EC-135 Eurocopter Fuselage ile Mini titan e325 V1

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar , henüz bahar gelmemiş olsa da , daha doğru düzgün bir hover ve şöyle babalar gibi bir kırım yaşamamış olsam da :lollol: , planladığım fuselage giydirme işine şimdiden sabırsızlanıp bir konu açıverdim. :laugh:

İlerleyen günlerde giydirme aşamalarından , uçuşa kadar her şeyi sizlerle paylaşacağım.Şimdiden iki resimle başlayalım.Görüşmek üzere arkadaşlar :saygilar:

-------------------------------------------------

02 EKIM 2016 Tarihli Güncelleme

Evet arkadaşlar , yılan hikayesine dönen 4 pal scale model hayalime , sonunda ulaştım Elhamdülillah... :saygilar:
Özel hayatımda iş yoğunluğum öylesine arttı ki , artık hobi ile ilgilenmeyi bırakın , bir dönem uyumaya bile zaman bulamaz hale gelmişken , pek çok araştırmanın , denemenin , ayarlamaların velhasılı tüm mücadelemin semeresini bugün aldım çok şükür :hoppa:
Modeli kırmadan , bu ayarların bitmiş olmasını da ayrı bir şans olarak değerlendiriyorum , çünkü gerek elimdeki ekipmanlarımın bazı yerde yetersiz kalması yüzünden ,gerek zaman ayıramama problemi yüzünden, ben bile herhalde bu proje bitmeyecek artık diyordum...Hatta bir ara tutmayan ayarları denemeden önce , vedalaşma videosu bile çekmiştim.... :lol: Kırılırsa daha da uğraşmayacaktım :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bugün akşama doğru bir fırsat buldum , sahaya gidemedim ama evimin arka tarafındaki dere kenarında yarım alan turları , kuyruk tutma denemeleri ile karışık bir uçuş yaptım.Arka tarafımda kalan alanda çocuklar oyun oynadığı için çok riskli ya da rahat bir uçuş yapamadım , epeydir ne simülatör ne uçuş yapmadığım için de noise in bir poz verdiremedim fakat , uçuş buna rağmen bana keyif verdi , helim artık söz dinliyor ;D , 1800 mah 4S pille de 5-5.5 dakikalık bir uçuş yaptım...Uçuşum çok kısa oldu ama eve pek bir keyifle döndüm , ve heyecanımı da sizlerle paylaşmak istedim..
Moral ve desteklerini esirgemeyen tüm arkadaşlarıma sevgilerimi sunuyorum (özellikle birkaç iyi dostlarıma...) iyi ki varsın RCKOLİK :RCKolik: :bravo: :hoppa:

Ynt: EC-135 Eurocopter Fuselage ile Mini titan e325 V1

Güzel model, tez zamanda toplamak nasip olur inşallah :) . Ama bizim senden önce toplamamız farz oldu :laugh:

zaten sizi bekliyorum.Yoksa burlarda tek başıma nasıl başa çıkayım... ;)

Vay be çok güzelmiş. Hakan Abi modeli giydirmeden önce biraz titan titan uçup sonra buna çevireceksin demek. :bravo:

Biran önce test uçuşlarına başlamak lazım %p Ayar faslıdır, kuyruğudur, vibrasyonudur falan bitsin ki scale'e hazır olalım.

Ynt: Ynt: EC-135 Eurocopter Fuselage ile Mini titan e325 V1

Türker Akgün' Alıntı:
Vay be çok güzelmiş. Hakan Abi modeli giydirmeden önce biraz titan titan uçup sonra buna çevireceksin demek. :bravo:

Biran önce test uçuşlarına başlamak lazım %p Ayar faslıdır, kuyruğudur, vibrasyonudur falan bitsin ki scale'e hazır olalım.
Teşekkür ederim kardeşim.Dilerim en kısa zamanda şu ayarları bitirip en azından alan turu atabilecek konuma gelirim de , o zaman boy boy videolar , fotolar ile süsleriz forumumuzu.Yalnız şu bi gerçek , ayarların her aşamasında kesinlikle yardımınıza ihtiyacım var. :laugh:

Ynt: Ynt: Ynt: EC-135 Eurocopter Fuselage ile Mini titan e325 V1

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Türker Akgün' Alıntı:

Teşekkür ederim kardeşim.Dilerim en kısa zamanda şu ayarları bitirip en azından alan turu atabilecek konuma gelirim de , o zaman boy boy videolar , fotolar ile süsleriz forumumuzu.Yalnız şu bi gerçek , ayarların her aşamasında kesinlikle yardımınıza ihtiyacım var. :laugh:

Bildiğimiz kadarıyla hep yanındayız Hakan Abi. El birliğiyle yaparız bütün ayarları, bize ayar mı dayanır :lollol:

Evet arkadaşlar , bir zamanlar açmış olduğum ama devamını bir türlü getiremediğim kendi konumun , şöyle bi raftan indirip , tozlarını üfleyeyim dedim.Püfffffff... :laugh:
Şimdi daha uçmayı öğrenemedik , bu fuselageyi de takamadık , ne yapalım , canımız sıkıldı , Mehmet kardeşimize yaptığım kokpit gibi , bir de kendime yapayım istedim.İstedim de , benim şu mükemmelliyetçi yapım yüzünden , dandiri bir iş olmasın diyerek , azcık araştırma yaptım.Behhh arkadaş bu Ec-135 kaç çeşitmiş yahuu , gerçek manueller indirdim , havacılık terimlerini , saatlerin , ekranların anlamlarını biraz araştırayım didim , valla şaka bir yana bu aletleri uçurmak gerçek bir bilgi ve beceri gerektiriyor , az kalsın lisanssız pilot oluyordum araştırırken. :lol: :lol:
Gerçeğine birebir uygun , bilhassa daha büyük ölçekli çalışmalara da zemin olacak iyi bir araştırma ve çizim aşamasına girmiş bulunuyorum.Bu arada forumu malesef biraz ihmal ettim ama , arkadaş bir pfd (premium flight display) görüntüsü koskoca nette bu kadar zor bulunur mu yahu...Bir de bunlara daha grafik hazırlanacak.... :eek: ...Hakikaten bu sefer azcık daha zor işe soyundum , Allah utandırmasın diyerek , yapmış olduğum çalışmanın bir kısmını paylaşarak ipucu veriyorum.
Evvet arkadaşlar , karşınızda araklanmamış , kopyalanmamış , birebir teknik bilgilerle oluşturulmuş bir cızım geliyooor....Haydi iyi geceler..... :laugh:

Vay kardeşim yine döktürmüş ve neler yapmış neler :bravo: Her çalışma bir öncesinden daha zor ve daha güzel olacak gibi ;)

Eee madem böyle bir çalışkan üyemiz var + Nette olmayan özgün çalışmalar ortaya koyuyor, bize de bu ender ve değerli çalışmaları en iyi şekilde üyelerimiz sunmak kalıyor %p

SCALE bölümüzde küçük bazı yeni alt bölüm ilavelerimiz olacak, bizi takip etmeye devam edin :laugh:

Kokpit çalışma aşamaları için yeni alt bölümde yeni konudan takip edebilirsiniz ;)

Vay arkadaş , ömür ne çabuk geçiyor , daha Rckolik 1 yaşındaydı , yok 2 oldu derken , sene olmuş 2016 :D Ne güzel günlermiş , daha acemilik çağlarında neler yapmaya kalkmışım ,şimdi okuyunca gülümsüyorum kendime...Fakat şu konuyu artık ciddi ciddi sonlandırmak gerek , yoksa arşive kaldırılması farz olacak... :laugh:

Şimdi az çok acemiliği attık , asla ve asla usta pilot olmadık ve usta oldum demek gibi zır bir cehalete de kapılmadık çok şükür , arada skidleri kaldırımlara sürttürsek de :islik: :D , öğrenmeye bir ömür boyu devam edeceğiz arkadaşlar...
Ec-135 fuselage için HK'dan daha önceleri bir 4 palli rotor almıştım ama cesaret edip , takmaya , ayarlamaya elim varmamıştı ...Çünkü sormam gereken sorular , aşmam gereken sıkıntılar vardı..Elbette okudum , araştırdım , Ergün üstadımızın diğer kardeş forumda açıklama yaptığı çok güzel bir konu vardı , baştan sona okuyup anlamaya çalıştım..Yabancı forumları taradım , kıt ingilizcem ile anlayabildiğim tarafları sizlerle paylaşacağım , sizlerden de bilgisi olan kardeşlerimizden yardım bekliyorum.
Herşeyden önce titanımı fuselagenin içine en uygun şekilde sabitlemekle başladım.Çünkü rotor tahminimden alçak geldi be mekaniği mümkün olan en yüksek kısıma konumlandırmak gerekiyordu , fakat çok yükseltince de , ünite ile fuselage temas ediyor , bu da doğal olarak harmonik titreşimin , ünitenin çalışmasına olumsuz bir etki yapabileceği anlamı taşıyordu...Ben de 5mm boşluk kalacak kadar , rotoru mümkün olduğunca yüksek tutmak için , mekaniğin altını beslemek zorunda kaldım , resimde gördüğünüz tahta parçaları , defalarca fuselage içine sokup çıkartılarak , deneme yanılma şeklinde ayarlandı...Dolayısı ile birazcık zorladı diyebilirim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rotorla ilgili sorularım var elbet , yabancı bir forumda mutlaka kord boyu düşük pal kullanıılması tavsiye edilmiş...Normalde 2 pal bile birbirini takip ederken önden giden pal havayı bir girdap misali yardığı için arkadaki pal aynı verimle havayı kesemiyormuş , 4 palli rotorda da bu olay daha net belli oluyormuş.Hep muşlu ifadeler kullanıyorum , çünkü kendim deneyip görmedim.Okuduklarımdan aktarmadır.Bu sebeple 4 pal uçmak isteyenlerin palleri ince olmalı , ve cyclic dereceleri de düşük olmalıymış.
Ben 4 pale 70 euro verebilecek durumda olmadığım için HK'dan plastik scale pal aldım.İnanın bana , bu kadar ağır bir pal olamaz.Sitesinde tanesi 32 gram diyor ama tartma imkanım olmasa da bana daha ağır geldiler :-\ Sonuçta toplam 6 dolara falan geldi, ne bekleyebilirim ki...

Normal pale göre kord genişliğini görebilirsiniz , fakat bir tanesi bile benim titanın orjinal tahta palllerinden daha ağır gibi geldi , doğrusu değil uçmayı , bie defa olsun çevirmeye bile korkuyorum , sanki pal tutucuyu rulmanlarından bile söküp koparacak kadar bir merkezkaç kuvveti oluşacak sanıyorum :rolleyes:

Rotorun kalitesine gelirsek

Bildiğimiz HK işte , çok sağlam hissi vermiyor , ama en azından düzgün dönmesine bile şükrettim , Ehirobonun kafayı birebir görmediğim için karşılaştırma yapamayacağım , şu an için en büyük artısı ekonomik olması.Uçuş yapıp görmeden de net birşey söylemem mümkün olmayacak malesef..Fiyatı 26 dolar...Swasplate'i de beraber geliyor ama youtube de tanıştığım bir İspanyol arkadaş ,mini titana taktığı 4 palli rotorda orjinal swash kullanmamı tavsiye etti , ben de öyle yaptım..

İspanyol arkadaşın videosu şu , hatta altında yorumlarımız da var , ingilizcesi iyi olan kardeşlerimiz bakarsa belki yanlış anladığımız duruma karşı beni uyarırlar, ben de düzeltirim..

Gördüğünüz üzere , çok stabil bir uçuş , ama geniş paller ile uçmuş , demek ki , plastik pallerin ağırlığı onun da gözünü korkutmuş olmalı diye düşünüyorum...Belki vakit bulursam neden ince palle uçmadığını da sorarım...

Şimdi phasing ayarına geliyoruz , neden yapıyoruz , size teknik olarak inanın bir bilgi veremiyorum, fakat anladığım şu , pal sayısı çoğaldığı için , 2 pale göre yaptığımız yön ayarları bunda doğru olmuyor.Yani siz sağa yatmak istiyorsunuz fakat heli öne gidiyor gibi bir ayarsızlık durumu oluşuyor.Bu sebeple mekanik bir geciktirme ayarı yapmak gerekiyor.İşte bu ayara phasing ayarı deniyor.Bu ayarı üst segment ünitelerde dijital olarak yapmak mümkün.Fakat benim gibi Tarot marka orta muadil bir ünite kullanıyorsanız , mekanik olarak ayar yapıp , ondan sonra normal fbl heli ayarlar gibi ayarları yapmalısınız..Nasıl yapıyoruz , Rotorun pal tutucuları aynı koordinat eksenleri gibi artı şeklinde tutuyoruz.Üstten bakarken , doğu yönünün gösteren pal tutucunun linkini , tam elevatörün yani güney eksenine denk gelen swasplatedeki ball'a takıyoruz.Bu kadar...

Buraya kadar işlemleri yaptık , burada sorular başlıyor , acaba plastik pallerle bir deneme yapsam mı , ünitenin ayarlarını yaptım , kollektif açılarım +- 10 derece , cyclic açılarımı boomstrike yaparım korkusuyla -+6 derece yaptım.Çünkü paller ince , esniyor ve rotor tahmin ettiğim kadar yüksek değil.Daha sonra da en ideal kafa turu için araştırmalara girişeceğim , gerekirse 4s setup bile düşünüyorum , elimde 2700 kw 4s bir motor var ve 11 veya 10 t pinyon ile pili şişirmeyen , esc'yi ısıtmayan , kısaca üst limitlerde çalışmayan bir setup kurmayı da planlıyorum...

Okuyan ve ilgilenen arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.... :saygilar:

Pal farkını araştırırken bunu buldum , şimdi iyice kafam karıştı :eek:f:

Sorular hakkında senin kadar bilgim yok ama konu süper baştan sona dikkatlice okudum süpersin abi.

Haydi kolay gelsin bakalım 1 ay içinde bitmezse fusalage î geri alacağım artık ona göre.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Haydi kolay gelsin bakalım 1 ay içinde bitmezse fusalage î geri alacağım artık ona göre.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağol kaptanım.. :saygilar: Fuselageyi geri almak yerine yedeğini hazırlasan da ben senden alsam sanırım daha doğru olacak :lollol:...Az önce bir deneme yaptım , paller sanki kökünden fırlayacakmış gibi beni korkutmaya başladı ;D

Hakan abi çok güzel bi scale proje :) İnşallah havada da görürüz bi buluşmada :)

Ben yanılmıyorsam oyumu bundan yana kullanmıştım diğer anket konusunda.. Sen biraz daha buna meyilliydin ve tipi de orjinal gerçekten... Ama madem ki 450 de bu varmış, diğer tabii ki Airwolf olsun %p

Pal konusunda benim de net bilgim yok ama gözlemlediğim kadarıyla var öyle bişey... Tabii kaldırma kuvveti ile alakalı da olabilir. İki geniş uzun pal yerine aynı işi gören daha dar, biraz daha kısa paller... G570 de örneğin, üç pallisinde hem kord düşük hem de boy 540...
Ama senin son videoda boy olarak da bi eksiklikleri yok gibi. Demek ki scale dünyasında işler böyle :-\