Aksiyon Fpv İçin Mini Hexa - Grasshopper 300FPV Hexa

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
Sıfıra sıfır , harbiden kıyamamışlar fibere :laugh:) 6" lik kollarda umarım böyle çıkmaz, yoksa her düşüşte bir motor, fena can yakar, takipteyim... :evil:
Pdb dun geldi 6"lik kollar 15 gunden once gelmez. Ben yavas yavas kuruluma basladim. Yarin birkac resim yuklerim.
Suanda esc motor baglantilarini yaptim. Esc-pdb baglantisi esc kablolari kisa oldugu icin yapamadim. Yarin vakit bulursam kablolari uzaticam.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Pdb dun geldi 6"lik kollar 15 gunden once gelmez. Ben yavas yavas kuruluma basladim. Yarin birkac resim yuklerim.
Suanda esc motor baglantilarini yaptim. Esc-pdb baglantisi esc kablolari kisa oldugu icin yapamadim. Yarin vakit bulursam kablolari uzaticam.
Resim bekleriz :halay:

irfan buzdağlı' Alıntı:

Büyük merakla bekliyorum:)

Ynt: Aksiyon Fpv İçin Mini Hexa - Grasshopper 300FPV Hexa

Su esclerin hep motor kablolarini uzun yapiyorlar nedense. Sonra baglanti yapicaz diye taklalar atiyoruz.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Su esclerin hep motor kablolarini uzun yapiyorlar nedense. Sonra baglanti yapicaz diye taklalar atiyoruz.

HAngi taraf uzun olursa olsun... Bence en iyisi motor kablolarını direk esc ye lehimlemek. Esc güç kablolarını ise değiştirerek tek parça pdb ye ben son quadım hariç hep böyle yaptım.

Nesimi Sakmak' Alıntı:

Valla abi ugrastiginada degmiyor.

Harun Küçükler' Alıntı:
HAngi taraf uzun olursa olsun... Bence en iyisi motor kablolarını direk esc ye lehimlemek. Esc güç kablolarını ise değiştirerek tek parça pdb ye ben son quadım hariç hep böyle yaptım.

Dogru soyluyorsun Harun en guzeli oyle yapmak. Benim planimda oyleydi ama gel gor ki esclerden lehimleri sokmek bir zulum. Elimde lehim sokme teli, lehim sokme pompasi, hatta flux denilen sivi lehim pastasi bile var ama escdeki lehimler cok ugrastiriyor. 6 tane motorun 3er taneden 18 lehimini sokmekten resmen bunaldim. Ustelik esclerden biri bozuk cikti. Birininde motor kablolarini dogru yapmama ragmen donus yonu tersti. Onlarida tekrar yapmak zorunda kaldim.
Kusura bakmayin esc-pdb baglantisini ek kabloyla uzatacam. Hiiiç ugrasamam :)
Aslinda en guzeli bu hk bs esclerin board halinde satilanlari vardi. Uzerlerinde kondansator bile yok. Keske onlardan alsaydim diyorum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi yarin hava kotu muhtemelen ucus olmayacak. Hanim salarsa :lol: gidip toplamaya devam etmeyi dusunuyorum. Yoksa yine haftaicine kalacak ;)

Normalde bir lehimi sokmek icin bir havya yeterken neden bu kadar ekipmanla lehimleri sokemedigim ile alakali pm uzerine :)
Hknin bu esclerde kullandigi lehimin kalay oranindanmidir nedir lehim erimek bilmiyor. Eritsem bile kablo boarddan cok zor ayriliyor. Hatta esclerden birinin motor kablo baglanti kismi; bu kablolardan birini sokerken boarddan ayrildi.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Normalde bir lehimi sokmek icin bir havya yeterken neden bu kadar ekipmanla lehimleri sokemedigim ile alakali pm uzerine :)
Hknin bu esclerde kullandigi lehimin kalay oranindanmidir nedir lehim erimek bilmiyor. Eritsem bile kablo boarddan cok zor ayriliyor. Hatta esclerden birinin motor kablo baglanti kismi; bu kablolardan birini sokerken boarddan ayrildi.
Bence de kullanilan lehim ile alakali bir durum Irfan :( Birde lehimi eritirken hava tabancasi ile ortamdan cekme imkanin var ise, isin daha kolaylasacaktir diye düşünüyorum ;)

Bence de kullanilan lehim ile alakali bir durum Irfan :( Birde lehimi eritirken hava tabancasi ile ortamdan cekme imkanin var ise, isin daha kolaylasacaktir diye düşünüyorum ;)
Oyle bir ihtimalde olmuyor abi. Dusununki lehim eriyor boardu yakma pahasina 10sn daha havyayi oyle tutuyorum ama o kablo yerinden oynamiyor. Lehim eridigindede mat bir gorunum aliyor. Oyle bizim bildigimiz lehimlerden degil. Bende az cok 1 senedir lehim yapiyorum. Sizlerin lehimin sokulememesine sasirmanizi cok iyi anliyorum :)
O lehimi sokmenin yolunuda buldum ama iki kat uzun suruyor.

Esclerimizin atmega islemcilerinin uzerlerini acarak uygun firmware yukluyoruz. Bu tip yuksek kvli motorlarla escler arasinda senkronizasyon problemleri var. Uygun firmware yuklemezseniz ilk yuksek gaz verisinizde motorlariniz susacak ve o kadar emekle topladiginiz modelin dususunu seyredeceksiniz. En cok kullanilan simonK yaziliminin 5-15-13 firmwarei en sorunsuz calisani. Blheli yazilimida kullanilabilir. Onda sikinti yok.
Esclere firmware atmak icin:
- Eger escde simonK veya blheli yazilimlari onceden yuklenmisse ve bootloader ozelligi acik ise (cogunlukla acik oluyor)
Usblinker kullanilarak escnin sinyal kablosu vasitasi ile yazilim yuklenebiliyor.

- Eger elimizde yazilim yuklenmemis bir esc varsa bu durumda bir usbasp avr cihazi ile birlikte atmega socket firmware flashing tool kullanmak gerekiyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor-esc baglantilari motorlarin donus yonlerine gore ayarlandi. Aslinda esclere reverse firmware atilarak motor donus yonu kablolara mudahale etmeden degistirilebiliyor. Ama bende reverse fw hata verdigi ve socketide zafer abiden emaneten aldigim icin cokda ugrasamadim. Benim socket grlince tekrar bakacagim.

Acikta kalan lehimleri sivi elektrik bandiyla kapattim.

Buda pdbmiz.
Bu framede naze32ye uygun olarak 30.5x30.5 lik delikler bulunmuyor.
Bende pdbyi framein altina aldim. Acro naze32 icinse motorlarin merkezine daha yakin olacak sekilde yeni delikler delerek yerlestirdim ama onun fotosu henuz yok.

İrfan bey biliyorsunuz CF direnci yüksek, iletken bir malzeme kablodaki açıklık ilerde size sıkıntı yaşatabilir ben cumartesi günü motor ve alıcı anteni arasında kısadevre yaşadım.
Ben de satın alırken firmware ile uğraşmamak istediğimden dolayı 4in1 esc (114gr lık canavar) almıştım direk sinyal kablosundan atılabildiğini bilsem bu esc lerden alırdım:(

Harun Küçükler' Alıntı:
İrfan bey biliyorsunuz CF iletken bir malzeme kablodaki açıklık ilerde size sıkıntı yaşatabilir ben cumartesi günü motor ve alıcı anteni arasında kısadevre yaşadım.
Ben de satın alırken firmware ile uğraşmamak istediğimden dolayı 4in1 esc (114gr lık canavar) almıştım direk sinyal kablosundan atılabildiğini bilsem bu esc lerden alırdım:(

O aciklik degil kablolarin birini yesil birini turuncuya boyamistim digerini boyamadim.
Motor yonlerini ayarlamak icin. Sen oradaki turuncu boyayi goruyorsun.
Bu esclerede direk sinyal kablosuyla atilmiyor. Onceden yazilim yukluyse atilabiliyor. Afro esclerde var mesela veya escde simonK yuklu diyorsa yine oluyor

Sıvı elektrik bandı olarak ne kullanıyorsun İrfan ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sıvı elektrik bandı olarak ne kullanıyorsun İrfan ??

Sent from my iPhone using Tapatalk
Abi daha once iki yerde daha yazmistim ama buradanda paylasalim.
Urun bu ben 9.25$+freeshipping almistim

Kullanim alani cok genis. Ornegin board kameranizi bile kaplayabiliyorsunuz. Bende kapladim ama bu resim bana ait degil.