GeoLink : Spirit Ünitelere GPS Modülü

Arkadaşlar merhaba. 1 hafta önce sipariş verdiğim geolink elime ulaştı. kurulumla ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa desteklerini beklerim.
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Hepimizin merak ettiği fakat henüz Türkçe kaynağı olmayan bir ünite.

Eğer üşenmezseniz hızlı tren ile atlayın ve Eskişehir’e gidin. Orada sevgili modaretörümüz @Emre Kaman kardeşimiz var. Eğer işleri müsaitse hem size yardımcı olur, hem de bizler güzel bir inceleme ve kaynak konu kazanmış oluruz :RCKolik:

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Modelciliğe uzun zamandır ara vermiştim. Bugüne kadar hiç fbl ünite kullanmadım. Spirit pro için de yardıma ihtiyacım olacak. Emre bey'le tanışmak isterim. İşim gereği baya seyahat yapıyorum. Eskişehir'e gidebilirim. Umarım herkesin faydalanabileceği bir kaynak oluşturabiliriz. Özellikle rescue irtifa ve eve dönüş modlarını çok merak ediyorum.

Malesef geolink ile ilgili fazla video yok. Umarım güzel videolar çekip paylaşabiliriz.
Bu arada üniteyi gaui x5 te kullanacağım. kumandam jr x9503

Açıkçası kullandığım ünitenin böyle bir desteği olması güzel bir şey. bende merakla beklemedeyim bakalım gps modülü nasıl olacak. Spiritle aynı işlemci ve platformdaki Brain2 dende böyle hareketler beklerim açıklası.

• Beğen
Tepkiler: Yıldıray Peker
Bi cinlama gelmisti zaten kulagima ??

Spirit cok iyi bildigim bir unite degil, ama en nihayetinde unite sonucta, birinin A dedigine biri B diyor, hepsi ayni isi yapiyor.

Elimden geldigince yardimci olmak isterim. Bu aralar fazla yogunum, ama bi bosluk buluruz elbet. Ozelden gorusuruz.

Ben 570 de bir süre kullanmıştım,sanırım arızalı olmasından dolayı pek randıman alamadım kds servolarda sürekli bir sallanma durumu vardı heli de. Ama rescue konusunda açık ara brainden önde, ister ters ister düz kurtarıyor ya da, rescue çektiğin anda, hangi komunda daha hızlı kurtaracak sa öyle havaya fırlatıyor, bu özelliği çok hoşuma gitmişti.

Hayırlısı olsun bende stoğa grmesini bayağı bir vakit bekledim geolink in ancak beklerken daha başka yedekler alıp parayı harcadım:) spiri bende kulanıyorum ve çok memnunum özellikle kurtarma konusunda çok iyi herkes yarışmadan hatırlıycak yere 2metre kala falan kurtarma çekmiştim birazda yusuflamıştım? merakla bekliycem geolink acaba ben kadar hızlı kurtarabilicekmi ?

Arkadaşlar merhaba,
İş yoğunluğu nedeniyle ilgilenme fırsatım olmadı. Model üzerinde savox servo bulunmakta. biraz daha uygun fiyatlı servo ve pal siparişi vermiştim. haftaya elime ulaşır. rescue denerken kırım olursa diye tereddüt ettiğim için modele bunları takacağım. haftaya modeli uçar vaziyete getirdiğimde ayarlar için sizlerden destek isteyeceğim. Emre Beyin mesajını gördüm, kendisi ile iletişime geçeceğim. Umarım herkese faydalı olabilecek bir konu oluşturabiliriz.

İllaki uçarken Rescue test etmenize gerek yok, hatta kesinlikle bir kaç sefer yerde test edin. Mesela ben motor kabloları sökülü durumda helikopteri elimle sağa sola yatırıp rescue çekiyorum ve Swashplate tepkilerini gözlemliyorum, istediğim hareketleri yapıyor mu diye bakıp kontrol ediyorum. ;Bir çok yönde testleri mi yaptıktan sonra uçuşta test ediyorum ve stabil uçarken ilk rescue leri çok kısa yapıyorum tepkilerini ölçüyorum.

İllaki uçarken Rescue test etmenize gerek yok, hatta kesinlikle bir kaç sefer yerde test edin. Mesela ben motor kabloları sökülü durumda helikopteri elimle sağa sola yatırıp rescue çekiyorum ve Swashplate tepkilerini gözlemliyorum, istediğim hareketleri yapıyor mu diye bakıp kontrol ediyorum. ;Bir çok yönde testleri mi yaptıktan sonra uçuşta test ediyorum ve stabil uçarken ilk rescue leri çok kısa yapıyorum tepkilerini ölçüyorum.

Mustafa Bey çok haklısınız. Dediklerinizi mutlaka yapıp kontrol edeceğim. Ama asıl merak ettiğim sabit irtifa, irtifa alt sınırı(otomatik rescue için)ve birde eve geri dönüş modu. Özellikle bunları denemek istiyorum. Sanırım özellikle en merak edilen konu irtifa alt sınırına geldiğinde otomatik rescue yapması. Bunu sağlıklı bir şekilde deneyebilirsek içim rahat edecek:D (heliyi kırıp parçalamadan)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Merakla bekliyoruz. Firmanın tavsiyesi güvenle kurtarma için 5 metre olarak ayarlanmasıymış. Yani yere 5 metre kala kurtaracak şekilde ayarlanması tavsiye ediliyor. Ancak 1 metre kala kurtaracak şekilde,yani 1 metreye kadar ayarlanabiliyor.Kurtarma performansı da helikopterin atikliğine bağlı demişler. Topu helikoptere atmışlar biraz...

• Beğen
Mustafa Bey çok haklısınız. Dediklerinizi mutlaka yapıp kontrol edeceğim. Ama asıl merak ettiğim sabit irtifa, irtifa alt sınırı(otomatik rescue için)ve birde eve geri dönüş modu. Özellikle bunları denemek istiyorum. Sanırım özellikle en merak edilen konu irtifa alt sınırına geldiğinde otomatik rescue yapması. Bunu sağlıklı bir şekilde deneyebilirsek içim rahat edecek:D (heliyi kırıp parçalamadan)
bunu test etmenin daha basit olacağını sanıyorum, şöyle yapmak mantıklı benim için, irtifayı rahat kontrolü ele alabileceğiniz bir seviye belirleyin. ve helikopter düz konumda irtifanın altına indirmek için aşağı komutu verin belirli seviyeden sonra heli sizin komutların dan çıkıp yükseliyorsa işlem doğrudur.

Bir diğer konuda şu öyle bir swich ayarlayın ki ters giden bir şey olduğunda kumanda ne olursa olsun size geçsin. örnek veriyorum helikopteri ünite aşağıya itiyor ama kendini yukarı ittiğini zannediyor. bu durumda ne olur aşağı indiği için dahada yukarı çıkmak isteyecek ama aşağı komutu verecek. bilmem anlatabildim mi.

• Beğen
bunu test etmenin daha basit olacağını sanıyorum, şöyle yapmak mantıklı benim için, irtifayı rahat kontrolü ele alabileceğiniz bir seviye belirleyin. ve helikopter düz konumda irtifanın altına indirmek için aşağı komutu verin belirli seviyeden sonra heli sizin komutların dan çıkıp yükseliyorsa işlem doğrudur.

Bir diğer konuda şu öyle bir swich ayarlayın ki ters giden bir şey olduğunda kumanda ne olursa olsun size geçsin. örnek veriyorum helikopteri ünite aşağıya itiyor ama kendini yukarı ittiğini zannediyor. bu durumda ne olur aşağı indiği için dahada yukarı çıkmak isteyecek ama aşağı komutu verecek. bilmem anlatabildim mi.

Mustafa Bey gayet iyi anladım teşekkür ederim. Ben de bu şekilde deneme yapmayı planlıyordum. Birde coğrafi çit özelliği var. Belirli bir alan çizip bunun dışına çıkmayı engelliyormuş. Bunu da aynı şekilde deneyip videoları paylaşacağım