EC-135 Eurocopter Fuselage ile Mini titan e325 V1

Abi yılların eskitemediği ve küllerinden yeniden doğan bir proje olmuş :hoppa: :bravo:
Biliyorsun ben de hastasıyım Ec-135'lerin.
Hatta bi ara 500lük model için baya bir tartışmıştık nasıl yapabiliriz diye ama kısmet olmadı :(

Keşke deneyimimiz olsa da fikir alışverişinde bulunabilseydik :eek:f:
Ama en kısa zamanda asıl yerinde havalarda görmek isteriz %p

Kazasız belasız kırımsız sorunsuz uçuşların olur inşallah :thumbup:

Konuyu takipteyim :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Hakan abi çok güzel bi scale proje :) İnşallah havada da görürüz bi buluşmada :)

Ben yanılmıyorsam oyumu bundan yana kullanmıştım diğer anket konusunda.. Sen biraz daha buna meyilliydin ve tipi de orjinal gerçekten... Ama madem ki 450 de bu varmış, diğer tabii ki Airwolf olsun %p

Pal konusunda benim de net bilgim yok ama gözlemlediğim kadarıyla var öyle bişey... Tabii kaldırma kuvveti ile alakalı da olabilir. İki geniş uzun pal yerine aynı işi gören daha dar, biraz daha kısa paller... G570 de örneğin, üç pallisinde hem kord düşük hem de boy 540...
Ama senin son videoda boy olarak da bi eksiklikleri yok gibi. Demek ki scale dünyasında işler böyle :-\

Valla ben de anlamadım Rasim...İşin garip tarafı az önce maiden için çıktım , heliyi kırmadan döndüm şükür....Heliyi kırmadım , kıramadım çünkü heli uçmadı zaten... :laugh:
Evet , açılarım collective +-10 , cyclicler -+6 idi , uçmayınca tekrar eve gelip ayar yaptım , +-11 ve +- 8 yaptım , buna rağmen heli yerden kesilmiyor... :angry:
Acaba esnediği için güç kaybına mı uğruyor , yoksa servolarım plastik diş olduğu için güç aktarma yapamadı mı ne oldu inanın bilmiyorum.Son gaz yüklenmeme rağmen yemiyor , heli yerden bile kesilmedi...Şimdi bunu çözmem gerekecek...Motor ya da esc tam güç veremiyor mudur , bataryam sağlamdı , full doluydu hakikaten kafam iyice karıştı.. :rolleyes:
Üstadlarımız konuyu görünce bir el atsalarda beraber kaldırsak şu heliyi... :saygilar:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Abi yılların eskitemediği ve küllerinden yeniden doğan bir proje olmuş :hoppa: :bravo:
Biliyorsun ben de hastasıyım Ec-135'lerin.
Hatta bi ara 500lük model için baya bir tartışmıştık nasıl yapabiliriz diye ama kısmet olmadı :(

Keşke deneyimimiz olsa da fikir alışverişinde bulunabilseydik :eek:f:
Ama en kısa zamanda asıl yerinde havalarda görmek isteriz %p

Kazasız belasız kırımsız sorunsuz uçuşların olur inşallah :thumbup:

Konuyu takipteyim :saygilar:

Teşekkür ederim İbrahim'im , yıllardır bekliyordu dediğin gibi , öyle ya da böyle niyeti bozduk artık , bu sefer uçacak...Biraz daha bilgi seviyem yeterli olaydı daha çabuk olacaktı ama iş yine deneme yanılmaya düştü ,çaresiz deneye deneye uçuracağım...... :D

Abi scaleyi giydirdin öyle mi yaptın maideni :-\
Yoksa sadece makineyi mi denedin?
Kafa devri istenilen düzeye kadar çıktı mı(sonuçta eski modelin. Az çok eski uçuşlarından biliyorsun abi. Bugün de hissetmişsindir)
Açılar ideal abi her türlü bir şekilde yerden kalkması lazım ama 4lü rotorun nasıl bir ayar gerektiğini, nerelerin kontrol edilmesi gerekeceğini inan bilmiyorum :(

Vardır bir püf nokta ama bakalım yorumlar ne gelecek abi :saygilar:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Abi scaleyi giydirdin öyle mi yaptın maideni :-\
Yoksa sadece makineyi mi denedin?
Kafa devri istenilen düzeye kadar çıktı mı(sonuçta eski modelin. Az çok eski uçuşlarından biliyorsun abi. Bugün de hissetmişsindir)
Açılar ideal abi her türlü bir şekilde yerden kalkması lazım ama 4lü rotorun nasıl bir ayar gerektiğini, nerelerin kontrol edilmesi gerekeceğini inan bilmiyorum :(

Vardır bir püf nokta ama bakalım yorumlar ne gelecek abi :saygilar:
Tabii ki fusiyi giydirmedim daha İbrahim , sadece 4 pal rotoru denedim , ayarlar tamamen bitmeden olmaz zaten...Kafa devri aslında normaldi , ama bir türlü yerden kesilmedi sinir oldum...Var bir hatam , nerde yaptım bilemiyorum ama , mutlaka bulacağım... :saygilar:

Eline sağlık Hakan! Merak etme, her şey çok güzel olacak! Baştan sona keyifle okudum. Heli, uçak fark etmiyor, öğrenmenin sonu yok!

Hakan abi demek büyük gün geldi çattı. :) :hoppa:

Tahmin ediyorum forumca eş zamanlı olarak bilgileneceğiz 4 palli rotorla alakalı. :islik:

Şuan neden model havalanmadı bilemiyorum ama karşımıza çıkan engelleri bir bir aşacağız inşallah. :RCKolik:

Acaba 2 palle modeli uçurmaya yeterli olan kafa devri 4 palle yeterli gelmiyor mu diye düşündüm bende, devri arttırabilmek mümkün mü ?

Hakan perşembe evdeyim inşallah bende araştırır yazarım .Ben de md500 var 5 palli bende onu servise sokayım bari.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan hocam, eline sağlık ... Keyifle takibe devam ediyorum...

Eski konumuz canlanmış :hoppa: :yuppi: Artık bu noktadan sonra bence kesinlikle bu sefer uçacak, başka yolu yok :laugh: :D

Peki emin olmak için ilk denemeleri normal palle yapsak nasıl olur ? tıpkı paylaştığın videoda olduğu gibi.

:saygilar: çok zor ama emekle yapılan bir iş Hakan bey ,bu zorluklar işin tadı tuzu ,umarım kırımsız uçurursunuz. güle güle kullanın :bravo:

Omer Erkan' Alıntı:
Eline sağlık Hakan! Merak etme, her şey çok güzel olacak! Baştan sona keyifle okudum. Heli, uçak fark etmiyor, öğrenmenin sonu yok!

Aynen Ömer abi , öğrenmenin sonu yok , elbet uçacak inşallah , sorunu bulunca da mutlaka paylaşacağım... :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Hakan abi demek büyük gün geldi çattı. :) :hoppa:

Tahmin ediyorum forumca eş zamanlı olarak bilgileneceğiz 4 palli rotorla alakalı. :islik:

Şuan neden model havalanmadı bilemiyorum ama karşımıza çıkan engelleri bir bir aşacağız inşallah. :RCKolik:

Acaba 2 palle modeli uçurmaya yeterli olan kafa devri 4 palle yeterli gelmiyor mu diye düşündüm bende, devri arttırabilmek mümkün mü ?

Forumca eş zamanlı bilgileneceğiz derken , ben birşeyler mi kaçırıyorum yine :evil: ;D
Valla Türker'im bilmiyorum da ; İspanyol arkadaş 13t pinyon ,4000 kv motor ve geniş pal kullanmış...Fıstık gibi de uçuyor.Meşhur alman scale üstadı Mr.Bunterfish 4s A123 batarya , 12t pinyon , turnigy 2218 typhoon motor kullanıyor ve spinblades scale pal kullanarak uçuyor...
Ben 13t pinyon , 3400 kv ripper obl 10h motor , 60A yep esc , 3s 2200 batarya kullanıyorum , HK plastik scale pal var ama heli yerden bile kesilmiyor..Üstelik fusi de takılı olmadan...Ya benim motor ya da esc'den kaynaklı gerek elektronik hata gerek ayarlama hatası yüzünden , istediğim devri bir türlü elde edemiyorum ya da gerçekten devir bir şekilde yetersiz geliyor.Throttle curveleri yükselttim , pitch curveleri 55'den başlatıverdim , açıları yükseltiverdim , yok abi ...Yine yemiyor yine yemiyor...4S çevirecek elektronik alt yapı var , sadece denemelik bir pil alıp çevirivermem lazım...Daha olmadı Mehmet'in dediği gibi önce geniş palli bir deneme yapıp , daha sonra 4s denemeyi düşünüyorum... :saygilar:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Hakan hocam, eline sağlık ... Keyifle takibe devam ediyorum...

İzle Zafer hocam , bunu bitirip vitrine kırmadan koyarsam 600'e tam gaz başlamak istiyorum... ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eski konumuz canlanmış :hoppa: :yuppi: Artık bu noktadan sonra bence kesinlikle bu sefer uçacak, başka yolu yok :laugh: :D

Peki emin olmak için ilk denemeleri normal palle yapsak nasıl olur ? tıpkı paylaştığın videoda olduğu gibi.

Mehmedim konuyu canlandırdık , daha çok kafanızı da ağrıtacak bu gidişle :laugh: Galiba ilk önce öyle yapmak lazım.Yine yerden kesmiyorsa hakikaten durum iyice garipleşecek...Altına bağladığım tahta parçaların ağırlığı , kendi plastik kanopisinden bile hafif...Kaldıramaması mümkün değil... :-\

adnan kaptan' Alıntı:
:saygilar: çok zor ama emekle yapılan bir iş Hakan bey ,bu zorluklar işin tadı tuzu ,umarım kırımsız uçurursunuz. güle güle kullanın :bravo:

Teşekkür ederim Adnan Bey... :saygilar: Zorlamadan olmuyor işte , inşallah en kısa sürede çözeceğim... :saygilar:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Hakan perşembe evdeyim inşallah bende araştırır yazarım .Ben de md500 var 5 palli bende onu servise sokayım bari.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaptanım hiç bulaşma :D , hele bunu bir uçuralım , öyle başlarsın , daha tracking ayarı yapmadım çünkü uçmadı , uçuverirse o trackig ayarını yapmak herhalde bir yarım gün sürer :lollol:
Sen bir de 5 pal takacaksın , Allah yardımcın olsun abi... :lollol:

Eğer kafa devri ile ilgili şüphemiz var ise bizim takometreyi sana gönderelim de yerde iken havalanmadan bir kafa devrini kontrol et. Böylece bir parametreden emin olmus oluruz, ne dersin ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eğer kafa devri ile ilgili şüphemiz var ise bizim takometreyi sana gönderelim de yerde iken havalanmadan bir kafa devrini kontrol et. Böylece bir parametreden emin olmus oluruz, ne dersin ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmedim ne diyeyim Allah derim...Acaba sorun servolardan olabilir mi...Çünkü İspanyol arkadaş metal dişli servo kullanmamı da şiddetle önermiş...Acaba servonun itebileceğinden daha fazla bir yük biniyor mudur , açıyı veremiyor olmalı ki , çünkü tam gaza yüklendim sanki idle-up açmış gibi %100 gazda bile hiç olmazsa 2-3 cm dahi kaldıramaz mı heliyi :eek:
Servo kaldıramıyor olsa ya sıyırır ya da yanar aslında değil mi :( , pazara yetiştirebilirsen gönder kardeşim , ona da bakalım... :saygilar: