Gerçek lövye ile model uçurmak

Gerçek lövye ile model uçurmak

Evet rulman konusu da çözüldü.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Projemiz yeniden alevlendi. Eski bir kumandanın gimbal yayları sertleştirilerek nispeten kısa bir aluminyum kol ile yeni bir lövye yaptım. Pedallar için amortisörlü bir sistem kullandım. Pedal merkezlemesi üzerinde çalışmam gerekiyor. Bir de bir arkadaşımın senelerce önce 3D yazıcıda bastığı bir gaz kolunu bulup yerine monte ettim. Sağ tarafa da çok turlu bir potansiyometre ve bir ahşap tekerlek kullanarak elevatör trim tekerleği yapacağım. Onun dışındaki trimleri lövyenin ön tarafında kalan alana yerleştirmeyi düşünüyorum. Tabii OLED ekran ile birlikte. Daha önce hazırlamış olduğum kumandanın kodunu kullanacağım. Çıkışı bir Assan 2.4 modüle vereceğim. Onun alıcısı ise yine bu sayfalarda paylaştığım telsiz trainer devresine bağlı olacak. O devrenin çıkışı da her kumandaya uygun adaptör kablolarla o an uçurulacak uçağın kumandasına bağlanacak. Kısaca tamamen üniversal ve kablosuz bir sistem oluyor.

Lövye türü uygulamalarda en büyük sorun merkezlemedir. Eğer kumanda gimballerinizi yakından incelerseniz bu amaçla kırk takla atılmış olduğunu görürsünüz. Çünkü bir çubuğu ya da rudder pedallarını tam orta hatta tutabilmek için basitçe karşılıklı çeken birer yay iş göremez. Mutlaka bir yana kaçırır. O nedenle de stick ya da rudderin hareket alanını iki kısımda inceleyip her biri sadece bir tarafta etki edecek bir yay mekanizması oluşturulması gerekir. Bunu çözünce de iş biter! :D
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol