Yine bir Modelcilik faciası

Mehmet abi ben sınavda hold çeker yine kalırım bence :D Bu arada self level özellikli ünite serbest mi? O zaman sıkıntı yok da :lollol:

daire şeklinde yetiyor ancak normal uçuşta 8 şeklinde alan turunu yaptırıyorlar, Emre skidin 45 derecesini bilemem modelin 3D ise inverti göstereceksin aga olay bu :D

Mesut AKIN' Alıntı:
scale uçanları bilemiyorum bizde scale olmadığı için sormadım bunu. Scale dan kasıt fuselage giydirilmiş helimi ? normal heli ise scale uçuş falan dinlemezler invert mecburi :D

Mesut ustam , bilgi edinmek amaçlı ve kendimde bu sertifikayı çok istediğim için soruyorum.Kafam biraz karıştı , bizim burada heli ile ilgili ders verebilecek bir hoca bulunmadığı için midir , ya da THK'nın tüzüğünde model heli ile ilgili bir sertifikasyon olayı olmadığı için midir nedir , heli sertifikasyonu yok.Şimdi THK model heliler için bir düzenleme mi yaptı , yoksa o gün gelen görevli memurlar , sizin için mi böyle kurallar koydular.
Eğer sertifika şartları bir genelge ile düzenlendi ve tüm helicilerin bu şartlara uyması gerekiyorsa , düzenlemeyi yine enteresan buldum ben.Tamam , geri geri iki hamlede arabayı park edemeyene ehliyet verilmesin , bunu tamamen destekliyorum , çünkü hayati ve elzem bir maddedir.Hobi olayına gelince , uçak ya da heli olsun , disiplinli bir kalkış , menzilden kaçırmadan düzgün bir alan turu , ve kırım yapmadan sağlam ve güvenli bir inişle (patterne uyarak) , sertifikasyon için yeterli bir pilotaj olacağını düşünüyorum.Şimdi helide invert şart olursa, uçakta da invert uçuş , knife edge gibi aslında akrobasi uçuşu olan , bir üst sınıf pilotaj gerektiren uçuşların da , şart olması gerekir ki , bu durumu da pek mantığıma yatıramadım. Haksız mıyım ?...
Yanlış anlaşılmasın , benim hedefim sadece scale uçmak , illa invert takla atmam gerekiyorsa onu da öğrenirim , ama bu durum sertifikasyon eğitiminiden geçip , gönül rahatlığıyla , hobimi yapmak isterken , daha uygunsuz , kaçak ve tehlikeli yollara itmez mi...Çünkü memleket de kaç tane pilot var invert alan turu atan ? , ben sallıyorum 20-25 kişi , bu mu , sadece 25 kişi için mi olacak o zaman bu sertifika.
Sorularımla kafa karıştırdıysam özür dilerim , neticede yapamayan hobiyi bıraksın yapmasın der gibi bir mantık oluyor o zaman da , ya da ben yanlış anlıyorum.

Hakan abi sorularında haklısın yukarıda belirtmedim, şimdi öncelikle Uçak dışında THK henüz sertifika vermiyor ama bu yaz multiler ve heliler içinde sertifikasyon çıkacakmış, çalışmalar sonuçlanmak üzereymiş, bu gelen eğitmenden aldığım bir bilgidir. gelelim heli olayına , geçen yıl ve önceki yıllarda uçak uçurmayıp sadece heli uçuranlar ve sertifikamız olsun diyenlere heli kullandırılarak uçak sertifikası veriliyormuş, geçen yıl heli ile sertifika alanlar olmuş bizim üyelerden , bu senede biz heli ile uçak sertifikası aldık (birkaç arkadaşımız) ama dediğim gibi bahsedilen şeyleri bizden istediler, invert pozisyonda hover yaptırdılar tüm heli ile sertifika alan üyelerimize.

Mesut AKIN' Alıntı:
Hakan abi sorularında haklısın yukarıda belirtmedim, şimdi öncelikle Uçak dışında THK henüz sertifika vermiyor ama bu yaz multiler ve heliler içinde sertifikasyon çıkacakmış, çalışmalar sonuçlanmak üzereymiş, bu gelen eğitmenden aldığım bir bilgidir. gelelim heli olayına , geçen yıl ve önceki yıllarda uçak uçurmayıp sadece heli uçuranlar ve sertifikamız olsun diyenlere heli kullandırılarak uçak sertifikası veriliyormuş, geçen yıl heli ile sertifika alanlar olmuş bizim üyelerden , bu senede biz heli ile uçak sertifikası aldık (birkaç arkadaşımız) ama dediğim gibi bahsedilen şeyleri bizden istediler, invert pozisyonda hover yaptırdılar tüm heli ile sertifika alan üyelerimize.
Neyse , sertifikalar verilmiş ne mutlu ....Ancak uygulama hala benim kafamda soru işareti..... :-\ , bekleyelim bakalım , burada durum nasıl olacak zaman gösterir. :)

Helal olsun Mesut. :saygilar:
Bence de bir forum yöneticisi Senin yaptığın gibi üyelerine sahip çıkıp böylesi güzel bir organizasyonu yapmalıdır. Yöneticiye yakışan budur. Yapmamak ne bileyim, kötü birşeylerdir herhalde.
Ben daha ne diyim..

Invert alan turu atabilsem sertifika almam, sertifika veririm :laugh: (biraz fatih terim gibi oldu ama neyse :D )

serkan sinan' Alıntı:
Helal olsun Mesut. :saygilar:
Bence de bir forum yöneticisi Senin yaptığın gibi üyelerine sahip çıkıp böylesi güzel bir organizasyonu yapmalıdır. Yöneticiye yakışan budur. Yapmamak ne bileyim, kötü birşeylerdir herhalde.
Ben daha ne diyim..
Buradaki Forum Yöneticilerine bir hatırlatma yok değil mi Serkan :D

Çok özür diliyorum ama Mesut abinni dediklerini 2-3 kere okudum ben mi yanlış anladım tekrar sormak istedim :D
Invert alan turu derken funnel gibi bir şey mi yapacağız , doğru mu anladım :D :D Yoksa sadece invert hoverda durmak mı ?
Ayrıca Karadeniz grubu olarak Muammer abi yetkililer ile görüştü , yaza doğru bizde organizasyonu düzenleyip biz de belgelerimizi temin edeceğiz inşallah :coolxf:

Ynt: Yine bir Modelcilik faciası

Dogukan yetkililerin numaralarini biz ilettik kendisine :) hatta ben hocayla yemekte konustum ve sizden bahsettim tabiki onlarada veririz dedi :)

Rasim ben invert alan turundan otesini yapiyorum ama sertifika veremiyorum kimseye :p

Sinan ben sadece yazismalar maillesmeler dilekce isleri telefonlasma , evrak islerini yaptim, ancak uyelerimiz kendi ustune dusen tum masraflara ortak olarak bu etkinligi gerceklestirmemizi sagladi :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Valla heliciye kazik, ucakciya kebap yok. Ucak da hover yapsin o zaman kuyruk degdirmelisinden :D

Mesut abi sertifika için yapılan uçak uçuş videosu var mı ?

Mesut AKIN' Alıntı:
Rasim ben invert alan turundan otesini yapiyorum ama sertifika veremiyorum kimseye :p

Abi peki verebilenler kendileri de yapabiliyorlar mıymış :) Neyse bu çok önemli değil, asıl önemli sorumu soruyorum, bu sertifikayı alınca ne olacak? Ne gibi bi fonksiyonu var?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Abi peki verebilenler kendileri de yapabiliyorlar mıymış :) Neyse bu çok önemli değil, asıl önemli sorumu soruyorum, bu sertifikayı alınca ne olacak? Ne gibi bi fonksiyonu var?

Bende bunu merak ettim. Kendileri yapamıyorsa bence daha kötü. Estetik olmayan düz çizilen sekizi bile beğenmezler. :) Hele ki uçuğa göre kıyasla estetik uçuş yapmak heli de düzde olsa iyi pilotaj ister.

Adamlarda haklı düz uçuş diyoruz ama sitedeki çoğu uçuş videolarımızın yüzde 50 si belki daha fazlası hover aşamasında +- verip kuyruk çevirip , ters-düz yapmakla geçiyor.Haliyle başlığı 3d olan ama aslında sport veya scale uçuş kadar bile seyir zevki olmayan uçuşlar çıkıyor. :)

Ayrıca invert alan turu düz alan turuna kıyasla çokta zor değil aslında. Bence düz alan turunu daha kolay yapan sadece tur tamamlanmasada oryantasyon kaybına yol açmaması.Haliyle pratik yapma aşamasının daha kolay olması.

Emre Kaman' Alıntı:
Valla heliciye kazik, ucakciya kebap yok. Ucak da hover yapsin o zaman kuyruk degdirmelisinden :D

Emre benim.icin sorun yok yapariz kardesim :) ama ucakta zor emin okabikirsin sekiz cizmek zordur ucakta, cunku cogu ucakci tek bir yonden donmeye alismistir ve o dha basit gelir, ama 8 de iki yonden donmek lazim buda zor gelir tek tarafa alisan insana

Kadir Kurt' Alıntı:
Mesut abi sertifika için yapılan uçak uçuş videosu var mı ?

Kadir valla hava yagmurluydu ucus falan cekmek kimsenin akkina gelmedi , bitde 16 kisiyi bitirmeye calistik hiri indi biri kalkti

Rasim Öztürk' Alıntı:

Rasim , dusunki modele bir yapiya yada bir araca zarar verdin ve polisi aradilar, polis ile karsi karsiya gelirsen devletin resmi kurumundan elinde bunu ucurabildigine dair bir sertifika var araba ehliyeti gibi . en azindan kendini daha rahat savunursun.

Arda Erkan' Alıntı:
Bende bunu merak ettim. Kendileri yapamıyorsa bence daha kötü. Estetik olmayan düz çizilen sekizi bile beğenmezler. :) Hele ki uçuğa göre kıyasla estetik uçuş yapmak heli de düzde olsa iyi pilotaj ister.

Adamlarda haklı düz uçuş diyoruz ama sitedeki çoğu uçuş videolarımızın yüzde 50 si belki daha fazlası hover aşamasında +- verip kuyruk çevirip , ters-düz yapmakla geçiyor.Haliyle başlığı 3d olan ama aslında sport veya scale uçuş kadar bile seyir zevki olmayan uçuşlar çıkıyor. :)

Ayrıca invert alan turu düz alan turuna kıyasla çokta zor değil aslında. Bence düz alan turunu daha kolay yapan sadece tur tamamlanmasada oryantasyon kaybına yol açmaması.Haliyle pratik yapma aşamasının daha kolay olması.

Arda gelenlerden biri hoca digeri stajer , stajer olan ucuyor mus ve egitmenlik hakkinda egitim aliyormus, egitmen olan Mustafa hoca ileri seviye pilotaja sahip amcak hayatimda gordugum en kibar en mutevazi kisi idi :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi