3 Boyutlu baskı 1/6.6 Ölçeğinde Spitfire Mk9

Nimh pilim yok malesef ama esc'den 5 volt cekebilirim motoru test etmek icin.
O lehimden ben de suphelendim ama temas var... butun devreyi sicak silikon ile kaplamışlar...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Nimh pilim yok malesef ama esc'den 5 volt cekebilirim motoru test etmek icin.
O lehimden ben de suphelendim ama temas var... butun devreyi sicak silikon ile kaplamışlar...

Motoru test edebilsen iyi olur.

Karambolde iki dakika fırsat buldum (tercümesi ufaklığı iki dakikalığına annesine kakaladım [emoji23]) arduino uzerinden hizlica 5 volt verdim motora, her iki yönde de sorunsuz çalışıyor...

Karambolde iki dakika fırsat buldum (tercümesi ufaklığı iki dakikalığına annesine kakaladım [emoji23]) arduino uzerinden hizlica 5 volt verdim motora, her iki yönde de sorunsuz çalışıyor...

Hmm bu kötü oldu. Başlangıçta bir kez çalıştı ve açıldı diyorsun değil mi. Acaba MOSFET sorunu mu diye düşünüyorum.

Servo tester / alıcı bağlantısını yap. Motoru elinle tut. Kapatma komutu verdiğinde motorda bir tıklama olacak mı? (Muhtemelen olmayacak). Ama tekrar açma komutu verdiğinde tıklama olursa bu nispeten iyi haber olur.

Diğer bir test, motora direkt elektrik verip kapalı konuma aldıktan sonra kabloları normal lehimleyip komut vermek.

Asıl ideal test MOSFET'lerin gate gerilimlerini izlemek olur.

Bir başka yol, kabloları falan söküp plaketi 300 derecelik fırında beş on dakika bekletmek olabilir. Ya da düşük hızlı yüksek sıcaklıklı bir sıcak hava tabancası ile tüm plaketi ısıtabilirsin belki.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hmm bu kötü oldu. Başlangıçta bir kez çalıştı ve açıldı diyorsun değil mi. Acaba MOSFET sorunu mu diye düşünüyorum.

Servo tester / alıcı bağlantısını yap. Motoru elinle tut. Kapatma komutu verdiğinde motorda bir tıklama olacak mı? (Muhtemelen olmayacak). Ama tekrar açma komutu verdiğinde tıklama olursa bu nispeten iyi haber olur.

Diğer bir test, motora direkt elektrik verip kapalı konuma aldıktan sonra kabloları normal lehimleyip komut vermek.

Asıl ideal test MOSFET'lerin gate gerilimlerini izlemek olur.

Bir başka yol, kabloları falan söküp plaketi 300 derecelik fırında beş on dakika bekletmek olabilir. Ya da düşük hızlı yüksek sıcaklıklı bir sıcak hava tabancası ile tüm plaketi ısıtabilirsin belki.

Evet alıcıya bağlayıp pili taktığımda orta konumdan açık konuma gitti. O arada ne garip bir ses ne de koku duyuldu, normal çalışma sesiydi...

Abim, Mosfetlerin gate gerilimlerini nasil izleyeceğimi söylersen onla başlayayım madem ideal test oymuş...

Buarada bu mosfetlerin bu kadar eciş bücüş olması normal mi? Özellikle sol üstteki feci yamuk duruyor... çalışan retract böyle değil...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet alıcıya bağlayıp pili taktığımda orta konumdan açık konuma gitti. O arada ne garip bir ses ne de koku duyuldu, normal çalışma sesiydi...

Abim, Mosfetlerin gate gerilimlerini nasil izleyeceğimi söylersen onla başlayayım madem ideal test oymuş...

Buarada bu mosfetlerin bu kadar eciş bücüş olması normal mi? Özellikle sol üstteki feci yamuk duruyor... çalışan retract böyle değil...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

O MOSFET'ler ile çalışmaz tabii :)
Bir şekilde yerlerinden oynamış onlar. Tekrar lehimlenmeleri lazım.

Muhtemelen bir yönde çalışıyor diğer yönde çalışmıyor. Bu fotoğrafı HobbyKing'e de göndermek lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Şöyle enteresan bir durum var, motoru dışarıdan besleyerek yeniden orta konuma aldım, sonra retractı alıcıya takıp güç verdim. Retract bi sefer kapalı konuma doğru ilerledi (kumanda sinyali açık konumda olmasına rağmen) ama tam kapanamadan, 4-5 derece kala diyelim, durdu... alıcıdan gelen komutlara tepki vermiyor. Tekrar aynı şeyi denedim, ortaya aldım, tekrar alıcıya bağladım, aynı şeyi yaptı...

Şöyle enteresan bir durum var, motoru dışarıdan besleyerek yeniden orta konuma aldım, sonra retractı alıcıya takıp güç verdim. Retract bi sefer kapalı konuma doğru ilerledi (kumanda sinyali açık konumda olmasına rağmen) ama tam kapanamadan, 4-5 derece kala diyelim, durdu... alıcıdan gelen komutlara tepki vermiyor. Tekrar aynı şeyi denedim, ortaya aldım, tekrar alıcıya bağladım, aynı şeyi yaptı...

Bu yazılımı ile alakalı olabilir. Son konumunu hatırlayacak şekilde ise bu tür anlamsız hareketler yapabilir. MOSFET'lerin kayık olması da saçma sapan çıkış sinyaline sebep olabilir.

Son bir bilgi daha paylaşayım, acaba sistemde mekanik bir kasma direnç vs olabilir mi diyerek retractın hareket eden kısmını söktüm, sadece motor ve redusuyona bagli olan vidali mil kaldı kısacası. Bu halde alıcıya bağladığımda motor boşta olduğu için hababam dönüyor, ama kumandadan gelen sinyalden bağımsız bir dönme bu... ve motor tamamen boşta olmasına rağmen o sol üstteki mosfet dokunalamayacak kadar sıcaktı... sağlıklı çalışan retractta, yük altında bile 4-5 çevrim yaptığımda ısınma olmuyor mosfetlerde...

Gözünü seveyim pnömatiğin arkadaş, herşey mekanik, en kötü iki conta biraz gres aynen devam yola... mosfetti lehimdi kablo koptuydu direncim eridi kondansatörüm patladı dertleri yok...

Son bir bilgi daha paylaşayım, acaba sistemde mekanik bir kasma direnç vs olabilir mi diyerek retractın hareket eden kısmını söktüm, sadece motor ve redusuyona bagli olan vidali mil kaldı kısacası. Bu halde alıcıya bağladığımda motor boşta olduğu için hababam dönüyor, ama kumandadan gelen sinyalden bağımsız bir dönme bu... ve motor tamamen boşta olmasına rağmen o sol üstteki mosfet dokunalamayacak kadar sıcaktı... sağlıklı çalışan retractta, yük altında bile 4-5 çevrim yaptığımda ısınma olmuyor mosfetlerde...

Kesin olarak o plaketin başına bir iş gelmiş. MOSFET'ler dışındaki elemanlarda da benzer bir sıkıntı olmaması açısından iyice bir kontrol edip MOSFET'leri yeniden lehimlemek gerekiyor.

Çok üzüldüm şimdi! Umarım az bir eforla hallolur.
Ama keşke sökmeden önce ikisini de bir Y-kablo ile alıcıya bağlayarak videosunu çekseydin. Ben HK'den çok alışveriş yaptım. Zaman zaman ürünler sorunlu çıkabiliyor. Bir video çekip RMA formu doldurup bir de "derdime bir çare" mealinde bir mail yazıyorum. Ortalama bir iki hafta bekledikten sonra "teknik personelimizin yaptığı inceleme sonucunda haklı olduğunuz anlaşılmıştır" diyorlar. Normalde garanti kapsamında yenisini göndermek için "iade gönderin" derler ama ben ilk mailde kargo ücretinin buna değmeyeceğini belirttiğimden, en fazla ikinci bir mail ile bunu hatırlatıyorum ve bedelsiz olarak yenisini gönderiyorlar. Hatta bu şekilde potanslardan bir tanesi arızalı çıkan kumandanın yenisini gönderdiler. Kargo ücretini bile almadılar. Arızalı potansı da 2,5 TL'ye aldığım bir potansla tamir ettim. İki tane kumandam oldu aynı paraya.

:D

Deniz desene bu hobuking seni bayağı seviyor ki sıfır kumandayı bedelsiz yollamış :)

naçizane fikrim bu zoziği bir şekilde çalışır duruma getirseniz bile, güvenip uçağınızda kullanmamanız yönünde olacak. belli ki başına bir hal gelmiş, yenisi gelene kadar açık rectract ile uçmakta fayda var. ilk 3d printerimi almama vesile olacak o benim, aramızda duygusal bir bağ oluştu artık ;)