450 Size MD500D Fuselage Restorasyon

Güncelleme.....
Arkadaşlar biliyorsunuz , fusinin camları içime dert olmuştu, ben boyanmış camları sevmiyorum , bu boyanmış camı da orjinali gibi yapmak usta işi , benim bilgim ve tecrübem buraya kadar yetti , daha da uğraşmayacağım , işlem sıram, boya zımpara , ardından bolca su ile 800-1200-2000 numara zımpara yapıldı , en son Akçalı akrilik parlak vernikle parlatıldı ( eski Akçalı kalitesini bulamadım, bunu marka kötülemek için yazmıyorum,ama eski Akçalı kesinlikle değil! )
Fusinin ilk hali ve son halini karşılaştırmak adına koyuyorum , çok tatmin edici olmadı ama havada görünmeyeceği için azcık teselli oluyorum.:saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hobiden yıllardır uzak kalmıştım. İşte bu görüntüler ve çalışmalar fitili ateşledi. ? Elinize, emeğinize sağlık.
Hakan Bey, bu çalışmanızın kalıbını alıp, fuse üretimi yapmayı düşündünüz mü?

Hobiden yıllardır uzak kalmıştım. İşte bu görüntüler ve çalışmalar fitili ateşledi. ? Elinize, emeğinize sağlık.
Hakan Bey, bu çalışmanızın kalıbını alıp, fuse üretimi yapmayı düşündünüz mü?
Düşünmez olur muyuz Çağlar bey , düşündük elbette , hatta anketler bile açtık :D

Hobi zaman,emek,nakit ve en çokta istek gerektiren birşey.Gücüm yetmedi,boyum kısa geldi diyelim.
Üretim farklı bir olay , sadece istek yetmiyor , zaman , emek ve malesef nakit istiyor.Amaç da önemli ,sadece nefsi tatmin için mi üretmeli ,yoksa üretmişken,eh azcık da kazanalım mı demeli.
Nefsi tatmin için üretim yapılır , hazırı 10 lira olan şeyi 50 liraya maledersin, ama üretim mi ,ürettim dersin.Fakat bu benim gibi kısıtlı imkana sahip olan birisi için akılcı da olmaz, vicdani de olmaz.Zaten bir nefeslik can var , niye hazır almayasın ki.
Eee imalat yapıp ticari düşünelim dersek , orda parametreler allak bullak oluyor işte.Maliyet,rekabet, beklenti,talep,arz,pazar, algısı vergisi onlarca kalem giriyor devreye ki , hobinin düştüğü bugünkü durumu düşünürsek.....bu da pek mantıklı bir yol olmuyor maalesef.Bilmem anlatabildim mi :):saygilar:

Düşünmez olur muyuz Çağlar bey , düşündük elbette , hatta anketler bile açtık :D

Hobi zaman,emek,nakit ve en çokta istek gerektiren birşey.Gücüm yetmedi,boyum kısa geldi diyelim.
Üretim farklı bir olay , sadece istek yetmiyor , zaman , emek ve malesef nakit istiyor.Amaç da önemli ,sadece nefsi tatmin için mi üretmeli ,yoksa üretmişken,eh azcık da kazanalım mı demeli.
Nefsi tatmin için üretim yapılır , hazırı 10 lira olan şeyi 50 liraya maledersin, ama üretim mi ,ürettim dersin.Fakat bu benim gibi kısıtlı imkana sahip olan birisi için akılcı da olmaz, vicdani de olmaz.Zaten bir nefeslik can var , niye hazır almayasın ki.
Eee imalat yapıp ticari düşünelim dersek , orda parametreler allak bullak oluyor işte.Maliyet,rekabet, beklenti,talep,arz,pazar, algısı vergisi onlarca kalem giriyor devreye ki , hobinin düştüğü bugünkü durumu düşünürsek.....bu da pek mantıklı bir yol olmuyor maalesef.Bilmem anlatabildim mi :):saygilar:

Hem de çok iyi anlıyorum.. İş sebebiyle uzun bir süredir ara vermiştim, şimdi dönüp baktığımda hobi çok kan kaybetmiş. Hatta can çekişiyor. Neden böyle oldu acaba.. Eskiden teknoloji geriydi ama hobi çok daha iyi bir yerdeydi. Bir şeyler yapmak lazım..?
Fuselage projenizden haberim yoktu. O başlık altında durumu çok iyi açıklamışsınız. Benim de hayalimi Mi-24 süslüyor.?
Ancak tabi benim bu konuda bilgim sadece teorik ama kalıbını aldıktan sonra fiberglasla seri olarak üretilir gibime geliyor. Yada yotube videolarında öyle görünüyor. Uzaktan davulun sesi hoş gelir misali..? Yabancı ülkelerde hobiciler anlayabildiğim kadarıyla artık fusalage imalatlarını kendileri yapıyor. Çünkü bir çok modelin satışı yok. Bizim de hobimizin gelişimi, bir heyecan yakalamak adına elinden gelenlerin fuselage üretip satışını yapmasının bence hiçbir sakıncası yok. Hatta hobiye faydası dokunur. Zaten kaç kişi kalmış ki.. Alacak kişi 2 kat para ödemez karlı çıkar, satan kişi emeğinin karşığılıyla gidip bir malzeme alır. Yani zengin etmez ama hobiye büyük bir katkısı olur diye düşünüyorum.

Florida yağmurlu olabiliyor malum, su lekeleri gayet skeyl bence ?

Elinize sağlık Hakan Hocam :saygilar:

Boyama cam ile kastettiğiniz tam şeffaf olmayıp hafif karartmalı ya da sarı/kahverengi camları mı kastettiniz?
Yok Evren hocam , cam içerden sprey boya ile siyah boyanmış ya , onu kastetmiştim .Koyu renkli camlar da var elbette ama bu modelinki şeffaftı, ben boyayı sıyırıp,zımparadan sonra vernik attım ama vernik istediğim gibi yayılım yapmadı, deterjanla yıkayıp kurutmama rağmen sanki verniği yağlı bir yüzeye atıyormuşcasına, vernik cam merkezlerinden kenarlara doğru yığılım yaptı, bu da benim baya canımı sıktı.Çok emek verdik abi, ama emek vermek işi maalesef istediğin gibi temizlik ve güzellikte bitirmene yardımcı olmuyor bazen.Neyse , geldi gitti işte :)

Yok Evren hocam , cam içerden sprey boya ile siyah boyanmış ya , onu kastetmiştim .Koyu renkli camlar da var elbette ama bu modelinki şeffaftı, ben boyayı sıyırıp,zımparadan sonra vernik attım ama vernik istediğim gibi yayılım yapmadı, deterjanla yıkayıp kurutmama rağmen sanki verniği yağlı bir yüzeye atıyormuşcasına, vernik cam merkezlerinden kenarlara doğru yığılım yaptı, bu da benim baya canımı sıktı.Çok emek verdik abi, ama emek vermek işi maalesef istediğin gibi temizlik ve güzellikte bitirmene yardımcı olmuyor bazen.Neyse , geldi gitti işte :)

Benim jeton anca düştü :)

Boyanmış bir camı bu hale getirmek bile büyük başarı, elinize sağlık :saygilar:

Yabancılar bu konuda da pek şanslı, marketten alabildikleri “future” marka yer cilası bu işler için harika bir ürün, plastik modelciler şeffaf parçalardaki kalıp izlerini temizleyip aynen sizin gibi 2000 numara ve ötesine kadar zımparaladıktan sonra bu future denen merete daldırıyorlar ya da airbrush ile camın uzerine püskürtüyorlar ve parça ışıl ışıl tam şeffaf hale geliyor yeniden.