50-55 CC Model Toplama

50-55 CC Model Toplama

Hava çıkışı için açacağın her deliğin faydasını göreceksin. Bu arada üstte sağda ve soldaki hava girişlerini arkadan birer parça kontra ile kapatabilirsin.
Hemen iki tane NGK CM6 buji sipariş et. Bu buji ile uçma. Yeni bujiyi takarken tırnak aralığının 0.025 inch (yaklaşık 0.6 mm) civarında olması için gerekeni yap.

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hava çıkışı için açacağın her deliğin faydasını göreceksin. Bu arada üstte sağda ve soldaki hava girişlerini arkadan birer parça kontra ile kapatabilirsin.
Hemen iki tane NGK CM6 buji sipariş et. Bu buji ile uçma. Yeni bujiyi takarken tırnak aralığının 0.025 inch (yaklaşık 0.6 mm) civarında olması için gerekeni yap.

Abi orayı kapatabileceğimi sanmıyorum ama çıkışları abartacağım. Bu arada NGK CM6 bujimde var abi. Diğer bujiyi motora toz toprak girmesin diye takmıştım. Hatta 0,63mm'e ayarladım aradaki boşluğu. İlk geldiğinde 0,35-0,40 mm arası idi abi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:
50-55 CC Model Toplama

Oradan girecek havanın motor soğutmasına hiçbir katkısı olmayacak ama giren hava çıkmak zorunda olacağı için gereksiz trafik oluşturacak. O nedenle kapatmanı öneririm.

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Oradan girecek havanın motor soğutmasına hiçbir katkısı olmayacak ama giren hava çıkmak zorunda olacağı için gereksiz trafik oluşturacak. O nedenle kapatmanı öneririm.

Abi son durum bu zımpara ile düzeltilecek ve hazır. O yukarılarıda kapatmayı deneyeyim abi korkum güzel yapamam diye.

50-55 CC Model Toplama

Doğuş Bol keseden Harcamıssın cowlingi..... Ben kesmemek için elimden geleni yapıyorum....... Kesmişsin artık yapacak birşey yok güzelce zımparala ve düzle bence yok sa hoş durmaz...... :saygilar:

Doğuş' Alıntı:

Abi son durum bu zımpara ile düzeltilecek ve hazır. O yukarılarıda kapatmayı deneyeyim abi korkum güzel yapamam diye.

Güzellikle bir alakası yok. İçten kontra yapıştıracaksın. Görünmeyecek ki...

Halil İbrahim KALAY' Alıntı:
Doğuş Bol keseden Harcamıssın cowlingi..... Ben kesmemek için elimden geleni yapıyorum....... Kesmişsin artık yapacak birşey yok güzelce zımparala ve düzle bence yok sa hoş durmaz...... :saygilar:

Cowling'i harcayarak uçağı kurtardı. O delikler olmasa ciddi sıkıntı yaşayacaktı. Uçağın orasını kimse görmeyecek ayrıca...

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Güzellikle bir alakası yok. İçten kontra yapıştıracaksın. Görünmeyecek ki...

Abi biraz düşündüm şöyle bir yol izleyeceğim, kontrayı uygun boyutte kestikten sonra üzerini iki kat cam elyafı ile kaplayıp ardından siyah, metalik gri yada bulabilirsem cowlingin üzerindeki renkten boyayacağım. Ahşap görünmesinden daha iyi olur gibime geldi abi.

50-55 CC Model Toplama

Cam elyafı ve 3mm kontraplak ile yaptığım kompozit çalışmam. [emoji3]

Şimdi press altında kurumasını bekliyorum keşke laminasyon epoksim olsa daha rahat olurdu çalışmak şimdi ise 30dk epoksi kullandım. Bu tam olarak kurumuyor nedense bu tarz çalışmalarda press altında kuruyacağını düşündüm.

Ama bunu cowlinge nasıl yapıştıracağımı bilemiyorum. Epoksi iyi tutar ama orada 1 saat nasıl durur onu bilemiyorum. Belki 5dk epoksi alıp onunla kendim tutabilirim yada birkaç noktada kalın japon ile tutturup ardından epoksinin kurumasınıda bekliyebilirim. Şimdilik o kısma geçemedim. [emoji4]

50-55 CC Model Toplama

Titreşim nedeniyle kolayca kopmaması için HAFİF malzeme öneririm. Yani İNCE bir balsa. Epoksi ile tutturursun içeriden.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

50-55 CC Model Toplama

Cowlingi baş aşağı yere koyarsın. Parçayı içeriden o açıklığın üzerine yerleştirirsin. O şekilde beklersin.

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Titreşim nedeniyle kolayca kopmaması için HAFİF malzeme öneririm. Yani İNCE bir balsa. Epoksi ile tutturursun içeriden.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Cowlingi baş aşağı yere koyarsın. Parçayı içeriden o açıklığın üzerine yerleştirirsin. O şekilde beklersin.

Teşekkür ederim abi, dediğin gibi yapayım ben o daha kolay ve mantıklı duruyor. [emoji4]

Ayrıca konuya mesaj atacaktım bu mesajın altına ilave ediyorum.

Ateşleme dışarı alındı.

Alıcı beslenmesi için ubec yerleştirdiğim yer bunun için titreşimi engellenmesi maksadı ile sünger koydum. Cırdı yerleştirebilmek için kontrplakta ince bir çizgi açtım. Maket bıçağı ile uzun vade de titreşimden etkilenmemesi için ince bir japon damlatmayı düşünüyorum. Ama henüz damlatmadım. Bu şekilde umarım doğru yapmışımdır fazla maliyetli bir ürün değil ama dağınıklığa mahal vermemek için çok çaba gösteriyorum.

Son fotoğraftaki servoyu kanata bağladığım 2mm kontraplak çatlak. Güçlendirmektense yenisini yapmayı düşünüyorum. İnternette 2mm akçaağaç kontrplak buldum. Uygun olursa alıp yapayım diyorum. Yani yapmaya çalışacağım. Bu model bana biraz düşünmeyi öğretti eskiden başkalarının uygulamalarını kopyalıyordum şimdi amaçları düşünüp planlıyorum. Büyük modelin en önemli katkısı bende bu oldu. [emoji4]

50-55 CC Model Toplama

Sümer Yamaner' Alıntı:
Aferin. Tek rahatsızlığım mekanik switch.

Abi onu başta konuşmuştuk, o ubecin açma kapama switchi. Sorun olmaz demiştik, yani lipoları kesen bir switch yok. O mekanik olarak açılacak ateşlemede kill switch ile kesilecek abi.

50-55 CC Model Toplama

Son gelişmelerde bunlar, aileron servosu için 3 mm kontrplağı zımpara ile 2 mm yaptım. Kaplamasıda yapıldıktan sonra orjinali ile farkı kalmayacak. Tak farkı daha sağlam olması. Yapıştırıcı olarak poliüretanlı hızlı yapıştırıcı kullandım.

Yapılacaklar olarak pek bir şey kalmadı. Boş bir zamanında alıcıyı sabitleyebileceğim bir parça yapacağım. Kablo karmaşasını önlemek adına. Depo kapağı olmadığı için (vardı ama benzine uygun olacağını düşünmediğimden kullanmadım.) depo montajı da yapılmadı. Gaz servosu montajıda DLE61'in gaz yekesini takamadığım için yapamadım. Uzatma kablolarımda henüz mevcut değil. Ayrıca diğer aileron servosunu tutan kısmıda güçlendirmem lazım. Hatta kendi yaptığım tarafıda güçlendirmekte yarar var. Gaz servosunu tutacak yer kargoda kırılmıştı yapıştırdım. Belki onuda güçlendirebilirim. Gaz servosu olarak 20 kglık dijital metal dişli servo kullanacağım. Yayı ve rölanti vidasini sökmeyeceğim. Nasıl olsa kill switch mevcut. Elevatör servolarından birinin menteşelerini değiştireceğim. Nedense epoksi tutmamış orada tek tarafını rahat rahat sökebildim elimle asılarak.

Bahsettiğim DLE61 in gaz yekesi bu:

Set screw ile sabitleyebilirim ama güvenemem montaj yapılacak yerde set screwlere uygun yuva yok.

Üzerinde bir vida yeri daha var ama uygun bida çıkmadı paketten yada PTT gümrükte açacağım diye düşürdü. Oraya M3 sığdıramadım M2 çok küçük gelir. Ara bir değer var mı bilmiyorum. O konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. [emoji4]