Bu hafta Maiden var mi ??

Bir yeni kumanda hamlesi de benden gelsin. Graupner 24 mz :) Daha ulaşmadı ama yurtiçi aldığım için bir kaç güne gelir herhalde. Takip eden haftlar ya da aylar içinde hala maiden yapamadığımız mini comet ve blade 180 cfx'i de havaya kaldıracağız inşallah.
Abi hayırlı uğurlu olsun, yenilik candır :halay:

Vakit bulamıyorum bari mikroyu bagaja atayım boş zaman bulursam uçarım arada diye düşündüm. Bagajda bırakmak için ikinci el bir kumanda aldım. Radiolink AT9 ancak bir süre sonra rudder potansiyometresinde sorun oldu. İçini açıp arkadaki slider potansiyometresi ile değiştirdim ama içime sinmedi. Çok sağlıklı çalışmadı. Dedim bari kumanda alacaksam bari telemetrisi olsun , dokunmatiği olsun , güvenilir olsun vs . Ama son iki senede dövizin etkisiyle herşeyin fiyatı uçtuğu için Futaba yada spektrum üst modelleri ütopik fiyatlara çıkıyor. Graupner özelikleri ve güvenirliliği açısından mantıklı göründü. Çakma receiver yok ama telemetrili benim işimi görecek receiverları mikrosu 35 tam boy 8 kanal olanı 65 USD ye alınabiliyor. İçinden zaten bir tane 12 kanal receiver çıkıyor.
Futabayı ikinci kumanda olarak elimde tutacağım ancak Radiolink AT9 u ihtiyacı olan varsa , tamir ettirip kullanmak isterse olursa bedelsiz verebilirim.

Ama bir alıcı 100 avro olunca insan üzülüyor. O alıcının aslında sadece bir alıcı olmayıp yazılımla downgradeli bir "ünite" olduğunu bilmek zaten içinde buruk bir tat bırakıyor. Ayrıca boyutları da kocaman, mikro modellere yerleşim açısından...
Bu arada @Rasim Öztürk ben bu konuya üzülmedim. Benim üzüldüğüm konu paramız dolayısıyla ne kadar fakirleştiğimiz, üretmemenin sıkıntıları vs.
Kurdukları sisteme saygı duydum, ama şunu düşündürüyor insana, donanım gideri ne kadar az aslında, know how ne kadar para ediyor. Katma değerli ürün üretmek işte budur dedim kendi kendime.
Bunun haricinde adından da anlaşıldığı gibi vbar neo basic yani alıcılı ünitenin temeli aslında, bence süper sistem, sadece euro ile para kazanmak lazım :rolleyes:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet önümüzdeki hafatalarda bir maiden benden gelebilir.

Kendisini yeteri kadar tanıyorsunuz zaten, tek fark üzerinde novarossi Rex 91 v2 motor olması keza egzoz da novarossi.

Modelin ömrü boyunca uçuş sayısı 20 falan, moturun üzerinde novarossi orjinal bujisi dahi duruyor.

Align regülatör

Ds610 cylik servosu 615 kuyruk

Align standart donanım da kendisi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kendisini yeteri kadar tanıyorsunuz zaten, tek fark üzerinde novarossi Rex 91 v2 motor olması keza egzoz da novarossi.

Modelin ömrü boyunca uçuş sayısı 20 falan, moturun üzerinde novarossi orjinal bujisi dahi duruyor.

Align regülatör

Ds610 cylik servosu 615 kuyruk

Align standart donanım da kendisi

Çok güzel görünüyor, kırımsız uçuşlar dilerim şimdiden

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Bir yeni kumanda hamlesi de benden gelsin. Graupner 24 mz :) Daha ulaşmadı ama yurtiçi aldığım için bir kaç güne gelir herhalde. Takip eden haftlar ya da aylar içinde hala maiden yapamadığımız mini comet ve blade 180 cfx'i de havaya kaldıracağız inşallah.
Yeni kumanda hayırlı olsun @İlker Sönmez kardeşim :thumbup:
Maşallah model çok güzel duruyor :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Bunun haricinde adından da anlaşıldığı gibi vbar neo basic yani alıcılı ünitenin temeli aslında, bence süper sistem, sadece euro ile para kazanmak lazım :rolleyes:

Alıcılı ünitenin temeli olsa, içinde sadece alıcı devreleri falan olsa bu kadar üzülmezdim :) Vbar Basic dediğin aslında "tam fonksiyonel" bir NEO fbl ünite... Firmware ile ünite fonksiyonları kapatılarak, sadece alıcı kısmı çalıştırılıyor. Ben bunu model üzerine taktım, kocaman kutu... Yetmedi brain veya spirit te taktım, o da ayrı yer kapladı... Kumandam da VBC... Eee "ulan bu zaten az biraz para verince başka hiçbir donanıma ihtiyaç duymadan ünite oluyor. Ben neden model üzerine iki tane ünite yeri işgal ettiriyorum ki" diyorsun ve 100-150 euro daha vererek üniteye yükseltiyorsun. Böylece bir ünite daha satmış oluyor.

Diğer markalarda küçük boyutlu modeli karmaşıklaştırmayan alıcı/satellite 65-70 dolara gelirken burda 110 dolara gelen kocaman ünite boyutlu bir alıcın oluyor. Ve futaba sbus, graupner vb. gibi tek kablo da değil, kablo yumağı ile uğraşıyorsun. Bunun adı tezgah bana göre :)

Yoksa gerisine katılıyorum paramız değersiz, kur yüksek, vergi yükü ağır, katma değeri yüksek ürün üretmiyoruz. ;)

Alıcılı ünitenin temeli olsa, içinde sadece alıcı devreleri falan olsa bu kadar üzülmezdim :) Vbar Basic dediğin aslında "tam fonksiyonel" bir NEO fbl ünite... Firmware ile ünite fonksiyonları kapatılarak, sadece alıcı kısmı çalıştırılıyor.
Ben de bunu diyorum, aynı şeyi söylüyoruz, kurdan golü yemesek kurdukları sistem muazzam, sadece çakallık olarak bakmamak lazım.
Bence tek eksiği Vbar satellite 'lerin single line protokollerde çıkış vermemesi, mesela SBUS,SRXL,CPPM gibi çıkış verse vbasic gibi, o zaman tamamen çözülmüş oluyor istediğin. Hem küçük hem bütün üniteleri ( quad ve uçak kontrolcüleri dahil ) kullanabilmiş olacağız. Neyse daha çok maiden konusunun içine etmeyelim :laugh:

@Ali Yalçın hayirli olsun kardesim. Gule gule ucur ?☺️☺️

@İlker Sönmez abi nerelerdesin, ozletiyorsun kendini ☺️ Kumandaya talibim, elden gecirip hevesli, genc bir kardesime hediye edebilirim saniyorum. Gerekli genc kardes bir adet mevcut aklimda ?

Ben de bunu diyorum, aynı şeyi söylüyoruz, kurdan golü yemesek kurdukları sistem muazzam, sadece çakallık olarak bakmamak lazım.
Bence tek eksiği Vbar satellite 'lerin single line protokollerde çıkış vermemesi, mesela SBUS,SRXL,CPPM gibi çıkış verse vbasic gibi, o zaman tamamen çözülmüş oluyor istediğin. Hem küçük hem bütün üniteleri ( quad ve uçak kontrolcüleri dahil ) kullanabilmiş olacağız. Neyse daha çok maiden konusunun içine etmeyelim :laugh:

Yok aslında tam olarak aynı şeyi söylemiyoruz :) İsteğim tamamen çözülmüyor. Ben diyorum ki;

--- Mikado'nun mikro boyutlarda VBC kumanda ile çalışan bir alıcısı yok. (bunu sadece ben demiyorum, hf deki elemanlar da diyor)

--- 180cfx veya benzeri boyutlarda mikro heliler için vbasic "alıcı" artı farklı bir fbl ünite koyacak yer yok. Farklı bir üniteyi geçtim, sadece vbar neo koyacak kadar yer de yok. En iyi ihtimalle oxy2 sığıyor o da kılı kılına... Ben mikro heli topladım, mikroSpirit ünite kullanacağım, mikado'dan da bana mikro boyutlarda bir satellite vermesini, bunun spirit ile iletişim kurabilmesini bekliyorum. Ama yok :) En küçük mikro heli olarak oxy2 ye mahkumum, onda da ünite yine vbar neo olarak kullanmalıyım, "vbasic+farklı ünite"ye de çok yer yok o kablo yumağında...

--- Emre abinin avuç içine sığan quadı var mesela, adını hatırlamıyorum. Onda da vbasiclik yer yok. Kullanamam.

--- Üstelik ben ucuz kırımı üzmeyen modellerde tek satellite kullanıyorum, o da 35 dolar... Neden bir alıcıya 110 dolar vereyim ki model üzerinde yerim olsa bile...

Bu sistem her türlü insanı neo'ya yönlendiriyor. 110 dolara alıcı alacağım... En az 150 dolara da farklı ünite alacağım... Bir de kablo yığını ile uğraşacağım... Eee o zaman farklı ünite almam, o parayı komple neoya veririm, kablo karmaşası ile de uğraşmam.

Mikado'nun vbasic'i çıkarırken tam olarak niyeti de buydu zaten. Neo'ya insanları daha fazla yönlendirmek. Şartları zorlayarak tercih hakkını o yönde kullanmasını sağlamak. Tek kablodan çıkış verip kutuyu da küçültemez mi? Yapabilir, ama yapmak istemez.

@Ali Yalçın
Kırımsız uçuşların olsun dostum :)

Son düzenleme: