Yüksek Akım için veri loglayıcı - Kod adı MV1

Amaca uygun olması için 60V'da 200A'yı test edebiliyor olmamız gerekiyor. Ama sensörün çalışma mantığı nedeni ile Voltaj aslında çok da önemli değil. 1V 200A bile olur.

Bunun yanında datasheet'e göre "nonlienearity" hatası %1.2 olarak verilmiş. Yani 100A civarında bile kalibrasyon yapılsa, 200A civarında beklenecek maksimum yanılgı 2.4A olacaktır.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Amaca uygun olması için 60V'da 200A'yı test edebiliyor olmamız gerekiyor. Ama sensörün çalışma mantığı nedeni ile Voltaj aslında çok da önemli değil. 1V 200A bile olur.

Bunun yanında datasheet'e göre "nonlienearity" hatası %1.2 olarak verilmiş. Yani 100A civarında bile kalibrasyon yapılsa, 200A civarında beklenecek maksimum yanılgı 2.4A olacaktır.

Elektrikli forkliftler nekadar güç çekiyor acaba...

Düzenleme: Hidrolik Kullandıkları için az çekiyorlarmış...

Simdi bu testin iki amaci var. Birisi kalibrasyon ve sonrasinda yapilan cihazin duzgun çalıştığını test etmek. Digeri de heliye takildiginda montajina bagli olarak bu akim degerinde Ozellikle birlestirme elemanlarinda bir sikinti olmayacagindan emin olmak.

Benim de aklımda pervanesiz olarak heli motoru bosta tam gaz guc verdigimizde acaba ne kadar akim ceker sorusu var ?

Way arkadaş forum uçmuş haberimiz yok.. Merakla takipteyim.. :)

Serkan, Beacon ile tarlada helikopter/uçak bulma uygulaması ile ilgili konu açınca gör sen bir de :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Serkan, Beacon ile tarlada helikopter/uçak bulma uygulaması ile ilgili konu açınca gör sen bir de :).
Beacon nedir?
Beacon’lar, menzillerindeki akıllı cihazlarla radyo sinyalleri yoluyla konuşan kablosuz cihazlardır.İletişimde düşük enerjili Bluetooth sinyalleri kullanılır.

Zafer bey olmadı ama şimdi :) Konu açılıncaya kadar merak içinde kalacağız :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Beacon nedir?
Beacon’lar, menzillerindeki akıllı cihazlarla radyo sinyalleri yoluyla konuşan kablosuz cihazlardır.İletişimde düşük enerjili Bluetooth sinyalleri kullanılır.

Zafer bey olmadı ama şimdi :) Konu açılıncaya kadar merak içinde kalacağız :)

Beacon'lar tamamen farklı bir proje için araştırdığım bir konu. Ama düştüğü yeri gördüğüm halde, tarlada yarım saat boyunca zagi aramış biri olarak beacon'ların bizim için de gayet faydalı kullanım alanları olabileceğini düşünüyorum. Ama henüz vakit bulup da başlamış olduğum bir çalışma değil.

Asıl konumuza dönecek olursak, ACS758'in sensör bloğunu stabil bir güç kaynağı ile beslemek gerektiğinden ilk mesajlarda bahsetmiştim. Aslında stabilden ziyade "gürültüsüz" terimi daha uygun kaçacak. Komple sistemin daha kolay kullanılabilir olması için de harici bir BEC yerine doğrudan sistemin kendi içine bir besleme koymaya karar verdim. Ve gürültü konusundaki avantajı nedeni ile Lineer regülatör kullanmak çok uygun gözüküyor. Fakat giriş voltajı da minimum 58,8V (14S)'i desteklemesi gerektiğinden, bu da ayrı bir sıkıntı. Ünlü LM78XX serileri ise maksimum 40V giriş voltajını desteklediğinden bu işe uygun değiller. LM317 HV serileri ise maksimum 60V destekliyor. Ama değerleri sınırda olan bir komponent kullanmayı düşünmüyorum.

Diğer bir çözüm ilk katında SMPS, ikinci katında lineer regülator kullanan, çift aşamalı bir besleme devresi yapmak. SMPS sayesinde verim artacak ve Lineer regülatör sayesinde gürültü azalacak. Ama bu durum hem bu projenin KOLAYLIK amacını baltalıyor, hem de elektronik bilgim ve elimde ekipmanlar bu tasarımı yapmak için yeterli değil...

Verimli bir çözüm bulana kadar ACS758'in sensör bloğunu 2S bir lipo ile beslemek daha uygun gözüküyor....

Tahmin ettiğim üzere ALLEGROMICRO'nun yurtiçi mümessili olan firmada bile bu ürünü bulamıyorum. Maillerine cevap vermiyorlar, telefonla arayınca ilgilenmediğim başka bir ürünü öneriyorlar, ve yönlendirdikleri başka bir telefon ise cevap bile vermiyor...

Ebay yolu gözüktü maalesef...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Tahmin ettiğim üzere ALLEGROMICRO'nun yurtiçi mümessili olan firmada bile bu ürünü bulamıyorum. Maillerine cevap vermiyorlar, telefonla arayınca ilgilenmediğim başka bir ürünü öneriyorlar, ve yönlendirdikleri başka bir telefon ise cevap bile vermiyor...

Ebay yolu gözüktü maalesef...
Türkiye'den direkt temin edilebiliyor olsa zaten şaşardım :-\ Neyse allahtan internet alışverişi var :thumbup:

Zafer SAHIN' Alıntı:
... Beacon'lar tamamen farklı bir proje için araştırdığım bir konu. Ama düştüğü yeri gördüğüm halde, tarlada yarım saat boyunca zagi aramış biri olarak beacon'ların bizim için de gayet faydalı kullanım alanları olabileceğini düşünüyorum. Ama henüz vakit bulup da başlamış olduğum bir çalışma değil...

3 gun heli arayip bulamamislar var aramizda... [emoji1]

ACS758 150A siparişi verdim ve aşağıdaki dökümanda tavsiye edilen, 200A üzeri ölçme metodlarından birisini seçerek kullanıyor olacağım.

İlk yapı paralel şönt kullanılarak oluşturulacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aslında buradaki sorunda kalibrasyon sorunu. İkinci yapıda akım nerede ise aynı yapıdaki iki yol üzerinden geçiyor olacakken, yani eşit bölünmesi daha olası iken, yukarıdaki yapıda, sıcaklık ve akım yoğunluğunun artması gibi nedenlerden dolayı, faklı yol izlemeyi tercih edebilecek. Bu da özellikle sıcaklık değişimlerine bağlı olarak, ölçümlerde lineerlik bozulmasına yol açabilecek.

İkinci yapı aşağıda görüldüğü şekilde karşılıklı 2 tane ACS758'den oluşacak.

ACS758'lerin üzerinden geçen akımların oluşturduğu analog değer toplanarak, karşılık gelen AKIM verisi elde edilmiş olacak. Burada benim sıkıntı yaşayacağımı düşündüğüm konu, gene kalibrasyon zorluğu. Sağlıklı veri alabilmek için 2 sensörü de ayrı olarak kalibre edip daha sonra ölçme verilerini toplamak gerektiğini düşünüyorum. Fakat ayrı ayrı 150A 'da kalibre edip tekrar bakır levha üzerinde taşıdığımda bu kalibrasyonun bozulup bozulmayacağından da çok emin değilim.

Elektronik olarak ve yapısal olarak gerçekleştirilmesi daha kolay olan yöntem 1. yöntem olmasına karşın, 2. yöntemin daha doğru sonuç vereceğini düşünüyorum ve büyük ihtimalle 2. yöntemi kullanacağım. Parçalar elime ulaşana ve birisi aksi bir yönde fikir verene kadar, plan şimdilik bu şekilde ... :)

Bende olsam birinci yöntemi seçerim. Yanılma payı daha düşük olur. İkisini toplamak yerine iki ile çarpıp , yanılmayı payını sineye çekmeye razıyım. Yanılmanın çok fazla olacağını sanmıyorum.

İlker Sönmez' Alıntı:
Bende olsam birinci yöntemi seçerim. Yanılma payı daha düşük olur. İkisini toplamak yerine iki ile çarpıp , yanılmayı payını sineye çekmeye razıyım. Yanılmanın çok fazla olacağını sanmıyorum.

Allegro dökümanındaki ve benim yazdığım mesajdaki sıralamalar farkli idi, karışıklık olmasın diye sıralamayı Allegro dökümanına göre yaptım.

Gene karışıklık olmasın diye tekrar belirteyim, benim düşüncem, iki sensörlü yöntemi kullanmak. Tek sensörlü yöntemde adamlar milimetresine kadar tüm ölçüleri vermişlerse, elbet denemişlerdir ve sonuçlardan memnun kalmışlardır ama, bakırı ben kendim keseceğim için o kadar milimetrik olamayabilirim. Hoş, milimetrelik bir yanılgı sadece akım oranını değiştireceğinden sonuca pek yansımıyacatır. Yani atıyorum 2 ile değil 2.1 ya da 1.9 ile çarpmam gerekecektir. Ama gene de çift sensörlü yöntem, yapıma başlayana kadar bana daha makul geliyor.

Ebay'dan ACS758'ler geldi. Direnc.net'den de voltaj girişi ve analog çıkış için kapasitörler, ACS'yi yerleştimeyi planladığım bakır plaket ve devreyi belki yerleştiririm diye düşünerek epoksi plaket söylemiştim.

Fakat anlaşılan onların bakır plaketten kastettikleri ile benim düşündüğüm aynı şey değilmiş. Bakır plaketten kastettikleri şey "bakır kaplı plaket" imiş ve aldığım epoksi plaketten nerede ise hiç farkı yok.

Şimdi 1mm kalınlığında "hakiki" bakır plaket bulmak gerekiyor...