Bavarian Demon 3SX - Helicommand HC3-SX : Ürün Inceleme

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bir önceki konumuzda genel olarak "Stabilizasyon ve Kurtarma" sistemlerinden bahsetmiş ve ilerleyen konularda ürün bazında detaylı incelemeleri sizlerle paylaşacağımızı belirtmiştik. İşte bu konumuzda eski adı "Helicommand HC3-SX", yeni adı ise "Bavarian Demon 3SX" olan ürünün incelemesini yapacağız.

Ürün, piyasada oldukça tutulan kurtarma modu bulunan bir flybarless sistem. HC3-SX ünitesinin kendini gerçekten ispatladığı alan bu kısım zaten.

Öncelikle şunu belirtelim, ürünü ayarlamak gerçekten çok pratik. Diğer güzel bir özellik ise, hiç bir default ayarı değiştirmeden oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor.

You must be registered for see images attach

Ürün Resmi Sitesi :
Fiyatı : $ 500

Ürünün 2 modu bulunmakta :

1- Kurtarma Modu (Rescue / Bail Out Mode)
Kumanda üzerinden seçtiğiniz bir switch yardımı ile helikopter, milisaniyeler içerisinde kendini düzleyip hızla yükselebiliyor. Cihazın konfigurasyonu sırasında seçtiğiniz özelliklere göre bu düzelme işlemi ters yada düz en yakın pozisyona , düz pozisyona gelme şeklinde ayarlanabiliyor. Kurtarma anı sırasında helikopterin yükselmesini isteyip istemediğinizi ve tepki süresini de ayarlayabiliyorsunuz.

2- Dengeleme Modu (Horizon / Self Leveling / Coaxial Mode)
Bu modu isterseniz yine bir switch yardımı ile tamamen kapatabilir ya da hassasiyetini değiştirebiliyorsunuz. Bu mod sayaesinde helikopteriniz ne model olursa olsun bir koaksiel helikopter (4 Kanal) stabilitesine sahip oluyor.Kumandanın çubuklarını bıraktığınız anda daima hesaplamakta olduğu ufuk çizgisiyle helikopteri aynı hizaya getirip modeli dengeliyor. Bu dengelemenin ne kadarının cihaz tarafından yapılacağı yani stabilizasyon yüzdesi cihazın programından ayarlanabiliyor.

Bu mod büyük ihtimal yeni başlayanlar için ya da havadan görüntüleme çalışmaları için düşünülmüş.

Dengeleme modu tamamen kapatıldığında bile switche bağlı kurtarma modu kullanabiliyor.

Bu cihazın gene programı ile ayarlanabilen bir çok uygulama alanları mevcut. En son teknoloji 3D helikopterlerden , scale modellere kadar her tür model için default ayarları var. Bu ayarların hepsi kullanıcı tarafından ince ayar yapılmaya müsait.

Ürün oldukça küçük ve hafif , tek parçadan oluşuyor 18 gr ağırlığında. Dış kutusu alüminyum. İki tarafında spektrum uydu alıcıları için girişler mevcut. Aynı zamanda SBUS uyumlu. Kayda değer bir başka noktada üretici alman firması Captron'un dünyaca ünlü bir sensör üretici firma olması. HC3-SX in diğer ürünlerde bulunmayan bir özelliği dengeleme için diğer ürünlerde kullanılan akselometre sensörlerinin kullanılmaması. Böylece titreşimden etkilenme düzeyi minimalize edilmiş. Cihazın nasıl çalıştığı ise ticari bir sır olarak saklanıyor.

Az daha unutuyordum :embarras: Bu ürünü inceleme ve test imkanını bizlere sunan değerli üyemiz Mordo abimize, gerek ürün seçimi gerekse teknik destek anlamında her zaman yanımızda olan ILKER SÖNMEZ (Bay Houston) kardeşimize, buradan RCKOLIK ailesi olarak bir kez daha teşekkür etmek isteriz. :thumbup:

Henüz bakmadı iseniz, şu konuya da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Stabilizasyon (Model Dengeleyici) & Kurturma (Rescue) Sistemleri
Demon 3SX / HC3-SX : FBL Performans, Horizon ve Rescue Mod Test Ucuşları

İnşallah en kısa süre içerisinde gerek test, gerekse konfigurasyon konuları ile sizlerle yeniden beraber olacağız ;)

Ürün İnceleme Videomuz :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nette bulduğumuz bir test videosunu fikir vermesi amacı ile, biz çekinceye kadar paylaşalım dedik :laugh:

Bu ünite bize gerçekten çok şey kazandırdı, kazandırıyor... %p Başta uzun zamandır bu sistemleri takip eden Mehmet abi bugünlere gelmemizde büyük etken oldu. Özellikle Adana'da yaşayan ve kurtarma üniteleriyle ilgili paylaşımlarda bulunan İlker Sönmez (Bay Huston) ile irtibata geçmesi hareketimizi tetikledi diyebilirim. :thumbup: Neden Bay Huston olduğunu ünitenin testlerini de bitirdikten sonra sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız kısmet olursa. :)
Son adımda ise ihtiyacımız olan ünitenin temini konusunda Mordo abimizin devreye girmesiyle serüven başladı. :laugh:

Şu zamana kadar edindiğimiz bilgilerin ve güzel anıların paha biçilemez olduğunu düşünüyorum. Huzurlarınızda birkez daha Mehmet Küçüksarı, Mordo Ortaşı, İlker Sönmez ve Mişel Ortaşı'ya teşekkür ediyorum. :saygilar:

Bu uniteyi 1 seneden fazla zamandir trex700e de kullaniyorum.hava cekimi de yaptigim icin gerekli oldu.gercekten cok basarili bir unite.4 kanal helikopter kullaniyor gibi hissediyorum bu uniteyle.kesinlikle tavsiye ederim.

onuryavuz' Alıntı:
Bu uniteyi 1 seneden fazla zamandir trex700e de kullaniyorum.hava cekimi de yaptigim icin gerekli oldu.gercekten cok basarili bir unite.4 kanal helikopter kullaniyor gibi hissediyorum bu uniteyle.kesinlikle tavsiye ederim.
Evet Onur Bey, Horizon modun çıkış nedeninı biz de hava çekim işleri diye düşünmüştük.

Her ne kadar esas amaç bu olsada, pilotaj anlamında çok büyük bir rahatlık olduğu için amatör olarak bu işle uğraşan modelciler arasında da oldukça yaygın olduğunu anlatık.

Malum uğraştığımız şey bir hobi. Insan neyden, nasıl zevk alıyor ise onu tercih etmekte serbest. Fakat bunların yapılabiliyor olması ve seçenek olarak bizlere sunuluyor olması bile çok güzel.

Bu arada bu ünite ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz %p

Son olarak, hiç hava çekimlerinizi paylaşmadığınız şu ana kadar :embarras: Doğrusu merak ettim yaptınız çalışmaları ;)

PEKİ BU SİSTEM FLYBARLI HELİKOPTERLERDE UYGULAMA İMKANI VARMI,BENİM TREX FLYBARLI 600 ESP VAR

adnan kaptan' Alıntı:
PEKİ BU SİSTEM FLYBARLI HELİKOPTERLERDE UYGULAMA İMKANI VARMI,BENİM TREX FLYBARLI 600 ESP VAR

Adnan bey forumlarda büyük harfle yazmak bağırmak anlamına gelir, küçük harfler ile devam ederseniz sevinirim

sorunuza gelirsek Fly Bar'lı model için sizin asıl ihtiyacınız KDS Flymentor ' dur

Mesut AKIN' Alıntı:
sorunuza gelirsek Fly Bar'lı model için sizin asıl ihtiyacınız KDS Flymentor ' dur
Üstadın da belirtiği gibi Flybarlı sistemlere KDS Flymentor yada Co-Pilot-II oluyor ancak. Ne yazık ki HC3-SX için FBL heli gerekiyor.

Bir de burada esas olan sizin beklentiniz. Yani siz "Self Leveling" yani kendi kendine hover pozisyonuna gelsin mi istiyorsunuz, yoksa ilave olarak RESCUE (Kurtarma) fonksiyonu da istiyor musunuz.

Bildiğim kadarı ile KDS'nin sadece Self-Leveling özelliği var. Co-Pilot ise self levelin özelliğinin yanı sıra tıpkı HC3-SX olduğu gibi Kurtarma fonksiyonu da mevcut

??? ???efendim öncelikle özür diliyorum,forumlarda büyük harfin bağırmak olduğunu bilmiyordum,benim helikopteri kartarmak gibi bir sıkıntım yok,sadece havada sabit kalmasını istiyorum ,çünkü fatshark kamera ,gözlük kullanıyorum,o yüzden havadan yeri seyretmek öyle keyifliki,bunu dji phantom nazamda zaten yapabiliyorum,tam donanımlı bir copilot insanı hakikaten kesmez ,herşey çok kolay olayın büyüsü kaçıyor,ufuk çizgisinde sabit kalması bana yeterli,şimdiden önerileriniz için çok teşekkür ediyorum,sağlık ve kırımsız uçuşlar diliyorum

mesut bey çok teşekkür ederim ,çok net anladım, kds flymantör benim işimi görür,bu sistemi takınca kumanda ayarlarım değişecekmi,çok teşekkür ederim,saygılar

adnan kaptan' Alıntı:
mesut bey çok teşekkür ederim ,çok net anladım, kds flymantör benim işimi görür,bu sistemi takınca kumanda ayarlarım değişecekmi,çok teşekkür ederim,saygılar
Bu durumda Adnan Bey sizin için, yaklaşık $110 maliyeti ile en uygun çözüm KDS Flymentor %p

Kumanda ayarlarını sıfırdan yapmak gerekiyor. Başta "Swashplate Type" 'ni "1-Servo" olarak seçmek gibi. Yukarıdaki Helipal satış sitesinde temel ayar bilgileri paylaşılmış, bir bakın isterseniz ;)

Yanlız bir not dikkatimi çekti :

About the CCD Camera
Used for "Positioning Mode". The CCD Camera should be mounted underneath the main shaft or on the side frame of the helicopter, with the lens pointing at the ground and free from vibration, it works best in the attitude of 1m to 3m. The CCD Camera's job is to take image of the ground, then to provide a signal to the Flymentor Mixer, and gives the correction to the cyclic servos. To have best result, make sure that there are enough "Light" and "Something" on the ground surface, like grass and gravels, because the Camera can't see very well in dim condition and it can't recognize flat snow or flat sand, it requires "Something" to see, it will not work in dim condition or low contrast color surface.

Düzeltme fonksiyonu helinin altına yerleştirilen CCD Camera'nın aldığı görüntü ile yapıyor anladım kadarı ile. Yukarıda görüleceği üzere Camera en iyi 1-3 mt arasında çalışıyormuş. Bu sizin yapmayı düşündüğünü FPV uçuşu için problem olabilir mi :rolleyes:

teşekkür ederim ,emeğinize sağlık

Adnan bey Mehmet abinin eklediği açıklamada dikkat ederseniz en iyi 1 ila 3 metre arasındaki yüksekliklerde performans verdiği yazıyopr, siz ufuk çizgisinden bahsediyorsunuz kaç metre yükseklikte kalmayı planlıyorsunuz ?

en fazla 5 metre yeterli olur mesut bey ,

olmazssada helime kıyamıyorum biraz masraf edip flaybarless yapacağım,ondada servolar acaip ısınıyor,o zaman co pilt gereksinimim kalmaz,

:RCKolik: öncelikle mehmet bey ve mesut beye teşekkür ederim,arkadaşım NAZA-07 Dji NAZA-H & GPS & BEC COMBO sökmüş ,modelciliğide bırakmış,bu hafta benim modele takacağız,araştırdım çok güzel bir ürün,sonuçları hep beraber paylaşacağız,