Gerçek lövye ile model uçurmak

Sümer Yamaner' Alıntı:
O hareket fren için. Gerçek uçaktakinin neredeyse aynısı açılar. Rudder için ileri geri hareket edecek. Tabii yanında bir tane daha olacak ve mekanik kuplaj ile birbirlerine ters hareket edecekler.
Dediğim gibi sen daha iyisini bilirsin abi :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Son hali bu.
Flight sim için bunu frenli olarak planladım. USB game controller özelliği kendinden olan Arduino Micro ile kullanacaktım. Ne yazık ki Windows 10 imzasız sürücü kabul etmiyor. Birkaç takla ile kabul ettirsem de tutarlı bir çalışma olmuyor. Ben de ucuz bir joystick alıp parçalayıp elektroniğini kullanacağım.
RC uygulaması sorunsuz. Bunun potansiyometresini benim sisteme bağlayıp kalibre edeceğim o kadar. Umarım yarın saha testleri tamamlanır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Saha testlerini de merakla bekliyoruz abi :thumbup: :halay:

Samimiyetinize sığınarak söylüyorum, tam Mühendis olacak adamsınız Sümer abi.Gerçekten tebrik ederim.Kolay gelsin. :)

Tamer'ciğim bir kere bana bir şey söyleyeceğin zaman herhangi bir şeye sığınmana gerek yok. Biz abi kardeşiz! :D :D :D
İkincisi, bunca ahşap işinden sonra mühendis değil de kötü bi marangoz olma ihtimalim daha fazla. :D :p :D

Sümer bey, bi tur da ben isterem! Gönül yakından görmek istiyor! Ammaaa, arada İstanbul var! :'(

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tamer'ciğim bir kere bana bir şey söyleyeceğin zaman herhangi bir şeye sığınmana gerek yok. Biz abi kardeşiz! :D :D :D
İkincisi, bunca ahşap işinden sonra mühendis değil de kötü bi marangoz olma ihtimalim daha fazla. :D :p :D
Teşekkür ederim Sümer abi :).Estağfurullah abi çalışmalarınızı severek takip ediyorum.Bence oldukça başarılı.Kolay gelsin. :)

Ergonami estetik gibi mevzular çok su götürür. :rolleyes: Ben kokpitlerin bir çoğunun gerçekte de pek ergonamik olduğunu zannetmiyorum. :laugh: Ama işlevsellik olarak Sümer abi süzgecinden geçebiliyorsa bence tamamdır. :)

Yalnız bunun heli versiyonu için çok bekleyeceğiz gibi geliyor. ;D En iyisi ben biletiksten bir uçuş satınalayim şimdiden. :D

Hafta sonu uçuş testi yapmadık. Çünkü hem hava çok rüzgarlı idi hem de pedallar mekanik olarak iyi değildi. Merkezleme sorunu ve sürtünme sorunu çok belirgindi. Ben de eve gelince pedalı dağıttım. Sıfırdan yeni bir tasarıma başladım. Bunu flight simulator için kullanmayacağım. Sadece RC kullanımı için planlıyorum. O nedenle fren yok.
Mekaniği ilk pedala göre çok daha iyi oldu. Ergonomisi de belirgin olarak iyi. Şimdi potansiyometreyi adapte etmek için çözümler üretiyorum.

[attachimg=1][attachimg=2][attachimg=3][attachimg=4]

Ekli dosyalar

• pic001.jpg
    pic001.jpg
    145.2 KB · Görülme: 76
  • pic002.jpg
    pic002.jpg
    121.8 KB · Görülme: 76
  • pic003.jpg
    pic003.jpg
    123 KB · Görülme: 76
  • pic004.jpg
    pic004.jpg
    138.8 KB · Görülme: 76

Çalışmalar kesintisiz devam ediyor desene abi :bravo: pedal mekanizmasının bağlı olduğu düzenek çekmeceye ait gibi geldi bana ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Potansiyometre bağlantısı da tamamdır...

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• pic010.jpg
    pic010.jpg
    119.6 KB · Görülme: 66
  • pic011.jpg
    pic011.jpg
    113.3 KB · Görülme: 66

Bu dizaynı bende daha çok beğendim. :thumbup:

Müsait bir zamanda nasıl hareket ediyor diye bir videoda güzel olurdu Sümer abi. ;)

Pedal hareketlerinin son noktalarında bir stoper var mı, potansiyometrenin minimum ve maksimum noktalarını fiziksel olarak kısıtlamak iyi olur sanki.

Not : Muhtemelen düşünülmüştür, hatta vardır. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Bu dizaynı bende daha çok beğendim. :thumbup:

Müsait bir zamanda nasıl hareket ediyor diye bir videoda güzel olurdu Sümer abi. ;)

Pedal hareketlerinin son noktalarında bir stoper var mı, potansiyometrenin minimum ve maksimum noktalarını fiziksel olarak kısıtlamak iyi olur sanki.

Not : Muhtemelen düşünülmüştür, hatta vardır. :laugh:

Şimdi bu aleti bir helikopterci kullanacak olsa sorun değil de güç bela temin ettiğim lineer potansiyometreyi kaba bir uçakçının postallarına tabii ki bırakamazdım. Dolayısıyla tabii ki endpoint limitleri var mekanik olarak. :)

Video çekinceye kadar birkaç detay fotoğrafı paylaşayım.

Sistem temel olarak iki adet çekmece rayı üzerine kurulu. Dört adet makara ve uçaklarda kullandığımız pull pull teli ile iki rayın birbirine ters hareket etmesi sağlanıyor.

Pedallar tabana menteşe ile sabitleniyor ama raylara bağlı değiller. Sadece yaslanıyorlar.
[attachimg=1]

[attachimg=2]

İki tarafta iki yay pedal sistemini merkezlemeye çalışıyor.
[attachimg=3]

Klasik bir potansiyometre yerine sürgülü bir potansiyometre kullandım. Çevirmeli bir potansiyometreyi entegre etmek hem daha güç olacaktı hem de hareket alanı daha kısıtlı olacağı için rudder hassasiyeti daha düşük olacaktı. Burada ise potansiyometrenin tüm etki alanı kullanılmış oluyor.
Ayrıca görülen siyah potansiyometre ise rudder trimi etkisi gösteriyor.
[attachimg=4]

[attachimg=5]

İki yanda bu iki vida potansiyometrenin mekanik sınırı zorlanmasın diye eklendi. Pedalların hareket limitini belirliyorlar.
[attachimg=6]

Ekli dosyalar

• 6.jpg
    6.jpg
    71.5 KB · Görülme: 47
  • 5.jpg
    5.jpg
    71.6 KB · Görülme: 47
  • 4.jpg
    4.jpg
    78.7 KB · Görülme: 47
  • 3.jpg
    3.jpg
    65.7 KB · Görülme: 47
  • 2.jpg
    2.jpg
    65.5 KB · Görülme: 47
  • 1.jpg
    1.jpg
    65.1 KB · Görülme: 47
  • Beğen
Tepkiler: Turan BABACAN

Bu fotoğrafta işaretli uç, pedal hareketi ile pedala sürtünüyor. Normalde beklediğimden daha rahat kayıyor ama daha da güzel çalışması için buraya bir plastik, fiber ya da metal tekerlek (rulman mantığı ile) takmak istiyorum. Muhtemelen biraz Dremel işi ile bir oyuk açıp bir back teker takacağım. Böylece pedal ile ray sürtünmeyecek birbirlerinin üzerinden kayacaklar.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 22.jpg
    22.jpg
    108 KB · Görülme: 38
  • Beğen
Tepkiler: Turan BABACAN