Banggood un yaptığı rezillik

chumarro

Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Frsky taranis kumanda aldım banggood dan aşağıda bilgileri mevcut. Şimdi bu 4 mayıs ta güzelce paypal üzerinden ödeme onaylandı ve yanlış hatırlamıyorsam 2 gün sonra kargoya verilmiştir diye mail geldi.( şimdi maillerimi kontrol ettim ve kanıtımda var 6 mayıs tarihinde kumandanız gönderilmiştir diye mail atmışlar) Ama bu şerefsizler( kusura bakmayın çok sinirliyim 6 mayıstan beri ben kumanda bekliyorum) dalga geçer gibi aldığım ürünün kargoya veriliş tarihini 22 mayıs olarak değiştirmişler yani doğal olarak benim aldığım ürün 22 mayısta kargoya verildi. Bende 6 mayısta verildi diye bekliyorum, acaba nerde kaldı bu ürün diyorum... Aşağıda da fotoları atınca göreceksiniz.

Benim merak ettiğim ben bunun cezasız kalmasını istemiyorum, hakikaten ayar oldum. çocuk kandırır gibi yaptıkları iş... Yaptırım olarak ne yapabilirim? paypal bu konuda iş yapar mı ? Sizden yardımlarınız bekliyorum.

Bu ürünün 22 mayısta kargoya verildiğini gösteren foto track no yazıyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burada da 22 mayıstan önce zaten ürünün kargolarda raporunun olduğunun kanıtı.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Birde mailimde 6 mayıs olarak kargoya verilme maili var...

Ustalar kafam iyice karıştı, neden mi ? bilenler bilir "ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter" konusunda altında yazışmalara devam ediyorum ve geçen gün (yani 22 mayısta) kumantanın takip numarasıyla ilgili ekran görüntüsünü paylaşmışım ve altına track numarasını eklemişim. Buraya kadar herşey normal ama track numarası şuan benim banggood hesabımdaki kumandanın track numarasıyla aynı değil. Eminim de track numarasını doğru yazdığımdan. ortada 2 numara var. elemanlar büyük bir ihtimalle 22 mayısta track numarasını yenilemişler yani değiştirmişler. Eski yazılan track numarasını sorguluyorum 21 mayısa kadar hareket kaydı var acaba 2 tane ürün geliyor olabilir mi bana bu konu hakkında sizden yardım bekliyorum. teşekkürler. forumda konunun altına yazdığım yerin linkinide veriyim. aşağılara doğru...

Hocam bazen boyle sacmalayabiliyorlar :)
Alisverisin Ertesi günü takip numarasi veriyo 1 hafta sonra bakiyosun geri degistiriyo takip numarasini
Ama gelmesi fazla uzun surmez bence kumandanin 1 ay once kadar bende ayni taranis aldim sizinkine benzer sorunlar yasadim

kargoya ne zaman verdikleri onların problemi... sizin paypal ödemeniz 6 mayıs ise, o tarihten itibaren 45 gün içinde ürününüz elinize ulaşmadıysa hiç uğraşmayın dispute açın, paranızı iade alırsınız.

açmayın yoksa yardımcı olamıyoruz, önce şikayetinizi kapatın gibi oltalara gelmeyin. 42. 43. günlerde dispute açın, elinizde ödeme ile ilgili mailler var, ekran görüntüleri var...

Aynı olay benim de başıma gelmişti. Müdahele de bulunmadm ama kargo tam 1 ay da geldi..

Doğukan Ocak' Alıntı:
Aynı olay benim de başıma gelmişti. Müdahele de bulunmadm ama kargo tam 1 ay da geldi..

Doğukan hocam sorunda orada, benim süre bir ay 2 gün oluyor. Aynı zamanda daha da gelecek gibi durmuyor. o yüzden 1 hafta daha bekleyip para iadesi isteyeceğim. Sırf şu kargo tarihi değiştirmecesi yüzünden yapacağım bu cinsliği onlara....

Öğrenecekler yaptıklarının sinir bozucu olduğunu.

Yanlış anlaşılmasın evet heyecanla beklemek ayrı bir durum, "kargoyu gönderdim diyip tam 12 gün sonra yeni gönderildi" demek ayrı bir durum ama olay salak yerine koymak olunca insan sinirleniyor.

Ayrıca zaten şimdiye kadar ürün çoktan elime ulaşmış olacaktı taranis alanların hepsine tam 1 ay içinde ulaşmış ürün...

Fatih hocam sakin :) Oluyor böyle şeyler...

Ayrıca adamların bişey öğrenecekleri yok, iade ederler paranızı olur biter... Milyonlarca liralık satış gerçekleştiriyorlar, pek atar işlemez zannımca... Siz kendi moralinizi yüksek tutun bence. Gerek yok sinirlenmeye... Şanssızlık olmuş.

Sakin ve sabırlı olun , 12 gün çok fazla bir gecikme değil , yaptıklarının doğru olduğunu savunduğum gibi bir yanlış anlaşılma olmasın ama , nasılsa 1 ay beklemişsiniz , bence bir 15 gün daha sabredebilirsiniz.Paypal itiraz süresini 180 güne çıkardı...O açıdan sorununuz yok , hem ülkeye girse ne olacak , en az bir 15 gün gümrüktü , falan şubeydi , gezip duruyor , hatta biraz negatif bir düşünce olabilir ama , daha oturduğunuz ilin şubesine kadar gelip , kargonuzun orada kaybolma , çalınma , araklanma , indra gandi olma gibi riskleri olduğunu da kesinlikle ifade etmek isterim.Yurt dışı alışveriş böyle .... :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Fatih hocam sakin :) Oluyor böyle şeyler...

Ayrıca adamların bişey öğrenecekleri yok, iade ederler paranızı olur biter... Milyonlarca liralık satış gerçekleştiriyorlar, pek atar işlemez zannımca... Siz kendi moralinizi yüksek tutun bence. Gerek yok sinirlenmeye... Şanssızlık olmuş.

Rasim hocam evet biraz fazla atarlanmışız. :) Öğrenmekten kastım tabiki "müşteri memnuniyeti" yapılan bütün hizmeler "memnun müşteri" oluşturmak için öyle değil mi ? Ben esnafım ve bunun ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum. Hoş para ödeme garantisinide bize paypal sağlıyor. onun haricinde tipik çin sitesi memnuniyet falan yok anlayacağın. Halen karar vermiş değilim 3-5 gün geçsin ona göre hareket edeceğim.

Bu gecikmenin sorumlusu büyük olasılıkla FrSky firması. Bu kumandaya talep son dönemlerde aşırı arttı. Yaklaşık bir ay öncesine kadar neredeyse tüm online sitelerde stok dışıydı ve tekrar stoğa giriş mayıs son haftası görünüyordu. Ancak yine bir gecikme oldu ve haziran ikinci hafta başı olarak duyuruldu. Fatih benim tahminim BG sana ilk kodu verdiğinde kumandayı henüz kargoya vermemişti. Zaman zaman yapıyorlar bunu. Verilen ikinci kodun da doğru olmama ihtimali var. Eğer tahmin ettiğim gibiyse BG halt yemesidir bu. Eğer kargoya verilmediyse önümüzdeki hafta kargoya verilir mutlaka. Çünkü tüm sitelerde kumanda tekrar stoğa girdi görünüyor.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu gecikmenin sorumlusu büyük olasılıkla FrSky firması. Bu kumandaya talep son dönemlerde aşırı arttı. Yaklaşık bir ay öncesine kadar neredeyse tüm online sitelerde stok dışıydı ve tekrar stoğa giriş mayıs son haftası görünüyordu. Ancak yine bir gecikme oldu ve haziran ikinci hafta başı olarak duyuruldu. Fatih benim tahminim BG sana ilk kodu verdiğinde kumandayı henüz kargoya vermemişti. Zaman zaman yapıyorlar bunu. Verilen ikinci kodun da doğru olmama ihtimali var. Eğer tahmin ettiğim gibiyse BG halt yemesidir bu. Eğer kargoya verilmediyse önümüzdeki hafta kargoya verilir mutlaka. Çünkü tüm sitelerde kumanda tekrar stoğa girdi görünüyor.

Nesimi abi cevabın için teşekkür ederim. Valla sen tecrübenden dolayı mı bilmiyorum ama olayları iyi okuyorsun :) Senin yazdıklarını okuyunca benim kafada ampül yandı. Çünkü ben alırken bütün sitelere baktım en uygun fiyat bg idi ve diğer sitelerde zaten ürün yoktu. hatta firstpersonview.co.uk sitesinde 1 günle ürünü kaçırmıştım. Ve ne hikmetse bg de stok vardı. Bu dolandırıcılıktır, bunun ticari ahlakı yoktur. Böyle üç kağıtla stok var gösterip milletin parasını bağlıyorlar ve gebe bırakıyorlar...

İnşallah nesimi abi senin dediğin gibi çıkmaz. Yoksa ben kargolanmış ürün için para iadesi talebini yapmasını da bilirim...

Not: Okuyan arkadaşlar belki diyordur "ne kafa ütülüyorsun git ozaman dispute et" diye ama amaç böyle bir tecrübe var insanlar ona göre hareket etsin... Ben araştırırken böyle bir konu yoktu en azından...

Saygılar.

fatih solgun' Alıntı:
Nesimi abi cevabın için teşekkür ederim. Valla sen tecrübenden dolayı mı bilmiyorum ama olayları iyi okuyorsun :) Senin yazdıklarını okuyunca benim kafada ampül yandı. Çünkü ben alırken bütün sitelere baktım en uygun fiyat bg idi ve diğer sitelerde zaten ürün yoktu. hatta firstpersonview.co.uk sitesinde 1 günle ürünü kaçırmıştım. Ve ne hikmetse bg de stok vardı. Bu dolandırıcılıktır, bunun ticari ahlakı yoktur. Böyle üç kağıtla stok var gösterip milletin parasını bağlıyorlar ve gebe bırakıyorlar...

İnşallah nesimi abi senin dediğin gibi çıkmaz. Yoksa ben kargolanmış ürün için para iadesi talebini yapmasını da bilirim...

Not: Okuyan arkadaşlar belki diyordur "ne kafa ütülüyorsun git ozaman dispute et" diye ama amaç böyle bir tecrübe var insanlar ona göre hareket etsin... Ben araştırırken böyle bir konu yoktu en azından...

Saygılar.
Fatih selamlar,

Öncelikle şu mesajı bir inceleyebilirsen bazı hususları orada belirtmiştim...

Banggood kargo gönderimini birebir kendisi yapmıyor, anlaşmalı bir aracı kurum ile çalışıyor. Stok var gösterip müşterileri bağlamak gibi bir durum yapmamışlardır demiyorum ama onlarca siparişimde nerede ise "0" sorun yaşadığım bir firma olduğu için, onları art niyetli olarak değerlendiremiyorum. Sadece maliyeti ucuz tutmak için kullandıkları, gönderimi yapan aracı kurumun çok yavaş çalıştığını biliyorum ve beklentilerimi ona göre belirliyorum.

Stok sistemleri o kadar sıkıntılı ki, var olan ürünler yok(2 hafta beklemeyi göze alarak verdiğim siparişi, 1 gün sonra gönderdiler, ve o sırada hala stokta yok gözüküyordu), olmayan ürünler var gözükebiliyor. Yaşadığım 3 - 5 tane probleme yavaş ama aklı başında ve çözüm üretici bir anlayış ile yaklaştılar.

10000 KM uzakta olan Çinli bir firma, bazen yurtiçindeki firmalarda bile görmediğim düzgünlükte(hızlı demiyorum, düzgün diyorum ...) gönderi yaptığı ve sorunlara çözüm getirdiği için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Bir sebebi de Hobbyking isimli rezil firmadan, Taranisimi almam 1 sene sürdüğü( yaptığım ek ödemeleri saymıyorum bile ...) için 1 ay gibi süreler bana çok uzun gelmiyor :D .

Zafer abi cevabın için teşekkür ederim. şimdi benim bg ile alış verişim sizin gibi eskiye dayanmıyor. Ayrıca ben bg nin çalışma şeklinden kumanda olayını saymazsak memnunum, çünkü aldığım bütün ürünler neredeyse elime ulaştı. Ama belkide benim anlatmak istediğim konuyu anlayamadınız. Stokta var görünen ürünü önemli değil 4-5 gün tedarik süreci vs. yine beklerim. bu falan sorun değil. Bana 6 mayısta "ürün kargolanmıştır" şeklinde mail atılıyor. Madem ürün stokta yok neden mail atıldı? Madem ürün 6 mayısta gönderildi neden kargoya verme tarihi benden habersiz 22 mayıs olarak değiştirildi. Evet ortada bir kargo var ama hala içinde kumanda var mı yoksa hakikaten bir balon mu belli değil? Tekrar kargo tarihini değiştirmeyeceklerinin garantisi bile yok. Belirsizlik müşteriyi mutsuz eder. Neyse bu konulara tekrar girmeyeceğim. Kargo ve depo kordinasyonunun başka bir firma ile çalışıyor olması onların profesyonel olduğu anlamına gelmiyor malesef, bende canlı olarak yaşıyorum. Daha önceden de tecrübem var büyük şirketlerden bazı şeyler sekteye uğramadan şirketler kendinlerini sorgulamıyor. Bu iş köşeye "live chat" koyarak "24 saat muhattabınız var" ile olmuyor malesef. Bende eğer mümkün olursa (etik yada değil bunun sorgusunu yapıyorum) ürünü gönderdiklerini kesinleştiriyim dispute yaparak gerekli dökümanları paypala göndereceğim.

Ürünün gönderildiğini kesinleştirdikten sonra dispute açmanız; eger ürün gelince geri göndermeyecekseniz hiçbir işe yaramayacak. Paypal yalnız sizi değil satıcıyııda korumakta. Gelen ürünü teslim alırsanız paypal size ödeme yapmayacaktır. Ürünü teslim almayıp geri gönderirseniz ancak o şekilde firmayı cezalandırırsınız (kargo ücreti ödemiş olacaklar) oda banggood gibi bir firma için devede kulak bile kalmayacaktır. Hatta siz istediğiniz bir ürünü alamayıp zaman kaybetmiş olacaksınız.
Banggood sitesindeki ürün yorumlarına ve forumlarda yazacağınız bu gibi olumsuz durum bildirimleri dışında yapabileceğiniz çok birşey yok bence. Yapılan şey yanlış savunmuyorum ama yavaş yavaş asya ülkelerinden yapacağınız alışverişler için bu duruma alışacaksınız :)
Ben amerika-avrupa hatta avusturalya alışverişlerimden çok memnunum. Sizde o taraflara yönelebilirsiniz isterseniz.
Saygılarımla...

irfan buzdağlı' Alıntı:
Ürünün gönderildiğini kesinleştirdikten sonra dispute açmanız; eger ürün gelince geri göndermeyecekseniz hiçbir işe yaramayacak. Paypal yalnız sizi değil satıcıyııda korumakta. Gelen ürünü teslim alırsanız paypal size ödeme yapmayacaktır. Ürünü teslim almayıp geri gönderirseniz ancak o şekilde firmayı cezalandırırsınız (kargo ücreti ödemiş olacaklar) oda banggood gibi bir firma için devede kulak bile kalmayacaktır. Hatta siz istediğiniz bir ürünü alamayıp zaman kaybetmiş olacaksınız.
Banggood sitesindeki ürün yorumlarına ve forumlarda yazacağınız bu gibi olumsuz durum bildirimleri dışında yapabileceğiniz çok birşey yok bence. Yapılan şey yanlış savunmuyorum ama yavaş yavaş asya ülkelerinden yapacağınız alışverişler için bu duruma alışacaksınız :)
Ben amerika-avrupa hatta avusturalya alışverişlerimden çok memnunum. Sizde o taraflara yönelebilirsiniz isterseniz.
Saygılarımla...

irfan hocam cevabınız için teşekkür ederim. Evet işin açığı tekrar kargo ile uğraşacak pozisyonumda yok. Bir kere yaptık artık alışverişi bir daha bg dan kolay kolay ürün almam. Tabi insan bir kerede olsa yamulmadan öğrenemiyor :)