Yeni Proje: Servolu jikle koruması

Hangi programı kullanıyorsun abi?
EasyPCB diye bir program. Çok basit ve ücretsiz bir şey. Onun dosyalarını Robot Room Cooper Connection diye başka bir program açıyor ve gerber olarak kaydedebiliyor. Başka bir formata çevirip çeviremediğine bakmam lazım.

EasyPCB diye bir program. Çok basit ve ücretsiz bir şey. Onun dosyalarını Robot Room Cooper Connection diye başka bir program açıyor ve gerber olarak kaydedebiliyor. Başka bir formata çevirip çeviremediğine bakmam lazım.

Abi sen benim emailime gerber dosyasini yolla gerisini ben hallederim :)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Epey dolambaçlı yollar izlemek zorunda kalsam da sabah itibariyle işe yarar gcodelar üretip makinayı kart üzerinde doğru olduğunu tahmin ettiğim yollarda yürütebilir hale geldim :)

Plaketi işlemeye girişmeden önce birkaç soru:

1. Plaket boyutu 100.33 mm x 57.15 mm olarak görünüyor, doğru mu?
2. Deliklerin çapları ne olmalı? Kare olarak gösterilen delikler kare mi olmalı? :)
3. bu şema alt taraf için mi üst taraf için mi :)
4. delikler için excellon dosyası üretebilme şansın var mı? (mevcut haliyle de delikleri delecek kodları oluşturabildim ama yolları ayrı delikleri ayrı bir yazılımla hazırladım, eğer excellon dosyası olursa elimde tek çatı altında hem delik hem yol dosyalarını oluşturabilirim)

Epey dolambaçlı yollar izlemek zorunda kalsam da sabah itibariyle işe yarar gcodelar üretip makinayı kart üzerinde doğru olduğunu tahmin ettiğim yollarda yürütebilir hale geldim :)

Plaketi işlemeye girişmeden önce birkaç soru:

1. Plaket boyutu 100.33 mm x 57.15 mm olarak görünüyor, doğru mu?
2. Deliklerin çapları ne olmalı? Kare olarak gösterilen delikler kare mi olmalı? :)
3. bu şema alt taraf için mi üst taraf için mi :)
4. delikler için excellon dosyası üretebilme şansın var mı? (mevcut haliyle de delikleri delecek kodları oluşturabildim ama yolları ayrı delikleri ayrı bir yazılımla hazırladım, eğer excellon dosyası olursa elimde tek çatı altında hem delik hem yol dosyalarını oluşturabilirim)
Boyut doğru. Delik çapları normalde 0.8 mm. Bazıları 1 mm ama onları sonradan büyütmek çok kolay. Tek taraflı plaketin alt bakırı bu şema.
Excellon dosyası ne yahu? Araştırıp öğrenmem lazım.

İlk deneme sonucu:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Epey maceralı bir yol oldu :D

karttaki yollar iki kere işlendi, ilk oluşturduğum dosyada freze ucu çapını yanlış girmişim, tam olarak her yolu açmadı, sonra doğru çapı girerek en baştan bir iş yolu hazırlattım ve onla kestim. Kullandığım uçlar sözüm ona PCB oymak için ama dandik çin işi, süper kaliteli bir iş yapmıyor. Tabi farklı derinliklerle ve hızlarla deneyerek daha iyi sonuç almak olası, B şıkkı adam gibi bu iş için özel olarak yapılmış, ucu epey ince ama düz olan freze uçları edinmek, bunlarla yapılan kesimler gayet temiz olabiliyor.

Deliklerin delinmesi için ayrı bir dosya oluşturdum, iki dosya arasında da başlangıç koordinatları farklı oldu, deliklerin yerlerini bulmak için biraz deneme yanılma yapıp ince ayar çekmem gerekti (en sağ üstteki üç tane üst üste delik serisinden az solda ikili bir versiyonu var :) ) Koordinatlar ayarlanmış olmasına rağmen deliklerde çözemediğim bir gariplik var, aslında hiçbir delik olmaması gereken yerde değil, ama pek azı tam olarak olması gereken yerde :D tahminim, kullandığım pcb yazılımının imperyal sistemde çalışması nedeniyle konum hassasiyetinin sınırlı olması. Yazılımı iyice bir kurcalayıp metrik sistemle çalışmmayı öğrenmem lazım :)

Delik çapları normalde 0.8 mm. Bazıları 1 mm ama onları sonradan büyütmek çok kolay.

Çizimde küçük ve büyük görünen delik daireleri var, bu küçük ve büyük olması çapıyla alakalı mı? bunlar net olursaa CNC kodunda ayrı delik çapları programlanabilir kolaylıkla ve 0.8lerden sonra uç değiştirip 1mm likler delinebilir.

Tek taraflı plaketin alt bakırı bu şema.

Kafamı kurcalayan soru bu meretin aynen uygulanması gerekliliği mi yoksa ayna görüntüsü olarak mı? Plaketin diğer tarafına da komponentlerin yerleri isimleri vs oymak suretiyle işlenebilir çünkü, ama bu ikisi bir arada yapılacaksa birisinden birisnin ayna görüntüsü olması lazım :) senden gelen dosyada bu şema ile komponenet isimlerinin olduğu şema çakışık, yani aynı taraftaymış gibi görünüyor.

Excellon dosyası ne yahu?

Delik koordinat ve çap bilgisi içeren bir dosya imiş...

Yahu bayaa olmuş bu plaket. :) Harika!!!

Çizimde bazı delikler 1 mm bazıları 0.8 mm. Eğer çift yüzlü levha kullanılıp delik içi kaplama yapılsaydı sorun olabilirdi (delik içi kaplamalı delikleri tekrar delip büyütemeyiz) ama tek yüzlü plakette hiç sorun değil. Tümü 0.8 olsa da olur. Gerekenler birkaç matkap darbesi ile büyütülürler.
Oryantasyon konusuna gelince... Şu ankinin ayna görüntüsü olmalı.

Yahu bayaa olmuş bu plaket. :) Harika!!!

Yok abi o kadar da harika değil :) ama ilk deneme olarak fena değil, pek çok şey öğrenildi en azından :)

Örneğin delik konusunda iki ayrı yazılımda koordinat eşlemek için debelenmek yerine yollar kesildikten sonra deliklerden birisine makina manuel olarak hizalanıp sıfırlanıp, cnc yazılımında da o delik 0,0 noktası olarak tanımlanirsa tüm deliklerin tam yerinde olması sağlanır gibi. Tabi hem yollar hem deliklerin kodları tek bir yazılımla üretilirse en güzeli olur.

Gerekenler birkaç matkap darbesi ile büyütülürler.

Orası kolay tabi ama bakırın soyulma riski vs var, hazır makina deliyor, her delik kendi çapında delinse en güzeli olur.

Şu ankinin ayna görüntüsü olmalı.

Ooops :)

Yok abi o kadar da harika değil :) ama ilk deneme olarak fena değil, pek çok şey öğrenildi en azından :)

Örneğin delik konusunda iki ayrı yazılımda koordinat eşlemek için debelenmek yerine yollar kesildikten sonra deliklerden birisine makina manuel olarak hizalanıp sıfırlanıp, cnc yazılımında da o delik 0,0 noktası olarak tanımlanirsa tüm deliklerin tam yerinde olması sağlanır gibi. Tabi hem yollar hem deliklerin kodları tek bir yazılımla üretilirse en güzeli olur.

Orası kolay tabi ama bakırın soyulma riski vs var, hazır makina deliyor, her delik kendi çapında delinse en güzeli olur.

Ooops :)
Excellon formatında export edip gönderdim.

Bugün devreyi sakin kafa ve multimetre takviyesiyle detaylıca inceledim. 3 tane sorunlu yer tespit ettim.

Kırmızı işaretli yerler tam olarak kesilmediği için izolasyon da tam olmamış, kısa devreler söz konusu.

Yazılımın buraları kesmemesinin nedeni tahminimce girilen fereze çapından kaynaklanıyor. Eğer çap bazı yerler için fazla büyükse yazılım buralara sokmuyor ucu (plakette hiç bakır kalmaması gibi bir durumu engellemek için olabilir). Yeni plaketi keserken ucu daha ince tanımlayıp sonucu göreceğim.

Aynen öyle üstadım , bıçağı seçerken bıçak çapı kadar kontur cızıttırman lazım.sonra o konturdan iç yol ver ki çapak devrede kalmasın , daha hassas ve ince noktalar için engraving çakıları var , devredeki bakır kalınlığı 0,40 mı , ver 0,50 dalma derinliği dayan gitsin , burada engraving çakısının ağız açısı da oldukça dar olanından olmalı.....Aaaaah , ah , yok ki bizde de şöyle bir alet , öttürelim :evil: