Align 3GX FBL Ünitesi Ayarları : Alıcı Bağlantısı

fatih cebir' Alıntı:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fatih bey 3gx bind olmadan acilmaz ama unite acilmis bind kablosunu sokuyorsunuz dimi bind ettikten sonra yoksa unite acilsada kendini kurmaz.

arda bey ne demek istediginizi tam olarak anlamadım 3gx e bınd kablosunu takıyorum 3gx üstündeki set butonuna basarak enerji veriyorum tabı stalete 2. kanala takılı yanıp yanıp sönüyor fareme rate kumanda dsm2 olarak ayarlıyorum kumandada bınd tusuna basılı tutarak kumandayı açıyorum bınd fale verıyor olmuyor yanı alıcıya takıp bındlıyorum o zaman oluyor 3gx dırek takıp yıne calısıyor

Fatih Bey telefondan yazdığım için konuya tam hakim olamadım.

Sanıyorum sizin yaşadığınız sorunlar;

-Satalliteı 3gx üzerinden bind edemiyorsunuz. (Öncelikle güncel versiyonu yükleyin. Daha sonra bind ederken bir video çekin anlatım yaparak, ben size neyi eksik yaptığınızı söyleyim.:) )

- Bind edemediğiniz için alıcı üstünden bind edip o şekilde kullanıyorsunuz. Bu tamamen yanlış bir uygulama, zaten İbrahim Hocamda bu şekilde bir bind sonrası motor kendi kendine gaz aldığını söylemişti. Aynı durumu şu anda sizde yaşıyorsunuz. Çünkü 3gx üzerinden satalliteı bind ettiğiniz(Gazınız min pozisyonda) zaman fail safe ayarınızda düzgün olmuş oluyor. Örneğin heliniz sinyal kaybına uğradığında veya kumandayı açmadan elektirik verdiğinizde heliniz gaz almaz veya min. pozisyona çeker.

-Servolarda anlık bir hareketlenme, tekinde göz kırpar gibi olması; kullandığım tüm 3gx lerde gördüğüm bir durum. Herhangi bir sorun teşkil etmez. :) :saygilar:

Ayrıca not : Bu tür bind ve kurulum işlemleri sırasında motor kablolarını kesinlikle sökük olsun.

Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı arda bey ben bir video çekip göndereyim size bir inceleyin o zaman

3gx son sürüm olan5.0 da güncellemiştim zaten unuttum söylemeyi

Fatih bey mesajlari yeni gördüm ki Arda olaya mudahale etmis :laugh:
etmesi de iyi olmus bu konulara daha hakim ve deneyimlidir :bravo:

Merhaba Arkadaşlar,

Elektrikli, modelim için(trex 450 pro dfc) 3GX in aşağıda yeşil renk ile gösterilen ve bataryaya bağlanılacak şeklinde gösterilen kısımda, bataryadan ayrı bir bağlantı mı çekiliyor?. Çünkü biliyorsunuz bataryadan sadece ESC kablosu geliyor bu kabloda 3GX in thrtolle kanalına bağlanıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özkan KAYA' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Elektrikli, modelim için(trex 450 pro dfc) 3GX in aşağıda yeşil renk ile gösterilen ve bataryaya bağlanılacak şeklinde gösterilen kısımda, bataryadan ayrı bir bağlantı mı çekiliyor?. Çünkü biliyorsunuz bataryadan sadece ESC kablosu geliyor bu kabloda 3GX in thrtolle kanalına bağlanıyor.
ESC'den gelen throttle kanalına yaptığınız bağlantı yeterli Özkan bey ilave bir besleme yapmanıza gerek yok. ;)

Türker Akgün' Alıntı:
ESC'den gelen throttle kanalına yaptığınız bağlantı yeterli Özkan bey ilave bir besleme yapmanıza gerek yok. ;)

Türker bey çok teşekkür ederim. Çok araştırdım forumu çok okudum öyle olduğunu tahmin ediyordum ama şu an tam emin oldum. Bendeki radiolink at-9 kumanda ve RDS 9 alıcı.Dolayısı ile Futaba sbus ile birebir aynı alıcı diye biliyorum. yukarıdaki fotodaki şekilde bağlantıları yaptım ama bir türlü alıcıyı tanımadı, sanırım kumanda ayarlarında bir şeyi atladım.

Özkan KAYA' Alıntı:
Türker bey çok teşekkür ederim. Çok araştırdım forumu çok okudum öyle olduğunu tahmin ediyordum ama şu an tam emin oldum. Bendeki radiolink at-9 kumanda ve RDS 9 alıcı.Dolayısı ile Futaba sbus ile birebir aynı alıcı diye biliyorum. yukarıdaki fotodaki şekilde bağlantıları yaptım ama bir türlü alıcıyı tanımadı, sanırım kumanda ayarlarında bir şeyi atladım.
Rica ederim. :)

3GX'i hiç S.BUS bağlantı ile kullanmadım, o sebeple diğer konuda yardımcı olamayacağım. :rolleyes:

Türker Akgün' Alıntı:
Rica ederim. :)

3GX'i hiç S.BUS bağlantı ile kullanmadım, o sebeple diğer konuda yardımcı olamayacağım. :rolleyes:

Daha ne olacaksınız Türker bey. Bu forumdaki bu kadar detaylı videolar ve açıklamalar olmazsa bu hobiyi nasıl yaparız biz. Ayrıca hem uçak hemde mikro heli uçuran biri olarak, ve sonunda kararımı vererek illede heli diyorum ve heliden devam ediyorum. Forumdan Oğuz GÜN arkadaşımızdan aldığım trex 450 pro dfc ile devam. Radiolink AT-9 kullanan bir arkadaşımızdan da destek alacağım. Tekrardan teşekkürler :saygilar:

Merhaba, esc den 3gx in throtelle kanalina bağladım. oradan da radiolink at9 un alicisina sbus a baglanti yaptım. alicinin isigi yaniyor sorun yok.yalnız bir türlü 3gx in ışıkları yanıp aktif hale gelmiyor. 3gx in reset tusunada basili tuttum bir sure.yardımcı olursanız sevinirim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alıcıyı sbus moduna almamışsınız

Bind tuşuna çift basarak kırmızı yanan ışığın mavi yandığını görün, sbus a geçmiş olursunuz

ali yalçın' Alıntı:
Alıcıyı sbus moduna almamışsınız

Bind tuşuna çift basarak kırmızı yanan ışığın mavi yandığını görün, sbus a geçmiş olursunuz

Çok teşekkür ederim.

Selamün aleyküm diye başlayalım üstadlar :) Şimdi ben bi heves bi 450l dominatör bi tane de alignt6 kumanda aldım. Ünite align 3gx compact. Aslında daha güzel bi kumanda alıcaktım fakat maddiyat bunu zorladı aşırı şekilde :) Şimdi ben buradaki benim üniteme göre olan videolarla (Türker abi sağolsun) başlayıp bu bayram bu helikopteri uçurmaya çalışıyorum tabi başarabilirsem. Şuan sıkıntılarım şunlar:
1-) Swash typ olarak hr3 seçince ortalık çok fazla karışıyor ama H1 seçince 1tane revers yaparak doğru kontrolleri buldum. Aslında servolar swash 120 derecelik 3 servoyla çalışıyor. (biraz uğraştım ama olmadı. Kumandayı aldığım kişi 450 için h 1 seçmiş). Ben hr3e göre ayarlamaya çalışmalımıyım?
2-) Helikopterin motoru şuan hiç gaz almıyor.
3-) Helikopteri bağladığımda sürekli olarak did did yapıyor farklı farklı düzenle.
4-) Holdu çekince mix çalışıyor ve 3servo da bir miktar aşağı iniyor. İdle up çektiğimde ise hiçbirşey olmuyor.
Şimdiden teşekkür ediyorum :)