1/10 3d Printed Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B Gunlukleri​

Tiger B'nin isletim sistemini olusturmak benim gibi bir acemi icin oldukca zorlu geciyor ama hala yilmadim. Yukarida gorulen sema ile yapilan ilk denemede seri iletisimin jetson nanoyu yavaslattigini ogrenince sistemi tekrar degistirmem gerekti. Her nedense Nano seri iletisimde bilgi gonderirken sorun cikarmasa da, esp32den gelen bilgiyi okurken FPS cok dusuyor. Durum boyle olunca da cep telefonu aplikasyonunu iptal etmek zorunda kaldim. Butun yaptigim kutucuklarda bosa gitti.

Hedef Takip:

Daha once yazdigim gibi aslinda kulaga cok basit gelen bir sistem kuracaktim. Nano hedef koordinatlarini pixel olarak verecek bu koordinatlara gore de taret servolari namluyu hedefe yonlendirecekti. Ama insan "cahil" olunca herseyin basit oldugunu dusunebiliyor. Ilk deneme icin servo kullarak basit bir pan tilt makenizmasi ile teste basadim ve sorunlar belirmeye basladi. Birincisi gelen koordinat verisi cok parazitli, 1280*720 lik goruntude yaklasik +-50 pixel parazit var bu da servolari devamli harekete zorluyor. Duzeltmek icin +-50 pixellik bir deadzone olsuturup bunu bir cerceve seklinde ekran ustune yansittim. Hedef bu cercevenin icine girince servolara komut gitmiyor. Bu cozum gibi gozuksede bu sefer uzak mesafede hassas olmadigi icin sistem ise yaramaz hale geliyor.
Baska bir sorunda tareti hareket ettirmek icin servo secimi oldugunu farkettim. Servolar hassas degil ve de istenilen koordinata kamerayi hassas olarak donduremedigi icin hedef hareket edince osilasyona giriyor. Bunun uzerine servolu sisteme son bir sans daha vermek icin servolari degistirerek RJX FS-0521HV servolarla bir test daha yaptim. Hedef takip hizi biraz iyilesse de istedigim hassass ve yumusak hareketi elde edemedigimden servolu sistemden vazgecerek step motorlu bir siteme yoneldim.

Step motorla yaptigim ilk test servolu sistemden cok daha iyi oldugunu kanitladi. Hareketlerin hem cok yumusak hem de yeterince hizli oldugunu farkedince koordinat bilgisine tekrar odaklandim. Koordinat bilgisini filtrelemek icin aklima ilk hareketli ortalama geldi. Yaklasik 10 olcumun hareketli ortalamasini alarak parazitleri biraz eledim. Tabi bunun bedeli de hassasiyetin ve hizin azalmasi oldu. Daha sonra da matematik bilgilerimi zorlayarak high-pass ve low-pass filtreler denedim ama benim ilkel sistemime pek fayda etmediler. Hareketli ortalamada oldugu gibi istedigim yumusakligi sagladigim seviyelerde hizin ve hassasiyetin cok dustugunu gordum. Tam bu is olmayacak derken gercek dunyada bu islerin nasil cozuldugunu arastirdim biraz ve beynim yanmak uzereyken filtresinin ne oldugunu kavramayi basardim. Kisaca ozetlemek gerekirse alpha-beta filtresi sensorden gelen degeri ve ongorulen degeri hesaba katarak bir tahminde bulunuyor. Tabi bunu yaparkan de adinda da anlasilacagi uzere α ve β degerlerini girmek gerekiyor. Bu degerler degisim yonu ve degisim miktarini hesaplarken agiriliklari belirliyor. Cahil ozguveni ile α -β filtresini copy paste ile olusturulmus Frankenstein'a donen koda ekledim. Asagidaki video barebone kamera tareti ile yapilan ilk testleri gosteriyor. Tabiki nihai amacim basarili bir sekilde Kalman filtresini uygulayabilmek. Bu sekilde insanligin son zamanlarda yaptigi en buyuk atilimlardan biri olan ve adini Anadolu'nun has evladi Apollo'dan alan evimin bir kosesinde bulunacak.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonucta bu Tiger Ausf. B bir T-34 degil bu kadar basit olmamali diyerek ilk once taret mekanigini degistirdim. Daha iyi kablo yonetimi ve tilt eksenini hafifletmek icin difransiyel pan tilt sistemine dondum. Tank uzerindeki denemeler icin tareti sokup takmam gerekecek ve bu setup sokup takmak icin daha iyi bir secenek. Yukarida yazdigim gibi 6 tane parametre var ve bunlari her seferinde kod icinde degistirip test etmek sorun oluyor. O yuzden, yine copy paste kullanarak basit bir grafik on yuz olusturdum ve parametreleri eszamanli olarak degistirebiliyorum. Filtrenin ne kadar etkili oldugunu gormek icinde Y ekseninden gelen koordinat degeri ile filtrenin olusturdugu degeri mukayese etmek icin bir grafik ekledim. Ortaya cikan sonuc simdlik umdugumdan iyi. Asagidaki resimde mavi cizgi islenmemis olan veriyi sari cizgi de filtrelenmis veriyi gosteriyor.

Bu sistemi Henschel Tarete yerlestirmeden once daha gidecek cok yol var. Birincisi step motorlar acik dongu sistemler ve bir sekilde hangi pozisyonda olduklarina dair referans bilgisi olusturmam gerek. Hedefe olan mesafeyi olcmek icin lazer menzil olceri entegrasyonu da bir sonraki asama olacak.

Ortaya ise yarar birsey cikacagindan emin olmasam da rc modelcilik sayesinde hic bilgimin olmandigi konularda ufak tefek seyler ogrenmeye calisiyorum. Buyuk olcekli bir tank modeli de bu tur calismalar icin cok ideal bir platform.

Michael Wittmann yaptıklarınızı izliyor mudur acaba diye merak ediyorum.. İzliyorsa da neler düşünüyor daha çok merak ediyorum!

Elinize sağlık. Bana fazlasıyla uzak konular ama son paragrafınız benim için gayet anlamlı ve değerli :saygilar:

Belirtmeden geçemeyeceğim, videonuzdaki gibi evde sürekli beni takip eden bişey olması epey tedirgin edici olurdu :lollol::lol:

Michael Wittmann yaptıklarınızı izliyor mudur acaba diye merak ediyorum.. İzliyorsa da neler düşünüyor daha çok merak ediyorum!

Elinize sağlık. Bana fazlasıyla uzak konular ama son paragrafınız benim için gayet anlamlı ve değerli :saygilar:

Belirtmeden geçemeyeceğim, videonuzdaki gibi evde sürekli beni takip eden bişey olması epey tedirgin edici olurdu :lollol::lol:
Michael Wittman umarim isiklar icinde, huzurla uyuyordur ve guzelim tanklar coluk cocugun elinde oyuncak oldu diyerek kizmiyordur.:)
Dediginiz gibi takip etmesi huzursuz edici ancak simdilik sadece lazer isigi dogrultuyor ve bu katlanabilir duzeyde. BB gun'i entegre ednce durum degisecek diye dusunuyorum.:lol::lol:

Ortaya ise yarar birsey cikacagindan emin olmasam da rc modelcilik sayesinde hic bilgimin olmandigi konularda ufak tefek seyler ogrenmeye calisiyorum. Buyuk olcekli bir tank modeli de bu tur calismalar icin cok ideal bir platform.
Her ne kadar ülkemizde bu hobiyi yapmak gün geçtikçe zorlaşıyor olsa da, böyle faydaları hepimizi hobimize bağlamaya devam ediyor. ;)

Emeğinize araştırmalarınıza, bu zorlu üretimde yılmamanıza sağlık, bende 1:8 ölçek pazner 4 üretiyorum ama tamamlandığında işin ses aşaması kafamı kurcalıyor aliexpresten ses modülü aldım herhangi bir tank sesi , ses arşivinde yok, scania vs motor sesi en yakın ses herhalde ama tabi tankların sesleri apayrı o taret dönerkenki ses paletlerden gelen gacırtılar, tank seslerini sistemsel olarak destekleyen alman ses modülleri var ama onlarda çok pahalı , bakalım nasıl olacak tankınız çok güzel

Emeğinize araştırmalarınıza, bu zorlu üretimde yılmamanıza sağlık, bende 1:8 ölçek pazner 4 üretiyorum ama tamamlandığında işin ses aşaması kafamı kurcalıyor aliexpresten ses modülü aldım herhangi bir tank sesi , ses arşivinde yok, scania vs motor sesi en yakın ses herhalde ama tabi tankların sesleri apayrı o taret dönerkenki ses paletlerden gelen gacırtılar, tank seslerini sistemsel olarak destekleyen alman ses modülleri var ama onlarda çok pahalı , bakalım nasıl olacak tankınız çok güzel
Ses modulu icin veya kontrolcusu kullanabilirsiniz. Ikisinin de guncel kartlari sbus ve turevi giris kabul ediyor. Bu kartlari ister sadece ses isterseniz de uyumlu olan duman ve infrared battle sistemleri ile beraber kullanmak mumkun. Daha profesyonel ve kontrolculer de mevcut ama fiyatlari biraz yuksek. Ben kendim ugrasirim derseniz artik uretimde olmayan projeleri ilginizi cekebilir. Ugrasirim ama o kadar da degil derseniz eger indirebileceginiz bir raspberyy pi3/4 imaj dosyasi ile ses efektleri almaniz mumkun.
Raspberry seceneginde sesi kulaklik cikisindan aldiginiz icin araya bir ses ampflikatoru yerlestirmeniz gerekecek. Ayrica kullandiginiz aliciya gore sbus inventor de lazim. Raspberry cozumunun baglanti semasini asagiya ekliyorum.

Bu arada projenizi ve yapim asamalirini gormek isterim. Kolay gelsin.

şimdilik bu fotoğraflar var ilerledikçe yine paylaşırım , ses modülü konusunda baya kararsız kaldım rasperi pi 3 2000 tl civarı sanırım, heng long alayım diyorum o hesaplı gibi ama aliexpreste panzer 4 için olanını bulamadım, ayrıntılı şema için teşekkür ederim bu arada

Diğerlerine bir şey diyemeyeceğim ama :D 3 kg filament çokmuş. :eek:
Ayri bir konu acacagim ancak, gercekten uzun vadeli ve sabir gereken bir proje, o yuzden digerleri olmadan bitirmek zor olurdu. Suan icin taretle ugrasiyorum. Biraz yol aldiktan sonra paylasacagim.
Binlar taret taslaklarindan bazilari.

Hersey gibi airsoft mekanizmalari da pahalilandi. Ben de kendi sistemimi yapabilir miyim diyerek, kagida cizdigim basit bir sistemi denedim. Mekanizma cok basit. 360 donen servo rack-pinion sistemi ile lastige bagli bir pistonu kuruyor. Umdugumdan guclu birsey ortaya cikti ancak en buyuk sorun dayaninklilik. Sistemi kurup biraktigimda yaklasik 40-50 atis sonra kirilmaya basliyor.

Aman tanrım didim 😁😁

Abi fena atıyor boncuğu. Çoluk çocuğun eline geçmesin aman :D Mekanizmaya kırılacak bir yer verip o parçayı ara ara değiştirmek mantıklı olur mu acep 🤔

Kırılan yer neresi ? Dişli ya da Dişlilerin olduğu kısım mı ?

Her tarafi dagiliyor desem yeridir. Piston cok sert vuruyor ve pistonun vurdugu yerde degisiklik yaparak carpmanin siddetini azaltmaya calisiyorum.

Taret stabilizasyon icin basit bir taret bastim ve asagidaki video sistemin ilk testi. Yatay eksen sorunsuz calissada dikey eksenin daha yumusak calismasi icin anti-backlash disli ve disliler arasinda daha buyuk oran olan bir sistemle tekrar deneyecegim.

Ayri bir konu acacagim ancak, gercekten uzun vadeli ve sabir gereken bir proje, o yuzden digerleri olmadan bitirmek zor olurdu. Suan icin taretle ugrasiyorum. Biraz yol aldiktan sonra paylasacagim.
Evet kesinlikle ayrı bir konuyu hak eden bir çalışma yapıyorsunuz. ;)%p