50-55 CC Model Toplama

50-55 CC Model Toplama

Doğuş' Alıntı:
Hala tüketici hakem heyetinden dönüş bekliyoruz. O konuda henüz elime ulaşan bir sonuç bulunmamakta.
x

O zaman sim çalışmaları bu sürede senin için çok iyi olacaktır. Aynen devam kardeşim :RCKolik:

50-55 CC Model Toplama

Ürünler yavaş yavaş elime geçmeye başladı, bugün alıcı ve servo beslemesini sağlayacak ubec incelerken üzerinde mekanik bir switch olduğunu gördüm. Okuduklarıma görede benzinli modellerde mekanik switchler sıkıntı yaratabilirmiş. O nedenle o kısma bir elektronik switch koymalı mıyım. Yoksa zaten orası tahminimce kısa devre yaptığında ubec çalışıyor. Birbirlerine lehimleyip sağlama alabilirim kabloyu. Ubec ile lipoyu bağladığım noktaya bir elektronik switch koyarım. Elimde elektronik switch olarak var. Özelliklerine 10A olarak göstermiş. Kullanacağım ubec 8-15A. Şayet kokpit kısmına kolay bir açma kapama yapabilirsem switch kullanmaktansa lipoyu direk çıkarmayı tercih ederim. Ama bu konuda hem fikir sahibi olmak hemde önerilerinizi almak için soruyuda sordum. Ubec üzerindeki mekanik switchi iptal edip direk seri olarak mı bağlasam. Başka bir işe yarar mı ki bu switch.

50-55 CC Model Toplama

Doğuş' Alıntı:
Ürünler yavaş yavaş elime geçmeye başladı, bugün alıcı ve servo beslemesini sağlayacak ubec incelerken üzerinde mekanik bir switch olduğunu gördüm. Okuduklarıma görede benzinli modellerde mekanik switchler sıkıntı yaratabilirmiş. O nedenle o kısma bir elektronik switch koymalı mıyım. Yoksa zaten orası tahminimce kısa devre yaptığında ubec çalışıyor. Birbirlerine lehimleyip sağlama alabilirim kabloyu. Ubec ile lipoyu bağladığım noktaya bir elektronik switch koyarım. Elimde elektronik switch olarak var. Özelliklerine 10A olarak göstermiş. Kullanacağım ubec 8-15A. Şayet kokpit kısmına kolay bir açma kapama yapabilirsem switch kullanmaktansa lipoyu direk çıkarmayı tercih ederim. Ama bu konuda hem fikir sahibi olmak hemde önerilerinizi almak için soruyuda sordum. Ubec üzerindeki mekanik switchi iptal edip direk seri olarak mı bağlasam. Başka bir işe yarar mı ki bu switch.

Sözünü ettiğin UBEC'deki mekanik switch tamamen havacılık standartlarında iş görür. Yani eğer iki uç kısa devre ise UBEC çıkışını kapatır, iki uç açık ise UBEC çıkış verir. Klasik havacılık kuralıdır. Örneğin pistonlu motorların manyetoları da bu ilkeye göre çalışırlar. Manyetonun kontrol ucu şaseye bağlandığında manyeto çalışmaz. Şaseden ayrıldığında elektrik üretmeye başlar. Kısaca burada o switch olduğu şekilde güvenle kullanılabilir. Başka bir önleme gerek yok.

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sözünü ettiğin UBEC'deki mekanik switch tamamen havacılık standartlarında iş görür. Yani eğer iki uç kısa devre ise UBEC çıkışını kapatır, iki uç açık ise UBEC çıkış verir. Klasik havacılık kuralıdır. Örneğin pistonlu motorların manyetoları da bu ilkeye göre çalışırlar. Manyetonun kontrol ucu şaseye bağlandığında manyeto çalışmaz. Şaseden ayrıldığında elektrik üretmeye başlar. Kısaca burada o switch olduğu şekilde güvenle kullanılabilir. Başka bir önleme gerek yok.

Teşekkür ederim abi, kısaca uçağın on-off switchi o olacak değil mi, yani umarım yanlış anlamamışımdir. Çünkü o ubec tüm sistemi besleyecek.

50-55 CC Model Toplama

Evet... Ama içinde devreyi tamamladığında sistem OFF, devre açıkken sistem ON şeklinde çalışır. Yani bir şekilde titreşimle kablolardan biri koparsa sistem OFF değil ON olur. Bu da güvenlik sağlar.
Switch'i kullanmak istemiyorsan kablosunu basitçe kesip bırakacaksın. Uçlar birbirine temas etmediği sürece UBEC ON konumunda kalacaktır.

50-55 CC Model Toplama

Merhaba abilerim, tüm ürünler elime ulaştı. Hatta uçak bile gelmişti. Uçağı heyecanla açtım. İlk olarak gördüğüm gaz servosunu sabitleyeceğimiz yer kırılmıştı dedim ben burayı bir şekilde yaparım geçtim. Hızlı hızlı gövdeyi çıkarmaya başladım. Gövdeyi çıkardım tüm ihtişamı ile karşımdayı sonra birde ne göreyim burundan ve kuyruktan sanki pres yapmış gibi. Göbekten şişmişti. Kırıkta yoktu hafif çatlaklar vardı. Onu nasıl düzeltebileceğimi bilemedim. Aradım sordum danıştım aldığım yere. Kendi hatalarının olabileceğini söylediler ve kendilerine göndermemi ellerine ulaştıktan sonrada ürünün yenisini gönderebileceklerini belirttiler. Bende ardından ürünü yolladım. Bugünde ellerine ulaşmış büyük ihtimal yarında gönderimini sağlarlar. Umarım bunda bir problem olmaz... Ürünü satan firma ile zaten daha öncedende siparişim olmuştu. Mesela aynı pakette uçak için lipoda aldım. Üründe soket olmadığını söylemişlerdi ama yanında ekstradan T konnektör almıştım. Bir baktım lipoların üzerinde T konnektörlerden var. Aldığım diğer malzemelerde gerçekten başarılı bir şekilde geldi. İlk defa uçakta böyle bir olay yaşadım. Oradan aldığım ilk uçakta değildi. Bundan sonrada çoğu alışverişimde ilk tercihim olmaya devam edecektir kendileri. İstanbul ziyaretimde yanlarınada gitmiştim ve gerçekten yardımcı oldular ve misafir ettiler. Bu firmada promodel. Buradan tekrar teşekkür ederim kendilerine. Uçak harici ürünlerimin hepsi geldi. Servoları fast-lad'den aldım. Ve neredeyse yurt içinden sipariş etmişim gibi çok kısa bir sürede geldi.

Yakın zamanda bol bol resimlerle ve yardımlarınızla devam edeceğim. Özellikle farklı menteşe sistemi olacak, pull-pull sistemin montajı, motor rodajının sehpada yapılıp yapılmaması hakkındaki zorunluluk, yakıt hazırlanması, iki zamanlı motor yağı tercihi, oranı, rodaj ve sonrası için yağ-benzin oranı gibi gibi.

50-55 CC Model Toplama

Hayırlı olsun.
Promodel ile benim de ara sıra alışverişim olmuştur Raptor G4 için. gerçekten ilgililer.

50-55 CC Model Toplama

Harun Bey'de Aykut Bey'de , gerçekten mükemmel esnaf karakterli kişilerdir..Zaman zaman 3-5 kuruşluk alışverişim olmuştur kendileri ile...Hem yardımsever hem ilgili olmaları beni her daim kendilerine karşı sıradan alışverişten ziyade ayrı bir sevgi ve saygı ile bağlamıştır...Bu sebeple Promodeli ben de sever ve güvenirim :RCKolik:....(modellerimin parçaları gereği zaten başka yurtiçi firmadan alışveriş yapamıyorum)

50-55 CC Model Toplama

Hadi insallah Ucak da sorunsuz eline ulaşsın Doğuş da soyle guzel bir yeni konu ile montaj çalısmalarına başla :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

50-55 CC Model Toplama

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi insallah Ucak da sorunsuz eline ulaşsın Doğuş da soyle guzel bir yeni konu ile montaj çalısmalarına başla :bravo:

İnşallah abi, bugün aradılar işte benim iadem ulaşmış Promodel'e bugünde yeni ürünü göndereceklermiş. Artık pazartesi elimde olur. [emoji4]

50-55 CC Model Toplama

Abiler modeli toplamaya başladım, klasik olarak elavatör menteşelerimde bir sorun oldu onu menteşelerin olduğu yeri matkapla açıp ardından taşlama ile genişleterek çözeceğim. Bazı danışmam gereken noktalar oldu toplama esnasında.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor firewall kısmı dle55'e göre delinmiş geldi. Benim motor dle61 olunca uymadı ve delikler arasında minik boşluklar vardı o nedenle delikleri genişleterek cözüm buldum.

Aslında vidaları tapı orayı epoksi ile doldurup iki pul arasında epoksi kalacak şekilde dolgu yapacaktım. İlerde sıkıntı olur mu diye kararı sizlerin görüşleri doğrultusunda vereceğim.

Cowling bu şekilde yerine oturuyor. En üsteki delik motor kafasının ön soğutma kısmı, ortadaki buji kafası, sondakide egzoz çıkışı. Hava girişi fazla ama çıkışı az ayrıca hava çıkışı için ince çizgiler şeklinde yuvalar açmamı önerir misiniz. Yoksa böyle kalması yeterli gelir mi.

Bu delik tam motor kafasına denk geliyor. Extra 330'da böyle yuvarlak bir boşluk bulunmakta ama soğutmaya yardımcı olacaksa orayı kare şeklinde genişletebilirim.

Şimdilik gelişmeler bunlar yavaş ve emin adımlarla gitmeye çalışıyorum aksaklıklar yine çıkıyor ama güzel uçacak. [emoji4]

Moderatör tarafında düzenlendi:
50-55 CC Model Toplama

Kardeş sana bir tavsiyede bulunmak istiyorum....... Ateşlemeyi koyduğun yeri değiştirmeni tavsiye ederim. Koymuş olduğun yerin tam tersi dış tarafa koy..... ateşleme kablosu için değil o delik karbürütör rahat hava alsın diye......

Not : orda durmasını istersen gaz servosu ve gaz teli için çok uğraşman gerekirir

50-55 CC Model Toplama

Öncelikle cowlingin alt kısmının tamamen açılması lazım. Motorun kafasının rahat bir hava akımı ile buluşması şart. Ayrıca temel kural, hava girişi için açılan her bir santimetrekare açıklık için en az üç santimetrekare çıkış aşıklığı oluşturulmasıdır. Yoksa motor ikinci dakikada kavrulur.
Ateşleme tabii ki firewall'un ön kısmına yerleştirilmelidir. Gövde içine değil.
Ben olsam uygun bir kontradan yeni bir firewall keser, orijinalin önüne ya da arkasına yapıştırıp delikleri yeniden delerdim. 61 cc motorun titreşimi boşluklu bölgelerde vidaların hızla gevşemesine yol açacaktır.

50-55 CC Model Toplama

Sümer abinin de dediği gibi Dle 61 ciddi güç üreten bir motor bizde 4 tane var bu motordan. 2 tanesinde firewall u tutan aliminyum u kırdı....... Benimde sana tavsiyem dle 55 ile olan delik farkı çok fazla ise sağlam kontra dan motor mount kesmen ve epoxy ile yapıştırıp tırnaklı somun ile sağlam tutturman......

50-55 CC Model Toplama

Abilerim 3mm kontrplaktan yeni bir firewall yaptım, delikleri deldim eskisine nazaran güzel oldu. Hem cowling kurtarmıyordu birkaç adet pul ile motoru dışarı almaktansa 3mm kontra ile hem firewall güçlendi hemde motor artık cowlingi rahatsız etmiyor. Ayrıca önerileriniz üzerine cowlingin hava giriş ve çıkışlarını büyüttüm.

Şayet münasip bulursanız cowlingin altınada havalandırma mazgalları yapacağım hava çıkışı için. Ama şayet bu yeterli derseniz böylede kalabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi: