1/10 3d Printed Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B

Çok güzel ellerinize sağlık bende gördükçe kendi tankımın üretimine hız veriyorum:) tankın yönü değişsede top aynıyöne bakıyor gyroda eklemişsiniz maşallah tankta birçok teknoloji var %p hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Çok güzel ellerinize sağlık bende gördükçe kendi tankımın üretimine hız veriyorum:) tankın yönü değişsede top aynıyöne bakıyor gyroda eklemişsiniz maşallah tankta birçok teknoloji var %p hangi şehirde yaşıyorsunuz?
Daha onceki calismalarimda gyro eklemistim ancak rc gyroda fazla ayar yapma imkani yok. Ayrica topu dikey ekesende gyro ile kontrol etmek biraz fazla oynak oluyor.
Cometin taret kontrolu icin esp32 tabanli m5stack adinda bir kontrolcu kullaniyorum. Bu sekilde yatay ekseni gyro dikey ekseni ise ivme olcer ile kontrol ediyorum. Ayrica ESP32 ivme olcer ve gyrodan gelen verileri filtre etmeme de yardimci oluyor. Top kontrolunun yumusak bir sekilde hareket etmesi ve paraziti engellemek icin low-pass filtre uygulamam gerekti. Filtrenin yaninda anti-backlash spuru da ekleyince servo hareketleri guzel oturdu.
Son degisiklikler sonrasi taret kontrol videosunu ekledim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrolcu arduino destekliyor. Sbus kutuphanesi ile alicidan gelen sinyali islemek te mumkun. Bu sekilde servolari kumandadan kontro edecegim.

Sizin tank calismanizda basarilar.

Dikey stabilizasyon biraz adım adım geliyor gibi geldi videodan. Acaba elinizde dijital bir servo varsa deneyebilir misiniz? Dijital servoda da aynı şekilde adım adım hareket edecek mi, merak ettim açıkçası.
Elinize ve emeğinize sağlık, keyifle takip ettiğim bir proje yürütüyorsunuz. Tebrik ederim.

Dikey stabilizasyon biraz adım adım geliyor gibi geldi videodan. Acaba elinizde dijital bir servo varsa deneyebilir misiniz? Dijital servoda da aynı şekilde adım adım hareket edecek mi, merak ettim açıkçası.
Elinize ve emeğinize sağlık, keyifle takip ettiğim bir proje yürütüyorsunuz. Tebrik ederim.
Sarven bey dijital servo kullaniyorum. Hatta bu ikinci versiyon taret. Birinci versiyonda disli orani 1/2.5 tu ve de disliler arasinda biraz bosluk vardi. ikinci versiyonda anti-backlash disli ve 1/5 disli orani kullandim. Biraz daha yumusak hale getirmek icin de low-pass filtre eklendi. Filtre parametreleri ile daha yumusak hale getirmek mumkun ancak bu seferde tepki gecikiyor. Vakit bulursam step motor denemek isitiyorum. Step motorun avantajlari var ancak dezavantaji da cok. Sistem daha kompleks hale geliyor ve de acik dongu oldugu icin endstop gerektiriyor. En guzeli olabilirdi ancak suan icin benim kabiliyetimin disinda :)

Daha onceki calismalarimda gyro eklemistim ancak rc gyroda fazla ayar yapma imkani yok. Ayrica topu dikey ekesende gyro ile kontrol etmek biraz fazla oynak oluyor.
Cometin taret kontrolu icin esp32 tabanli m5stack adinda bir kontrolcu kullaniyorum. Bu sekilde yatay ekseni gyro dikey ekseni ise ivme olcer ile kontrol ediyorum. Ayrica ESP32 ivme olcer ve gyrodan gelen verileri filtre etmeme de yardimci oluyor. Top kontrolunun yumusak bir sekilde hareket etmesi ve paraziti engellemek icin low-pass filtre uygulamam gerekti. Filtrenin yaninda anti-backlash spuru da ekleyince servo hareketleri guzel oturdu.
Son degisiklikler sonrasi taret kontrol videosunu ekledim.

Kontrolcu arduino destekliyor. Sbus kutuphanesi ile alicidan gelen sinyali islemek te mumkun. Bu sekilde servolari kumandadan kontro edecegim.

Sizin tank calismanizda basarilar.
Gerçekten harika ellerinize sağlık, paletleri çok önceden yapmıştım şu son zamanda gövdeyi üretiyorum 2 tane en ucuzdan şarjlı matkap kullanacağım güç için

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Comet ile edindigim tecrubelere Tiger Ausf B'nin taret ve motor kontrolunu daha yumusak bir hale getirdim. Hedef kontrol sistemi icinde deneme amacli esp32-cam ekledim. Kamera sistemi istedigim gibi olmadi. Ya network sorunlu ya da kumandam wifi sinyalini bastiriyor.

Yilbasi kutlamalari dargınların barıştığı, küslerin kucaklaştığı, karşılıklı sevgi ve saygının arttığı; acının ve sevincin
paylaşıldığı; dünyadaki mazlumlarının da hatırlandığı en güzel günlerimizden biri olmasi yaninda uzun tatili nedeniyle en sevdigim gunlerden biridir.

Ben de bu tatilde bos durmayip, yaptigim ses simulatorunu Tiger II'ye monte edip ilk denemesini yaptim. Seslerin cok yavan durdugunu farkedince insa asamasindaki Schmalturm'a geri tepme mekanizmasi ekledim. Isik icinde calisiyorum ancak Android bilgim non-blocking islemlerde biraz yetersiz.

Sagolsun ChatGPT buyukluk gosterip DAC konusunda cok yardimci oldu yoksa bu asamaya gelmem bile buyuk mucize :)

Bu detay gayet güzel olmuş @Mehmet YILMAZ hocam.:heartxf::thumbup:

Bu arkadaş kimdir, DAC nedir biraz daha açabilir miyiz acaba ? ;)

Mikro islemci ile ses cikartabilmenin kerameti DAC( Digital Analog Converter)'da gizli. Bir DAC, dijital verileri alır ve onu bir analog ses sinyaline dönüştürür. Daha sonra, bu analog sinyali bir amplifikatöre gönderir. Dijital kayıtları duyduğunuzda, aslında bir DAC tarafından dijitalden dönüştürülen bir analog sinyali dinliyorsunuzdur. Tabi kulaga bu kadar kolay gelse de benim icin ogrenmek biraz zaman aldi. :evil::evil:

ChatGPT ise ,kanimca, primat akrabalarimizdan ayrisarak homo rectus oldugumuz gunden buyana aldigimiz yoldaki onemli asamalardan biri. ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve diyalog konusunda uzmanlaşmış bir prototip yapay zekâ sohbet robotudur. (dedi wikipedia). ChatGPT'yi uzun zamandir takip ediyordum ama son zamanlarda arduino kod yazdirmak icin kullaniyorum. Daha onceden "benden once kesin birinin aklina gelmistir" diyerek googlda kod ararken bugunlerde ChatGPT'ye yardimci olmasi icin rica ediyorum.
Asagiya ilim ve duzgun ahlak sahibi ChatGPT ile yaptigimiz sohbetlerden birinin ekran kaydini ekledim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet YILMAZ
Evinizde kompeter basinda oturuyor cay iciyorsunuz. Karşınızda internetteki modelcilerin elinde çikolatalar, ses simulatorleri birbirlerine ikram ediyorlar birbirleriyle oynuyor şakalaşıyorlar. O modelci aklından geçiriyor, benim de bir çukulatam olsa benim de bir ses simulatorum olsa diyor. Anne bana niye almıyorsunuz diyor. Bizde niye yok dememesi icin. Arduino kodu ve baglanti semasini ekliyorum.