Arduino ile Led Rotating beacon Uygulaması

Bence deneyip sonucu görmek gerek ama SMD LED kullanıldığında sanki üçlü de yetecek gibime geliyor. Dediğim gibi LED modüllerini o boyutta lehimleyecek yeteneğim yok. Ama klavye başında pehlivan kesilir her türlü kodu yazarım. Ben yazarım da o çalışır mı bilemem tabii. :) :D

Digispark kartında sadece 3 pinde PWM olsa bile, diğer pinlerde gözü kandıracak kadar taklit edilebilir. Ayrıca software PWM desteği varmış zaten.

Dolayısı ile bu karttan bir tane, 4 ledli bir devrede iş görecektir. Hatta pwm kullanılmayıp, düz bir şekilde yakılırsa, charlieplexing kullanılarak 5 tane rotating beacon(20 led) yapılabilir. Yanlız charlieplexing'de kabloları doğru düzenlemenin işkencesi tamamen ayrı bir dert olacaktır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada Hakan hocam, bir bardak yeter bana, demliğe gerek yok :D :D

İki dörtlü grup LED yapıp eşdeğer uçları birleştirerek paralel kullanabiliriz. Sonuçta power LED değil. 10'ar mA'den 20 mA çıkış başına akım da limit içi kalır. Olmaz mı?

Biraz datasheet karıştırdım.

Digispark her pininde maksimum 20mA verebiliyormuş. Vishay'ın 0603 led kataloğuna göre ise çoğu led 20mA çekiyormuş.

Eldeki ledler 10mA'lık ise tamam da ledlerden emin olunamıyorsa ULN2003A ile ledleri sürmek daha mantıklı olacaktır.

Vazgeçtim, V922 için bile ArduinoProMini ideal. Hiç başka bir şeye gerek yok.

Bu durumda, şu mesajımdaki devre ve kod, aslında tamamen bu iş için kullanılabilir.

Tamam o halde. Arduino Pro Mini. Her LED için 100 - 150 ohm ön direnç. Doğrudan chipten sürülebilir. (SMD LED'ler bildiğim kadarıyla 3.5 V gibi bir gerilime sahipler. Ön dirençleri ona göre önerdim.)
Hakan LED'leri lehimleyip kabloladığı anda rotating beaconu hazır demektir. :)

Abi hemen ledleri sipariş geçiyorum , yurtiçinde bildiğiniz bir yer varsa beklemeyelim.Bu iş baya güzel olacak inşallah. :thumbup:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Abi hemen ledleri sipariş geçiyorum , yurtiçinde bildiğiniz bir yer varsa beklemeyelim.Bu iş baya güzel olacak inşallah. :thumbup:
Olursa ben de 1 adet rica ediyorum Hakanim :D

Arduino ile olabilir tabiki fakat maliyetli olur diyorum. Ben pic12f675 kullanarak yapmayı deneyeceğim. ;)

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:
Arduino ile olabilir tabiki fakat maliyetli olur diyorum. Ben pic12f675 kullanarak yapmayı deneyeceğim. ;)
Aşağıdakinin fiyatı yaklaşık 7.5 TL

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Direnç.net'de veya banggood'da 603 led paketi göremedim ama 805'ler var.
0805 : 2.0 mm × 1.25 mm
0603 : 1.6 mm × 0.8 mm

Direnç olarak da sarı ve kırmızı için 150 ohm, beyaz, mavi ve yeşil için 100 Ohm gerekecektir.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Olursa ben de 1 adet rica ediyorum Hakanim :D
Emrin olur kardeşim... :halay:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Aşağıdakinin fiyatı yaklaşık 7.5 TL

Direnç.net'de veya banggood'da 603 led paketi göremedim ama 805'ler var.
0805 : 2.0 mm × 1.25 mm
0603 : 1.6 mm × 0.8 mm

Direnç olarak da sarı ve kırmızı için 150 ohm, beyaz, mavi ve yeşil için 100 Ohm gerekecektir.

Zafer hocam harikasın , yanlız 603 olmayışı sakat oldu , şimdi ledleri başka yerden , kartı banggooddan mı alalım.. :( , maharet bu işi 603 ile yapmaktı , biraz düşüneyim bakalım , şimdiden Mehmet kardeşime bir tane söz verdim bile , yapmam lazım... :D
Zafer hocam bunların yanında başka almam gereken birşeyler olabilir mi , heatshrink tube gibi , futaba veya jr 3 pin konnektör gibi , ne bileyim ara kabloları falan...100 lirayı doldurayım bari de 3 taksiti kapalım açısından... :D
Zafer hocam bunun bir de 5'li paketi varmış , yakar yakar atarız , ne dersin :D...

Edit: Amanııın , abi banggoodda bununla alakalı ekipmanlara bir bakayım dedim , bu ne abi , anafor gibi içine çekiyor adamı :lollol: , ne ararsan var vallahi.... :lol:

Buldum

0603 smd ledi bulmakla niçin bu kadar uğraşıyorsunuz anlamadım. Ha 0603 olmuş Ha 0804 olmuş ne kadar farkederki. Sizin oldığınz bordun üzerine yanyana 50 tane sığar heralde. Kaç led yakmayı düşünüyorsunuz acaba.

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:
0603 smd ledi bulmakla niçin bu kadar uğraşıyorsunuz anlamadım. Ha 0603 olmuş Ha 0804 olmuş ne kadar farkederki. Sizin oldığınz bordun üzerine yanyana 50 tane sığar heralde. Kaç led yakmayı düşünüyorsunuz acaba.
4 ledi 1 led gibi gösterip , döner ışık simülasyonunda yakıp , tek bir minik led gibi kalıplamayı düşünüyorum , ne kadar minik , o kadar 450 size fuselage ile uyumlu bir orantısı olmalı.Yoksa elbette 805 de olur ve daha rahat çalışılır...... :saygilar: