arada ikincisi P51'e takıldı az önce. Gayet güzel çalışıyor.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp