[DIY]: 3dpBurner 2.5w Lazer Kesici, Yakıcı vs.

İlgi Alanı
Hepsi
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arkadaşlar bu aleti yaparken Türk sitelerinde gerek bu alet ile ilgili olsun ya da lazer kesiciler (cutter, engraver) hakkında olsun pek bir bilgi paylaşımı bulamamıştım. Lazer engraver lar hakkında hatta yabancı sitelerde bile toplu halde yok, bölük pörçük hep bilgiler. Her neyse, elimde eski hobi projelerimden kalma arduino, rulman, civata vs vardı. Bu lazer makinesini thingiverse sitesinde görünce tek eksiğimin lazer ve birkaç küçük parça olduğunu gördüm ve geçen ay lazerim elime geçti. Tüm malzemeleri toparlamak yoğunluktan dolayı toplamda 3-4 ayı buldu. Sonunda dün sabaha karşı 5'te bitirdim :D Bu sıralar uçak yapmak ve uçurmak için, her ne kadar çok istesem de, pek zamanım yok ama balsadan uçak yapan ya da bu konuda merakı olan arkadaşlara faydalı olur düşüncesiyle paylaşayım dedim.

İlk önce aşağıdan 3d yazıcı için stl dosyalarını indirin:

Bu da adamın blogu:

Blogda daha detaylı anlatım var. Ayrıca da küçük bir bağış karşılığında adam V2 olanının planını da yolluyor. Tabi paypal ülkemizde kapandığı için ben yollayamıyorum dedim ve sağolsun önemli değil diyip göndermiş linki. Eğer isteyen olursa adamın gönderdiklerini ben de isteyene gönderebilirim.

stl dosyalarını elde edince sıra 3d yazıcı ile parça basmaya geliyor. Elinde yazıcısı olan için kolay. Elinizde yazıcı yoksa nette ücret karşılığı basım yapan kişiler var ya da yazıcısı olan bir arkadaştan rica edebilirsiniz.

Parçaları da elde edince indireceğiniz boyut tablosunda istediğiniz yazma alan boyutuna göre size tahta bloklardan kaç mm boyutlarında gerektiğini hesaplıyorsunuz ve ilgili yerlerden temin ediyorsunuz. Deliklerini, boyasını filan baştan hazır edin. Montaj esnasında açarsanız delikleri zor oluyor.

Bunlar dışında gerekenler:

RULMAN VE KAYIŞLAR

623ZZ Rulman ---> 4 adet (2 Y motorlu için 6 adet)
LM8UU Linear Rulman ---> 6 adet
GT2 Kasnak 20 dişli ---> 2 adet (Eğer 2 Y motorlu yapacaksanız benim gibi 3 adet lazım, göbek delik çapı alacağınız motora bağlı ve genelde 5mm)
GT2 Kayış X aksı için ---> 1 adet uzunluk=("xTravel"*2)+250
GT2 Kayış Y aksı için ---> 1 adet uzunluk=("yTravel"*2)+250 (2 Y motorlu için 2 adet)

SOMUN, VİDA VE PULLAR

M3 Altıgen Somun ---> 33 adet
M3 Pul ---> 29 adet
M3x10 vida ---> 18 adet
M3x20 vida ---> 37 adet
M8 Altıgen Somun ---> 12 adet (İki Y motorlu yapılacaksa 16 adet)
M8 Pul ---> 12 adet (İki Y motorlu yapılacaksa 16 adet)

SAPLAMA (GİJON) VE METAL ÇUBUKLAR

M8 Saplama (yivli) (X ekseni için) ---> 2 adet uzunluk=("xTravel"-6mm)
8mm çelik çubuk (X ekseni için) ---> 2 adet uzunluk=("xTravel"+67mm)
8mm çelik çubuk (Y ekseni için) ---> 2 adet uzunluk=("yTravel"+98mm)

NOT: Çelik çubuklar için krom kaplı çubuklardan alabilirsiniz. Ama biraz pahalı. Ben kullanıyorum. Hem fiyatı daha uygun hem de aynı işi görüyor.

ELEKTRONİK

NEMA17 Step motor 200steps/rev (1.8º step açısı) ---> 2 adet (2 Y motorlu için 3 adet alınacak, Y motorları için iki motor da aynı marka ve seri olursa iyi olur)
---> 2 adet (Home özelliğini kullanmazsanız çok gerekli değil ama tavsiye olunur. Boyutları yaklaşık 7x10x20mm)
12v 40x40 fan ---> 1 adet ( Step sürücüleri de soğutmak isterseniz 2 adet)
Arduino UNO R3 ---> 1 adet
---> 1 adet
Güç Kaynağı 12v ---> 1 adet (Motorlarınıza ve lazerinizin gücüne göre değişir. Ben elimde olan 5A'lik olanı kullandım)
A4988 step motor sürücü ---> 2 adet (2 Y motor için 3 adet, eğer 2A civarında bir akım çekecek motor kullanacaksanız de alabilirsiniz.)
Bağlantı ve sabitleme için kablolar, daralan makaron, plastik kablo bağları vs...

LAZER

(Gücü size kalmış. Ben 2.5W olandan aldım. Daha düşüğü balsa vs. kesme işinde biraz sıkıntılı olur diye düşünüyorum)
1K standart direnç ---> 1 adet (PWM için pulldown özelliği görecek)
Logic Power Mosfet ---> 1 adet (Ben elimde olan FQP30N06L kullandım. Arduinonun 5V olarak verdiği PWM sinyalleri 12V PWM sinyaline dönüştürmek için kullanacağız)
PWM yükselticisi için delikli plaket (3x3cm yeterli)

Parçaların montajı için videolardan faydalanabilirsiniz.

Elektronik kısmında ise Arduino UNO'ya GRBL'yi kullanarak atıyorsunuz. 'ı indiriyorsunuz. konfigurasyon dosyasını indirip aşağıdaki gibi içeriğini sizin yazım alanınıza göre değiştirip kaydedin.

Kod:
...
$130=210.000 (x max travel, mm)  <----  X eksenindeki maksimum değeri kendinize göre değiştirin
$131=300.000 (y max travel, mm)  <----  Y eksenindeki maksimum değeri kendinize göre değiştirin
$132=10000.000 (z max travel, mm)

$N0=M5G92X0Y300Z0F5000  <----  M5G92X0Y...Z0F5000 Noktalı kısmı kendinize göre değiştirin
$N1=
$$
$N

3dpBurner Sender aracılığıyla konfigurasyon dosyasını yükleyip Send tuşu ile UNO'ya gönderiyorsunuz.

Aşağıdaki şemaya göre Mosfet devresini yapın:

Ya da uğraşamam derseniz bir IRF520 modülü alabilirsiniz. Türkiye'de çok yerde satılıyor.

Arduino genel bağlantı şeması:

İki Y motoru için 3. motor sürücüyü A slotuna takıp ilgili slotlara da jumper takmanız gerekecek:

Tüm kablo bağlantılarını yaptıktan sonra, lazer odağını ayarlayıp denemelerinize başlayabilirsiniz. Resim basmak için ilgili programı indirin. Kesim için CAMBAM tavsiye etmiş yazar. Program ücretli ama torrent sağolsun ;D CAMBAM'da yeni CAM Style oluşturup aşağıdaki değerleri karşısında yazan değerlerle değiştirin:

Kod:
<OptimisationMode state="Value">None</OptimisationMode>
  <ToolDiameter state="Value">0.18</ToolDiameter>
  <PlungeFeedrate state="Value">30000</PlungeFeedrate>
  <CutFeedrate state="Value">1000</CutFeedrate>
  <ClearancePlane state="Value">0</ClearancePlane>
  <SpindleSpeed state="Value">255</SpindleSpeed>
  <TargetDepth state="Value">-1</TargetDepth>
  <DepthIncrement state="Value">1</DepthIncrement>
  <CutOrdering state="Value">DepthFirst</CutOrdering>
  <StepOver state="Value">0.75</StepOver>
  <MaxCrossoverDistance state="Value">1</MaxCrossoverDistance>
  <StartCorner state="Value">TopLeft</StartCorner>
  <RegionFillStyle state="Value">HorizontalHatch</RegionFillStyle>

Kullanım için bkz Youtube :D

klavuz da yararlı bilgiler içermekte.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son olarak da eklenti olarak 4 adet stl dosyası yükledim. Bunlar benim sonradan eklediğim ya da dizayn ettiğim parçalar:

2.5w Laser Case & Cover(repaired).stl ---> Eğer benim aldığım lazeri alacaksanız montaj için gerekli olacak. Orjinalindeki parça benim lazere küçük geldi
3dpburner Fan mount.stl ---> Step motor sürücü soğutmak için fan tutucu
Belt holder_V2.stl ---> Orjinalindeki bende bulunan beyaz kayışlara olmadı, aralığı çok dardı. Ben de sıfırdan orjinaline sadık kalarak yeniden dizayn ettim.
laser top2.stl ---> Lazerin üst kısmında orjinalinde gelen küçük fanı çıkarıp yerine bu parçayı taktım. Kabloyu da parçanın ortasındaki delikten geçirdim.

Ekli dosyalar

• 2.5w Laser Case & Cover(repaired).rar
    92 KB · Görülme: 50
  • 3dpburner Fan mount.rar
    12.6 KB · Görülme: 30
  • Belt holder_V2.rar
    23.5 KB · Görülme: 30
  • laser top2.rar
    8.5 KB · Görülme: 34
Emeklerinize sağlık
Çok güzel bir Türkçe kaynak ve çalışma %p :saygilar:

Laser Gücünü arttırdığımızda neleri değiştirmemiz gerekir

Harika. Biraz inceleyeyim sonra sorularım olacak...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emeginize saglik serkan bey, gercekten cok guzel bir calisma olmus :bravo: :RCKolik:

Elinize sağlık. Thingiverse de bu aleti bir kaç kere inceledim. Ancak lazer diod ile kesilen balsa videolarında bakıyorum hep kesilen yer biraz kalın oluyor. Yani co2 lazer gibi olmuyor. Birileri tecrübesini paylaşsa. Incecik bir kesim yapsa da bende bu aleti yapsam dedim hep. Sanırım o fırsat elime geçti. Sizden ricam yaptığınız aletle balsa kesim videosu paylaşır mısınız. 2500 mw lazerin balsayı nasıl kestiğini görebilmemiz için. Yukarıda balsa kesim videosu paylaşmışsınız ama o alet sizinki değil. Bir de lazer kesimde balsanın kesim yerinin kenarları bazı videolarda yanıyor. Bazıları ise yanmıyor. Kesim alanının oradaki hava bir fan yardımı ile çekilerek yanma engelleniyor gibi bir şey okumuştum.
Bende de lazer diod hariç her şey var. Paylaşım için şimdiden teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Forumda olması gereken , oldukça emek verilmiş güzel bir konu ve gelişmeleri merakla takip edeceğim...Elinize sağlık Serkan Bey :saygilar:
Aslında bu aletleri herkes bir şekilde isterse yapabiliyor ama bazı püf noktaları mutlaka olduğu için , onlarda alenen paylaşılmadığı için , benim gibi yapmayı düşünenler biraz çekimser kalabiliyor.
İstenilen performans kişiden kişiye , yapmak istenilen işlere göre değişkenlik gösterir.Ancak en azından temel çalışma mantığını kavrasak, herkes kendince gün gelip yapmak isteyebilir ya da almak isteyebilir...Ben en azından karbon plakayı kesebilecek bir cihazın kaç watt gücünde olması gerektiğini merak ettim şimdiden....Belli mi olur , ileride kendi modelimizi falan tasarlayıp , Arda gibi Doğukan gibi çılgın pilotlarımıza test ettirirdik :D :saygilar:

Elinize saglik. Cok guzel bir konu. Kodlardir stl vs dir beni korkutuyor. Anlamak icin isin icine girmek lazim sanirim.

Bana da 1 mt ebadinda depron keseninden olsa hic fena olmaz :D

Elinize sağlık. Gayet işe yarar alet. Her eve lazım aslında 3d printer, balsa kesici, depron kesici alet vs :D bu sistemi toplamak aşağı yukarı ne kadar tuttu ?

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Elinize sağlık. Thingiverse de bu aleti bir kaç kere inceledim. Ancak lazer diod ile kesilen balsa videolarında bakıyorum hep kesilen yer biraz kalın oluyor. Yani co2 lazer gibi olmuyor. Birileri tecrübesini paylaşsa. Incecik bir kesim yapsa da bende bu aleti yapsam dedim hep. Sanırım o fırsat elime geçti. Sizden ricam yaptığınız aletle balsa kesim videosu paylaşır mısınız. 2500 mw lazerin balsayı nasıl kestiğini görebilmemiz için. Yukarıda balsa kesim videosu paylaşmışsınız ama o alet sizinki değil. Bir de lazer kesimde balsanın kesim yerinin kenarları bazı videolarda yanıyor. Bazıları ise yanmıyor. Kesim alanının oradaki hava bir fan yardımı ile çekilerek yanma engelleniyor gibi bir şey okumuştum.
Bende de lazer diod hariç her şey var. Paylaşım için şimdiden teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Video bana ait. Yeni bir video daha ekledim. Sizin için 20x20mm bir balsa kestim:

Kesici ucunu 0.18 olarak tanımladım. Yani yaklaşık kesici uç kadar kayıp var. Bu da pek önemli değil sanırım. Balsayı tek geçişte keserseniz kenarlar pek yanmıyor:

Yalnız bunun için kesim hızı 200mm/dk gibi bir değer oluyor. Dün 3mm'lik bir huş kontraplak kesmeyi denedim. Yine 200mm/dk hızında 5 geçişte kesebildi. Tabi sizin belirttiğiniz gibi kenarları çok yanmıştı. Buradan tek geçişte kesebiliyorsa iyi yoksa yakma şansınız artar diyebilirim sanırım.

Ek olarak videoda dikkat ederseniz altına bir de 4mm'lik cam koyuyorum. Kestiğinde alttan lazer ışığı yansıdığı için ne zaman kesildiğini anlayabiliyorum böylece.

Bana sorarsanız kesim işlemi için daha güçlü bir lazer alabilirsiniz. Mesela güzel gibi. Tabi bunu alırsanız yeni bir lazer tutucu parça tasarlamak gerekecek.

Kadir Kurt' Alıntı:
Elinize sağlık. Gayet işe yarar alet. Her eve lazım aslında 3d printer, balsa kesici, depron kesici alet vs :D bu sistemi toplamak aşağı yukarı ne kadar tuttu ?

Depron elimde yok maalesef, hiç de olamadı :( Koçtaştan aldığım 5mm'lik yalıtım tabakalarından vardı, beyaz renkli. Yalnız hız ne kadar yavaş da olsa bana mısın demedi, üzerinde sadece bir çizik var. Bir püf noktası olmalı ama ben daha bulamadım. Aklıma gelen sadece siyah renkli maket kartonları var, onu kesebilir diye düşündüm.

Sistemi toplamak aslında paraya bakıyor. Ben bilerek biraz da ağırdan aldım. Malum hanım çok uğraşınca böyle şeylerle biraz bozuk atıyor ;D Yoksa tüm parçaların siparişini verirsiniz, 1 ayda elinizde %p

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Forumda olması gereken , oldukça emek verilmiş güzel bir konu ve gelişmeleri merakla takip edeceğim...Elinize sağlık Serkan Bey :saygilar:
Aslında bu aletleri herkes bir şekilde isterse yapabiliyor ama bazı püf noktaları mutlaka olduğu için , onlarda alenen paylaşılmadığı için , benim gibi yapmayı düşünenler biraz çekimser kalabiliyor.
İstenilen performans kişiden kişiye , yapmak istenilen işlere göre değişkenlik gösterir.Ancak en azından temel çalışma mantığını kavrasak, herkes kendince gün gelip yapmak isteyebilir ya da almak isteyebilir...Ben en azından karbon plakayı kesebilecek bir cihazın kaç watt gücünde olması gerektiğini merak ettim şimdiden....Belli mi olur , ileride kendi modelimizi falan tasarlayıp , Arda gibi Doğukan gibi çılgın pilotlarımıza test ettirirdik :D :saygilar:

Hakan bey karbon plaka nasıl olur bilmem ama nette gördüğüm kadarıyla metal üzerine yazı yazmak için 12W'lık lazerler kullanmışlar. Yani sanırım o dediğiniz iş için 40W'lık CO2 lazerler filan gördüm, belki onlarla olur. O da beni şu an çok aşıyor. Hatta CO2 lazer nedir nasıl çalışır daha onu bile bilmiyorum ;D Ama inşallah bir arkadaşımız yeterli bilgi ve parayla şeytanın bacağını kırar da forumda nasıl yaptığını okuruz :thumbup:

semih Balkar' Alıntı:
Emeklerinize sağlık
Çok güzel bir Türkçe kaynak ve çalışma %p :saygilar:

Laser Gücünü arttırdığımızda neleri değiştirmemiz gerekir

Lazer gücünü artırdığınızda muhtemelen daha hacimli bir heatsink'e sahip olacağından lazer tutucu parçayı yeniden dizayn etmek gerekecek. Benim kullandığım mosfetten yana sıkıntı olmaz, yine aynısı olabilir. Tabi alırken yanında TTL lazer sürücüsü ile beraber alırsanız iyi olur. Bir de güç kaynağını lazerin çekeceği akıma göre belki değiştirmeniz gerebilir.

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Depron elimde yok maalesef, hiç de olamadı :( Koçtaştan aldığım 5mm'lik yalıtım tabakalarından vardı, beyaz renkli. Yalnız hız ne kadar yavaş da olsa bana mısın demedi, üzerinde sadece bir çizik var. Bir püf noktası olmalı ama ben daha bulamadım. Aklıma gelen sadece siyah renkli maket kartonları var, onu kesebilir diye düşündüm.

Sistemi toplamak aslında paraya bakıyor. Ben bilerek biraz da ağırdan aldım. Malum hanım çok uğraşınca böyle şeylerle biraz bozuk atıyor ;D Yoksa tüm parçaların siparişini verirsiniz, 1 ayda elinizde %p
Aslında maliyeti sormak istemiştim ama üstü kapalı yazmışım biraz :saygilar:

Kadir Kurt' Alıntı:
Aslında maliyeti sormak istemiştim ama üstü kapalı yazmışım biraz :saygilar:
Valla en maliyetlisi 88$ olan lazerdi. Onun dışındaki metal donanımı büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlar benim mal ettiğimden daha ucuza alırlar sanırım. Yaklaşık hesap yaparsak:

(AliExpress)
2.5W Lazer: 260TL
Arduino UNO Klon: 10TL
GRBL CNC Shield: 6TL
IRF520 Modül:1,5TL
LM8UU: 16TL
GT2 Kayış: 10TL

(Türkiye)
Delikli Plaka, Direnç, Kablolar:10TL
3D baskı için yarım kilo filament gitse: 35TL
Çelik çubuk ve gijonlar: 20TL
Vida, Pul ve Rulmanlar: 10TL
Nema 17 Step Motorlar (2. El olarak): 30x3=90TL
12V 5a Adaptör: 15TL
Ahşap kısmı bilemiycem, ben babamdan yürüttüm :)

Bunlar sonucunda 500TL civarı bir maliyet çıkıyor. Tabi maliyetler yuvarlak, duruma göre değişir. Mesela 3d yazıcınız yoksa parçaları bastırmak daha pahalı olabilir.

Bu da anodize siyah aluminyum üzerine baskı: