Doğuş - Sim Çalışma Videoları

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sorun aux kablosundaymış değiştirince sorun kalmadı. Çalışmaya devam. :)

Hadi gözün aydın Doğuş :bravo: İniş hariç :D güzel, sakin ve kontrollü bir uçuş olmus, ellerine sağlık :)

Bu arada ürünlerden bir haber var mi ? Maiden icin ne eksik kalmıştı en son ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi gözün aydın Doğuş :bravo: İniş hariç :D güzel, sakin ve kontrollü bir uçuş olmus, ellerine sağlık :)

Bu arada ürünlerden bir haber var mi ? Maiden icin ne eksik kalmıştı en son ?

Abi çalışmaya devam. :)

Abi 15'i doldu. Aslında tek eksik kuyrukta spindle normalde gelmesi gerekiyor ama gelmedi işte. Royal Mail ile İngiltereden gelecek. Bu hafta içi elimde olmasını ümit ediyorum.

İnvert piro hover çalışma çalışmalarına başlamış bulunuyorum. Ardından invert ve düze de geçiş yapıp ikisine de çalışmayı deneyerek daha sonra da kuyruk yönlerini değiştirerek çalışmalara devam etme planım var. Umarım düzgün bir şeyler çıkar. :D

Valla helal olsun Doğuş. Çok disiplinli ve düzenli sim çalışıyorsun :bravo: Aynen devam kardeşim.

Kucuk bir öneri Piro hover çalışırken kuyruk hızını yavaş yavaş biraz daha arttırabilirsin. Baktın kontrolden çıkıyor o zaman biraz yavaşlayıp toplayıp sonra yeniden hizlanabilirsin.

Valla helal olsun Doğuş. Çok disiplinli ve düzenli sim çalışıyorsun :bravo: Aynen devam kardeşim.

Kucuk bir öneri Piro hover çalışırken kuyruk hızını yavaş yavaş biraz daha arttırabilirsin. Baktın kontrolden çıkıyor o zaman biraz yavaşlayıp toplayıp sonra yeniden hizlanabilirsin.

Abi çok teşekkür ederim, düzde iken hızlandırmayı deniyorum ama terste çok zor şu an için. Daha yeni yeni terste hakimiyet kurmaya başladım. Piro çalışmanın en güzel yanı belli bir süre sonra artık iş reflekslere kalıyor. Düşününce insan daha çok hata yapmaya başlıyor.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Sim çalışmak bu işin vazgeçilmezi ve sende calisiyosun bravo güzel çalışma.

Teşekkürler abi. [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bravo Doğuş, sana misliyle geri dönecek sim çalışmları emin olabilirsin. %p :bravo:

Doğus Bravo........ Bende next devam ediyorum bu ara.....

Abilerim iki video ile daha karşınızdayım, nedensiz yere funnel hareketini çözemedim. İstediğim çapta bir çalışma gerçekleştiremiyorum. Aileron ile yatış aldıktan sonra kuyruğu tutmak ve elevatör ile desteklemek gerektiğini düşünerek hareketi çıkarmaya çalışıyorum ama sorun çaplarda. Ve irtifada. Bende hatamı anlayabilmek için sizlerle paylaşmak istedim. Nerede problemim var anlamak adına.

Ayrıca tic toc konusunda da danışmak istedim. O nedenle de bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum. Tic toc çalışırken ayrıca konumda değiştirmeye çalışıyorum. Bakalım ne olacak. Şimdiden teşekkürler. :halay: :RCKolik:

Funnel kısmını daha uzman arkadaşlara bırakayım şimdilik ve Tic Toc ile ilgili soruna cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle hem gerçek uçuş da hem de sim'de bu hareketi Side-In yani yan olarak çalışıyorsun ki bu gerçekten süper :thumbup: Hareketin izlenebilir olmasını arttırıyor.

Diğer taraftan "Tic Toc yaparken konum değiştirmeye çalışıyorum" demişsin ama bunu tam anlayamadım.

TicTic hareketin bence gayet başarılı. Gerçi mutlaka görmüşsündür ama şu konuda hareket ile ilgili epey bir tiyo paylaşılmıştı zamanında. Bakmadınsa henüz bir göz at istersen ;)

Funnel kısmını daha uzman arkadaşlara bırakayım şimdilik ve Tic Toc ile ilgili soruna cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle hem gerçek uçuş da hem de sim'de bu hareketi Side-In yani yan olarak çalışıyorsun ki bu gerçekten süper :thumbup: Hareketin izlenebilir olmasını arttırıyor.

Diğer taraftan "Tic Toc yaparken konum değiştirmeye çalışıyorum" demişsin ama bunu tam anlayamadım.

TicTic hareketin bence gayet başarılı. Gerçi mutlaka görmüşsündür ama şu konuda hareket ile ilgili epey bir tiyo paylaşılmıştı zamanında. Bakmadınsa henüz bir göz at istersen ;)

Abi konum değiştirmek derken şundan bahsettim. Helikopter zemine dik konumda iken aileron komutu ile yönü değiştiriyorum. Amacım tictoc sırasında helinin sabit kalmaması ayrıca kendisininde hareket etmesi. Hem tic toc yapacak hemde kendi etrafında dönecek abi.

Doğuş' Alıntı:
Abi konum değiştirmek derken şundan bahsettim. Helikopter zemine dik konumda iken aileron komutu ile yönü değiştiriyorum. Amacım tictoc sırasında helinin sabit kalmaması ayrıca kendisininde hareket etmesi. Hem tic toc yapacak hemde kendi etrafında dönecek abi.
Tic Toc Loop diyorsun yani :rolleyes: Basit olanı tam oturdup, tüm yönlerde (Aileron, Elevator) ondan sonra bunu denesen daha güzel olur diye düşünüyorum ama karar senin tabii ki ;)

Tic Toc Loop diyorsun yani :rolleyes: Basit olanı tam oturdup, tüm yönlerde (Aileron, Elevator) ondan sonra bunu denesen daha güzel olur diye düşünüyorum ama karar senin tabii ki ;)

Abi adını öğrendiğim iyi oldu. Artık ona göre araştırmamı yapabilirim. [emoji3]

Doğuş iki videoyu da izledim,

Funnel, Hurricane vb. hareketler NexT simülatörde gerçeğini yansıtmıyor (bence)... Nedense sadece bu hareketlerde helikopterin havada tutunması diğer simülatörlere göre düşük. Yani helikopter havada tutunamıyor.
Yine de tutunamıyor demeyelim, hareketi düzgün çıkarmak için biraz daha tecrübe etmek gerekiyor. Yeni öğrenen birisi hareketin mantığınımı kavrasın yoksa helikopteri havada mı tutmaya çalışsın? :laugh: NexT'de öğrenmeye başlayan birisi 2 katı efor harcaması gerekir diye düşünüyorum. Funnel, Hurricane gibi hareketler Phoenix de daha kolay öğrenilebilir, öğrenmekten önce hareketin nasıl yapıldığının mantığı kavranılabilir. Diğer açıdan Next üzerinde öğrenmek pilotaja büyük katkı sağlar, dediğim gibi bir tık daha zor diğer simülatörlere göre. Öncelikle bunu belirtmek istedim :)

Senin sorduğun konuya gelirsek, belirli bir çapta yapman için helikopterde belirli bir ivme olması lazım. Geniş çap çizmek istiyorsan collective kullanarak, hareketin durumuna göre daha çok + veya - açı vererek modele ivme kazandırabilirsin. İstedğin çapıda yine Aileron / Elevator komutlarını kullanarak belirli bir eksen çizebilrsin. Yalnız model hızlıyken ya da modele + / - açı çok verdiğin de dar bir çap çizmek istersen sıkıntı olabilir. Collective ve Cyclic komutlarını dengelemek lazım. Yüksek hızlarda helikopterin tutunması daha kolaydır ama kontrolü daha zor, hassastır. Belirtmeyi unutmuşum, Aileron/Elevator komutların yanında Rudder'ın etkisi de çok büyüktür.
Şöyle basit bir özetleme yaparsak, geniş çaplı funnel için; daha çok ivme yani yüksek Collective açısı ve ufak Aileron/Elevator/Rudder komutları , dar çaplı funnel için daha az Collective açısı daha çok Aileron / Elevator / Rudderkomutları yapman gerekiyor. Yine ufak bir detay daha vermek gerekirse; çok hızlı yapılan funellerda Rudder'ı bıraksanız da yetiyor.
Video da yaptığın hata bazı yerlerde collective az, cyclic komutlarını çok ya da tam tersini yapmandan kaynaklı istediğin sonucu alamıyorsun. Yine suç next'in demek istemiyorum ama sen ne kadar collective açıyı yukarılara götürsende (ki doğruyu yapıyorsun) helikopter o komutu almıyor, diğer simülatörler bunu yapmıyor. İşte Next bu yüzden burada eksik kalıyor... Bu konuda umarım anlatabilmişimdir demek istediklerimi, dilersen daha detaylı da anlatmaya çalışırım. %p

Gelelim Tic-Toc hareketine,
Bu hobiye başladığımdan beri Tic-toc benim 1 numaralı favori hareketimdir. İzlemeye bayılırım, bol bol izlerim hakkıyla yapanın eline koluna parmaklarına sağlık :saygilar:
Senin de videonun maşallahı var bazı yerler de çok güzel olmuş :thumbup: Maşallahı var ama eksiği de var. :laugh:
Öncelikle bu hareket ile ilgili biraz konuşmak istiyorum, tic-toc doğru komutları vererek yapılmadığı sürece modeli çok yoran bir hareket.
Bu hobiye ilk başladığım zamanlarda yapılan sohbetlerde hep şöyle bir muhabbet geçerdi; o motorla tic-toc yapılmaz, o servolarla tic-toc yapamazsın. Bu model tictoc yapamıyor ya servo kötü ya motor kötü vs vs... Tamamen ama tamamen yanlış bir düşünce. Eminim hala da böyle düşünenler vardır. Helikopterde anormal bir durum yoksa bu noktada ki en büyük etken modele verdiğin komutlardır. Yani senden kaynaklıdır, modelden değil. Hatta komutlardan önce üniteye girdiğin ayarlardır. Modeli çok sağır yaparsan tic-toc yapmakta zorlanırsın gibi... Pil de bu konuda büyük etkiye sahip ama önceki cümle de yazdığım gibi '' anormal bir durum yoksa '' sağlıklı piller varsa böyle problemler yaşanmayacağını düşünüyorum. Bunları niye diyorsun diyebilirsin, simülasyonda bu söylediklerimin hiç bir etkisi yok. Ama gerçek model üzerinde yapmaya başladığın zaman bu dediklerimi anlayacağını düşünüyorum :)

Gelelim videoya, maşallahı var dedim. Gerçekten öyle.. Çünkü elevator tic-toc yapmaya sağa sola giderek yapmaya başlamışsın. Bence bu hareketin üzerinde durmaya devam et. Hem görsel olarak çok güzel bir hareket hem de bu noktada vermen gereken komutları daha iyi kavrayabilirsin.. %p Mesela ben Aileron tic-toc ile başladım öğrenmeye, şimdi senin bu videoda ki gibi yapmakta bazen sıkıntı çekiyorum..
Şimdi Elevator tic-toc referans alıp onun üzerinden yorumlayalım. Helikopter hangi nokta da olursa olsun tic-toc yaparken (Aileron / Elevator farketmez) Rudder'ın payı çok büyüktür. Sabit bir nokta da tic-toc yapmanın püf noktası rudder ile verilen komutlarla helikopterin kaçtığı noktanın tersine doğru tölere etmektir. Yani elevator tic-toc yaparken helikopter sağa doğru kaçıyorsa, sola rudder verirsek helikopter sola doğru gelmek isteyecektir.

Paint terk çizimimle görsel olarak da anlatayım;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Helikopter 1 noktasındayken sola doğru gidiyorsa kumandadan sağ rudder vererek kuyruğun 2 numaralı görseldeki konuma gelmesini sağlarsan, sola gitmeyi durup sağa doğru gitmek isteyecektir. Sabit kalmasının mantığı budur. Ne kadar kuyruk dönerse o kadar hızlı gitmek isteyecektir. Yani sabit bir noktada yapmanın altın kuralı gerektiği kadar ufak rudder komutları vermek.. Senin video da helikopter ilk 12-15 saniye baya sabit bir şekilde gidip geliyor, bunun sebebi büyük ihtimal kumandanın Rudder stiği hassas değil, collective ruddera denk gelmeden yukarı aşağı gidebiliyor. O yüzden ilk 12 saniye güzel olmuş :)

Bir diğer eksik ve yapılan genel hatalardan birisi modele gerektiğinden fazla veya çok hızlı komut vermek. Eğer video da yaptığın gibi helikopter ileri giderken birden geri gelmesini istersen model devirden düşecek ve senin yapmak istediğin hareketin performansını etkileyecektir. Bunun içine biraz collective management olayı giriyor ama o boyuta gitmeye gerek yok. Püf noktası basit; helikopter ileri doğru hızlı ivmeyle giderken birden geri komut vermekten önce helikopterin ivmesini kesmek gerekir. Helikopterin ivmesi bittikten sonra yani yavaşlayınca geri komut vererek gelmesini sağlamak helikopterin yorulmamasını sağlar. Aşağıda Tareq'in videosunda anlatmak istediğim açıkça belli oluyor.

2,48. dk ~ 3,12. dk

Tic-toc çok güzel hareket, uçuşlarda çok güzel görsel şölen katıyor. Ama sadece aileron - elevator tic-tocla bitmiyor. Tic-toc'un da bir çok çeşidi var. 4 point tic-toc veya ters rudder ile 4point tic-toc / Piro Tic-toc / Ailerin tictoc yaparken elevator ile dönmek / Elevator ile yaparken aileron ile dönmek vs vs. çoğaltılabilir. Bunları öğrenmenin en büyük etkisi tic-toc yaparken Rudder komutuna da hakim olmayı öğrenmek. Bu harekette ki altın kural dediğim gibi Rudder.
Dilim döndüğünce edindiğim tecrübeleri aktarmak istedim, umarım açıklayıcı olmuştur. %p