Doğuş - Sim Çalışma Videoları

Yanal rüzgarda kalkış ve iniş denemeleri.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Doğuş' Alıntı:
Sümer Abi'nin bir konuda yazdığı mesajı burayada ekliyorum sorumu sorup cevabınıda bulmuş oldum. :)
Sumer abimizin emegi cok, hakkini odeyemeyiz :thumbup: :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sumer abimizin emegi cok, hakkini odeyemeyiz :thumbup: :RCKolik:

Abi her konuyu gezip tek tek bilgileri bulmak lazım, beklemediğin bir konunun altında bile ne hazineler yatıyor. [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Doğuş' Alıntı:
Abi her konuyu gezip tek tek bilgileri bulmak lazım, beklemediğin bir konunun altında bile ne hazineler yatıyor. [emoji4]

Forumda bilgiyi daha kolay erismek icin INDEKS sayfalari yaptik ve surekli guncelliyoruz. Onun harici benzer konular arasinda Mumkun oldugunca da link vermeye calisiyoruz. Ayrica kiyida dusede verilen onemli mesajlari da yeni konu seklinde paylasmaya calisiyoruz ki, ilerde bulmasi kolay olsun. Yine de gozden kacan veya tekrari olan konulari gozden kacirmis olabiliriz ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Forumda bilgiyi daha kolay erismek icin INDEKS sayfalari yaptik ve surekli guncelliyoruz. Onun harici benzer konular arasinda Mumkun oldugunca da link vermeye calisiyoruz. Ayrica kiyida dusede verilen onemli mesajlari da yeni konu seklinde paylasmaya calisiyoruz ki, ilerde bulmasi kolay olsun. Yine de gozden kacan veya tekrari olan konulari gozden kacirmis olabiliriz ;)

Abi o indeks bölümleri benim de çok işime yaradı gerçekten güzel düşünce bilgiye istenildiği anda ulaşmak kolaylaşıyor acaba ben bunu nerede okumuştum sorusu ortadan kalkiyor. [emoji4]

Neyse tekrar sayfalarca yazmaktan kurtulmuşum anlaşılan. :D

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sumeryamaner' Alıntı:
Neyse tekrar sayfalarca yazmaktan kurtulmuşum anlaşılan. :D

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi ama öyle bir yazmışsın ki uçuşun %90 dan fazlasını özetliyor nitelikte. 2-3 tekrardan sonra hareketleri beynime işledim, bir nevi parmaklarıma uçağı uçurmayı öğrettim abi ama mantığı henüz kavrayamadım. Daha önceden önermiş olduğun ingilizce kaynaklardan bir şeyler çıkarmaya çalışıyorum abi. Zaten bu tarz bilgiler verebilecek yerli kaynağa henüz rastlayamadım, şimdilik bulabildiklerim ne yapacaksın rudderı havada rudder kullanmazsın zatenden öteye geçemedi. [emoji3]

Rudder kullanımı benim en hararetli tartışmalarımdandır. Hep şunu anlatıyorum ama dinleyenlerin çoğu ukalalık olarak nitelendirip ilgilenmiyor.
Gerçek uçuş eğitimim sırasında rudder kullandığımı sanıyordum ilk saatlerde. Onuncu saate doğruydu, son yaklaşmada gerçek anlamda rudder kullanarak istikamet tuttum. Meğer o zamana kadar sadece ayağımla bastırıyormuşum, pedalı hareket ettiremiyormuşum (ciddi ciddi sert oluyor pedal havada). O şekilde iki touch and go sonrası hocam beni ilk yalnız uçuşa göndermişti. Çünkü o da durumu çok net olarak izliyordu. Daha sonraları kendisiyle bu konuyu çok konuştum ve doğrulattım.
Bir uçakta var olan bir kontrol yüzeyini herhangi bir mantıklı ve bilimsel sebebe dayanmaksızın kullanmaktan kaçınmak kabul edilebilir bir şey değil.
Diğer yandan...
Uçak her kontrolün diğerini etkilediği karmaşık bir sistem. O nedenle tüm kontrollerin işleyiş mekanizmasını, birbirlerine etkilerini çok iyi anlayıp kavramak gerek. Bu bir günde olmaz. Seneler boyu mağaradaki sarkıt ve dikitlerin oluşumu şeklinde olur. Damla damla!
Haa sadece sağ stick ile ve gaz da ON/OFF şeklinde kullanılarak uçak uçurulur mu? Tabii uçurulur. Ama eğer yaptığımız işi "modelcilik" olarak tanımlıyorsak işin özünde bir "modelleme" olmalı. Yani gerçeği modelliyor olmalıyız. Uçuşumuz düzgün olmalı, bir armoni içermeli... Gerçeği nasıl dönüyorsa biz de ona yakın güzellikte dönmeliyiz. Benim takıntım bu işte...

Doğuş' Alıntı:
...Zaten bu tarz bilgiler verebilecek yerli kaynağa henüz rastlayamadım, şimdilik bulabildiklerim ne yapacaksın rudderı havada rudder kullanmazsın zatenden öteye geçemedi. [emoji3]
Doğuş en iyi kaynağı (Sümer abi) zaten bulmuş durumdasın, o yönden için rahat olsun. ;)

Benim sana naçizane tavsiyem işin mantığını öğrenmek istiyorsan mümkün olduğunca gerçek pilotların söylediklerini dikkate al ve bol bol oku. Hatta özellikle pilotaj konusunda ben dahil bütün modelcilerden belli bir süre uzak dur. :laugh: Çünkü sen konservatuvar eğitimi almak istiyorsun. Bu yüzden okul yüzü görmemiş yanık sesli alaylıların mantığı çokta irdelenmemiş yöntemleri bence senin için doğru bir yol haritası olmaz. Çünkü kazanılan yanlış alışkanlıkları sonradan düzeltebilmek hiçte kolay olmuyor.

Ama sen çok şanslısın ki Sümer abi ve böyle bir forum var. Ben modelciliğe başladığımda her ikisi de yoktu. :(

Düşün benim pervanenin istikametiyle alakalı hatamı düzeltmem bile nerdeyse 10 sene mi aldı. :lollol: :lollol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Doğuş en iyi kaynağı (Sümer abi) zaten bulmuş durumdasın, o yönden için rahat olsun. ;)

Benim sana naçizane tavsiyem işin mantığını öğrenmek istiyorsan mümkün olduğunca gerçek pilotların söylediklerini dikkate al ve bol bol oku. Hatta özellikle pilotaj konusunda ben dahil bütün modelcilerden belli bir süre uzak dur. :laugh: Çünkü sen konservatuvar eğitimi almak istiyorsun. Bu yüzden okul yüzü görmemiş yanık sesli alaylıların mantığı çokta irdelenmemiş yöntemleri bence senin için doğru bir yol haritası olmaz. Çünkü kazanılan yanlış alışkanlıkları sonradan düzeltebilmek hiçte kolay olmuyor.

Ama sen çok şanslısın ki Sümer abi ve böyle bir forum var. Ben modelciliğe başladığımda her ikisi de yoktu. :(

Düşün benim pervanenin istikametiyle alakalı hatamı düzeltmem bile nerdeyse 10 sene mi aldı. :lollol: :lollol: :lol:

Abi çok haklısın, Sümer Abi'nin katkıları inkar edilemez boyutlarda. Forum konusunda da gerçekten sevdiğim bir uygulama abi. Para ile satın alınamayacak en değerli şey bilgi ve tecrübedir benim için. Hiç sıkılmadan yorulmadan insanlara doğruları gösterebilmek için çalışılıyor abi. Forumun bir diğer güzel yanıda bayrak yarışı gibi bilgiyi elden ele taşımaları. Hadi ben öğrendim işte hepsi bu demek hem bu şekilde her an gelişmeye açık bir hobinin önüne engel koymaktan başka bir yolda değildir.

Hatalı uygulamalar konusunda çok haklısın abi, sanki araba kullanmak gibi belli bir süre sonra refleks şeklini alabilen bir davranışlar bütününe dönüşüyoruz. Bu şekilden sonrada o hatayı değiştirmek çok zor olacaktır. Abi mektepli ve alaylı tabiri gerçekten tüm konuyu özetleyen bir betimleme oldu. :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abiler ilk hover çalışma videom uzun bir süredir çalışmama rağmen gelişme bu. Yorumlarınızı bekliyorum. Not: Konuya uygun olması sebebiyle arka fona bir şarkı ilave ettim umarım beğenirsiniz. [emoji3]

Tapatalkta video çalışmıyor ayrıca link: https://youtu.be/N818k6Ge-mM

Doğuş bence hover çalışmaların gayet güzel gidiyor, eminimki sen zor olan herşeyi başarırsın. Tavsiye olarakta kuyruk bize bakar şekilde hovere daha çok çalış çünkü en çok kullandığımız kalkışlarda, inişlerde heyecan sırasında kullandığımız kuyruk bize bakar posizyondaki hover hareketi, bir diğer konu ise Phoneix in flying site bölümündeki layout bölümünde F3C BOX var onu aç o karenin dışına çıkmamaya çalış eminim daha çok şey katacaktır. :saygilar:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Doğuş bence hover çalışmaların gayet güzel gidiyor, eminimki sen zor olan herşeyi başarırsın. Tavsiye olarakta kuyruk bize bakar şekilde hovere daha çok çalış çünkü en çok kullandığımız kalkışlarda, inişlerde heyecan sırasında kullandığımız kuyruk bize bakar posizyondaki hover hareketi, bir diğer konu ise Phoneix in flying site bölümündeki layout bölümünde F3C BOX var onu aç o karenin dışına çıkmamaya çalış eminim daha çok şey katacaktır. :saygilar:

Abi çok teşekkür ederim desteğin için, önerilerini dikkate alacağım. Birde ben genelde göz seviyemden aşağı tutmaya çalışıyorum heliyi. Daha net görebiliyor ve hakim olabiliyorum. Bu seviyeler iyi mi abi yoksa daha da yukarıda güvende mi kalırım.

Doğuş tebrik ediyorum kardeşim :bravo:
sim de olsa bir hover uçuşunu görebildik, darısı gerçek uçuşa diyelim :p
Hover çalışmaları olmuş olmuş, biraz daha küçük komutlar vererek daha sabit hale gelince bu aşamayı atlatmış olursun %p
Mustafa'ya katılarak karenin içerisinde belli bir alanda hover çalışman kontrollerini kesinleştirecektir.
Göz seviyenden aşağıda çalışman dezavantaj olabilir.
Hover aşamasında daha hakim olabildiğini söylemişsin ama ilerde alan turlarına geçtiğinde o seviye de zor olur, ufak bir oryantasyon kaybı ile heliyi yerde bulman an meselesi olur, biraz daha yüksekte daha güvende olursun.
ileri düzeyde hareketlerde ister istemez uzaklaşman gerekecek göz seviyesi altında uçmaya alışırsan( ki bu uçmak da olmaz sanırım :-\) o zaman da zorlarsın.
Nasıl alışırsak öyle gidiyor unutma.

Ama ışık var sende videodan belli :thumbup:

Hover çalışırken bu seviler iyi zaten bu seviyelerde hareket yapamazsın diğer hareketlere geçince alışırsın harekete göre seviye olabiliyor.