Frsky Taranis X9D Inceleme / Tanıtım ve Unboxing

Zeki bey, videolarda gördüğünüz Templates isimli menü 1.X versiyonuna ait. Sizin kumandanızda gödüğünüz grafik arayüzlü Template ekranı ise 2.x versiyonuna ait. Taranis'de bir iş yapmanın tek bir yolu yok. Sizin yaptığınız da sonuç olarak işe yarayan bir çözüm .

Nesimi Bey , Zafer Bey, Mehmet Bey, yardımlarınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. :agreed:

Demek ki benim kumanda fonksiyonlarında bir sıkıntı yok. Mixes ya da Special Functions kısımdan thottle cut ayarı yapmak mümkün. :halay:

ben bu kumandayı almak istiyorum, daha doğrusu bu fiyat aralığında bir kumanda almak istiyorum ve almam gereken kumandanın bu olduğuna karar verdim. ikinci el bulabileceğimi sanmıyorum artık :rolleyes: 1-2 gün daha bekliycem. eğer olmaz ise yurtdışından alacağım.

merak ettiğim,bu kumanda belliki gümrük işlemi görecek. çıkacak olan vergiyi kapıdamı ödediniz? yoksa gidipmi aldınız. yada ne yapmamı önerirsiniz bu kumandayı yakın tarihte alanların teslimat şeklini öğrenebilirmiyim kısaca... ona göre hamle yapmak istiyorum.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
ben bu kumandayı almak istiyorum, daha doğrusu bu fiyat aralığında bir kumanda almak istiyorum ve almam gereken kumandanın bu olduğuna karar verdim. ikinci el bulabileceğimi sanmıyorum artık :rolleyes: 1-2 gün daha bekliycem. eğer olmaz ise yurtdışından alacağım.

merak ettiğim,bu kumanda belliki gümrük işlemi görecek. çıkacak olan vergiyi kapıdamı ödediniz? yoksa gidipmi aldınız. yada ne yapmamı önerirsiniz bu kumandayı yakın tarihte alanların teslimat şeklini öğrenebilirmiyim kısaca... ona göre hamle yapmak istiyorum.

Selçuk bu kumandaya henüz gümrük verenle karşılaşmadım. Şahsen posta ücreti de ödemedim. Kapıma kadar geldi. BG danda fiyat ile ilgili herhangi bir talebimiz olmadı. Direk sipariş geçtik.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Selçuk bu kumandaya henüz gümrük verenle karşılaşmadım. Şahsen posta ücreti de ödemedim. Kapıma kadar geldi. BG danda fiyat ile ilgili herhangi bir talebimiz olmadı. Direk sipariş geçtik.

Nesimi abicim süpermiş o halde, banggoodda 260$ fiyatı var. goodluckbuy sitesinde 229$ fiyatı var. bu farka hızlı posta seçeneğini seçsem daha iyi değilmi ? bu arada sence tercihim doğrumu? yani iyimi yapıyorum bu kumandayı almakla. yoksa aurora falanmı alsam pilot-tr deki. ne dersin?

Tamam goodlucktakinde alıcı yokmuş fiyat farkı ondan...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Nesimi abicim süpermiş o halde, banggoodda 260$ fiyatı var. goodluckbuy sitesinde 229$ fiyatı var. bu farka hızlı posta seçeneğini seçsem daha iyi değilmi ? bu arada sence tercihim doğrumu? yani iyimi yapıyorum bu kumandayı almakla. yoksa aurora falanmı alsam pilot-tr deki. ne dersin?

Selçuk Aurora'sını satıp Taranis alan birine sorulacak soru mu bu? Bu kumandayı alırken ne yapmak isteyeceğine karar verip alman lazım. Helikopter kullanacaksan şimdilik düşünme. En azında şimdilik heli için menüleri çok karışık. Ama multi ve uçak kullanacaksan hiç sıkıntın olmaz. Her istediğini yapar hatta fazlasını. Ha menü dizaynı klasik kumandalara göre farklıdır ama alışırsın. :D Normal posta haricinde seçeceğin seçeneklerde gümrüğe girme durumu olabilir.

Bu kumanda bize hafta sonu uçak kırdırdı. Tabii kabahatin çoğu bizde ama neyse...
Maiden uçuşu öncesi sadece elevatöre expo curve vermiştim. Aileronlar fazla hassas olunca iniş sonrası aileron ve ruddere de verdim. Ama curve verince kanal terse dönmüş. Biz de ikinci uçuş öncesi yeterli kontrolü yapmamışız. Neyse ki ters rudder ve ters ailerona rağmen uçağı onarılabilecek şekilde kırdık! :D
Açıkçası ben bu kumanda için Aurora'mı satmazdım lütfen kusuruma bakmayın. Evet kumanda sonsuz seçenek sunuyor ama sonsuz seçeneğe ihtiyacımız var mı ki? Hele ki karşılığında ergonomiden verilen bunca ödün olursa...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu kumanda bize hafta sonu uçak kırdırdı. Tabii kabahatin çoğu bizde ama neyse...
Maiden uçuşu öncesi sadece elevatöre expo curve vermiştim. Aileronlar fazla hassas olunca iniş sonrası aileron ve ruddere de verdim. Ama curve verince kanal terse dönmüş. Biz de ikinci uçuş öncesi yeterli kontrolü yapmamışız. Neyse ki ters rudder ve ters ailerona rağmen uçağı onarılabilecek şekilde kırdık! :D
Açıkçası ben bu kumanda için Aurora'mı satmazdım lütfen kusuruma bakmayın. Evet kumanda sonsuz seçenek sunuyor ama sonsuz seçeneğe ihtiyacımız var mı ki? Hele ki karşılığında ergonomiden verilen bunca ödün olursa...
Abi tercih meselesi tabi. Menülerin basit olmadığını aldigimizdan beri belirtiyoruz. Almayı düşünenler iki kere düşünmeli.

Bu Kumandayi hic kullanmadim ama benzer TURNIGY 9XR tecrubem oldu. Arkadaslarin da dedigi sonsuz secenek var ama eger ihtiyac yok ise bu sonsuz secenek cogumuz icin bas agrisi olabiliyor ne yazik ki. Ama eger ihtiyac dahilinde alinmis ise de hedefi tam 90 vurabilecek kapasite ve esneklige sahip.

Bu arada kirim icin buyuk gecmis olsun Sumer abi :embarras:

Kırım Zeki kardeşimizin uçağı ile oldu. Allah'tan kalkışı o yaptı! :D :) Biraz bencilce bir yaklaşım ama... :D

Havacılık kazalarında İsviçre Peyniri Modeli'nden söz edilir. Genellikle tek delikten bir şey olmaz. Delikler üst üste gelince kaza olur.

Zeki uçağı açtı. Dedim ki "bak Zeki, uçağa her enerji verişinde kumanda kontrolü yapmalısın". O da bana "tamam yaptım" dedi. Yaptığı şey kumanda yüzeylerinin hareket edip etmediğine bakmaktı. Yönlere bakmamıştı. (1. Delik) Yönlere baksa durum anlaşılacaktı. Kırım önlenecekti.
Ben de "tamam yaptım" lafı üzerine üstünkörü baktım. Çünkü kumanda masanın üzerindeydi ve ben uçağa arkam dönük olarak güya test yapmıştım. (2. Delik) Yönlere doğru dürüst baksam durum anlaşılacaktı. Kırım önlenecekti.
Zeki uçağa aşina değil diye, apronda taksi yapmasını istemedim. Uçağı alıp piste götürdüm. (3. Delik) Taksi yapsa en azından rudderin ters olduğunu anlayacaktık. Kırım önlenecekti.
Uçağı pist girişinde yere koymak yerine pist ortasına götürüp kalkış pozisyonunda bıraktım. (4. Delik) Taksi yapsa en azından rudderin ters olduğunu anlayacaktık. Kırım önlenecekti.
Gaz açınca normalde sola kaçan uçak için "sağ rudder basacaksın" dedim. Uçak iyice sola gitti. Bunu farkeden Zeki sol rudder verince uçak düzeldi. Buna rağmen kalkışa devam etti. (5. Delik) Eğer o anda gazı kesseydi kırım olmayacaktı.

Geriye dönüp bakınca kırımı engellememek için elimizden geleni yaptığımızı görüyoruz. Hemen tüm havacılık kazalarında olduğu gibi...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kırım Zeki kardeşimizin uçağı ile oldu. Allah'tan kalkışı o yaptı! :D :) Biraz bencilce bir yaklaşım ama... :D

Havacılık kazalarında İsviçre Peyniri Modeli'nden söz edilir. Genellikle tek delikten bir şey olmaz. Delikler üst üste gelince kaza olur.
.........
Geriye dönüp bakınca kırımı engellememek için elimizden geleni yaptığımızı görüyoruz. Hemen tüm havacılık kazalarında olduğu gibi...
Abi sayende Bugun yeni bir sey daha ogrenmis olduk :thumbup: :RCKolik:

Iyice allak bullak oldum :) multi icin kullanicam. O halde bana gereksiz kalicak simdilik. Kumandam isimi goruyo, sensorum var Telemetry ekranim var. Smartport destekli alici verici modul alip simdilik devam edicem sanirim boyle... yoksa ucamiycam bekle bekle biktim :)

Sumer abi kirim icin gecmis olsun

Kış sezonunda indirim vs yakarlarsam bende almayı düşünüyorum hem belki ozamana kadar quadımı uçurmayı öğrenirim :)

Çok güzel bir inceleme olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler :)