3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

Boyayı bitirdim. Kanat üst kamuflaj renkleri tam tutturamadım, %100 istediğim gibi olmadı. (İlk defa boyama yaptım.)
Boya olarak akrilik boya kullandım. Fırça ile boyadım. Biraz da zımpama ile eskitme yaptım.
Yorum, öneri ve eleştirileri bekliyorum.
:saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Uçağı tamamen toplamayı başardım. Artık maiden yapmak için uygun gün beklemeye kaldı işimiz.

Uçağın pil hariç toplam ağırlığı 790gr, 4s 1800mah pil 200gr. Yani uçuş ağırlığı 990gr oldu.
Motor olarak 2830 1000kv motor var. Motorun teknik detayları şu şekilde;

4s/20A akım ile 1020gr çekiş test etmişler. Bu motor benim uçağı rahat uçurmaya yeter mi, tecrübeli arkadaşlar ne dersiniz?
Biraz daha büyük motor mu taksak acaba, bilemedim.

4s/20A akım ile 1020gr çekiş test etmişler. Bu motor benim uçağı rahat uçurmaya yeter mi, tecrübeli arkadaşlar ne dersiniz?

Öncelikle odel güzel olmuş elinize sağlık.

Motor konusunda çekişe fazla takılmayın derim, modelin ihtiyaç duyacağı güç 250-300 watt mertebesinde, verilere göre motor bunu verebiliyor. Ama bu meret hız isteyecek, ben olsam 10x4.5 pervane yerine 9x6 gibi bir pervane tercih ederdim. :saygilar:

Öncelikle odel güzel olmuş elinize sağlık.

Motor konusunda çekişe fazla takılmayın derim, modelin ihtiyaç duyacağı güç 250-300 watt mertebesinde, verilere göre motor bunu verebiliyor. Ama bu meret hız isteyecek, ben olsam 10x4.5 pervane yerine 9x6 gibi bir pervane tercih ederdim. :saygilar:
Özgür Evren hocam modeli beğenmenize çok sevindim. Sizin seneler önce yaptığınız 3dlabprint tasarımı Spitfire'ı youtube'da tesadüfen görüp çok öykünmüştüm. Seneler sonra hem forumu keşfedip hem de siz ve diğer üstadlarla tanışmak büyük kazanım oldu benin için. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Tasarımcı bu motoru rookie versiyon için önermiş o da sadece lwpla hibrit için. Benim model de pla ile lwpla arasi birsey cikti çıplak baskı ağırlığı olarak. Bu pazar maiden yapmak niyetim var, bakalım nasıl geçecek. :)
:saygilar:

Ta152'nin maiden biraz olaylı geçti. @Koray Polat ile servo arızasiyla acil iniş yaptık, ufak bir kırım yaşadık. Cowling değiştirdik, pervane biraz hasar aldı. (Detaylı fotoları ekleyeceğim.)

Kumanda tx16s, alıcı flysky fs-ia6
İki tip servo kullandım uçakta.

Elevator için Corona CS238MG kullandım.

Aileron için 2 tane mavi 9gr servolardan.
Elevator servosunu alıcıya takınca sapıtıyor bir süre sonra. Kafasına göre hareket ediyor ve aileron servolarını da etkiliyor sanırım.
Sorunu ilk etapta esc de aradık ama 3 çeşit esc denedik hepsinde aynısı oldu.
Alıcıyı flysky2A PWM SBUS olarak bind ettim. Şuradaki videodaki gibi.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra corona servoyu mavi 9gr lık ile değiştirip sorunu geçiştirdik ama bir sonraki uçaklarda yine başımızı ağrıtacak gibi. Kumandadan giden sinyal ile aileron servosu arasında bir uyumsuzluk var.
Benzer sorun yaşayan ya da çözüm için yol gösterebilecek var mı?

Kullanılan kumanda sistemini tanımıyorum ama bazı sistemler analog servo kabul etmiyor. Burada da böyle bir şey söz konusu olabilir belki. Aileron servoları da etkileniyorsa belki de bu servolar fazla akım çekip beslemeyi bozuyordur, voltaj nereye kadar düşüyor diye kontrol etmek de uygun olabilir.

Kullanılan kumanda sistemini tanımıyorum ama bazı sistemler analog servo kabul etmiyor. Burada da böyle bir şey söz konusu olabilir belki. Aileron servoları da etkileniyorsa belki de bu servolar fazla akım çekip beslemeyi bozuyordur, voltaj nereye kadar düşüyor diye kontrol etmek de uygun olabilir.

Sümer Abi cevap için teşekkür ederim.
Kumanda Radiomaster tx16s, multiprotokol destekleyen OpenTX bir sistem. Elimde bir tane flysky fsia6 alıcı vardı onu pwm-sbus protokolüyle bind ettim.
Sanırım analog servolara sbus protokolünden sinyal gönderince doğru çalışmadı.
Bu uçak için analog servoyu sistemden çıkarıp sorunu çözdük ama başka alıcı ve protokeller ile deneyeceğim bu servoları. Çünkü BF109 projem için bu analog servolardan almıştım, düzgün çalıştırabilmenin bir yolunu bulmam lazım.

Sümer Abi cevap için teşekkür ederim.
Kumanda Radiomaster tx16s, multiprotokol destekleyen OpenTX bir sistem. Elimde bir tane flysky fsia6 alıcı vardı onu pwm-sbus protokolüyle bind ettim.
Sanırım analog servolara sbus protokolünden sinyal gönderince doğru çalışmadı.
Bu uçak için analog servoyu sistemden çıkarıp sorunu çözdük ama başka alıcı ve protokeller ile deneyeceğim bu servoları. Çünkü BF109 projem için bu analog servolardan almıştım, düzgün çalıştırabilmenin bir yolunu bulmam lazım.
SumeronicsRC çözüm üretir bu konuda.

Çift taraflı çalışıyor mu Sümer abi. :laugh: Dijital servoyu analog alıcıyla kullanabilir miyiz bu devreyle ?

Gerci teyyare degil ama UK model oldugu icin paylasmak istedim. Bu sefer kendimi astim ? 1/10 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B basmaya karar verdim. Sadece paletlerin biri 1.5kg kadar filament yedi. Octopinin telefonuma gonderdigi mesajlarla uyanip yaziciyi tekrar calistirmama ragmen oldukca uzun surdu.

5kg filament ve gunler sonra Tiger Ausf. B kendi ayaklari uzerine kalkti. Yaninda duran Torro 1/16 T34. Ses modulu olarak ta kullanacagim.
Ileride herseyi raspberry veya jetson nano ile kontrol etmeyi dusunuyorum. Sbus kutuphanesini kullanmak cok kolay ve bir imu ekleyerek taret stabilizasyonu veya jetson nano ve opencv ile hedef takibi planlarim var.

Son düzenleme: