Yurtdışı Model Alışveriş Siteleri

Hocam phoneix sim kullanıyorum nerdeyse bir senedir. Bu alanda gerek plotaj olarak gerek teknik olarak baya yol kat ettiğimi düşünüyorum. Alıp hemen uçuracak değilim ama uçurmada sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum. t 28 trojen var micro. spektrum kumanmla bind edip bunu uçurabiliyorum. gerçi pahalı olmadığından piskolojik olarak rahat uçuruyorum, ama büyük modelde bu kadar rahat olmayabilirim.

Bu model için sadece daha geniş bir alan lazım anladığım kadarıyla. Tabi yanılıyor da olabilirim. İnş acı bir tecrübe yaşamam :) yaşarsamda mutlaka haberiniz olur :)

Ayhan bey bakın şöyle anlatayım Warbird ler uçurması en zor uçaklardır, almayı düşündüğünüz model çok çabuk stall olan dönüşlerde çok sıkıntılı olan bir modeldir , siz köpük alacağınız için bir nebze daha kolaydır ama simülatördeki tepkilerden çok farklı tepkiler verir gerçekte,

Mesut abi,

Bir yerde dinlemiştim "Başkalarının acı tecrübelerini yaşayarak tasdik etmek çok büyük ahmaklıktır" demişti bir büyüğüm. Bunu bile bile bazen denemeden olmuyor. Bütün bu uyarıların kulağıma küpe olacak ve krıım yaşadığımda siz demiştiniz dicem.

Uçağı hemen uçurmayı planlamıyorum önce alayım uçağı tanıyayım montajını yapayım, belkide uçurmadan öyle duracak. belkide satarım. Trex 450 pro almıştım öylecene baş köşede duruyor :) mikro 6 kanallı ile plotaj yapıyorum ama eminim mikro 6 kanallı uçurmaktan daha kolaydır 450 yi uçurmak.

Kısacası dediklerinizi kafama not alıyorum ve teşekkür ediyorum.

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Mesut abi,

Bir yerde dinlemiştim "Başkalarının acı tecrübelerini yaşayarak tasdik etmek çok büyük ahmaklıktır" demişti bir büyüğüm. Bunu bile bile bazen denemeden olmuyor. Bütün bu uyarıların kulağıma küpe olacak ve krıım yaşadığımda siz demiştiniz dicem.

Uçağı hemen uçurmayı planlamıyorum önce alayım uçağı tanıyayım montajını yapayım, belkide uçurmadan öyle duracak. belkide satarım. Trex 450 pro almıştım öylecene baş köşede duruyor :) mikro 6 kanallı ile plotaj yapıyorum ama eminim mikro 6 kanallı uçurmaktan daha kolaydır 450 yi uçurmak.

Madem bukadar kararlısın Promodelden aldığım bir uçağın konusu incelemeni öneririm :)

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Mesut abi,

..........
Hepimizin amacı, öğrendiğimiz iyi ve kötü tecrübeleri birbirimiz ile paylaşmak :thumbup: Özellikle yaptığımız hataları başkalarının yapmadan önce düşünmelerini sağlamak. Zira her bir hatanın belli bir bedeli var.

Sizi de gayet iyi anlıyorum ;) Bir şekilde aklımıza takılıyor ve bazen "Bile bile lades" dediğimiz zamanlar oluyor :laugh: Önemli olan bence bu tür durumlarda maliyet hesabı yapmak. Şayet seçimimiz bir hataya dönüşürse, maddi açıdan bizi ne kadar üzeceğine bakmak lazım. Şayet bunu tolere edebilirim deniyorsa, aklımızda kalacağına midemizde kalsın :D

NOT: Bu durum güvenlik ve emniyet içeren, sadece maddi hasarlar ile sınırlı kalmama ihtimali olan durumları kapsamamaktadır ;)
(Örnek: Hayatında hiç simulatör çalışmamış, 6 kanal heli tecrübesi olmayan birisinin TREX 700 ile ilk uçuş denemesini yapması gibi)

Hazır konu yurt dışı alışveriş sitelerinden açılmışken kulaktan dolma bir bilgiyi paylaşmak istiyorum malum yurtdışından faturasız spot ürünler satın alıyoruz ve bu ürünleri kredi kartı paypal veyahut başka online ödeme seçeneklerini kullanıyoruz 1 sene içerisinde 1000 dolar ve üstü alışverişleriniz devlet tarafından takibe alınıyor ve vergi dairesinden telefonunuza vergi borcunuz olduğu bildirisinde bulunuyormuş yani bana mantıklı geldi malum burası Türkiye ve devlet faturasız vergisini ödemediğimiz bir ürünü satın alıyoruz bunuda vergilendirmek devletin görevi yeteri kadar vergi alınmayan türkiyemizde olası bir durum olabilirmi bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgisini bizimle paylaşmasını istiyorum...

Bin dolar ciddi bir miktar.

Eğer bin dolarlık bir ürün alırsanız zaten gümrükte takılır, mutlaka gümrük çıkar. Bunun takibi sadece gümrükte değil Kartla yapacağınız yurt dışı ödemelerden de takip edilebilir. Anladığım kadarıyla siz bunu ifade ediyorsunuz. Bu durum bana da mantıklı geliyor, hayatın her alanında vergi ve fatura ödediğimizden bunun içinde vergi çıkması beni hiç şaşırtmaz. Ben 150 dolarlık alışverişlerde bile sıkıntı çekiyorum. İşin kötüsü her şeyi göze alıyorum kargoyu , gümrüğü vergiyi buna rağmen prosedür olarak uğraştırıyor sağolsun bazı görevliler. Beni asıl bu durumlar yoruyor.

Serkan bey ben böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Bir de bunu takip etmek o kadar da kolay degil, belki ileri de karşımıza çıkabilir ama su aşamada olması bana göre zor.

Ayhan beyin $1.000 sipariş veren vergisini de ödesin yorumuna katılmadığımı da belirteyim. Fazla uzaması istemedim bir konu bu vergi konusu. Bu nedenle sadece Trex700 boş kitinin $1.000 olduğunu hatırlatmış olayım :(

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Serkan bey ben böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Bir de bunu takip etmek o kadar da kolay degil, belki ileri de karşımıza çıkabilir ama su aşamada olması bana göre zor.

Ayhan beyin $1.000 sipariş veren vergisini de ödesin yorumuna katılmadığımı da belirteyim. Fazla uzaması istemedim bir konu bu vergi konusu. Bu nedenle sadece Trex700 boş kitinin $1.000 olduğunu hatırlatmış olayım :(

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Mesajımda düzeltme yaptım.

Mehmet konuyu başka yöne çekmekte istemiyorum ama ciddi bir konu ve şöyle söylüyüm bugün bir telefoncu arkadaşımla bu konuyu konuştum bana 1 yıl içinde ayrı ayrı aylar içinde toplam 1650$ alışveriş yapmış 3 yıl içinde kendisine ait iş yeri ve vergi borcu mükellefi olmadığı halde vergi borcu 875tl çıkmış araştırmış bu nedir diye yurtdışı alışverişlerinizden kaynaklanan vergi borcu demişler şimdi buna ne demeli şansmı yoksa devlet yıllar sonra alışverişlerimizin hesabını bize vergi olarak gerimi alıcak ayrıca banka hesapları devletin elinde paypalden kuruşu kuruşuna aldığımız ürünler belli ;) neyse Buda bir tartışma konusu olmasın sadece belki başından böyle bir olay geçen arkadaş varsa bizimle paylaşmasını istedim yıllar sonra bir süprizle karşılaşmak kimse istemez sonuçta değilmi...

sedriq' Alıntı:
Mehmet konuyu başka yöne çekmekte istemiyorum ama ciddi bir konu ve şöyle söylüyüm bugün bir telefoncu arkadaşımla bu konuyu konuştum bana 1 yıl içinde ayrı ayrı aylar içinde toplam 1650$ alışveriş yapmış 3 yıl içinde kendisine ait iş yeri ve vergi borcu mükellefi olmadığı halde vergi borcu 875tl çıkmış araştırmış bu nedir diye yurtdışı alışverişlerinizden kaynaklanan vergi borcu demişler şimdi buna ne demeli şansmı yoksa devlet yıllar sonra alışverişlerimizin hesabını bize vergi olarak gerimi alıcak ayrıca banka hesapları devletin elinde paypalden kuruşu kuruşuna aldığımız ürünler belli ;) neyse Buda bir tartışma konusu olmasın sadece belki başından böyle bir olay geçen arkadaş varsa bizimle paylaşmasını istedim yıllar sonra bir süprizle karşılaşmak kimse istemez sonuçta değilmi...

Senden 12 yaş büyük birine Mehmet diye hitap etmemelisin ;) ;)

ayrıca böyle birşey olamaz , ben sanal kart çıkartır alırım , komşumun adına alırım , eşimin adına alırım, kızımın adına alırım, paypal değil başka ödeme şekli ile yaparım nerden neye göre takip edecek beni ?

migrosun bile kartı çıkmış istediğin kadar para yükleyip alışverişlerde kullanabiliyorsun ister TL ister Doviz ve hiçbir kimlik bilgisine gerek olmadan, kartı boş alıyorsun içine para yatırıp kullanıyorsun takibi imkansız bi kart mesela

ayrıca daha önceki yazımdada belirttim Telefoncuya ayrı muamele, kozmetikçiye ayrı muamele sivil vatandaşa ayrı muamele yapılıyor bilmem anlatabiliyormuyum

Mesut bey t9 zun acizliğine yenik düştüm yoksa Mehmet diye kendimden büyük birine böyle bir hitap şeklim yoktur

Ayrıca vermiş olduğunuz açıklayıcı bilgiler için tşkler...

sedriq' Alıntı:
Mesut bey t9 zun acizliğine yenik düştüm yoksa Mehmet diye kendimden büyük birine böyle bir hitap şeklim yoktur

:) :) teşekkür ederim açıklama için, diğer konudada üst mesajımda anlattığım açıklama yeterlidir sanırım, kozmetikçiler bizleri bu hale getirenler aslında bunu birçok kişi bilmaz ama defalarca PTT deki tanıdıklarımla konuştum bu konuyu , kozmetikçiler ufacık kutularda yükte hafif pahada ağır şeyleri kişisel sıpariş gibi getirttip dükkana giriş yapmadan sdattıkları için çok fazla vergi kaçırıyorlarmış ve bu yeni nesil sınırlamalar bu nedenden doğmuş söylenenlere göre

Mesut AKIN' Alıntı:
.......... , kozmetikçiler ufacık kutularda yükte hafif pahada ağır şeyleri kişisel sıpariş gibi getirttip dükkana giriş yapmadan sdattıkları için çok fazla vergi kaçırıyorlarmış ve bu yeni nesil sınırlamalar bu nedenden doğmuş söylenenlere göre
Aynen üstad %p Ama sadece onlar değil. Epey bir uyanık sanal alemde, sanal dükkanlar açıp Sıfır maliyet ile (Vergisiz, dükkan kirası....) bunu ticarete döktü.

Hal böyle olunca da devlette bu yeni sanal mağaza ve sanal ticaret ortamından vergi almanın alternatif yollarını üretme yoluna gitti. Arada kaynayanlar ise bizler gibi hobi tutkunları oldu ne yazık ki :mad: