Align 3GX için 4.0 Versiyonunu Yayınladı

SuperNova

Yeni Uye
3GX V4.0 Improvements on Flight Modes

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Improved collective pitch to elevator compensation function to stabilize helicopter attitude during rapid up/down movement of collective pitch, and to maintain consistent stability during fast forward flights, rolls, and other maneuvers.
  • Reinforce stability during fast collective pitch movements. When fast collective pitch command is executed, the helicopter's attitude is stabilized.
  • Improved helicopter swashplate control smoothness, creating smoother control response and improved stability, resulting a dramatic overall control feel.
  • Improved tail holding performance; Better consistency in pirouetting speed and better locking effect.
  • Improved better compatibility for different helicopter sizes large to small; More consistent control feel from 250 size to 800 size helicopters.
  • Improved helicopter swashplate movement stabilization; A more solid, stable feel at the stopping point after concluding rolling or maneuver pauses.
  • Added support for Spektrum DSMX satellites

Ciddi yenilikler ve performans artışı var gözüküyor :thumbup:

Biraz test edilsin sonra Türker'imden alırız son yorumları %p

Paylaşım için teşekkürler Yıldırım, eline sağlık :bravo:

Ben haberi verdim gerisi Türker master'da :) resim içinde teşekkürler Mehmet abi heyecandan eklemeyi unutmuştum :)

Bende yeni yeni haşır neşir oluyorum 3GX ile, daha çok yol katetmem lazım. :-\

Öyle masterlık falan bir durumum yok yani, okuma yazmayı öğrenebildik diyelim. :laugh:

Uçtuğum modelde V3.1 kullanıyorum, oldukça memnunum ama bir süre geçtikten sonra yeni versiyonada geçmeyi planlıyorum elbette.

Ben 4.0 versiyonu yükledim. İlk dikkatimi çeken ters durum ,

*Gyro hh ve rate mod geçişlerinde gov ışığı yeşil ve kırmızı oluyor.

*Governor geçilerinde ise status ışığı yeşil ve kırmızı oluyor.

Arda Erkan' Alıntı:
Ben 4.0 versiyonu yükledim. İlk dikkatimi çeken ters durum ,

*Gyro hh ve rate mod geçişlerinde gov ışığı yeşil ve kırmızı oluyor.

*Governor geçilerinde ise status ışığı yeşil ve kırmızı oluyor.
Arda ters durumun ne olduğunu anlayamadım. ??? Renkler mi değişmiş?

Türker Akgün' Alıntı:
Valla ben de merak ettim ama normalde ne olduğunu bilmeyince soramadım da :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:

Renklerdeki yeşil - aktif , kırmızı -pasif gene aynı anlamda abi ama.

Mesala gyoru rate moda aldığım zaman governor kırmızı yanıyor. Governoru kapadığım ise zaman status kırmızı yanıyor.

Arda Erkan' Alıntı:
Renklerdeki yeşil - aktif , kırmızı -pasif gene aynı anlamda abi ama.

Mesala gyoru rate moda aldığım zaman governor kırmızı yanıyor. Governoru kapadığım ise zaman status kırmızı yanıyor.
Işıkların ünite üzerindeki yeri değişmiş yani. :(

Türker Akgün' Alıntı:
Işıkların ünite üzerindeki yeri değişmiş yani. :(

Aynen öyle gözüküyor. Bilinçli olarak yaptılarsa oldukça mantıksız.

Arda Erkan' Alıntı:
Aynen öyle gözüküyor. Bilinçli olarak yaptılarsa oldukça mantıksız.
Bilinçli olduğunu sanmam. :-\ Bakalım ne yorum gelecek.

Bende 3.1 de paller sökükken gaz verdiğimde swash plate sağ'a yatıyordu. Versiyonu 1.2 miydi neydi ona düşürdüm sanki şimdi yatmıyor gibi.
4.0'da bu sorun var mı acaba?

Yada benim sağa yatış işim neyden mütevelllit olmakta?

Can Yastıoğlu' Alıntı:
Bende 3.1 de paller sökükken gaz verdiğimde swash plate sağ'a yatıyordu. Versiyonu 1.2 miydi neydi ona düşürdüm sanki şimdi yatmıyor gibi.

Ben öyle bir sorun görmedim. Versiyon güncelledikten sonra ünitenin ayalarını en baştan yapmak öneriliyor. Hatta her yaptığımız değişlik içinde dahil.

Can Yastıoğlu' Alıntı:

Can ben bu durumun 3GX'in versiyonuyla ilgili olacağını pek düşünmüyorum. İki tahminim var:

1) 3GX'i ayarlanırken; servo kolları 90 derecede swashplate paralel olacak şekilde ayar yapılmıştır. Maksimum ve minimum noktalardaki paralelliğe bakılmamıştır. Bu sebeplede swashplate'in " 0 " dereceden yukarı doğru hareket ettirdiğinde soldaki servonun hareket miktarı sağdakine göre daha fazla olunca swash'ın sağa doğru yatmaktadır. Bu durum bir problem değil çünkü FBL sistemi modelin uçarken bunu doğru şekilde ayarlıyor. Tek dezavantajı ayar yaparken maksimum açını hassas ölçememene sebep olur. Fakat versiyonu değiştim durum düzeldi diyorsan bu seçenek pek mümkün değil gibi gözüküyor.

2) 3GX parametreleri arasında (şimdi ezbere hangisi olduğunu hatırlayamıyorum) ana pervanenin drift etkisini (yani helikopterin dik tırmanışta pervanenin dönüş yönünün tersine doğru yatma eğilimini) sıfırlayan bir parametre var. Versiyon düşürdüğünde bu parametre sıfırlanmış olduğu için bu durum değişmiş olabilir belkide.

Bunlar hep tahmin elbette, karşılaştığım bir problem değil bu zamana kadar. ???