Araba fan motoru uçak uçurmada kullanmak

Parça bazında bir fırçasız motor sadece bir kasa +rulman+ bakır teller+şaft mili ve güçlü mıknatıslardan oluşuyor. Yani parçalarının imalatı ve bir araya getirilmesi çok zor görünmüyor.
Neden yapılmıyor, merak ediyorum.
Mehmet abi haklısınız bu konuda. Ben aynı zamanda da sakarya üni. mekatronik müh. öğrencisiyim. Merakım olan işlerde bilgim teknik boyutlarda da ileri seviye olsun istediğimden ve bilirkişi olarak addedebileceğimiz hocalarımızla -varsa eğer- tanışmak istediğimden yazıldım. Bölümde bitirme projesi olarak 1-2kW bldc motor yapan arkadaşlar olduğunu duydum ve bunu sanayide tornacıda yapıyorlar kasasını vs. Tamam sonuçta bu işin hesabı kitabı var ancak Çin de bu işe taklit ederek başlamadı mı? Yani acaba bu pazar kârsız mı görülüyor acaba diyeceğim fakat bu kadar kör olunmaz diye de düşünmeden edemiyorum.

Mehmet abi haklısınız bu konuda. Ben aynı zamanda da sakarya üni. mekatronik müh. öğrencisiyim. Merakım olan işlerde bilgim teknik boyutlarda da ileri seviye olsun istediğimden ve bilirkişi olarak addedebileceğimiz hocalarımızla -varsa eğer- tanışmak istediğimden yazıldım. Bölümde bitirme projesi olarak 1-2kW bldc motor yapan arkadaşlar olduğunu duydum ve bunu sanayide tornacıda yapıyorlar kasasını vs. Tamam sonuçta bu işin hesabı kitabı var ancak Çin de bu işe taklit ederek başlamadı mı? Yani acaba bu pazar kârsız mı görülüyor acaba diyeceğim fakat bu kadar kör olunmaz diye de düşünmeden edemiyorum.
Bu pazar bence karsız. Birincisi nüfusa oranla bu işlerle uğraşan kişi çok az. İkincisi yaygın bir alışkanlık var. Öğrenmeye çalışmak yerine "çok tecrübelilerin" mesnetsiz takıntıları ile ilerlemek. Bunun sonucu ise marka aşkı oluyor. Haa burada tasarlayıp, üretip, Made in China etiketi basılırsa belki alınır. Tabii güzel de bi marka adı lazım. :)

Benim kanaatim: Kolaycılığı seviyoruz olmamız.:rolleyes:

Bu pazar bence karsız. Birincisi nüfusa oranla bu işlerle uğraşan kişi çok az. İkincisi yaygın bir alışkanlık var. Öğrenmeye çalışmak yerine "çok tecrübelilerin" mesnetsiz takıntıları ile ilerlemek. Bunun sonucu ise marka aşkı oluyor. Haa burada tasarlayıp, üretip, Made in China etiketi basılırsa belki alınır. Tabii güzel de bi marka adı lazım. :)
Abi sadece hobi olarak değil de misal scooterler, ufak kargocuların kullandığı triportörler, e-bikeler falan bunlara da hiç yeltenilmiyor ki bayağı da kullanılıyor yani günümüzde.

Maalesef haklısınız. Hedef kitle belli. Bu durumda karsız görünmesi normal. :rolleyes:
Yazdıklarınınızın hepsine katılıyorum ve sizin yazmadığınız detayları bende yazmak istemiyorum. :)

Abi sadece hobi olarak değil de misal scooterler, ufak kargocuların kullandığı triportörler, e-bikeler falan bunlara da hiç yeltenilmiyor ki bayağı da kullanılıyor yani günümüzde.
Bu da doğru. Ama...
Bir millet düşünün. Hep balık tutmayı öğrenmeye çalışmış ama birileri önüne kokmuş balıkları atıp onu vazgeçirmiş. İnat edenin önüne dağ gibi engeller yığılmış. Kimsede gerçek üretime yatırım için hal kalmamış. Diğer yandan Ortadoğululuk var. Daha iyisi için çaba göstermez, gösterene de çelmeyi takarsın. O kadar çok şey var ki konuşulacak...

Bizim ulkede bir sey uretmek cok zor. Uretmeye kalkinca bezdiriyorlar insani. Ama diyelim ki kararliyiz, bezmiyoruz. Aluminyumdan bakira, her sey ithal, yani x7 diyoruz. Uzerine %20+30 gumruk. Bunlari isleyecek makine ayni sekilde. Makinenin ucuna takacaginiz uc ayni sekilde. Makinenin yaktigi elektrik her yil %30 yiyor... Dahasi da var da girmek istemiyorum

• Üzüldüm
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
emre abi yaramı deşeledi

bu yazılanlar işin imalat ve satışı
bürokrasi işi ayrı bir dünya size başımdan geçen kısa bir olay
benim bir aracım var ve bunu sattım
fakat resmi bir kurumadan araç üzerinde mali... şerh olduğu için aslında sadece sistemde yazıda olan
satışıyla ilgili bir belge alınacak,
ve bu belge diğer kuruma verilecek kısacası bir dilekçe ve zarf,
yazıyı yazan benim imzalayan benim hatta tarih atıp zarfa koyan yine ben
memur arkadaş ise sen şimdi git sana ptt ile haber gelir deyip beni yolladı

zarfın gideceği yer yan bina
yan binadan bana gelecek haber le aram 500 mt
bu haberin gelmesi 20 gün sürdü

kurum isimlerini ve bu tür olayları yaşayan çoktur o yüzden isimlerin bir anlamı yok bence

Bizim ulkede bir sey uretmek cok zor. Uretmeye kalkinca bezdiriyorlar insani. Ama diyelim ki kararliyiz, bezmiyoruz. Aluminyumdan bakira, her sey ithal, yani x7 diyoruz. Uzerine %20+30 gumruk. Bunlari isleyecek makine ayni sekilde. Makinenin ucuna takacaginiz uc ayni sekilde. Makinenin yaktigi elektrik her yil %30 yiyor... Dahasi da var da girmek istemiyorum
Emre bey, Aluminyum da, Bakır da, herşey ülkede var. Yani hammadde olarak da, düne kadar farklı mamüller üreten fabrikalar da vardı. Kablo fabrikalarımız da var, Aluminyum mamullleri üreten fabrikalarımız da var. Hatta makinenin uçuna takacağımız matkap ucu yada frezenin de imalatı var. Sadece birşeyleri bir araya getirip bitmiş mamulü ortaya koymak yok.
Biz sadece birbirimizi kandırarak (bu arada asıl karı akıllı yabancılara yedirerek) kar etmeyi seviyoruz.
Daha ötesine gitmek siyasete girecek ...:mad:

Turizm, tekstil, otomotiv, silah sanayi gayet de ciddi miktarda hizmet-üretim yapılıyor. Ama katılan değer sadece üretmeye dönünce de kar o derece oluyor. Hele şu devirde Çin gibi bir ülkenin varlığıyla sadece üretmenin anlamı daha da anlamsızlaşıyor. Onca riske rağmen üretim yapıp yüzde 5-10 zar zor kazanacağına simit sat daha iyi baş ağrımaz en azından :)

Asıl iş bilgi satmaya dönmüş durumda. Ekran kartını üreten Asus mu kazanıyor yoksa mimariyi belirleyen Nvidia mı? Futaba mı cukkaluyor, Atmel mi?

Konuda yazdıklarım alay olarak algılandı ise özür dilerim.

Türkiye de ar-ge ile ilgili de bikaç bişey söyleyeyim.
Ar-ge gerçekten çok yapılıyor. Fakat ar-ge nin amacı yeni bişeyler ortaya koymak olsa da kimse hazır parasını boşa harcamak istemediğinden devlet destekli projeler ile ilgili projeler daha çok tercih ediliyor. Özellikle ar-ge yapan birçok firma bu nedenle sivil değil de askeri projeler ile uğraşıyor. Sivil projeler olarak da bireysel tüketiciye satış sayısı çok önemli. Ar-ge masrafları çok miktarda satamayacağınız bir ürün için gerçekten sorun teşkil edebiliyor.

Elektrikli bisiklet için ar-ge desteği alan firmalar iç piyasada üretim maliyeti fazla bulduklarından Çin'den getirdikleri motorların ar-gesini yaparak hangisinin daha verimli olduğunu hangi sürücünün verimi diğerlerine göre daha verimli olduğunu araştırıyor(Bunun adını ar-ge olarak devlete gösterip desteğini de alıyor) Çin'den bunları markasız getirip üstüne basit bir etiket ile kendi markasını yapıştırarak bir bisiklet üretip adını da v....a koyup ben ürettim diye satıyor.

Aluminyum da, bakir da, demir-celik de ulkede var, ama sanayiye gittiginiz zaman yerli urun bulamiyorsunuz. Tipki yerli bugday veya domates veya cim tohumu bulamadiginiz gibi.

Arge isinde de cok eglenceli seyler oluyor. Bilmem kac yillik patentli bir seyi ben buldum diye cikan adam tesvik aliyor, hibe aliyor, sasirip kaliyorsunuz. Plastik enjeksiyonla 0.1 sn’de uretilebilen bir parcayi 3d yazicida 5 saatte basan adam proje kazaniyor...

Diyecegim su ki, bizim guzel ulkemizde uretim yapmak icin ya cok parasi olan bir romantik olmaniz lazim, ya da bir enisteniz olmali. Ben tek cocuk oldugum icin eniste kisminda sansim yok. Pek romantik de sayilmam, ama zaten cok param olmadigindan pek sorun teskil etmiyor ?

Yerli RC motor üretiliyor.,Ankara'da.
bakınız
Ama daha çok endüstriyel tipte ürünler üretiyor.

Bir de Türkiye'deki tüketici yabancıyi seviyor biraz.