Zagi Agırlık merkezi ve pervanesiz süzülme

murat gül

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Agırlık merkezini ayarladıktan sonra pervanesiz deneme yaptım. Çimenlik bir yerde pervanesiz bir şekilde uçagı yatay bir pozisyonda fırlattım biraz gidip sonra burnu yere verip çakıldı. normal mi bu durum. agırlık merkezini resimlerde görebilirsiniz. mızıkanın üstünde durmakta

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

kanat açıklıgı 98 santimetre. birleşim yer göbek noktası yani 32 santim. agırlık merkezini 19. santime koyduk.

daha geri çekmek için pervaneyi bagladıgım plastigi kalın tahta ile değiştirmeyi düşünüyorum şu an. ama sizin fikirlerinizde degerli.

Son düzenleme:
agırlık merkezini hesapladım. orada duruyor ama açık havada süzülmesi için bıraktıgımda süzülmüyor. öne çakılıyor hemen

salı günü pervanesini takıp uçurmayı deneyecegim :/ kısmet artık

agırlık merkezini hesapladım. orada duruyor ama açık havada süzülmesi için bıraktıgımda süzülmüyor. öne çakılıyor hemen

salı günü pervanesini takıp uçurmayı deneyecegim :/ kısmet artık

Ağırlık merkezi doğru yerdeyse çok fazla takılmayın. Elevonları nötr pozisyonda 3-4 mm yukarı duracak şekilde trimleyin (buna reflex profil denir ve kuyruksuz uçakların dengeli uçabilmesi için gereklidir). Elden atılarak yapılan süzülüş testi bu model için çok uygun olmayabilir çünkü nispeten hızlı uçması gereken bir modeldir. Elden atılınca verdiğiniz hız süzülmesine yetmeyip bir süre sonra stall olup burun düşürüyor olabilir. Saçma sapan hareketler yapmak yerine burnunu düşürmesi de ağırlık merkezinin çok geride olmadığının ilk göstergesi, yani iyi bir işaret...