YGE ESC Bi sıkıntı var ama nerde...

Çok teşekkür ederim İlker abi, bunları deneyeceğim en yakın zamanda.

Ben hep scorpion'un motor bilgilerinden yola çıkarak 18 yapmasam mı diye düşünürdüm. 6 da düşük olabilir, bırakayım kendi karar versin diye auto timing yapardım. ESC lerin timingleri arası bu farklılığı bilmiyordum.
Stickle yaparım gaz kalibrasyonunu da... Tabii öyle yapınca ayarlar defaulta dönüyormuş sanırım. İlk önce onu yapıp, sonra da kartla diğer ayarlarını yaparım.
Slow ayarı gaui x3 te yapıyordum çok aşırı yavaş oluyordu spool up. Sonradan onu heli middle a çektik, herkes de öyle yapıyor sanırım yge yep kullanıcıları. Diğer esc lerde iki adet var (slow ve fast), bunda üç tane olunca (slow middle fast) öyle yapıyorlar ama sorun değil, slow yaparım. Zaten böyle de gaz kes ver gaz kes ver derken yeterince zaman kaybettiriyor başta.

Cahit abi çok sevdim modeli ben de :) Şimdiki esc yi değişim yaptılar, ilki arızalı çıkınca. Bunda da ayarsal sıkıntılar var sanırım da, zamanla çözülecek. Turuncu kanopi altı, turuncu finler falan güzeldi de, kuyruğu da turuncu yapınca bambaşka bişey oldu :laugh: Forza450 yi sattığıma pişman olmuştum da, bu bambaşka bişey. Yani bunda daha büyük pişmanlık duyabilirim, o yüzden ben hobinin içinde olduğum sürece protos benimle olacak sanırım. Yani olmaması için ciddi bir maddi sıkıntı falan olması lazım...

İşte o video :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Insallah Ilker hocam soylediklerini deneyince sorun cozulur arkadaslar. Benim merak ettigim arizali ESC beklerken takilan gecici ESC bu sorun yoktu diye hatirliyorum. Onda Governor devreye alinmamis miydi ? Insallah Kocaeli bulusmasi oncesi bu kucuk sorun da cozume kavusur da su canavarin ucusunu zevkle canli canli izlemek nasip olur :thumbup:

Onda da gov ayarlamıştım diye hatırlıyorum Mehmet abi de, biraz kalın ve genişti, yerine sığmıyordu. Yan tarafa monte etmiştim, sevmiyorum öyle görüntüyü bozuyor :) Zaten o gaui x3 ün esc... Zamanında 40a anınca yerine 7 dolar farkla 60a almıştım. Protosu da hesaba katmışım o zamandan :D

Neyse uçuşa engel değil tabii ki ama deneyeceğim İlker abinin dediklerini, tamamen kusursuz gelecek inşallah ;)

YEP escler yge nin 2009 da yazdığı yazılımla çalışıyor. Yeni nesil YGE ESC ler governor olarak çok daha başarılı diyor kullananlar. Ancak kendine has özellikleri var. Bence motorun kararsızlığı frekans ve timing ile alakalı. X nova motor ların sitesinde motoru her esc ile ayrı ayrı test edip gene her esc için kendi buldukları en iyi ayarı yazmışlar. Scorpion motorlarda her motor için aynı genel bir değer veriliyor. O yüzden biraz denemek lazım.

Rasim pili taktip 6 kere bip sesi duyduktan sonra motorun araliklarla bip lemeye devam ettigi oldumu hic?

Ben bugun boyle bir sorun yasadim. Hava da da tik toc yapayim dedim ke dimce ama helinin kafa devri aniden dustu.

Gov store işlemini sorunsuz yapınca o sorun ortaya çıkmıyor Tamer. Pili takınca alçalan giriş sesi, ardından 6 bip pil hücre sayısı, sonrasında yükselen ses, hazır demek... Bundan sonra tek bip veriyorsa aralıklı, istersen ayarları baştan yapıp gov store işlemini yeniden yap. O girişteki bir altı bir beep, ondan sessizliğe bürünmesi lazım.

Bendekinde gov store u başarılı bir şekilde tamamlayınca o tek bip gidiyor.

Rasim escnin governorunu kullanmıyorum. Daha doğrusu hiç governor kullanmıyorum. Throttle kalibrasyonu yapmıştım. Geçen hafta sorun yoktu ama bu hafta sorun oldu.

Artık kumanda dan timing vs yapabildiğim kadar ayar yapacağım, baktım olmadı kart sipariş edeceğim. Hem belki ilerde governoru da kullanırım. :)

tamerkaymakci' Alıntı:
Artık kumanda dan timing vs yapabildiğim kadar ayar yapacağım, baktım olmadı kart sipariş edeceğim. Hem belki ilerde governoru da kullanırım. :)

Tamer bugün yanımda kart vardı, keşke ayarlasaydık.

Ben bu gece buradayım , istersen yarın sana bırakayım.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Tamer bugün yanımda kart vardı, keşke ayarlasaydık.

Ben bu gece buradayım , istersen yarın sana bırakayım.

Tevfik abi saolasın. Abi bir yandan soğuk, bir yandan da mangaldakiler yanmasın derken hiç aklıma gelmedi sormak :lollol:

Rasim in konuyu fazla dağıtmadan özele geliyorum :)

Bütün ayarları gözden geçirdim bu sabah. Ünite açı 450-500 sınıfı helifreakten bavarian pilotu arkadaşın ince ayarları (tail ve rigid için), rescue'da komut ezme için iki tane mix... Hepsi tamamlandıktan sonra geldik esc ye... Herşeyi baştan programladım kartla ve modele enerji verdim, belli bir devrin üzerinde motor boşa atıyor gibiydi, kafa duruyordu... Neyse motoru söktüm, pinyon adaptörünü de demonte edip tekrar iyice sıktım, one way de bir sorun yok gibiydi. Tekrar her adımı geçtim, governor ayarlarken bu sefer oldu... Alana gittik. 4-5 pil kadar uçtum. Hiçbir sıkıntı yok, başlangıçta gaz da kesmiyor. Üniteye de güvendiğimden yapabildiğim ne varsa tekrar tekrar yaptım :laugh:

Esc timing 18... 4.0V lipo ile gov store ayarlandı.

Sorun kalmadı, başlık kilitlenebilir, arşive alınabilir :laugh:

Hadi gözün aydın Rasim. :)

Ynt: YGE ESC Bi sıkıntı var ama nerde...

Geçmiş olsun rasim artık gelsin videolar :rolleyes:

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Hadi gozumuz aydin o zaman :bravo: :halay:

Teşekkür ederim :) Lynx kanopi de turuncuya uydu gibi. Öndeki sticker ayrıca güzel oldu.

Bi video bekliyorum, Emre abinin telefonla çektik. Yüklenince paylaşır.