450 sınıfı helide elektronik ekipman seçimi..

abdullah sapmaz

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
merhabalar artık bi 450 toplamaya karar verdim. Ama elektronik ekipmanlara dair hiç bir şey bilmiyorum hangi servo alayım hangi motoru alayım hangi escyi alayım hiç bir fikrim yok kumanda pil pil şarj aleti hiç birisi elimde yok sıfırdan başlıcam. kit olarak alzrc 450 pro v2 almayı düşünüyorum kumandayıda turnıgy 9x almayı düşünüyorum geriye kalan seçimleri size bırakıyorum.. :D ayrıca bişey daha sormak istiyorum sizin önerilerinizden yola çıkarak alzrc almaya karar verdim ama rc711 de 450 pro v2 99 dolar ürün başlığında flybarless yazıyo ama resiminde fly bar var fly bar varmı yokmu anlayamadım.. sizi dinliyorum.. :)

Öncelikle şimdiden hayırlı uğurlu olsun Abdullah.

Klone heli elektronik konusunda uzman Mesut üstaddır. Kendisi ile beraber kaleme aldığımız şu konulara bir bak istersen. İhtiyac halinde zaten kendisi bizzat sana yardımcı olacaktır.

Diğer taraftan, rc711'de sorduğun helinin direkt satış linkini paylaşırsan, daha kolay yardımcı olabiliriz ;)

Kumanda tercihini zaten yapmıssın.

Ekonomik şarj aleti olarak Türkiye'den :

Yanlız bunun için ilave bir güç kaynağına ihityacın olacak. 220 VAC yi 12 VDC çeviren. Yıldıray Elektronik ürünleri güzeldir ya da kendin de yapabilirsin.

Heli için gerekli Lipo pil için ise ;

Montaj ve ayar için gerekli alet edavat için ise;

Şimdilik bu kadar ;)

abi teşekkür ederim o kunalara zaten daha öncede defalarca baktım uzun süredir düşünüyorum almayı ürün linki bu

abdullah sapmaz' Alıntı:
abi teşekkür ederim o kunalara zaten daha öncede defalarca baktım uzun süredir düşünüyorum almayı ürün linki bu
Kutu resmi yanlış. Ama ürün tanımına ve içeriğine bakınca FBL olduğu anlaşıyor. Bunu alırsan bir de FBL ünitesi alman ve ayarlaman gerekecek.

Zor değil ama, ilk defa uçacak birisi için şayet yakınlarında bu işten anlayan birisi yoksa FBL ilk ayarını yapmak sıkıntılı olabilir. Kaldı ki FBL tercih edilince servoların daha kailteli olması gerekiyor.

Detayları üstad zaten paylaşır senle ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kutu resmi yanlış. Ama ürün tanımına ve içeriğine bakınca FBL olduğu anlaşıyor. Bunu alırsan bir de FBL ünitesi alman ve ayarlaman gerekecek.

Zor değil ama, ilk defa uçacak birisi için şayet yakınlarında bu işten anlayan birisi yoksa FBL ilk ayarını yapmak sıkıntılı olabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
işte o yüzden fly barlı bi model almayı düşünüyorum yakınlarımda bunlarla uğraşan hiç kimse yok fbl model alsam altından kalkabilirmiyim bilmiyorum bildiğim kadarıylafbl modeller daha teferruatlı yapabileceğimi bilsem fbl alırım sizler alzrc önerdiğiniz için alzrc almayı düşünmüştüm ama fly barlı modelini bulamadım. bunlarla ilgili galiba bütün konulara baktım hiçbişey bilmediğimden ve aldıktan sonra sıkıntı yaşamamak için tekrar konu açıp sizlere sormak istedim..

abi şimdi dikkatimi çekti bu üründede flybar model yazıyo resimde fly bar yok galiba bu fly barlı değilmi..

abdullah sapmaz' Alıntı:
abi şimdi dikkatimi çekti bu üründede flybar model yazıyo resimde fly bar yok galiba bu fly barlı değilmi..
Konu açıp sormanda bir sıkıntı yok Abdullah ;)

Evet bu linkteki Flybarlı bir model ve 450 PRO V2. Yani tamamdır :)

anlaşılan kite 50 dolar fazla vercem :D kumanda tamam pil pil şarj aleti tamam geriye servo motor esc gyro kalıyo galiba öğrenci olduğumda göz önünde bulundurulduğunda bana kolay kolay sorun yaratmıcak şekilde bunları nasıl almalıyım daha doğrusu nasıl bi seçim yapmalıyım..

abdullah sapmaz' Alıntı:
anlaşılan kite 50 dolar fazla vercem :D kumanda tamam pil pil şarj aleti tamam geriye servo motor esc gyro kalıyo galiba öğrenci olduğumda göz önünde bulundurulduğunda bana kolay kolay sorun yaratmıcak şekilde bunları nasıl almalıyım daha doğrusu nasıl bi seçim yapmalıyım..
Bildiğim kadarı ile aşağıdaki konudaki elektronikler hala güncel. Mesut üstad teyid aldıktan sona bu elektronikleri de yavaş yavaş sipariş edebilirsin bence ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bildiğim kadarı ile aşağıdaki konudaki elektronikler hala güncel. Mesut üstad teyid aldıktan sona bu elektronikleri de yavaş yavaş sipariş edebilirsin bence ;)

İlgilendiğin teşekkür ederim abi :saygilar: ben herhalde ordaki listeden alcam gerekenleri..

450lilik almışken sağlam toplamak istiyorum bende, BeastX FBL, Hitec 5065mg, Hobbywing 60A, Scorpion motor. :) Gens ace pil.. 500'ün ekipmanlarını mı yükseltsem böyle bir 450lilik mi toplasam bilemiyorum :)

Ahmet 500'ü yükselt.450'ye ne kadar yatırım yaparsan yap , bence (tamamen kendi fikrimdir) , lüzumsuz.450 sınıf olarak uçurması zor , görmesi zor , pilotajı zor ,oyuncak desen oyuncak değil , aksine büyükleri kadar tehlikeli , kısacası her manada (maddi boyutu hariç) zor bir sınıf.Brain taksan nolacak.500 e yap birikimini , yükselt , o zamana kadar 450 ile pilotaj geliştir, çaktın mı , hemen ucuz yedeklerden al tak takıştır , servo mu gitti , al 3-5 tane Hk'dan servo , yani demem o ki , 450 sınıfı düşe kalka ileriye dönük pilotaj gelişimi için kullan.Ben öyle yapmayı düşünüyorum şahsen , uçuşumu geliştirince de takıcam fuselage' mi , uçmasa da vitrinimi süsleyecek.
Bu pilotaj gelişimi konusu mikro modellerin 6 kanalları ile de olabilir diye düşünüyorum ancak , modeli salıcan gidecek , sonra çağıracan gelecek yanına , bunu yapabilmek için de mikrolar pek küçük geliyor be arkadaş... :lol: