Araba fan motoru uçak uçurmada kullanmak

Yerli RC motor üretiliyor.,Ankara'da.
bakınız
Ama daha çok endüstriyel tipte ürünler üretiyor.

Bir de Türkiye'deki tüketici yabancıyi seviyor biraz.

Biraz baktım büyük ihtimal polis ve jandarmaların kullandıkları ihalarda kullanılıyordur. Helal olsun gerçekten böyle bir işe el attıysalar. Bize ulaşır mı, Türk malı motorlar ile uçak,heli, quad yapabilir miyiz bilmem ama inşallah o günleri de görürüz.

Biraz baktım büyük ihtimal polis ve jandarmaların kullandıkları ihalarda kullanılıyordur. Helal olsun gerçekten böyle bir işe el attıysalar. Bize ulaşır mı, Türk malı motorlar ile uçak,heli, quad yapabilir miyiz bilmem ama inşallah o günleri de görürüz.
Henüz kullanılmıyor. Daha çok endüstriyel ürünler üretiyorlar. RC Tipleri için pek talep yokmuş.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sayfaya girdim, bir motora tikladim. Bir foto, 380kv ve 12vdc aciklamasi var. Bu motorun dc olmadigi asikar zaten ama, tek aciklamanin kv degeri olmasi benim bu motoru almami saglamaz ki. Boyut bilgisi yok, watt bilgisi yok, saft capi kac, uzunlugu kac, kac pole, delta mi y mi, tel kalinligi ne? Bu bilgiler bir scorpion’da bir xnovada veriliyor urun sayfasinda. Fiyat dahi yok ki...

Sayfaya girdim, bir motora tikladim. Bir foto, 380kv ve 12vdc aciklamasi var. Bu motorun dc olmadigi asikar zaten ama, tek aciklamanin kv degeri olmasi benim bu motoru almami saglamaz ki. Boyut bilgisi yok, watt bilgisi yok, saft capi kac, uzunlugu kac, kac pole, delta mi y mi, tel kalinligi ne? Bu bilgiler bir scorpion’da bir xnovada veriliyor urun sayfasinda. Fiyat dahi yok ki...
Aynen öyle. Bence zaten hobiciler ilgi alanlarında değil. Laf olsun diye hazırlanmış bir sayfa.

Eminim ki; Yine çin malı ve etiketleme bizden.:lol:

Diyelim ki gerçekten işe yaradı ve o motorla uçabilecek bir uçak yaptınız. Piyasada bu iş için geliştirilmiş motorlar varken ve fiyatları da fan motoru ile karşılaştırdığınızda çok da farklı değilken boyut ve ağırlık da göz önüne alındığında, araba fan motoru ile uçak yapmanın avantajı nedir ?
Bu soru genelde çok soruluyor. mesela bana da neden eski helikopterlerle ilgileniyorsun diye soruluyor. çünkü internetin de olmadığı o yıllarda ben sadece rasgeldiğim bir iki yabancı sinemada ve elime geçen ve defalarca ezberlediğim türk hava kurumunun kitapçığı ile yetiniyordum. işte bu yüzden. bu , paran varsa iphone 11 gibi goblin kraken alırsın yoksa trex 600 alırsın gibi birşey bence. Bence hobi demek , güzel yaratıcı bir zaman geçirmek ve sıfırdan birşeyler yapabilmek, bozuk bir şeyi tamir edebilmek hazırı almaktansa.

Mesela bu linkte adam eski bir dvd den cnc makinesi yapıyor

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uygar arkadaşımız da sanırım aynı kafadan, kendisinin hevesini hiç kaçırmayalım derim.

mesela bana da neden eski helikopterlerle ilgileniyorsun diye soruluyor. çünkü internetin de olmadığı o yıllarda ben sadece rasgeldiğim bir iki yabancı sinemada ve elime geçen ve defalarca ezberlediğim türk hava kurumunun kitapçığı ile yetiniyordum. işte bu yüzden. bu , paran varsa iphone 11 gibi goblin kraken alırsın yoksa trex 600 alırsın gibi birşey bence.
Uçan modeller konusunda hele ki bu işe yeni giriliyorsa size katılamayacağım Türkalp bey. Yeni başlayan bir modelci illa ki kırım yaşacak. Peki yedek parçası olmayan eski bir model kırım sonrası yeniden nasıl ayağa kalkacak :rolleyes:

Çubuklu, çubuksuz kısmına hiç girmiyorum bile. Dur azıcık gireyim :D FBL yani çubuksuz yeni modelleri ayarlaması, uçurması daha kolaydır. Hele ki FBL ünitede RESCUEi kurtarma özelliği var ise o zaman bir çok kırımdan kurtulmakta da mümkün.

Kısaca statik ya da yerde giden modellerin eskileri elbette alınabilir. Ama uçan bir şey ise kesinlikle yeni bir model daha efektif. Sıfır olması gerekiyor demedim dikkat ederseniz, temiz 2.el olması yeterli :saygilar:

Uçan modeller konusunda hele ki bu işe yeni giriliyorsa size katılamayacağım Türkalp bey. Yeni başlayan bir modelci illa ki kırım yaşacak. Peki yedek parçası olmayan eski bir model kırım sonrası yeniden nasıl ayağa kalkacak :rolleyes:
...

Uçakçıların öyle bir derdi yok! Eski yeni fark etmez. Biz parça beklemeyiz, ekler kenetler gene uçururuz. ?

Bence hobi demek , güzel yaratıcı bir zaman geçirmek ve sıfırdan birşeyler yapabilmek, bozuk bir şeyi tamir edebilmek hazırı almaktansa.
Haklısınız. Zaten benim sorumun asıl amacı da işlevsellik boyutundaydı. Yani bu iş için üretilmiş ürünün yerine geçebilecek atıl bir malzeme kullanmak. Bilmiyorum dediğim gibi biz öğrencilerimle hep çer çöpten projeler yaptığımız için -malum köy okullarının pek durumu olmuyor ne yazık ki- her atık malzemeden bir şey çıkar mı gözüyle bakıyorum. Misal okulda bayan hocalarımız evde bozulan bütün elektronik malzemeleri bana getirir bir yerde kullanırım diye. Teşekkür ediyorum yorumunuz için. Hayırlı günler dilerim.:saygilar:

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. Okulda projelerde atıl malzemelerden bir şeyler üretmeye alıştığımız için öğrencilerle, acaba uğraşsak bir şeyler olur mu demiştim açıkçası. Ancak bu çok da alaya alınacak bir durum olmasa gerek diye düşünüyorum. Zira motor üzerinde oynamak çok da absürt bir şey değil. Nitekim hepinizin bildiği üzere bazen yüksek kvlı motorun kvsını düşürmek için tekrar sarabiliyoruz veya kutupları tekrar elden geçirebiliyoruz. Lütfen beni yanlış anlamayın ancak bazı yorumlar alay etme amacı ile yazıldı diye düşünüyorum. Hoş değil bence.
Yok dostum sen neden üstüne alıyorsun. Sen mesajı yazdıktan sonra benim yazmam üzerine yanlış anladın sanırım. Ben zaten senin uçak konunu yakından takip etmiştim. Yani Deniz abinin üslubuyla benim alay olarak algıladığım yorumlar ziyadesiyle farklı. Önemli değil aslında.

Alınmam mı gerekiyor? Emin olamadım! Şayet dalga geçtiğim gibi bir ifade algılanmışsa çok, ama çok özür dilerim.
Ben tam aksine bu tip fikirleri teşvik ederim (aşırı absürt değilse tabii)
Bunun aksini asla düşünmedim. Ama forum ortamlarında yazıdan başka, vücut dili veya mimik gibi unsurlar olmadığı için maalesef yanlış anlaşılmalar oluyor.
Geçen hafta bir kaza geçirdim ve sağ kolumu yeni yeni kullanmaya başlayabiliyorum. Dolayısıyla aradan zaman geçmiş.
Neyse, yanlış algıya sebep olmasın lütfen...

Sanıyorum benim bir açıklama yapmam gerekecek çünkü herkesi töhmet altında bırakmış oluyorum. Postu açtığımda barış bey vantilatör de hava veriyor ama uçmuyor gibi bir yorumu olmuştu. Ben de esprili bir cevap vermek istediğini düşündüm hatta esprili bir cevap vermiştim. Ancak konunun ilerleyen mesajlarında benim motoru modifiye etmek üzerine olan yorumlarıma istinaden kendisinin motorun mıknatısları, sargıları ve gövdesini değiştirerek yapılabilir gibi geldi bana dediği mesajda ben açıkçası alay ettiğini düşündüm. Hatta Sümer abi de cevap vermişti o mesaja. Yani benim aslında orda alay ediliyor diye düşünmeme sebebiyet veren husus Barış Bey'in mesajından onu hissetmemdir. Ancak benim alınganlığım da olmuş olabilir veyahut Barış Bey'in gerçekten konuyu komik ve saçma bulup benim düşündüğüm minvalde cevap vermesi de olasılıklar arasında. Her ihtimalde ben siz değerli forumdaşlarımızı sevgili abilerimi kendilerinden şüphe etmesine sebebiyet verdiğim için "ÖZÜR DİLERİM". Belki de alınganlık ettim. Barış Bey'den de burada özür diliyorum. Kendisini itham etmiş oldum. Saygılarla :saygilar::saygilar: