Arduino ile Scale Kokpit için ekran.

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhabalar.

Hakan ve Mehmet beyin muhteşem scale projesi üzerine ben de elimdeki malzemelerle scale kokpite uygun gözüken bir şeyler çıkarmayı deneyeyim dedim.

Ekran için ilk teaser videoları burada :D.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elimde hazır olarak 2.2" bir TFT ekran vardı ve de onu kullandım. Ama 1.5" ya da 1.8" ile de denemek gerekecek çünkü 2.2 ekran büyük olmasada küçük de değil. Şimdilik malzeme listesi şu şekilde :

- 1 Arduino, bu videoda UNO R3 kullandım.
- 1 Tane
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

- 1 tane , çünkü yukarıdaki ekran UNO'ların 5V'luk dijital çıkışları yerine 3.3V değerindeki sinyaller ile çalışıyor ve CD4050'ler ile gayet kolay bir şekilde 5V->3.3V dönüşümü yapılabiliyor.

- Grafik için program... yazılıyor :D...

Zafer hocam..... :D ...Beni çok haşin ve gaddar bir şekilde tahrik etti bu proje....Ağzımın suları aktı.... :p Ben de kolları sıvayayım bari , eee ne yapıyoruz , hangi marka hangi sınıftan başlayalım... :evil:
Mehmet nerdesin Mehmeeeeet , bak Zafer hoca ne yapıyooo :thumbup: :halay:

Şiimdiii :) 1" şu ekran var. 128x64 piksel.

1.8" şu ekran var. 160x128 piksel.

Şimdi 2.2" ekranı gözümde canlandırmaya çalışıyorum da, 450 için bariz büyük, belki 500 ya da 550 için uyabilir. 1.8" ekranı ise bilemedim. Ama 0.96" ekran her yere uyar ...

Zafer hocam 450 sınıfı geç , pil bile sanki içine kocaman bir tuğla koymuşsun gibi görünüyor.O yüzden daracık ve görünmeyen bir kokpit için bu emek heba olur.Bu proje 500 ve üstü modeller için uygun...Gel gör ki bizde de 500 sınıf fuselage yok.Her markanın kendine özgü kokpitleri var , seçimi bence ilk olarak hangi model hangi sınıf olarak değerlendirmek gerekir.Bir ara can sıkıntısı ec135-145 kokpiti çizmiştim. :D :saygilar:

Zafer bey bir de fpv gözlüğü yapsak? Ne dersiniz? Bu monitörlerin yüksek çözünürlüklüleri bulunuyor mu? Fpv sistemden gelen görüntiyi 2 ye çoğaltıp gecikmesiz olarak ekrana aktarmak kalıyor.

Goblin Speed'e yapalım :eek: :D.

Yanlız kim ne derse desin scale için en uygun marka Align gibime geliyor. Boyut için ise aklımdaki alternatifler ve nedenleri.

- 500 : 450'den yeterince büyük ve maliyetleri uygun.
- 700 : Maliyetli olmasına rağmen üzerinde en rahat çalışılabilecek boyut.

Harun Küçükler' Alıntı:
Zafer bey bir de fpv gözlüğü yapsak? Ne dersiniz? Bu monitörlerin yüksek çözünürlüklüleri bulunuyor mu? Fpv sistemden gelen görüntiyi 2 ye çoğaltıp gecikmesiz olarak ekrana aktarmak kalıyor.

Yüksek çözünürlüklüleri elbette var ama piksel oyğunluğu arttıkça fiyat da katlanarak artıyor. Bir de şu var ki HK'nın Quanum DIY gözlüğünden daha iyisini yapabileceğimi zannetmiyorum, o kadar bilgiye maalesef sahip değilim.

Zafer olmuyor ama şu arduino ya bulaşmayayım diye konuları es geçiyorum durup durup adama böğründen vuruyorsun :laugh:

Zafer hocam tek kelime ile Harikasin :thumbup: :bravo:

Uzun suredir Hakan kardesim ile hayalimiz olan konuya el atmissin :halay: Konunun en yakin takipcisiyim %p

Bu proje, diğerlerine nazaran daha zorlayıcı bir proje olacak gibi duruyor. Arduino, bir iki tane ledi ya da motoru kontol etmekte sıkıntı yaşamıyor ama binlerce pikseli kontrol etmek için biraz yavaş kalıyor. İlk başta sıralı olarak bmp görüntüleri göstermenin işe yarayacağını düşünmüştüm ama arduino bu iş için çok yavaş... Mantıklı görüntüler elde etmek için, her değişen görüntüde tüm ekranı yeniden çizdirmek mümkün ya da yeterince hızlı değil. MPEG ve benzeri formatlarda olduğu gibi, bir I-Frame çizdirmek, yani sonraki görüntülere asıl teşkil edecek, tam resmi bir defa çizdirmek gerekiyor. Asıl problem ise hareketli bir görüntü izlenimini gözü aldatacak bir şekilde verebilecek P-Frame, yani sadece fark piksellerinden oluşan görüntüyü çizdirmekte...

İlk "Artificial Horizon" denemesi. Resim kullanılarak değil, matematiksel formüllerle oluşturulmuş bir grafik. Ve hala çok işi var :).

Mükemmeliyetci bir örnek olacak sanki :)

Zafer hocam bittim bittim.... :eek: :p , ellerine sağlık , çok güzel olacak çok... :thumbup: :halay:

Gercekten tebrikler Zafer hocam :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk