Çaylak uygulama

Çaylak uygulama

Y kablo ya alternatif olarak servonun birini 1.kanala diğerini 6.kanala atayıp mix leyip de yapabilirsiniz.

Çaylak uygulama

Ucagin agirlgi 982 gr geldi. 1000 kv motor var. Fakat yerde tam hizlanmiyor. 22.5 cm pervane var. Motor degistirmek gerekirmi sizce? Eger oyleyse motor ne onerirsiniz?

Çaylak uygulama

Pervanede 2 ölçü var, 22,5 cm 11inch demek. Pervane üzerinde ölçü yazar 11x.. noktalı yerde olması gereken sayı önemli, onu öğrenelim. Ayrıca pervane slow fly türündeyse hiç işimize yaramaz. Model ağır ama 1000kv motorla uçması gerekir.

Çaylak uygulama

Erol Tatoğlu' Alıntı:
Pervanede 2 ölçü var, 22,5 cm 11inch demek. Pervane üzerinde ölçü yazar 11x.. noktalı yerde olması gereken sayı önemli, onu öğrenelim. Ayrıca pervane slow fly türündeyse hiç işimize yaramaz. Model ağır ama 1000kv motorla uçması gerekir.
Yani erol bey pervane ne onerirsiniz peki?

Çaylak uygulama

11x4,7, 10x5 gibi olabilir. Belki mevcut pervane de uygundur, ölçüsünü bilsek... Motorun marka ve numarasını verirseniz önerilen pervaneyi doğru olarak buluruz. Hemen alış verişe çıkmayalım :)

Çaylak uygulama

Erol Tatoğlu' Alıntı:
11x4,7, 10x5 gibi olabilir. Belki mevcut pervane de uygundur, ölçüsünü bilsek... Motorun marka ve numarasını verirseniz önerilen pervaneyi doğru olarak buluruz. Hemen alış verişe çıkmayalım :)
Turnigy D2830-11 1000 kv

Çaylak uygulama

Çalışmanız gayet başarılı görünüyor Salih bey,
Elinizdeki motor gayet uyumlu. Pervane seçimi yanış sanırım. Bu motora erol beyin dediği gibi pervaneler uygundur.
Ben 10x4.7 pervane ile gayet iyi sonuçlar almıştım. Fakat iniş takımı olmadığından 4 tane pervane kırdım. Şuan 10x5 APC pervane kullanıyorum. Motor olarak da turnigy d2836/8 1100kv kullanıyorum. 10x5 pervane ile 1300gr çekiş gücü var.

Resimlerinizde gördüğüm kadarıyla kanat profili çaylak modeline sadık kalınmamış görünüyor.

Çaylak uygulama

Erol Tatoğlu' Alıntı:

erol bey slowfly türü neden işe yaramaz dediniz onu açıklayabilirmisiniz acaba, bende pervanelerimi ona göre seçeyim bundan sonra, slow flyın dezavantajı nedir? yada onun yerine hangisinden seçmeliyiz? ölçüyü motora göre seçiyoruz zaten onda sıkıntı yok ama pervane türü olarak nedir öneriniz?

Çaylak uygulama

Herkese merhaba.Öncelikle Erol beyin yonlendirmesi yanlış olmuş.Salih hocamız pervanenin uzunluğunun 22.5cm olduğunu belirtmiş.Pervanelerde ölçü olarak inch sistemi kullanılır. 1inch=2.54cm. 22.5cm/2.54=8.85inch.Pervane küçüldükçe güç azalır bundan dolayi yetersiz gelmiş olabilir. Salih beyin belirtmiş olduğu motor max 210w gücünde.10x4.5 ~ 10x5 pervane ve 30A esc ile yeterli gelecektir muhtemelen (motoru incelediğim verilere göre).Ayrıca "Slowflyer pervane hiçbir işe yaramaz" tanımlaması son derece yanlış olmuş.Neden işe yaramadığını Erol bey bizlere açıklayabilir mi? Tüm pervane üreticileri pervanelerini en verimli olacak şekilde üretirler.Slowflyer pervane demek adi ustunde yavaş uçan modeller olarak siniflandirilir.Zaten trainer modeliyle hizli ucmaniz aerodinamik yapisi nedeniyle mumkun değildir. Slowflyer pervaneyi trainer,3d...gibi yavas uçuş tarzi olan modellerde kullanabilirsiniz.Şuana kadar ölçekli ve eğitim modellerinde birçok defa kullandım.Fakat elinizdeki motor şiddetli rüzgarli havada yeterli gelmeyebilir.Kolay gelsin Salih bey.

Çaylak uygulama

Volkan Güneş' Alıntı:
erol bey slowfly türü neden işe yaramaz dediniz onu açıklayabilirmisiniz acaba, bende pervanelerimi ona göre seçeyim bundan sonra, slow flyın dezavantajı nedir? yada onun yerine hangisinden seçmeliyiz? ölçüyü motora göre seçiyoruz zaten onda sıkıntı yok ama pervane türü olarak nedir öneriniz?

volkan bey, uçağın ağırlığını ve yerde yeteri kadar hızlanmadığını okuyunca slow flyer pervanenin çekişinin yetersiz olacağını düşündüm.
Forum genelinde ve ikili yazışmalarımızdaki üslup gitmiş yerine başka 'birşey' gelmiş.. "Erol bey, slow flyer konusunda şu şu nedenlerden dolayı yanılıyorsunuz, doğrusu budur.." demek de vardı!

Tamer bey, "Erol beyin yonlendirmesi yanlış olmuş" ifadeniz yanlış! Pervane ölçüsünün cm değil inch olduğunu söyledim, açmadım doğru.. Önerdiğim iki pervane de doğru. Yönlendirme yanlış diyebilmek için en azından yarısı yanlış olsa keşke! İkisi pervane ölçüsü, biri pervane türü ve biri ölçü birimi olmak üzere dört tane bilgi vermişim, biri yanlış!

Nedense yanlış olduğu kısmında bilgi vermekten geri durulmuş, burada amaç bilgi paylaşı mı değil mi? Dikkat ettiyseniz uçağı tamamlamaya çalışan Salih bey hâlâ doğruyu bilmiyor, kafası karıştı! Slow flyer pervaneyle ilgili detayları ben de merak ediyorum.

Amaç ne?!

Çaylak uygulama

Erol bey.Slowflyer pervanenin hiçbir ise yaramayacağını söyleyen sizsiniz o zaman nedenini söyleyin dedim.Ortada bilgi yanlışlığı var yanlışınızı söyledim.22.5cm 11 inch etmez isterseniz ölçüp bakın.Yanlışı düzeltince suç bizde mi oluyor? Ayrıca 1000kv motora 10~11 inch pervane demişsiniz ki 11inch pervane % 80 büyük gelecek ısınacak motor.Yeteri kadar açıklayıcı bilgi verdiğimi düşünüyorum.Daha nasıl bilgi vermemi bekliyorsunuz.Ayrıca buraya tartışmak için değil Salih hocamıza yardımcı olmak için yazıyorum.

Çaylak uygulama

Tamam burada haklısınız Tamer bey, 22,5 cm 9 inç eder.Teşekkürler, hatamı şimdi farkettim ve samimi olarak Salih beyden özür diliyorum. Bu kadar basit bir hata yapmış olmak beni de rahatsız etti.

Yanlış/eksik bilmek ve bunu aktarmak hatadır, her ne kadar doğru olduğunu düşünsem bile arkadaşımızın çalışmasına zarar verebilirdim! Amaç yardım etmek olduğundan, kasten yanlış bilgilendirme akla bile gelmeyeceğinden dolayı hatadır diyorum.

Hiçbir bilgi vermeden, saygıyı bir kenara bırakarak birşeyler yazmak ise ayıptır. Konu içinde ne yazık ki bu yaklaşımı gördüm, orada durmaya devam ediyor..

Cevabınızla beni yeniden araştırmaya sevkettiğiniz için size de teşekkür ederim..

Çaylak uygulama

Erol bey merhaba.Amacım burda kimseyi küçük düşürmek, veya üzmek kesinlikle değil.Sadece edindiğim bilgi ve tecrübeler doğrultusunda yardımcı olmak istedim.Belki dalgınlığınıza gelerekten yanlış yazmış olabilirsiniz o nedenle bilgi yanlışlığı var dedim.Ben de yanılabilirim.Modelci bir büyüğüm benim yanlış bildiğim birşeyi düzeltse gerçekten memnun kalırım.Sonuçta hiçbirimizin herşeyi bilmesi mümkün değil.Benim de bilmediğim konular var.Bilgileri, deneyimleri paylaşmak için forumdayız.Tutumum sizi üzdüyse özür dilerim, Hakkınızı helal edin. Saygılarımla.

Çaylak uygulama

Merhaba Tamer bey. Bahsettiğim yakışıksız tavır sizinle ilgili değil, lütfen o konuda rahat olun. Hatamı farkettim, teşekkürümde de samimiyim :)
Baştan beri acemi-usta ayrımı yapıyorum. Bilgi yaştan bağımsız olduğu için bana göre ustasınız ve hatamın düzeltilmesinden ben de memnun kalıyorum. Hakkım varsa elbette helal, lütfen sizde hakkınızı helal edin. Saygı ve sevgilerimle.. :)