Yüksek Akım için veri loglayıcı - Kod adı MV1

Zafer SAHIN' Alıntı:
Proje, 1mm bakır levhayı uygun fiyata bulma aşamasında takıldı kaldı...
Aslinda zafer bey karakoyde her ebattan bulunmasi lazim ama bakabildiniz mi

Var olma ihtimali varsa gidip bakarım. Ama bana bakır plaka diye "bakır kaplı plaka" vermeye kalkacaklarsa hiç de gerek yok :).

en iyisi siz gitmeden ben bi arayim soruyum bi iki yere haber ediyim
Zafer SAHIN' Alıntı:
Var olma ihtimali varsa gidip bakarım. Ama bana bakır plaka diye "bakır kaplı plaka" vermeye kalkacaklarsa hiç de gerek yok :).

Linkini verdiğiniz cihaz da temel olarak bir akım trafosu. Halkanın için içinden geçen akım, halkanın kendisinde tekrar bir akım endüklenmesine yol açıyor. Yani atıyorum 100A geçiyorsa, hala tarafından tekrardan 100mA akım üretiliyor. Bu akımı okuyabilmek için, en azından arduino tarafında, voltaja dönüştürülmesi gerekiyor. Dönüştürülebilir tabii, ama devre, her gereken ek dönüşümde biraz daha karışıklaşacak.

Bir de maksimum 200A akım sensörü var. Fakat İlker bey'in projesinde tepe noktasını sağlıklı ölçmek için 300A değerine ihtiyacımız var...

Kısacası, kendi adıma, gösterdiğiniz sensörü pek kullanışlı bulamadım.

Bu projenin durumu güncelleyelim:

Yurtiçinden uygun fiyatlı 1mm bakır levha bulamadım. Ben de mecburen Çinli dostlarımıza başvurdum. 100mm x 100mm boyutlarında bir levhayı gönderdiler. Bu levha da elime ulaştığında tüm malzemeler tamam olmuş olacak. Bu proje biraz sündüğü için de kolay yolu seçmeye yani akım bölücülü tek sensör kullanmaya karar verdim.

DIY indeks sayfasini incelerken hatirladim Zafer bey. Bu projede son durum nedir acaba ?

Tüm malzemeler geldi, dirençler kondansatörler, ACS sensörler, bakır plaka, SD kart okuyucu, arduino... Ama proje bu kadar uzayınca, işin biraz da keyfi kaçtı maalesef :( ... Müsait bir zamanda bir araya getirilmeyi bekliyorlar... Bir de plakayı milimetrik olarak kesebilmek için kullanmayı düşündüğüm dairesel testerelerim evin içinden kaybolmayı seçince biraz da tuz biber oldu...