Analog RSSI Kullanımı Hakkında

selcuktuncer

Tecrübeli Uye
Merhabalar arkadaşlar. Bilgisi olanlardan fikir almak istiyorum.

Alıcılar üzerinde bulunan RSSI (yani sinyal kuvvet değerini gösteren ve Fpv ekranlarında bunu anlık olarak göstermeye yarayan özellik hakkında sorularım var.

Ben önceki alıcılarımda s.porttan direk telemetry bilgilerini aldığım için gayet kolay kullanıyordum RSSI çıkışına ihtiyaç duymuyordum. Fakat Analog çıkışı olan bir Frsky Alıcısı Kullanacağım yakın zamanda. L9R

Bu alıcı üzerinde Analog 3.3v ile çalışan bir RSSI çıkışı mevcut. Piyasadaki hemen hemen her OSD ekranına bir şekilde sinyal gücünü yazılı olarak gönderebiliyor. Ama benim bildiğim bu RSSI plug and play özellikli.

Yani demem şu ki ben bu sinyal değerini RSSI özelliğini Naza da DJI iosd mini de nasıl kullanacağım ? Analog RSSI kullanımı nasıl oluyor? Yardım Lütfen.

Analog RSSI Kullanımı Hakkında Yardım Lütfen

Oups zor mu sordum ? :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bildiğim kadarıyla...
RSSI (Received Signal Strength Indicator) bir PWM sinyalidir. Darbe süresine göre değerlendirilir. Analog RSSI dediğiniz sanırım bunun analog voltaja dönüştürülmüş hali. Biraz araştırma ile standartlara ulaşabilirsem çok basit bir modül ile analog RSSI çıkışını standart RSSI çıkışına dönüştürebilirim.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla...
RSSI (Received Signal Strength Indicator) bir PWM sinyalidir. Darbe süresine göre değerlendirilir. Analog RSSI dediğiniz sanırım bunun analog voltaja dönüştürülmüş hali. Biraz araştırma ile standartlara ulaşabilirsem çok basit bir modül ile analog RSSI çıkışını standart RSSI çıkışına dönüştürebilirim.

Sümer abicim öncelikle saygılarımı iletiyorum şahsınıza.

Evet sanırım direnç ve transistör yardımıyla çevriliyor ama benim merak ettiğim şimdi Alıcı üzerindeki RSSI analog. Alıcı ile OSD yi mi bağlıyoruz. Ya da dediğiniz gibi Analog çıkışı digitalleştirmekmi lazım ? Yani kullanımı ile ilgili adam gibi bilgi bulamadım. Yabancı forumlarda bile adam gibi anlatan yok ama kullanan çok. Kısacası Analog RSSI çıkışı avantajı nedir, sinyal Strenght değerini görmek için digitale çevirmelimiyiz, kullanımı için RSSI çıkışları APM de bağlanacağı pinler mevcut belirlenmiş zaten Ama Naza da işler nasıl oluyor, Bildiğim kadarıyla Naza iosd de sinyal kuvveti yoktu sanki ? Yani aslında RSSI kullanımını açıklayıp bağlantıları nasıl gerçekleşir, analog ve digital olması arasındaki farkları bilmek istedim.

Saygılar.

Kontrol kartları ve OSD hakkında hiç fikrim yok ama teknik detayları akşam PC klavyesinden yazarım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kontrol kartları ve OSD hakkında hiç fikrim yok ama teknik detayları akşam PC klavyesinden yazarım.

Tamam abi çok sevinirim, yani alıcılar üzerindeki RSSI kullanım ve bağlantı şekilleri hakkında genel bir bilgiye sahip olsam çıkarım işin içinden yani Uzun menzil alıcı olan L9R ye telemetry i daha fazla menzil kazandırmak maksadıyla koymamışlar yani telemetry sinyali alıp vermiyor, ama analog bir RSSI çıkışı var. işte bu analog rssi nasıl kullanılıyor yani sinyali FPV ekranında nasıl gösterebiliriz bunu merak ediyorum. Yani RSSI yı 3.3v ile beslemek mi gerekiyor? benim anladığım orası zaten 3.3 v veriyor ve bu değeri okuyacak bir yer ile bağlantı kuruyoruz. Hep karmaşık şeyler beni bulur koskoca youtube da analog digital çevirme işlemi dışında birşey yok :)

Böyle bir yazı buldum:
What is RSSI:
RSSI will give you an indication of how much range you have remaining before failsafe kicks in. The trouble is, getting this info displayed on the screen is difficult, because it is in a digital format. Most OSD's need an analog signal.

Yani demekki aslında zaten ihtiyaç duyulan analog RSSI... Benim alıcıda analog RSSI çıkışlı. Bunu direk OSD ye bağlıyoruz anlaşılan. Anlaşıldı. demekki benim haricen araya bir Analog RSSI destekleyen bir OSD almam gerekecek eğer telemetry kullanmayacaksam...

Bu arada bu Türkiye forumlarında konuşulan ilk konu olacak RSSI hakkında sanırım faydalı olabilir bilmeyenler de kullanır mutlicilerden.

Pöfff... Bu multici takımına yardım etmeyi de hiç istemem ama neyse :) [emoji14]

Sümer Yamaner' Alıntı:
Pöfff... Bu multici takımına yardım etmeyi de hiç istemem ama neyse :) [emoji14]

Sümer abi ben işini kolaylaştırıcam merak etme ;D

Mesela naza iosd yani Fpv sırasında data aktaran modülde RSSI kullanamıyoruz ve ben araştırmalarımda bugün bayağı yol katettim :D

Şuraya ekleyeyimde ileride birinin işine yarar :D

DJI IOSD MINI'DE RSSI BİLGİLERİNİ YARDIMCI OSD MODÜLLERİ OLMADAN GÖSTEREMİYORSUNUZ UĞRAŞMAYIN ! ;D

Dolayısı ile ya araya RSSI bilgilerini çeken bir OSD modül koyacağız Ya da Dji iOSD den vazgeçip Remzibi E-OSD gibi bir modül kullanacağız :saygilar:

Okuduklarımdan öncelikle şunu anladım: Bu konuda bir standart yok! Her üretici kendine göre bir RSSI formatı kullanıyor.

Aslında klasik anlamda RSSI sinyali bir kare dalga. Kare dalgada sinyalin ON süresi ile OFF süresi (duty cycle) değiştirilerek yapılan bir modülasyon türü var (yani o dalga üzerinden bilgi aktarma yöntemi). Bu yöntemin adı PWM yani Pulse Width Modulation. Aynen alıcıdan servolara giden sinyal gibi. Ama bu sinyalin formatı standart değil. Yani frekansı ve PWM değerleri her üreticide değişiyor. Genelde duty cycle değerleri 0 ile 255 arasına ölçekleniyor. Yani % 0 duty cycle 0, % 100 duty cycle 255 olacak şekilde. Ama bazı üreticiler tüm aralığı kullanırken bazıları 0 - 127 aralığını kullanıp 128'den yukarıyı illegal değer olarak tanımlıyorlar. Hatta RSSI sinyali ters de olabiliyor. Yani sinyal en iyi haldeyken 0, en ötü haldeyken 255 gibi. Neyse, sonuçta bunlar teknik ayrıntı. RSSI değerini içeren PWM sinyalini bir direnç bir kondansatörden oluşan filtreden geçirirsek bir gerilim değeri elde ediyoruz. Elde ettiğimiz gerilim değeri doğrudan duty cycle ile orantılı. Bu durumda analog RSSI'den söz ediyoruz.
Sonuçta derdimiz, bu değeri bir şekilde görebilmek olduğuna göre ne gibi seçenekler var onu konuşalım.
Eğer bir OSD ile ekranda görmek istiyorsak ilgili OSD modülünün hangi sinyal türünü kabul ettiğini bilmemiz gerekiyor. Gerekirse de bir dönüştürücü ile uygun sinyali vermemiz gerekiyor. Eğer telemetri verisi olarak kullanacaksak büyük olasılıkla standart RSSI (PWM) sinyali kullanılıyor çünkü bu tür digital bir sinyal veri aktarımında analog sinyale göre çok daha güvenli.
Burada akla şu soru gelebilir: Yahu madem her üreticinin sinyal formatı farklı, o halde nasıl oluyor da farklı aletler birbirleri ile uyumlu çalışabiliyorlar?
RSSI açısından bakarsak durum şu: Ne ile kullanılacak olursa olsun sonuçta önceden bir kalibrasyon gerekiyor. Siz sisteme verici alıcının yanıbaşındayken okunan değeri en yüksek, verici kapalıyken okunan değeri de en düşük olarak tanıttığınızda sistem kendini o değerlere ayarlamış oluyor.

En başa dönecek olursak...
Diyelim ki elimizde bir analog RSSI çıkışı var ama kullanacağımız OSD klasik (digital) RSSI istiyor. Ne yapacağız?
Basit bir mikrokontrolör kullanacağız (ideali Attiny85). Analog RSSI gerilimini mikrokontrolörün analog girişi ile ölçeceğiz. (Bu değerin 0 - 3.3 V arasında olması beklenir). Sonra ölçülen değere göre bir PWM sinyali üreteceğiz. Bu sinyali ilgili OSD'nin RSSI girişine uygulayacağız. O kadar basit bir uygulama ki, gerekirse entegrenin bacaklarına kablolar doğrudan lehimlenerek ve shrinklenerek gerçekleştirilebilir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Okuduklarımdan öncelikle şunu anladım: Bu konuda bir standart yok! Her üretici kendine göre bir RSSI formatı kullanıyor.

Aslında klasik anlamda RSSI sinyali bir kare dalga. Kare dalgada sinyalin ON süresi ile OFF süresi (duty cycle) değiştirilerek yapılan bir modülasyon türü var (yani o dalga üzerinden bilgi aktarma yöntemi). Bu yöntemin adı PWM yani Pulse Width Modulation. Aynen alıcıdan servolara giden sinyal gibi. Ama bu sinyalin formatı standart değil. Yani frekansı ve PWM değerleri her üreticide değişiyor. Genelde duty cycle değerleri 0 ile 255 arasına ölçekleniyor. Yani % 0 duty cycle 0, % 100 duty cycle 255 olacak şekilde. Ama bazı üreticiler tüm aralığı kullanırken bazıları 0 - 127 aralığını kullanıp 128'den yukarıyı illegal değer olarak tanımlıyorlar. Hatta RSSI sinyali ters de olabiliyor. Yani sinyal en iyi haldeyken 0, en ötü haldeyken 255 gibi. Neyse, sonuçta bunlar teknik ayrıntı. RSSI değerini içeren PWM sinyalini bir direnç bir kondansatörden oluşan filtreden geçirirsek bir gerilim değeri elde ediyoruz. Elde ettiğimiz gerilim değeri doğrudan duty cycle ile orantılı. Bu durumda analog RSSI'den söz ediyoruz.
Sonuçta derdimiz, bu değeri bir şekilde görebilmek olduğuna göre ne gibi seçenekler var onu konuşalım.
Eğer bir OSD ile ekranda görmek istiyorsak ilgili OSD modülünün hangi sinyal türünü kabul ettiğini bilmemiz gerekiyor. Gerekirse de bir dönüştürücü ile uygun sinyali vermemiz gerekiyor. Eğer telemetri verisi olarak kullanacaksak büyük olasılıkla standart RSSI (PWM) sinyali kullanılıyor çünkü bu tür digital bir sinyal veri aktarımında analog sinyale göre çok daha güvenli.
Burada akla şu soru gelebilir: Yahu madem her üreticinin sinyal formatı farklı, o halde nasıl oluyor da farklı aletler birbirleri ile uyumlu çalışabiliyorlar?
RSSI açısından bakarsak durum şu: Ne ile kullanılacak olursa olsun sonuçta önceden bir kalibrasyon gerekiyor. Siz sisteme verici alıcının yanıbaşındayken okunan değeri en yüksek, verici kapalıyken okunan değeri de en düşük olarak tanıttığınızda sistem kendini o değerlere ayarlamış oluyor.

En başa dönecek olursak...
Diyelim ki elimizde bir analog RSSI çıkışı var ama kullanacağımız OSD klasik (digital) RSSI istiyor. Ne yapacağız?
Basit bir mikrokontrolör kullanacağız (ideali Attiny85). Analog RSSI gerilimini mikrokontrolörün analog girişi ile ölçeceğiz. (Bu değerin 0 - 3.3 V arasında olması beklenir). Sonra ölçülen değere göre bir PWM sinyali üreteceğiz. Bu sinyali ilgili OSD'nin RSSI girişine uygulayacağız. O kadar basit bir uygulama ki, gerekirse entegrenin bacaklarına kablolar doğrudan lehimlenerek ve shrinklenerek gerçekleştirilebilir.

Emek verip bu harika açıklamayı herkesin anlayacağı dilden ulaştırdığın için çok teşekkür ediyorum abi.

Dünden beri yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgilerle herşey örtüşüyor. Ve dilediğim değerleri alabilmek için DJI ın hiç bir özelliği olmayan OSD modülü (ortalama yurt dışı fiyatı 60$) ben 22 dolarlık bir modül sipariş vererek fazlasını elde etmeye çalışacağım. yapacağım çalışmayıda 1 aya tüm malzemelerim gelince buradan paylaşacağım sonuçlarıyla. Yani analog RSSI değerini Naza kontrolcü kartında OSD ekranımıza yansıtacağız... İnşallah tabi :saygilar:

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Emek verip bu harika açıklamayı herkesin anlayacağı dilden ulaştırdığın için çok teşekkür ediyorum abi.

Dünden beri yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgilerle herşey örtüşüyor. Ve dilediğim değerleri alabilmek için DJI ın hiç bir özelliği olmayan OSD modülü (ortalama yurt dışı fiyatı 60$) ben 22 dolarlık bir modül sipariş vererek fazlasını elde etmeye çalışacağım. yapacağım çalışmayıda 1 aya tüm malzemelerim gelince buradan paylaşacağım sonuçlarıyla. Yani analog RSSI değerini Naza kontrolcü kartında OSD ekranımıza yansıtacağız... İnşallah tabi :saygilar:
Hadi inşallah sonucu merakla bekliyoruz Selçuk %p