[DIY]: Yeni proje: Ucak Fren Sistemi

Valla helal olsun abi :thumbup: Yine 24 saat içinde Protip çıkardın :bravo:

Ben özellikle model üzerindeki tepkisini merak ediyorum. Bakalım haftaya model belli bir hızda iken sistem nasıl bir sonuç verecek, takipteyiz abi :halay:

İki tekere birden ve eşit şekilde baskı uygulayabilecek bir profil oluşturamadım bir türlü. Ben de sadece bir tekere fren uygulamaya karar verdim ilk aşamada. Ayrıca teker temas yüzeyini genişlettim. İki taraf simetrik olduğu için bir servo reverser bağladım. Doğrudan C130'un elevatör kanalını kullanarak test ettim. gayet güzel oldu.
Gerçi ABS'li kontrolör yazılımı ve devre tasarımı da hazır ama onunla uğraşmadan, öncelikle bu halini sahada test etmek istiyorum. Eğer ümit verici olursa sistemi geliştirmekle uğraşırım.

Bu arada, bir yerden mafsallı olup iki tekere birden eşit baskı uygulayabilecek bir profil konusunda fikri olan arkadaşım varsa yardımlarını beklerim.

Son halimiz bu:

[attachimg=1]

NOT: Mesajı yazdım. Tam fotoğraf eklerken Chrome kapandı. "Bu kadar şeyi tekrar mı yazacağım" derken yeniden başlattım Chrome'u. Tab'ları restore edeyim mi dedi. Et dedim. Yazdığım mesaj geri geldi. İnanılmaz! :D

Ekli dosyalar

• pic03001.jpg
    pic03001.jpg
    89.5 KB · Görülme: 140

Sümer Yamaner' Alıntı:
NOT: Mesajı yazdım. Tam fotoğraf eklerken Chrome kapandı. "Bu kadar şeyi tekrar mı yazacağım" derken yeniden başlattım Chrome'u. Tab'ları restore edeyim mi dedi. Et dedim. Yazdığım mesaj geri geldi. İnanılmaz! :D
O zaman teşekkürler Chrome :bravo: :halay:

Sümer abi tasarım olarak aklıma böyle birşey geldi. Böyle biraz daha eşit fren uygulanabilir gibi. Tabi o fren yapacak parçayı sadece aşağı yukari hareket edecek şekilde monte etmek gerekiyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kadir ilk düşündüğüm buydu ama hareket eksenini nasıl sabitlerim bilemedim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi kötü bi çizim oldu ama paralelogram olur mu?

Not: Çizimde servo kolu yanlış açıda, o da yandaki kollara paralel olmalıydı :)

Bu arada ben olsam iki tekerle birden uğraşmazdım, hatta direk servo koluna takacağım bir malzemeyi tek tekere temas ettirirdim. :)

İlginç bir yaklaşım. Üzerinde çalışayım. Sağol Emre kardeşim.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kadir ilk düşündüğüm buydu ama hareket eksenini nasıl sabitlerim bilemedim.

Sümer abi, fren yapacak parçanın üstüne dik bi parça yapılıp o parçanın etrafı kapatılır. Kanalın içinde yukari aşağı hareket eder. Tabi kanal ve dik parça çok uzun olamayacağı için ne kadar işe yarar denemek gerek

Abi ABS sistemi de takman lazım fren tekeri kilitlesin istemeyiz değil mi[emoji4]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Buyurun...

https://youtu.be/4xkwCLobsT4

Çok iyi işini yapmış frenler :bravo:

[emoji122][emoji122][emoji16]

İşte bu[emoji106] [emoji106] [emoji106]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi