3 Boyutlu baskı 1/6.6 Ölçeğinde Spitfire Mk9

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kesin olarak o plaketin başına bir iş gelmiş. MOSFET'ler dışındaki elemanlarda da benzer bir sıkıntı olmaması açısından iyice bir kontrol edip MOSFET'leri yeniden lehimlemek gerekiyor.

Abi Mosfet lehimlemek falan beni bozar, tornada yeni bir mosfet yapma sansim varsa onu anlat bana [emoji23][emoji23][emoji23]

Motor saglam calistigina gore senin Sumertronics marka retract kontrolorü sorunu çözemez mi? Retractların kendi devrelerini söker atarım, motorları senin devreye bağlarım?

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Çok üzüldüm şimdi! Umarım az bir eforla hallolur.
Ama keşke sökmeden önce ikisini de bir Y-kablo ile alıcıya bağlayarak videosunu çekseydin. Ben HK'den çok alışveriş yaptım. Zaman zaman ürünler sorunlu çıkabiliyor. Bir video çekip RMA formu doldurup bir de "derdime bir çare" mealinde bir mail yazıyorum. Ortalama bir iki hafta bekledikten sonra "teknik personelimizin yaptığı inceleme sonucunda haklı olduğunuz anlaşılmıştır" diyorlar. Normalde garanti kapsamında yenisini göndermek için "iade gönderin" derler ama ben ilk mailde kargo ücretinin buna değmeyeceğini belirttiğimden, en fazla ikinci bir mail ile bunu hatırlatıyorum ve bedelsiz olarak yenisini gönderiyorlar. Hatta bu şekilde potanslardan bir tanesi arızalı çıkan kumandanın yenisini gönderdiler. Kargo ücretini bile almadılar. Arızalı potansı da 2,5 TL'ye aldığım bir potansla tamir ettim. İki tane kumandam oldu aynı paraya.

:D

Bence sende özel, şanslı, ballı bir durum var abi :) ama yine de dediğini yapacağım tabiki, bana hiçbir faydası olmaz bunun, sonuçta iki aylık bir sürece bakıyoruz, ama sonucta hk ayıplı mal satıyor, gereğini de yapmalı...

Burak Küçükerol' Alıntı:
naçizane fikrim bu zoziği bir şekilde çalışır duruma getirseniz bile, güvenip uçağınızda kullanmamanız yönünde olacak. belli ki başına bir hal gelmiş, yenisi gelene kadar açık rectract ile uçmakta fayda var. ilk 3d printerimi almama vesile olacak o benim, aramızda duygusal bir bağ oluştu artık ;)

Kesinlikle aynı fikirdeyim, artık bu retracta güvenmem imkansız, o yüzden ya komple sistem değişikliğine gideceğim, ya Sümer abinin kontrolorune geçeceğim ya da yeni retract gelmesini bekleyeceğim...

3D baski ile model yapmanin pek çok avantajını gördük ama şu anda ciddi bir dezavantajını yaşıyorum, tasarıma müdahele edemiyorum, adamlar bu retracta göre tasarlamışlar ve başka retract takmak da inkansız gibi birşey... ahşap model olsa on kere keser biçer yeniden yapar daha güvenilir bir retractı takabilecek hale getirirdim... tasarımcılara bir mail atayım alternatif kanat parçası isteyeyim benim istediğim retract ölçülerine uygun, isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü [emoji23][emoji23][emoji23]

Bunlara ilave olarak, dün akşam retractları monte ettikten sonra çalışan retractı modelin alıcısına bağlayıp dikmenin boyunu ayarlamak için çalıştırdım, o da nesi! Retractın hareketinin uç noktalarında (akım arttığı zaman) modeldeki tüm servolar harekete geçip her iki endpointlerine gidip geri geliyorlar!!!

Sonuç olarak fena halde gazım kaçtı, modeli sakinleşene kadar rafa kaldırıyorum, yoksa çekiçle girişeceğim!

Haydi herkes toparlansın Hurricane başlığına taşınıyoruz...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Özgür Evren Varol' Alıntı:
... Sonuç olarak fena halde gazım kaçtı, modeli sakinleşene kadar rafa kaldırıyorum, yoksa çekiçle girişeceğim!

Haydi herkes toparlansın Hurricane başlığına taşınıyoruz...
Son dakika olacak iş mi şimdi bu :-\ Neyse olabiliyor bazen, yapacak bir şey yok . Biz en iyisi diğer konuya geçelim :)

Sümer abim adam gibi çalışan bir devre yapar ,gönderemezse bile şemayı gönderir siz halledersiniz artık.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Madde 1: Retract çalışmıyor diye bir uçak uçuştan çekilemez. Maiden ertelenemez.
Madde 2: Bu uçak zaten retractları çalışsın diye değil Hurricane için hazırlık olsun, pilotaj güncellemesi yapsın diye toplanmıştı. Retractların çalışıp çalışmamasının bu konudaki etkisi minimal ve ihmal edilebilir düzeydedir.
O nedenle yemezler...

Evet buna uygun bir kontrolör yapıp gönderebilirim ama motor ile ilgili veriye ihtiyacım var.
Motor kaç Voltluk? (Muhtemelen 5 ya da 6).
Boşta dönerken ne kadar akım çekiyor?
Retracta bağlı ama retract hareket ederken ne kadar akım çekiyor?
Retract bir uca dayanıp sıkıştığında ne kadar akım çekiyor?

Bu parametreleri bilirsem bir kontrolcü gönderebilirim (tabii oralara kargo nasıl gönderiliyor araştırmam lazım).

Sümer Yamaner' Alıntı:
Madde 1: Retract çalışmıyor diye bir uçak uçuştan çekilemez. Maiden ertelenemez.
Madde 2: Bu uçak zaten retractları çalışsın diye değil Hurricane için hazırlık olsun, pilotaj güncellemesi yapsın diye toplanmıştı. Retractların çalışıp çalışmamasının bu konudaki etkisi minimal ve ihmal edilebilir düzeydedir.
O nedenle yemezler...

Evet buna uygun bir kontrolör yapıp gönderebilirim ama motor ile ilgili veriye ihtiyacım var.
Motor kaç Voltluk? (Muhtemelen 5 ya da 6).
Boşta dönerken ne kadar akım çekiyor?
Retracta bağlı ama retract hareket ederken ne kadar akım çekiyor?
Retract bir uca dayanıp sıkıştığında ne kadar akım çekiyor?

Bu parametreleri bilirsem bir kontrolcü gönderebilirim (tabii oralara kargo nasıl gönderiliyor araştırmam lazım).

Cevap 1:
Retract çalışmıyor diye değil, üst üste gelen saçmalıklar zinciri artık sabrımı taşırdığı için projeyi şimdilik kenara bırakıyorum, zira üzerinde çalışmaya devam edersem çıkacak ilk aksilikte modele tekme tokat çekiçle pürmüzle vs girişip komple çöpe atacağımı çok iyi biliyorum :)

Cevap 2:
Aynen öyle, bu modelin Hurricane inşaatının öncesine sıkıştırılmasının tek amacı hem benzer kanat yüklemesine hem de benzer renklere sahip olması nedeniyle antreman uçuşu yapılacak olmasıydı. Aşırı bir zaman alması da beklenmediği için (planladığım maiden 2 hafta önceydi hatırlatırım :) ) de girişildi. Ama gelinen noktada amacına hizmet edebilecek bir durumda olmadığı görülmekte, o yüzden en azından şimdilik, buna zaman ve sabır harcayacağıma enerjimi Hurricane yönlendirmeyi tercih ediyorum. Ortam sakinleşip sorunlar çözüldükten sonra yine bu mereti Hurricane'den önce uçurup pas atma seçeneğim var hala...

Motor 5V ile çalışıyor (dışarıdan 5 volt verdiğim zamanki hareket hızı ile alıcı üzerinden normal çalıştığındaki hareket hızı aynı.

Akım ölçümlerini de kanadı raftan indirecek kadar sakinleştiğimde yaparım :)

Buraya bişey göndermeyi dert etme abi, posta çok kolay geliyor, en kötü sürekli birileri gidip geliyor onlarla getirtiriz...

Buarada, retract çalışırken diğer servoların saçmalaması için ne düşünüyorsun? Alıcı ile ilgili bir durum olabilir mi? (Akşam sanırım başka bir alıcıyı denemeye cesaret edebilirim :D Bugün Red arrows burada gösteri yapacak, onları izleyince gevşerim biraz :D )

akılsız başın cezası...

Robartın 510 serisinin boyutları, montaj vida deliklerinin yerleri vs bu çakmasıyla birebir aynı... zamanında adam gibi baksaymışım zaten towerdan gelen siparişe onu da eklermişim. Neyse halen en iyi seçeneğim bu meretler olarak görünüyor...

akılsız başın cezası...

Robartın 510 serisinin boyutları, montaj vida deliklerinin yerleri vs bu çakmasıyla birebir aynı... zamanında adam gibi baksaymışım zaten towerdan gelen siparişe onu da eklermişim. Neyse halen en iyi seçeneğim bu meretler olarak görünüyor...
Sağlık olsun diyelim red arrows u benim içinde seyredin iki kere gevşeyin.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şimdi bildiğim kadarıyla Umman'a model uçak sokmak yasak ama çıkarmak serbest. Sen uçağı bize gönder. [emoji38]

Alıcının saçmalaması sağlam retractın tek başına kullanıldığı durumda da geçerli mi yoksa sorunlu olan bağlıyken mi oluyor. Sorunlu olanın bazı durumlarda anlık aşırı akım çekiyor olması mümkün.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:

[emoji122][emoji122][emoji106][emoji120]

Kalan fotolar için akşam bir başlık açayım :)

Kalan fotolar için akşam bir başlık açayım :)

süper olur. :agreed: :halay:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şimdi bildiğim kadarıyla Umman'a model uçak sokmak yasak ama çıkarmak serbest. Sen uçağı bize gönder. [emoji38]

Alıcının saçmalaması sağlam retractın tek başına kullanıldığı durumda da geçerli mi yoksa sorunlu olan bağlıyken mi oluyor. Sorunlu olanın bazı durumlarda anlık aşırı akım çekiyor olması mümkün.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abim, servolar sadece çalışan retractın takılı olduğu durumda sapıtıyorlardı. Bozuk olan zaten durduğu yerde deli gibi ısındığı için hiç zorlamadım onu...

İyi habere gelelim, başka bir alıcı ile denedim ve servolardaki hareket kesildi... demekki alıcıdan kaynaklı bir durummuş... şimdilik içim biraz daha rahatladı... tabiki o alıcıyı sadece dandik modellerde kullanılmak üzere kenara ayırdım!

Ve buarada o alıcı FW-190'ın üzerindeki alıcıydı... acaba diye düşünmeye başladım...