Gerçek lövye ile model uçurmak

Ben Microsoft Flight Simulatorde bu ekipmani kullaniyordum ve cok memnundum,
Akil vermek gibi dusunmeyin Sumer abiye akil vermek haddime degildir ama belki gozden kacmistir diye yazayim istedim,
Madem emek sarfediliyor belki isleri kolaylastirir,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evrim Kardeşim, Hezarfen ekibi olarak bu âlicenap ve cömert yaklaşımınızı takdir ettik. Kargo adresimizi özelden gönderiyoruz. :D :D :D

Eğer çok çalışıp şu Arduino ve Atmel işlemcileri öğrenebilirsem belki birgün bu tür aletlerin iletişim protokollerini çözüp bizim kumandalara uygun sinyaller üretebilmeyi başarırım. O güne kadar ancak kullanım dışı kalmış sistemlerin içini oyup kendi bildiğim mekanizmaları yerleştirmek durumundayım.

Türker'ciğim heliciler için de bir şeyler düşünüyoruz elbet. :p

Dün iyi ki trim butonlarını arabada unutmuşum. Yeni trim butonları tam düşündüğüm gibi...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sumeryamaner' Alıntı:
Dün iyi ki trim butonlarını arabada unutmuşum. Yeni trim butonları tam düşündüğüm gibi...
Bu buton bir yöne doğru bastıktan sonra geri dönüyor mu peki Sümer abi ? Sanki 3 kademeli basılan pozisyonda kalacak bir butonmuş gibi geldi bana...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kalanı da var ama ben yaylı olup orta pozisyonda kalanlarından aldım. Merak etme! :D
Yine en ince ayrintiya kadar dusunmussun Abi :thumbup:

Eveeettt... Mekanik uygulama hemen hemen bitti. Sadece throttle trim ve EPA Set butonlarının montajı kaldı. İşte görüntüler...
Sanırım ilk Türk kokpiti desem karnım ağrımaz! :lol:

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

[attachimg=4]

[attachimg=5]

[attachimg=6]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    69.7 KB · Görülme: 110
  • pic0002.jpg
    pic0002.jpg
    70.1 KB · Görülme: 111
  • pic0003.jpg
    pic0003.jpg
    70.1 KB · Görülme: 111
  • pic0004.jpg
    pic0004.jpg
    70.1 KB · Görülme: 112
  • pic0006.jpg
    pic0006.jpg
    76.2 KB · Görülme: 111
  • pic0007.jpg
    pic0007.jpg
    72.8 KB · Görülme: 112

Bu da lövyenin tepesi. Aileron ve elevatör trimler yerleştirildi.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    31.5 KB · Görülme: 105

Yazılımla ilgili son kararım şu şekilde: (İlk versiyon için geçerli)

* Aileron, elevatör ve rudder kanallarında herhangi bir endpoint ya da expo ayarı olmayacak.
* Tüm kanallarda reverse ise şart.
* Throttle servosunu yakmamak için (tabii elektrikli modelde öyle bir sorun da yok) throttle endpointlerinin ayarlanması gerekiyor.
* Reverse ve throttle endpoint ayarlarını doğrudan yazılımda yapmaya karar verdim.

Yani...
* Bir master sketch (program) olacak.
* Başlangıcında reverse ve throttle endpoint parametreleri olacak.
* Bunları her uçağa göre ayrı ayrı ayarlayıp sketch'i o uçağın adı ile kaydedeceğiz.
* Ayarlanıp hazırlanmış uçaklardan biri ile uçacağımız zaman laptoptan USB ile ilgili dosyayı Arduino Nano'ya yükleyip uçacağız.

Bir sonraki versiyonda:
* Yazılım üzerinden her kanala endpoint ve expo ayarı yapabileceğiz.
* Yine tüm veriler ilgili uçağın adı ile bilgisayarda saklanacak ve gerektiğinde USB ile Arduino Nano'ya yüklenecek.

Eğer keyifli uçuşlar yapar da sistemi geliştirmek istersek o zaman daha güçlü bir Arduino kartı kullanacağız. Arduino Due gibi. Bir LCD ekran ekleyeceğiz. Kısıtlı da olsa bir RC transmitter yapmış olacağız. Yani temel ayarları PC kullanmadan birtakım butonlar ve LCD ekran yardımı ile sistem üzerinden çözmek mümkün olacak. Tabii buna çok yolumuz var ama imkansız değil.

Omer Erkan' Alıntı:
Sümer bey, ilk uçuş yaklaşıyor! Çok heyecan verici! :)

Eğer yarın ve öbürgün kablolamayı yapabilirsem ve simülatörde test edip uygun bulursam Pazar günü gerçek bir uçuş yapılabilir. :)

:D sizin içinde heyecanlı ve keyif verici bir ilk uçuş olacaktır eminimki.. beklemedeyiz :D

Sumer abi eline saglik. Degisik ve eglenceli bir konu olmus. Lovyenin maiden ucusunu bekliyoruz :thumbup:

Sümer abi bu kokpitin önüne bir LCD ekran ve modelin kokpit mevkiine yerleştirilmiş bir kameradan gelen real-time görüntü de güzel olmaz mıydı acaba :laugh:

Bence bir sonraki versiyona eklenebilir.

Bence bu iş gerçek bir simülatör kabinine kadar gider , göstergeler , saatler , lcd paneller derken , en son bir motor 2 kanat bitti , :thumbup: