Align 3GX FBL Ünitesi Ayarları : Alıcı Bağlantısı

ben tek satellite 450 sınıfı heli ile 10 uçuş yaptım hiç sorun olmadı seninki imzandan okuduğum kadarıyla 500 sınıfı bence satellite yi arka tarafa seni görecek bir yere bağladığın zaman hiçbir sorun olmaz çok araştırdım bu çift satallite sorununu diyorlarki satellite frema arkasında kalıp carbon frema ler iletişimi kesebiliyormuş ama en kısa zamanda çift satellite geçmekte fayda var. tek satellite ile uçulmuyor değil ve hep tavsiye ediyorlar kesinlik uçulmaz çok tehlikeli diye bir yazı okumadım tabi karar senin bende olmaz sende olur veya satellite arka alt tarafa taktığın zaman başlangıç için hiçbir sorun olmayacaktır. en azından ayarlarını testlerini bu şekilde yapabilirsin kolay gelsin

Teşekkürler kardeşim bi deneyeyim o halde yine dönerim %p

Konuyu hortlattik ama kafama bisey takildi yakinda 3gx ve bu alici baglantisini yapacagim simdi bu R617FS alici ve 3gx baglantısında 3 ve 6 yani throttle ve pitch yermi degisecek manualdeki resim yanlismi doğrumu böyle bir konu okumustum hatta sorunu Mesut abi çözmüş manual yanlış diyordu suanki resimde hala durdugu icin soruyorum hangisi dogru

https://www.rckolik.com/index.php?topic=4033.0

Mustafa Atabek' Alıntı:
Konuyu hortlattik ama kafama bisey takildi yakinda 3gx ve bu alici baglantisini yapacagim simdi bu R617FS alici ve 3gx baglantısında 3 ve 6 yani throttle ve pitch yermi degisecek manualdeki resim yanlismi doğrumu böyle bir konu okumustum hatta sorunu Mesut abi çözmüş manual yanlış diyordu suanki resimde hala durdugu icin soruyorum hangisi dogru

Mustafa futabayi bilmiyorum ama ben ne yaptiysam spektrum aliciyi 3gx e baglayamadim. Denemedigim kombinasyon kalmadi ama nafile. Su an tek satellite ile uçuyorum.
Manueldeki gibi de denesem 3gxe elektrik gelmedi.
Türker abi bilir bence cevaplayacaktir %p

Mustafa Atabek' Alıntı:

mustafa dediğin gibi 3 ile 6 ters yazılmış

Teşekkürler abi sağolasın

Konuyu yeni gördüm ama sanırım sorun halledilmiş olsa gerek...

bende tek satellite taktım aynı yazılanları takip ettim enerji verdigimde satellite yanıp sönmeye başlıyor yanlız bınd dügmesine basıp kumandayı açtıgım zaman bınd failed diyor kumandayı başka bir modelle alıcı ile bınd ettim aynı satellite 500 taktım böyle bir mşey oluştu anlamadım kumanda güncel versiyonunu indirmedim 3gx te güncel degil onlardan yaparmı acaba fazlada karıştırmak istemedim sizce neden olabilir

alıcı ile bınt işlemini yaptıktan sonra 3gx ünitede tekrar bınt yapmaya gerek kalmıyormuş direk satallete takıyorsun ve çalışıyor bir şeyi daha ögrenmiş olduk erhan yılmaz kardeşimizden :halay:

Bende yeni ögrendim abi simdilik emanet futabayla devam ediyoruz ama spektrum alinca isimize yarar bilgi tesekkürler

fatih cebir' Alıntı:
alıcı ile bınt işlemini yaptıktan sonra 3gx ünitede tekrar bınt yapmaya gerek kalmıyormuş direk satallete takıyorsun ve çalışıyor bir şeyi daha ögrenmiş olduk erhan yılmaz kardeşimizden :halay:
bende sizin dediginiz gibi yapmıştım bind islemini.
3gx uzerinden yapamadim. Satelliteyi ar8000 alicisinda bindleyip uniteye direk taktim calisti fakat bir seyi kacirmisiz.
bu şekilde bindleme isleminde direk uniteye baglayinca fail safe ozelligini gozden kaciriyoruz.
nerden anladiniz derseniz birgun yanlislikla ucustan sonra kumandayi once kapattim Ve heli kendiliginden motoru calistirdi paller donmeye basladi :eek:
hemen geri kumandayi actim ama unite coktan sacma sapan hareketler yapmaya basladi bile. Sonra kendiliginden motor durdu ama ürkütücü bir durumdu.
peki nasil yapacagiz. Arda kardesim sagolsun tek tek izah ederk yardimci oldu.
1. Unite uzerindeki anten girisi 1 dsmx ile 2 dsm2 ile bind oluyo. (Bu durum tek satellite kullanicilar icin gecerli)satellitenize gore uygun girise takiyorsunuz.
ve unitenin bind plug soketini uygun yerine takiyoruz.

2.kumandanizin frame rate ozelliginizden alicinizin adini seciyorsunuz. Dsmx veya dsm2

3.kumanda kapali bir sekilde unite uzerindeki dugmeye basili tutarak heliye enerjiyi veriyorsunuz(burada onemli olan kesinlikle dugmeye once basili tutup sonra enerjiyi vereceksiniz .) satellite flaslamaya baslayacak.

4. Kumandanin bind dugmesine basili tutup kumandayi aciyoruz. Ve flaslama yavaslayip yanip sonmeye baslayacak ve sabitlenecek. Daha sonra unite uzerinden bind plug soketini cikariyoruz.

Bu yazdiklarimi tek basiniza yapamayabilirsiniz cunku ayni anda hem unite dugmesine basili tutarken heliye enerji vermek ve ayni zamanda da kumandanin bind dugmesine basarken kumandayi acmak biraz zorluyor :laugh:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
1. Unite uzerindeki anten girisi 1 dsmx ile 2 dsm2 ile bind oluyo...
Bunu bilmiyordum, önemli bir bilgi. %p

Yararlı bilgiler için teşekkürler ibrahim evet heyşey normal yanlız ayar yapmaya başladıktandan sonra dedigin gibi bir kaç aksilikle karşılaştım onlarda şu servoların 3 birden belirli aralıklarla tık diye bir sesle 1 tık yukarı cıkıyor ve çok enteresan bazende motor dönüyor ama çok az şaşırdım en son güncelleme olan 5.0 yükledim benim ki 2.1 di acaba dedim bu güncelleden dolayımı oluyor böyle bu bilgi iyi oldu şimdi senin anlattıgın gibi deniyecegim bakalım sorun çözülecek mi

yok abi ne yaptımsa 3gx üzerinden bindleyemedim her dediginizi yaptım olmuyor alıcı üstünden bındliyorum 3gx takıyorum öyle oluyor ama servoların neden hareket ettigini çözemedim bir video yükleyecegim

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol