450 size Servo seçimi

Berkay Eğmür

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese merhaba. Artık zamanının geldiğini düşünüp 450 toplamaya karar verdim. Cyclik servo dışında elektronik hazır.

Kit, Kumanda ve cyclik servo kaldı. Hangi servoyu alsam diye karar veremedim size sorayım dedim. Şu an flybarlı bir model alacağım için ve servoya çok para verecek bütçem olmadığı için FBLye çevirene kadar ucuz servolara yöneldim. Benim aklımda olanlar:

Bunlardan hangilerini önerirsiniz ya da gene en fazla 10dolar olmak kaydı ile önerebileceğiniz daha iyi bir servo var mıdır ?

Belki lazım olur diye elektroniğinide yazıyorum:
Align 450m Motor
Align 35A Esc
Ds520 Tail Servo
Kds 800 gyro
Kit olarakta Tarot 450 Pro düşünüyorum. Cevaplarınızı bekliyorum . Kırımsız uçuşlar :)

450 size Servo seçimi

Mesut abi sendeyiz :lol:

Ynt: 450 size Servo seçimi

Berkay kds nin 9gramlık servoları çok iyi onlar pahalı gelirse Corona ları tercih et fbl de kullanırsın ilerde , yalnız servo kullakları kırılıyor çabucak . MG90 larda güzel ama analog

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

450 size Servo seçimi

Sağol abi ben Fbl geçince Hitec HS-65MG almayı düşünüyorum bu durumda mg90 mi tercih edeyim

65mg ler yanlış hatırlamıyorsam analog. Değmez.

450 size Servo seçimi

bence kuyruga 929mg al.cycling içinse corona digital al 6dolar olan.yada mesut abinin dediği gibi kds mg:)

Mesut AKIN' Alıntı:
65mg ler yanlış hatırlamıyorsam analog. Değmez.

anladım abi sağol bunu bilmiyordum

450 size Servo seçimi

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
bence kuyruga 929mg al.cycling içinse corona digital al 6dolar olan.yada mesut abinin dediği gibi kds mg:)
kuyrukta ds520 var cyclik eksik yani 2.linktekini mi alayım

450 size Servo seçimi

Berkay FBL ye geçince tarot mu takacaksın ünite olarak ? çünkü FBL de hitec kullanıcam dedin ve o servolar analog dediğim gibi, analog servoyuda Tarot destekliyor birtek, e ozamanda o servolara okadar para vermene gerek yok
Turnigy MG90S alman yeterli işini görür onlarda fazlası ile Tarot ZYX + Turnigy MG90S kullanan arkadaşlarım var sorunsuzca.

ha başka ünite kullanacaksan dijital servo şart ve ozamanda 939 lar işini görür

450 size Servo seçimi

Mesut AKIN' Alıntı:
Berkay FBL ye geçince tarot mu takacaksın ünite olarak ? çünkü FBL de hitec kullanıcam dedin ve o servolar analog dediğim gibi, analog servoyuda Tarot destekliyor birtek, e ozamanda o servolara okadar para vermene gerek yok
Turnigy MG90S alman yeterli işini görür onlarda fazlası ile Tarot ZYX + Turnigy MG90S kullanan arkadaşlarım var sorunsuzca.

ha başka ünite kullanacaksan dijital servo şart ve ozamanda 939 lar işini görür
Abi FBLde Tarot ZYX-S kullanıcam ama en az bi iki ay sonra FBL geçicem şimdi FBLyi unutalım. Bu durumda Turnigy mi yoksa Corona mı bir de bu servo var ? bir de 929mg varmış ne kadar çok çeşidi var bunun ya:D

Kısa ve net cevap vereyim ozaman

3 tane 450 helim var 2 tanesi fbl 1 tanesi normak hepsinde corona 929 var ;)

450 size Servo seçimi

Selam, Berkay benden de inter-forum şeklinde cevap rica ettiği için ben de gelmişken buraya kendi fikrimi belirteyim :)

Servolarda genelde en fazla dikkat ettiğimiz parametreler hız ve tork. Bunu analog - dijital ve güvenilirlik izliyor diyebiliriz.

Hız ve tork genellikle cyclic olarak 450 serisi için 0.1-0.15 yeterli oluyor. tork olarak da 1.8-2.5 arasını hedefleyebiliriz. Bunlar kolay, matematik :)

Analog - dijital seçimi. Kabaca analog 50hz, dijital 120 hz, 200 hz. Kuyruk servosunda da dijital 200 - 333 - 560 hz tazeleme seçeneklerimiz var.

Cyclicte 50hz - 120hz neredeyse 2 kata yakın bir tazeleme hızı demek. Bu esas olarak cyclic gain'i direkt etkiliyor. Servonuz ne kadar hareket ve iletişim hızına sahipse, eşit heli titreşim düzeyinde daha yüksek cyclic gain ile uçabiliyorsunuz.

Daha yüksek cyclic gain, hover stabilitesi ve hızlı ileri-geri-sağ-sol düz uçuşlar için önemli bir faktör.

Peki güvenilirlik? Güvenilirlik servonun nedensiz yere yanmaması, her zaman mükemmel bir şekilde merkezlemesi, spesifikasyonlarda belirtilen kriterleri her zaman karşılayabilmesi (hız - tork) olarak özetlenebilir.

Corona 6-10 dolarlık servolar üretiyor. Güvenilir diyebilir misiniz? Hayır. Neden? Para harcamadan mutlu olamıyoruz da ondan. Deveye diken yaranır hesabı :)
Güvenilir diyebilir miyiz? Evet, bakın kullananlar var.

Aynı zyx flybarless ünit ve turnigy 9x kumanda gibi. 50 dolarlık oldukları için "güvenilmezler". Ama neden güvenilmez dediğimizde "şundan" diyebileceğimiz somut birşey de yok. Çoğunluk memnun.

Burada sektörün bazı gerçekleri ile yüzleşmemiz gerekli. Marka ürün aldığınızda aradaki %100-200 hatta bazen 300'lük fiyat farkını ürünün dağıtımına, garanti geçerliliğine, kalite kontrolüne, reklam ağına, kampanyasına, 3D masters turnuva sponsorluğuna vermiş oluyoruz. Yani 8 dolarlık corona servo ile 28 dolarlık align servo arasındaki fark dramatik değil. Aradaki fark turnuvalarda dağıtılan align şapkalarında, birçok yerde 190$ liste fiyatı ile satılan 700mx motorların kampanyalarda 97$'a satılmasında gizli.

Ancak bu çok nadir de olsa bazı durumlarda kalite kontrolün ihmal edilebileceğini ve 1000'de bir kötü bir ürünün elinize geçebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Bu durumda garanti veya konu cyclic servo olunca aynı sete bir tane daha için yurtdışından 1 ay kargo beklemeniz gerektiği anlamına geliyor.

2 helikopterimde (500zyx ve 450zyx) hitec analog servolarını tercih ettim (65mg ve 225mg). Nadiren hover yapıyor veya düz uçuyorum zaten, cyclic gainlerim 500 için 37, 450 için 35. Ama servolarımın güvenilir olduğunu ve gerektiğinde 2 gün içinde Türkiye'den yedeğini veya orijinalini yurtdışı fiyatına alabileceğimi biliyorum.

Özet:
1. Büyük fiyat farkı, büyük kalite farkı demek değil.
2. FBL ünite destekliyorsa ve pilotajınız hover aşamasını aştı ise, analog veya dijital arasındaki fark çok büyük değil.
3. Konu aynı fiyat aralığında, benzer hız, tork, güvenilirlik servolar ise, dijital olanı tercih etmek tabii ki de mantıklı.

Zyx 4.01 ve HS-225MG cyclicler ile yaptığım bir uçuş videosu ile konuyu bağlıyorum :) Teşekkürler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

450 size Servo seçimi

Ergün Gürer' Alıntı:
.........
Özet:
1. Büyük fiyat farkı, büyük kalite farkı demek değil.
2. FBL ünite destekliyorsa ve pilotajınız hover aşamasını aştı ise, analog veya dijital arasındaki fark çok büyük değil.
3. Konu aynı fiyat aralığında, benzer hız, tork, güvenilirlik servolar ise, dijital olanı tercih etmek tabii ki de mantıklı.
Ergün Bey bu detaylı güzel paylaşım için çok teşekkür ederiz. :bravo: Genele hitap eden faydalı bilgiler. %p
Aramıza hoşgeldiniz. :saygilar:

450 size Servo seçimi

Ergun abi foruma hoşgeldin bende diyordum Ergun abi neden hala cevap vermedi buraya yazacağın hiç aklıma gelmemişti :) Bilgiler için çok sağol çoğunu bana yüzyüzeyken de anlatmıştın. Peki bu durumda corona 929 mu alayım ?