Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uyum Liste

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Micro 6 kanal heli konumuza gelen istek üzerine "Parça Uyum" listesi ile devam ediyoruz. Bu yazımızda "Blade mCP X" klone olarak nitelendirilen ve piyasaya çıkış sıralarına göre "HiSKY FBL100", "Turnigy FBL100" ve "WLToys V922" ürünlerin Yedek parça uyumluluklarını ve fiyatlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

[attachimg=1]​

Yedek Parça Uyum Listesi
................................................HiSky........ Turnigy....... WLToys....... Blade
............................................... FBL100....... FBL100........ V922......... mCP X

Landing Skids (Iniş Takımı) .......... Yes ......... Yes ............. Yes ............ No *1
Main Blades (Ana Pal).................. Yes ......... Yes ............. Yes ............ Yes
Main Gear (Ana Dişli)................... Yes ......... Yes ............. Yes ............ Yes
Main Shaft (Ana Şaft)................. Yes ......... Yes ............. Yes ............ Yes
Tail Rotor Blade (Kuyruk Pali)....... Yes ......... Yes ............. Yes ............ Yes

Canopy..................................... Yes ......... Yes ............ Yes ............ No *2
Feathering Shafts....................... Yes ......... Yes ............ Yes ............ No
Head Linkages............................ Yes ......... Yes ............ Yes ............ No
Linear Servo............................... Yes ......... Yes ............ Yes ............ No
Main Frame................................. Yes ......... Yes ............ Yes ............ No
Main Motor................................. Yes ......... Yes ............ Yes ............ Yes
RX/ESC/Gyro Main Board............... Yes ......... Yes ............ Yes ............ No
Swashplate................................. Yes ......... Yes ............ Yes ............ No
Tail Boom................................... Yes ......... Yes ............ Yes ............ No *3
Tail Motor................................... Yes ......... Yes ............ Yes ............ No

1- mCP X (KBDD V1) skidleri 0.5 mm daha geniş
2- Delikler farklı yerde. Yaklaşık 3 mm farkta yeniden delik delinmesi gerekiyor
3- mCP X tail boom yuvarlak, kare değil.

Rulman Çeşitleri
V922-17: For swash plate
V922-18: For main shaft
V922-19: For feathering shaft, blade holder / grip

Yedek Parça Fiyat Karşılaştırma Listesi
[attachimg=2]

[attachimg=3]

Hangi Siteden alalım, Tavsiyeniz ??
1- Yedek parça konusunda fiyat olarak (kargo dahil) en uygun "Banggood" sitesidir. Bu siteden alısveriş yaparken $20 üzerinde toplam bir sipariş vermenizi tavsiye ederiz. Böylece kargonuza "Takip No" su almış olursunuz.

2- Fiyat uygun olunca bazı ürünler ne yazık ki bu sitede stokta kalmayabilmektedir :embarras: Bu durumda 2.kargo yapmak yerine yaklaşık %10 daha pahalı olan fakat V922 ile bireberi aynı özellikteki "HiSKY FBL100" yedek parçalarını tercih edebilirsiniz.

3- Çok aceleniz olupta ürünleri hemen temin etmek isterseniz, daha pahalı olan "Helipal" sitesinden de V922 ürünlerini almak mümkün. Yaklaşık 2 hafta içerisinde hızlı kargo ile elinize büyük ihtimal geçecektir (garanti etmiyorum ama, baştan söylemesi :laugh: )

Ekli dosyalar

• All Micros.jpg
    All Micros.jpg
    16.1 KB · Görülme: 415
  • Micro Fiyat Kýyaslama_01.jpg
    Micro Fiyat Kýyaslama_01.jpg
    50.3 KB · Görülme: 407
  • Micro Fiyat Kýyaslama_02.jpg
    Micro Fiyat Kýyaslama_02.jpg
    47.4 KB · Görülme: 407
Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uyum Liste

Hobbykingin kargosu olduğunu göz önüne getirirsek gene v922 daha ucuza geliyor :) Emek verip hazırladığınız içinde teşekkür ederim :saygilar:

Ynt: Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uyum

Berkay35' Alıntı:
Hobbykingin kargosu olduğunu göz önüne getirirsek gene v922 daha ucuza geliyor :) Emek verip hazırladığınız içinde teşekkür ederim :saygilar:
Kesinlikle doğru söylüyorsun Berkay %p

Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uyum Liste

Abi hobbykinge fbl100 yazdığında Brushless main motor , tail motor ve esc çıkıyor bunlar v922 ye takılsa nasıl olur

Ynt: Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uyum

Berkay35' Alıntı:
Abi hobbykinge fbl100 yazdığında Brushless main motor , tail motor ve esc çıkıyor bunlar v922 ye takılsa nasıl olur
Valla fark etmedim Berkay. Linkleri bir paylaşsana bakalım hep beraber ;). Olursa bence gayet güzel olur. Tabii burada en önemli diğer kriter toplam ağırlığı olumsuz şekilde etkilemiyor olması. :)

Micro ile özellikle Blade ile uğraşanlara bakıyorum. Upgrade ediyoruz diye herşeyi metal yapıyorlar. Bu sıra acaba ağırlığı hiç düşünüyorlar mı ?? Bu aletin düşüşlerde zarar görmemesinin ya da min zarar ile olayı atlatmasın 2 önemli sebebi var. Biri malzeme kalitesi diğeri de toplam uçuş ağırlığı.

Ynt: Ynt: Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Par

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Berkay35' Alıntı:
Valla fark etmedim Berkay. Linkleri bir paylaşsana bakalım hep beraber ;). Olursa bence gayet güzel olur. Tabii burada en önemli diğer kriter toplam ağırlığı olumsuz şekilde etkilemiyor olması. :)

Micro ile özellikle Blade ile uğraşanlara bakıyorum. Upgrade ediyoruz diye herşeyi metal yapıyorlar. Bu sıra acaba ağırlığı hiç düşünüyorlar mı ?? Bu aletin düşüşlerde zarar görmemesinin ya da min zarar ile olayı atlatmasın 2 önemli sebebi var. Biri malzeme kalitesi diğeri de toplam uçuş ağırlığı.

Abi bende anlamıyorum şu blade upgrade edenleri ağırlığını geçtim ufacık heli upgradesi bi v922 parası

Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Ye

Berkay35' Alıntı:
Abi bende anlamıyorum şu blade upgrade edenleri ağırlığını geçtim ufacık heli upgradesi bi v922 parası
Al benden de o kadar :lol: Inan ben de bir anlam veremiyorum. Kaldı ki o kadar para verilip harcanan hemen hemen tüm parçalar Canopy tarafından örtülüyor :laugh:

Linkler için teşekkürler. Ama bugun nedense Hobbyking hiç bağlanamadım. :rolleyes: Bizim bölgenin DNS bir problem olsa gerek, sen bağlanabildiğine göre. Ya da benim PC'de ??? Birazdan diğer PC'den de bir bağlanmaya deneyeyim.

Inceler, araştırır burada paylaşırım inşallah :)

Abi DNS yi otomotik kullanıyorsan bir de elle ayarlamayı dene ben 8.8.8.8 8.8.4.4 kullanıyorum

Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uyum List

Sonunda Hobbyking girebildim. Berkay paylaşmış olduğu Brushless motor upgrade ile ilgili fikrim şu:

1- Upgrade sonrası ağırlık aşırı artmıyor yani en fazla 5 gr artar. V922 pil dahil şu an uçuş ağırlığı Heli: 44 gr, Pil: 8 gr . Toplam : 52 gr
2- Ürünlerin yorumlarına bakınca özellikle ana motor FBL100 fiziksel montaj olarak uygun değilmiş. Alıp kullanamayan kişiler var. Zannedersem Blade mCP-x %100 uyumlu.
3- Son olarak maliyetlere bakalım:
Brushless Main Motor : $18
Brushless Tail Motor : $12
Dual Brushless ESC : $22
Kargo: $5
TOPLAM : $57

Şayet Fırçalı motor ile devam edelim dersek :
Main Motor: $6
Tail Motor: $3
Kargo: 0$
Toplam : $9

Fırçalı ve Fırçasız arası performans farkından çok emin değilim. Bildiğim ve okuduğum kadarı ile micro helilerdeki fırçalı motorların uçuş ömrü yaklaşık 300.
Fakat fiyat farkı nerdeyse 7 kat. Bu durumda fırçalı motoru 7 defa değiştirmek için yaklaşık 2.100 uçuş yapmak lazım :laugh:

Özetle fiziksel montaj sıkıntıları olmasa bile, bence Fırçalı motora geçmeye değmez. Ama performans değişir ise orası ayrı tabii ki ;)

çok güzel bir paylaşım olmuş.
ben de bugün v922'm için HiSKY FBL100'ün yedek parçalarından sipariş vereceğim.
siparişimi banggood'dan yapacağım.
sanırım bir sıkıntı olmaz ?

iskender' Alıntı:
çok güzel bir paylaşım olmuş.
ben de bugün v922'm için HiSKY FBL100'ün yedek parçalarından sipariş vereceğim.
siparişimi banggood'dan yapacağım.
sanırım bir sıkıntı olmaz ?
Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum Iskender Bey. Zaten birazdan da ilk mesaja şunları ilave etsem güzel olacak, eksik kalmış sayenizde tamamlamış olduk ;)

1- Yedek parça konusunda fiyat olarak (kargo dahil) en uygun "Banggood" sitesidir. Bu siteden alısveriş yaparken $20 üzerinde toplam bir sipariş vermenizi tavsiye ederiz. Böylece kargonuza "Takip No" su almış olursunuz.
2- Fiyat uygun olunca bazı ürünler ne yazık ki bu sitede stokta kalmayabilmektedir :embarras: Bu durumda 2.kargo yapmak yerine yaklaşık %10 daha pahalı olan fakat V922 ile bireberi aynı özellikteki "HiSKY FBL100" yedek parçalarını tercih edebilirsiniz.
3- Çok aceleniz olupta ürünleri hemen temin etmek isterseniz, daha pahalı olan "Helipal" sitesinden de V922 ürünlerini almak mümkün. Yaklaşık 2 hafta içerisinde hızlı kargo ile elinize büyük ihtimal geçecektir (garanti etmiyorum ama, baştan söylemesi :laugh: )

Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uyum List

aşağıdaki listeyi air parcel ve kargo takip nosu ile(umarım bu siparişimde bir hata yapmazlar) sipariş vereceğim.
liste uygun mudur sizce de ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uy

iskender' Alıntı:
aşağıdaki listeyi air parcel ve kargo takip nosu ile(umarım bu siparişimde bir hata yapmazlar) sipariş vereceğim.
liste uygun mudur sizce de ?
Bence liste okey. Sadece tüm ürünleri stokta olduğundan emin olun. Zira bir tanesi bile yok ise o zaman tüm paketi bekletiyorlar :)

mehmet bey, sepete ekle diyorsa stokta vardır mantığını güttüm.
bir de ürüne bakıyorum hiçbir yerde stok durumunu gösteren bir ifade bulamadım doğrusu :(

asıl ben şimdi sizlerle bir video paylaşacağım. onu nasıl çözücez bir de :(

Ynt: Ynt: Blade mCP X - HiSKY FBL100 - Turnigy FBL100 - WLToys V922 Yedek Parça Uy

iskender' Alıntı:
mehmet bey, sepete ekle diyorsa stokta vardır mantığını güttüm.
bir de ürüne bakıyorum hiçbir yerde stok durumunu gösteren bir ifade bulamadım doğrusu :(
Ürünü tıkladığınızda kendi sayfasında belirtiyor ;)

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Banggood Stok.jpg
    Banggood Stok.jpg
    25.5 KB · Görülme: 298