90A üzeri güç tüketimi için APM Power module çözümü?

Ercan ÇINAR

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.ercancinar.com
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar selam,

Kullanmak istediğim HEXA da LDpower 3508 700kv motorlar için tam güçte 22A tüketim değeri tanımlanmış.

6 x 22 = 132A gibi toplam %100 gazda tüketime denk gelir. APM power module ise 90A e kadar destekliyor.

İnternette 180A lik bir akım ölçer modül buldum, bunu daha önce kullanan bir arkadaşımız yada farklı bir önerisi olan var mı?

Kullandığım motor

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bulduğum voltaj / akım sensoru

Ayrıca internette power module pinlerine naıl bağlanacağını gösteren bir şema da buldum, ama buradan da anlaşılacağı üzere eski PM nin BEC devresini kullanmaya devam etmek gerekiyor

Kolay Gelsin
Ercan Bey
O motorlar 5 amperden fazla çekemez 6x5=30
Emin olmak için Multiye 3 sn max güç ver indir
ve Log lara bak
(total current)
iyi uçuşlar

Semih Abi neden öyle dediniz ?

2212 1000kv lik motoru olan hexa %100 gazda 50A civarına dayanıyor. ( Telemetry den görünen toplam çektiğim "Akım" değeri.)

LD Power 3508 700kv haliyle daha yüksek çeker mantıken?

Bu motorları Tarot 680 üzerinde 12inçlik problar ile kullanacağım.

Eğer bu motorlar fake motordur diyorsan orasını bilmiyorum. Ama neden böyle yazdığını merak ettim?

Denemeyi bu hafta yaparım muhtemelen ama, havada PM üzerindeki 0,5ohm'luk direncin %100 gazda iken yanması pek hoşuma gitmez :)

Soru1: Aklımdan geçen, eğer 90A fazla çekiyorsa ve daha büyük bir PM bulamaz isem, 0,5ohm u kısa devre yapacağım. (kalın bir tel ile) Asıl merak ettiğim voltaj sensörü direk pil gerilimini ölçüyor yoksa o da küçük direnç üzerinden mi oranlıyor. ( Olmadı onuda çalışan multi üzerinde deneyeceğim.)

Ercan hocam eminim düşündüğünüz kadar akım çekmeyecektir ama içiniz rahat olsun istiyorsanız Attopilot, Ardupilot tarafından desteklenen ve tavsiye edilen bir modüldür. Modülden ayrı 5v bec kullanmanızda güvenlik açısından daha iyi olacaktır. Malum 90a modülleri kullanırken yanması durumunda multi direkt yere çakılıyor. Velhasıl, hem pdb hemde power module olarak kullanabileceğiniz bir bu var birde Attopilot var. Seçim sizindir. :saygilar:

Semih abi sonuç? :)

Dragonfly...

Yüklediğim resmin sağ üstüne yazdım zaten
gerçek uçuş değerleri

1000kv 700kv 600kv ortalama çekeceği güç 1 motorun 5-6-7 amper civarı
ama motor thrust denge değerinin üstünde bir kalkış ağırlığı ile toplamda 120 amperi bile görebilirsin
onun için Log lara bakın dedim
Bunlar normal spir sayılı motorlar için
(a normal motor sarımlı motorlar için geçerli değil)
+ çinliler motorun tam yükte çekeceği amper gücünü çok abartabiliyorlar
Uçuş denemesinide beton olmayan yeşil bir tarlanın üzerinde yaparsan iyi olur %p

Semih Abi bu logların neresinde çekilen akım Amper değerinde yazıyor? Current kısmında farklı bir değer var.

Abisi
Flight data - Data flash logs - Download data flash log dediğinde apm deki log ları pc ye indirirsin
bittikten sonra
açmak için
Rewiev a log a basıp hangi uçuş zamanının logunu istiyorsan dosyasını bulup açarsın
dosya ekrana geldikten sonra
açılır pencereden
mechanical failur a bastığında
o uçuşa ait genel logları görürsün
resimde gorulduğü gibi genel ve anlık çekilen akım görmek istersen işaretlersin
bu apm nin ucuş kayıtlarıdır (karakutusu) dur zaman-volt-amper-hatalar vs vs.... tümünü ayrı ayrı görebilirsin

Resimli anlatım

Yukarıdaki resmi yeni sekmede aç mechanical failure bas genel log açılır
sağ tarafta ki sarı bölüm açılır (curr) alt menüsünde toplam çekilen akım ve Çekilen akım (curr tot)(current total) ve ( curr)(current) işaretlediğinde
yukarıda açıklaması var Mor(curr tot) beyaz (current) Mor Grafik 55 A e yavaş yavaş yükseliyor Beyaz grafik Ortadaki çok dalgalı grafikte Kırmızı işaretli anlık ortalama çektiği akımı gösterir 30amp civarı (mod 30 amp dir)

Ortalama çekilen akım 30 amper ve altimetreye bak (sarı) 1.dakikada 10metrede olmasına rağmen 30 amper çekiyor 4.dakikada 60m ye çıkıyor ama amperinde değişiklik yok gaza yüklenmeden (loiter) ile çıkıyorsun (stablize ile çıkarsan ) hemen hemen akım ikiye katlanabilir çekilen akım çok dalgalanır toplam akım artar uçuş süren düşer

Grafikleri volt-amper-toplam amper gibi değerleri tek tek incelersen zamanla tecrübe ile öğrenirsin
Grafik skalası amperi incelediğimiz için için sol sütun kırmızı (amper değeri)
Sağ sütun ise altimetre yani yükseklik Scalası (maximum 60m ye çıkılmış ve inilmiş) dakikaları zaten görüyorsun