450 ve 500 Sınıfı Heliler için Uygun / Ucuz Pal Önerisi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Özellikle yeni başlayanlar için kırımlarda orjinal pal kullanımı ciddi bir maliyet teşkil etmektedir. Bu nedenle özellikle acemilik döneminde KLON (CLONE) Paller can dostudur modelcinin.

Hatta ilerleyen zamanlarda 3D hareketlerde bile kaliteli KLON Palleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Aşağıda halen kendimin kullanmakta olduğu ve gayet başarılı balanslanmış 450 ve 500 sınıfı pallerin linklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ne tür pal kullanmaliyim ? Farklari nelerdir ? konusunda paylaştığımız üzere değişik malzemeden (Tahta paller, Fiberglass paller) yapılmış ve daha uygun fiyatlı pal tipleri de mevcuttur.

Şahsen ben şu ana kadar hep "Karbon Fiber" (Carbon Fiber) kullandım. Değişik forumlarda yeni başlayanlar için TAHTA palde tavsiye edilmektedir. Denilene göre tahta paller daha az dayanıklı olduğu için kırım sırasında kendisini daha çabuk parçaladığından diğer aksamların (Featherin, Main Shaft) hasar görme riskini MIN düşürüyormuş.

Bana pek de mantıklı gelmedi. 2.000 devir gibi ciddi bir devirden bahsediyoruz. Ama yukarda belirtiğim gibi kendim denemediğim ve kullanmadığım için yanlıştır da diyemiyorum ;) Karar sizin :D

450 Sınıfı için PAL Tavsiyesi
325mm Carbon Fiber Main Blade (1pair) : $ 8,34
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

325mm Carbon Fiber Main Blades : $ 7,96

325mm Fiber Glass Main Blades : $ 3,43 - Mesut Akın'ın Tavsiyesi

500 Sınıfı için PAL Tavsiyesi
430mm Carbon Fiber Helicopter Main Blades: $ 12,99