AH-1W Super Cobra Türk Kara Kuvvetleri

Ağırlığın sorun olmayacağı yönünden fikir birliğine varılmış, bende aynı fikirdeyim.

Her ne kadar göze hitap etmiyorsa da ben helinin bu fusulage hazır olana kadar kendi kanopisiyle uçurulması taraftarıyım. Oryantasyon açısından gözüken bir burnunun olması gayet faydalı olur bence. Hem izleme hem uçurma konforunu fazlasıyla arttıracaktır eminim. ;)

Ağırlığın sorun olmayacağı yönünden fikir birliğine varılmış, bende aynı fikirdeyim.

Her ne kadar göze hitap etmiyorsa da ben helinin bu fusulage hazır olana kadar kendi kanopisiyle uçurulması taraftarıyım. Oryantasyon açısından gözüken bir burnunun olması gayet faydalı olur bence. Hem izleme hem uçurma konforunu fazlasıyla arttıracaktır eminim. ;)

Mutabıkız efendim :) ama şöyle bir durum da var. Bu haftasonu uçuşa gitme planım yok (sonradan fikrim değişir mi bilemem), bir sonraki haftaya kadar da bu kabuğu giymiş olur iskeletor :thumbup: (tercümesi, gerekirse uçuşa gitmem, ya da çıplak uçururum mereti ama yine de o çirkin şeyi takmam! :D)

Kabuğun baskı planlamasını da yaptım. Aşağıdaki görsellerde gördüğünüz her bir renk ayrıca basılacak parçayı gösteriyor. Hatta tepedeki sarı parça ile kuyrukta alttaki kırmızı parça kendi içlerinde ikişer parça olarak basılacaklar. Görsel katkı için kobrayı kobra yapan kuyruktaki yatay stab, burun topu ve mühimmat taşıma kanatçıklarını da çiziktiriverdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tüm parçaların net baskı süresi yaklaşık 50 saat civarında olacak. Tabiki henüz prototip aşaması olduğu için bazı parçaların modifiye edilip yeniden basılması da gerekecektir elbet.

Şaka yollu başladık ama sanki proje aldı başını gidiyor mu ne :p tam deli işi benimkisi de :evil::evil::evil:

Tasarıma bir el daha atıp “gerçek” kanopiyi :) yani pilot camını da ekleyiverdim.

Ayrıca cam da gelince pile erişimi sağlayacak olan ön taraftaki kapağı da halletmem gerekti. Resimde öndeki siyah parça, kanopiyle birlikte söküleybıl takıleybıl olacak.
Hazır el atmışken kuyruk tarafında da hoşuma gitmeyen birkaç noktaya el attım, üst kısımları az biraz daha yuvarlattım, dikdörtgenimsi yapıyı kuyruğa doğru uzattım. Biraz daha iyi görünüyor bu haliyle. Şu an gözü(mü) en çok rahatsız eden kısım motor kısımları, ama dişlilerin ve servoların üzerini örtebilmek için şimdilik başka seçeneğim yok. Neyse ki anca tail in hover yapıyorum dakikalarca da bunlar görünmüyor :evil::evil::evil:

Baskı da resmen başladı, şu an 4 parça basılıyor, bir aksilik çıkmaz ise bu haftasonu kabuğu giydirmeye başlarız :thumbup:

ilk grup baskı %75 başarı %25 fiyasko ve bolca plastik spagettiyle tamamlandı :)

toplam 4 parçalık bir baskıyı vermiştim malum, plana göre sabah 6 sularında bitmesi lazımdı ki bunları toplayıp evden çıkmadan önce yeni baskıyı verebileyim. Gecenin bir vakti alakasız bir sebeple uyandım, uyanmışken de şu yazıcıya bakayım bir ne durumda dedim, gayet iyi gidiyordu, %55lere ulaşmıştı, ama en soldaki parçanın bir köşesinde garip bir plastik yığılması oluşmaya başlamıştı ve baskı kafası da buraya takılıyordu gidip gelirken. Burdan problem çıkması kesin gibi birşey diye düşünüp bir yandan da baskıyı izlerken "tık" diye o parça tabladan ayrıldı (hay bin kunduz :) ) baskıyı duraklattım, ayrılan parçayı söktüm tamamen (serseri mayın gibi gezip diğerlerini de devirmesin diye). Sonra düşünüp taşınıp baskıya devam etmeye karar verdim. Yarıyı geçmişti ve diğer 3 parça gayet iyi gidiyordu. En kötü bu kopan parça için havaya bıraktığı plastik ipler diğer parçaların üzerine yapışır, ama baskıya engel olmadıkları sürece sonra temizlenirler diyerek kumar oynadım. bir süre baskıyı izledim baktım aynen tahmin ettiğim gibi oluyor, vurdum kafayı yattım. Sabah olup makinanın başına gittiğimde gördüğüm manzara aşağıdaki gibiydi. Aslında baskının yarım kalmış olması haricinde tam beklediğim manzaraydı bu. Ama baskı niye yarım kaldı acaba diye düşünürken ekrandaki hata mesajı dikkatimi çekti, "exturuder fanı hatası" diyordu, noldu yepisyeni fana acaba diye düşünürken de alttaki fotoğrafın sol üst köşesindeki görüntüyü farkettim :) plastik spagettilerinden birisi, her nasıl başardıysa artık, extruderin fanına girmiş :lol::lol::lol: yazıcı da fanın çalışmadığını farkedince baskıyı durdurmuş. Tam gitti güzelim baskı en baştan başlıycaz şimdi derken ekrandaki baskı tabanının sıcaklığı gözüme çarptı, 60 derece görünüyordu, eğer baskı tamamen durmuş olsa bunun oda sıcaklığında olması gerekirdi, yani aslında baskı durmamış duraklamış. Bir anda parçaların kurtulma ihtimalinin belirmesinin heyecanıyla fana giren "çomağı" çıkardım, ortalıktaki spaghettilerin kolayca, mevcut parçarı tabladan sökmeden çıkabilecek olanlarını temizledim ve yazıcının menüsüne girip "baskıya devam et" seçeneği ile kaldığı yerden baskıya devam ettim. :halay::thumbup::yuppi::hoppa:

Tabi bu gecikmelerden dolayı baskı ben evden çıkmadan tamamlanamadı, haliyle bir sonraki baskıyı başlatamadım.

ama evden çıkmadan önce kuyruğun yukarı açılı kısımını kapatacak olan iki kabuğun basımı tamamlanmıştı, baskı devam ederken dikkatlice onları söktüm (hocanın yaptığını değil söylediğini yapın, böyle bişeyi evde yapmayın :D ) o iki parça benim için önemliydi, o yüzden ilk baskıya onları koymuştum, çünkü oturmama ihtimalleri vardı ve tasarımda gerekli değişiiklikleri yapabilmek için zaman kazanmak istemiştim. Ama gayet güzel oturdular yerlerine ve hiçbir şekilde kuyruk rototu mekanizmasını da etkilemiyorlar :thumbup::halay::halay:

Bu spagetti mevuzusundan ötürü baskı planlamamda ve bastığım parçaların boyutunda ufak değişikliklere gideceğim, maksat güvenilirliği arttırıp baskı hatalarını minimize etmek.

Sabah sabah o spagettiler o kadar da güzel gözüküyor ki insanın gözüne :D:p

:D:D:D

Fan da aynı şekilde düşünmüş olmalı ki bir tanesinin tadına bakmaya kalkmış... garibim kaynayan suya atmadığı sürece spagettinin sert olduğunu bilmediği için de tıkanıp kalmış :lollol:

Komple karbondan mı yapsak gabuğu :)

eşim sağolsun baskı sonrasında printeri temizleyip hazırlayıp yeni baskıyı başlattı ben yokken, burundaki kapak parçası basılıyor şu anda..