YGE ESC Bi sıkıntı var ama nerde...

Dediklerinizi akşam uygulamaya çalışayım. Firmware upgrade nasıl yapılır bilmiyorum, daha önce hiç yapmadım. Zaten bilgisayara nasıl bağlanır, herhangi bir arayüzü var mı ondan da emin değilim.

Bu esc nin bu motorla çalışmaması ihtimali ise düşük, çünkü ikisi de kitle gelen ekipmanlar. Motoru scorpion, esc yi yge üretiyor ve msh protos için üretilmişler, üzerlerinde kendi logolarının yanısıra msh logosu da var. Yani bu ikili ile çalışan birçok protos vardır piyasada. Bu esc nin manualinde motor için belli değerler önerilmiş, optimum değerler. Yine de akşam timingi autoya alayım.

son olarak da yep60a ile, ikon ünite ile denemek gibi fikirlerim var. Yorumlarınız için teşekkürler ;)

benim motor ve esc her ikiside scorpion ama sorun çıkartmıştı.Tam devir alacak iken motor duruyordu.Esc nin bir USB dongle var bununla firmware geçerek çözmüştüm.

Akşam oldu, esc motor lipo kart herşeyi aldım, Emre abiye gittim. Bütün kombinasyonları bir de orda denedik. Motorda bir sıkıntı yok tahmin ettiğim gibi, yep 60a ile çok güzel çalışıyor. YGE esc ile ise, 18 timingde de aynı, auto timingde de... 8khz de de aynı, 10 khz de de... gov store da da aynı, gov da da, governorsuzda da...

firmware update mümkün değil, castle veya scorpion gibi değil. Adamlara göndermek gerekiyor o işler için, araştırdığım kadarıyla yurtdışı forumda yazan o. Zaten alışveriş sitelerinde herhangi bir bağlantı kablosu yok.

Kısaca esc ye yollar göründü. Adamlarla yazışacağım bakalım nasıl bir yol izlenecek. YGE ye güle güle...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tabi bir iki ay veya ne kadar sürecekse bu, protos uçamayacak mı??? Tabii ki hayır :) Emre abiye teşekkürler, zamanında gaui x3 te yep40a yandığında yerine boyutları kontrol edip yep60a almıştım. Bugünleri öngörmüştüm o zamandan :evil: :lollol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Emre abiye teşekkürler, zamanında gaui x3 te yep40a yandığında yerine boyutları kontrol edip yep60a almıştım. Bugünleri öngörmüştüm o zamandan :evil: :lollol:
Herşeyde vardır bir hayır diye boşuna dememişler. :laugh: :lollol:

Vay be demek arizali olan ESC imis. Neyse ki elde yedekte 1 tane var :halay: Benim merak ettigim bakalim arizali urun ile ilgili sana nasil bir geri donus olacak :rolleyes:

Rasim sorunun çözülmesine daha doğrusu arızanın tesbitine sevindim. [emoji3]Yeni esc gönderirler sanırım.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

mevlüt yılmaz' Alıntı:
Rasim sorunun çözülmesine daha doğrusu arızanın tesbitine sevindim. [emoji3]Yeni esc gönderirler sanırım.

O işin o kadar kolay olacağını sanmıyorum. Lipoda bi güzellik yaptılar ama orda bariz bi yanlış gönderme hatası vardı. Bunda ise arızalı bir esc var ortada, gönder bakalım biz bi el atalım derler büyük ihtimal. YGE ile temasa geçerler veya doğrudan ben oraya gönderirim, bi bakarlar oluru varsa yaparlar bişeyler olmazsa en son çare yenisini gönderirler. Yani ben olsam 150 dolarlık esc yi öyle hop diye yenilemezdim. Ama bu adamlar zengin, milyonlarla oynuyorlar diyebilirsiniz de. Sonuçta elektronik ekipman, bi uzmanının görmesinde yarar var diye düşünülür yine de.

Şimdi hiç çalışmasa daha kolay olurdu ancak devirlenmemesi için bir çok sebep olabileceği için , incelemek isterler. Ben olsam genede değiştirme işine girmeden birde esc yi başka bir sisteme kurar başka bir kumanda ile ayarlandıktan sonra aynı sıkıntıyı yapıyormu bakarım. Birde tabi YGE pustluk yapıp çakma kartla ayarlanmama özelliği eklemiş olabilir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Şimdi hiç çalışmasa daha kolay olurdu ancak devirlenmemesi için bir çok sebep olabileceği için , incelemek isterler. Ben olsam genede değiştirme işine girmeden birde esc yi başka bir sisteme kurar başka bir kumanda ile ayarlandıktan sonra aynı sıkıntıyı yapıyormu bakarım. Birde tabi YGE pustluk yapıp çakma kartla ayarlanmama özelliği eklemiş olabilir.

Futaba kumanda ile, gaui x3 üzerinde, ikon ünite ile denedik İlker abi. Yani bilmiyorum da cumartesi gece saat 3.30a kadar, pazar sabah 10.30 gibi uyanıp araziye çıkana kadar, araziden geldikten sonra akşam, son olarak da bugün denedik. Her zaman aynı... Hatta artık sinyaline kadar nerde na yapacak ezberlemiş durumdayım, bir kere farklı davranıp şaşırtmıyor bile o derece :)

Sen elindeki esc ile şimdilik devam et ve arızalı esc yi vakit kaybetmeden ilgili yerle temasa geç uzun bir süreç olabilir belki de

mevlüt yılmaz' Alıntı:
Sen elindeki esc ile şimdilik devam et ve arızalı esc yi vakit kaybetmeden ilgili yerle temasa geç uzun bir süreç olabilir belki de

Hepsi yapıldı Mevlüt abi ;) Fastlad'e uzun uzun yazdım bütün herşeyini, destan gibi... Süreç olarak iki ay falan sürer diye düşünüyorum, kışı geçirtir :D

Yep 60a esc ile bu pazar protosu maiden uçuşunu görebiliriz :)

Gün geçmiyor ki yeni bir sıkıntı olmasın :laugh: Bu seferki uçuşu doğrudan etkilemiyor.

Olaylar şöyle gelişiyor, model ayarlı, kayış gerginlikleri normal, hiçbir mekanik veya elektronik sıkıntı yok. Takıyorum kartı başlıyorum ayarlamaya...

Brake- off
cutoff type- slow down
accutype- lipo
cut off voltage- 3.2
cells- 6
special functions- (stick minimumda) stop, (stick maksimumda) full speed, auto timing.

active freewheeling- freewheeling on
gov mode p-gain- 0.9
gov mode i-gain- 0.05
startup speed- heli middle
pwm frequency- 8khz
startup power- auto 1-32%

gov mode- gov.store

diyorum. hepsini onaylayıp onay sesini alıyorum. Sonra enerji kesip kartı çıkarıyorum ve esc yi doğrudan üniteye takıyorum. descending tone, cell count (6 cell= 6 beep), ascending tone... 1-beep yani gov. store öğrenmek istiyor. Veriyorum gazı, yükseltiyor devri, sonra devirdeki o anlık düşmeyi yani hesitation safhasını da yaşıyor ve bundan sonra gazı düşürüyorum. ESC de herhangi bir beep yok, yani sorun yok. Herşey olması gerektiği gibi.

Arazide normal modda başlıyorum gaz vermeye... Spool up esnasında veya sonrasında model iki üç kere gaz kesiyor, tekrar veriyor. Geçenlerde aynısını yaptı, kayış sıkı iken gov.store ayarladık sonra kayışı gevşettik belki ondandır dedik. Bu sefer kayış ayarı ile hiç oynamadık. Belli bir gerginlikte iken gov.store öğrettik, o ayarı hiç bozmadan gittik araziye, yani o gerginlikle alakası yok yine aynı davranışı gösteriyor.

ESC kendince korumaya girip gaz kesiyor sonra yine veriyor gibi bir durum söz konusu ama ne esc de, ne motorda, ne de pillerde aşırı bir ısınma veya sinyal vs. bir bildirim söz konusu değil. Zaten pili ilk takınca yapıyor bunu, kafadan bir 30 saniyemi yiyiyor, sonrasında düzeliyor ve devamında hiçbir sıkıntı yok. Ama bu bende bir güvensizlik yaratıyor ya havada da yaparsa diye. Yine de devamında yapmayınca az çok bir güven oluştu, normal uçuşumu gerçekleştirdim üç beş tane flip de attım ama tam sorunsuz olmasını istediğimden bir fikirlerinizi alayım dedim.

Konu ile ilgili video akşam saatlerinde Emre abi tarafından yüklenecek.

Not: Pil sıcaklığı ile alakalı olabilir mi diye düşündük ama... Eskiden yep takılı iken böyle yapmıyordu, havalar da karlı olmasına rağmen. Son pili de uçmadan bir süre cebimde tuttum, yine de bir değişiklik yok aynı davranışları gösteriyor başlangıçta...

Not2: Baştaki bu soruna rağmen modelin uçuşu çok güzel, havada tutunması, inverte geçişlerdeki yumuşaklığı, mikrolar gibi hemen deplase olmaması, genel olarak uçuş hissiyatı oldukça tatmin edici...

Umarım sorunları en kısa sürede çözersin. bazı modelleri gördüpümde aşık olurum resmen. Raptor G4 gibi, protos gibi, ve hatta oxy miydi neydi onu da çok beğeniyorum. Bu nedenle videoyu beklemekteyim.
Dediğin gibi sıkıntı bitmiyor ama uçuşlar da devam ediyor.

Rasimcim , YGE limit ayarlamalarının kartla değil stickler ile yapılmasını öneriyor. Kumanda throttle limitlerini stick ile ayarlayıp , sonra karttan ayar yaparken orayı es geçiyorum ben.
Bunun dışında auto timing yerine scorpion motorlar için 18 yapıyoruz. YGE'de 18 diğer esclerin 5'ine denk geliyor.
Bunun dışında heli startup slow yap , startup power'da en düşük yanılmıyorsam %2 de olsun.
Böyle bir dene problem yaşamazsın diye düşünüyorum.
Son tüyo program kartında ikinci sayfa en alttaki boşluğa gelip entere basınca esc deki kaydettiğin değerleri okuyup sana gösteriyor. yani bunu yaptıktan sonra adım adım tüm satırları geçereke yanan ışıklara göre kontrol et doğru kaydetmişmi.